No užitočných látok - na záhrade a doma! Zoznámenie s novozélandským špenátom a odporúčaniami pre jeho pestovanie

Novozélandský špenát je príbuzná plodina obyčajného špenátu a má obohatené minerálne a vitamínové zloženie. Bude to užitočné ako pre dospelých, tak aj pre deti a jeho úžasná chuť osloví aj tých najnáročnejších gurmánov.

Široko sa rozšíril medzi záhradkárov a záhradkárov, novozélandský špenát sa používal vo varení ako dostupný zdroj živín v čerstvej a tepelne spracovanej forme. Naučte sa všetko o tomto špenáte a naučte sa ho pestovať priamo vo vašej záhrade. Tí, ktorí nemajú sprisahanie, nemusia byť naštvaní. Špenát možno pestovať aj na parapete.

Botanický opis

Novozélandský špenát - ročná skorá dozrievajúca zelenina z rodiny kryštálov, rodu Tetragonia.

Klíčivosť semien novozélandského špenátu je až 98% a výťažok je až 3-5 kilogramov na meter štvorcový. Rastlina je teplá a vlhko milujúca. Fotografovanie neskôr. Charakteristickým znakom je bohatý a konštantný zisk zelených.

Vhodné na pestovanie na otvorenom teréne, v skleníkoch av domácich podmienkach, Rastlina netoleruje chlad (menej ako 15 stupňov Celzia), silný vietor a krátke mrazy. Doba rastu je 55-65 dní, presadenie sa uskutoční 1 mesiac po siatí.

Vzhľad Opis

Listová časť rastliny je reprezentovaná žiarivo zelenými listami v tvare kosoštvorca s zubatými okrajmi a krátkymi tenkými stopkami. Listy sú usporiadané špirálovito. Stonka nízka, rozvetvená, zelená s bordó odtieňom. Kvitnúce jednotlivé žltozelené kvety, jeden po druhom v listových pazuchách. Kvitnúce dlho (do jesene).

Plody sú malé, majú formu pancierového osiva s hrotmiobsahujú 2 až 8 semien. Koreňový systém je plytký, mierne vyvinutý, rozvetvený. Zelenina je mäsitá, šťavnatá, vyznačujúca sa rýchlym rastom, keď sú rezané. Všetky časti rastliny majú slabú charakteristickú arómu.

príbeh

Koncom 18. storočia, v roku 1779, bol tento druh objavený na Novom Zélande. Dobrá chuť prispela k popularizácii rastliny, po 2 rokoch semená tohto špenátu prišli do Anglicka, odkiaľ sa rozšírili po celej Európe. V Anglicku sa novozélandský špenát dlho pestoval v skleníkoch, až do konca 19. storočia nebolo zistené, že rastlina je vhodná na pestovanie v otvorenom teréne.

Závod sa dostal do Ruska v polovici 20. storočiakde sa rýchlo šíri po celej centrálnej časti kvôli vysokým výnosom a rýchlemu rastu.

Chemické zloženie a prospešné vlastnosti

 • Obsah kalórií - 23 Kcal na 100 gramov.
 • Chemické zloženie, Bielkoviny - 4 g, tuky - 0,3 g, sacharidy - 3 g, vláknina - 2,5 g, voda - 90 g na 100 gramov výrobku.
 • Stopové prvky a vitamíny, Retinol - 85 mg, B1 - 6,7 mg, B2 - 14 mg, B5 - 6 mg, B6 - 4 mg, B9 - 5 mg, B12 - 20 mg, kalciferol - 60 mg, tokoferol - 18 mg, vitamín K - 0,1 mg , Cholín - 15 mg, vitamín PP - 5 mg, vápnik - 31 mg, sodík - 20 mg, selén - 2 mg, chlór - 10 mg, jód - 75 μg, mangán - 45 mg, meď - 1 mg, selén - 1,8 mg , Železo -15 mcg, zinok - 4,4 mg.

Vlastnosti novozélandského špenátu:

 1. Vitamíny skupiny B zapojené do prenosu nervových impulzov.
 2. Retinol a karotenoidy - normalizovať prácu sietnice a zrakových nervov.
 3. sekretin - simuluje tvorbu tráviacich enzýmov.
 4. jód - reguluje štítnu žľazu, rast kostí a chrupaviek.
 5. vápnik prispieva k správnemu vývoju zubov, kostí a krvných ciev.
 6. Vitamín E má antioxidačný účinok.
 7. železo podieľa sa na tvorbe hemoglobínu a zabraňuje vzniku anémie.

kontraindikácie

 • Gastritída a peptický vred v období exacerbácie.
 • Reumatizmus a iné autoimunitné ochorenia.
 • Hypertenzná choroba srdca.
 • Exacerbácia ochorenia obličiek alebo pečene.

Použitie

Novozélandský špenát sa používa pri príprave prvého a druhého kurzu, zeleninové šaláty, vegetariánske a mäsové polievky, džúsy, omelety a pečivo.

Tento typ sa používa čerstvý, varený, dusený, mrazený, sušený. Má dobrú trvanlivosť a dlhšiu životnosť v porovnaní s inými odrodami.

Odlišuje sa chuť od zvyčajného?

Keďže novozélandský špenát obsahuje menej kyseliny šťaveľovej, má jemnú, šťavnatú a menej kyslú chuť.

Pestovanie na záhrade

Výber a príprava lokality

Špenátová pôda by mala byť dobre osvetlená a vypustená., skôr drobivý, absorbujúci vlhkosť a úrodný. Malé množstvo ílu alebo piesku je povolené. Pôda sa pripravuje na jeseň.

Oni kopať do pôdy v hĺbke 20-25 centimetrov, priniesť kompost vo výške 1 vedro na meter štvorcový, hnojiť s superfosfát alebo vápno. Na jar pred zasiatím sa do pôdy zavádza 10 gramov dusičnanu amónneho alebo močoviny. Je to potrebné na lepšie pestovanie špenátu a na získanie všetkých potrebných látok pre život.

Príprava semien a výsev

Pred výsevom sa semená namočia v teplej vode po dobu 30-48 hodín, výmena vody každých 8 hodín. Čas pristátia: stred alebo koniec apríla.

systém

Semená sa vysievajú vo vzdialenosti 35-40 cm do hĺbky 1-2 centimetrov, Povolená výsadba celej sejačky, nasledovaná riedením. Pre voľný rast stoniek je potrebná veľká vzdialenosť medzi semenami. Medzi radmi nechajte vzdialenosť najmenej 50 cm. Semená klíčia pomaly pri teplote 15-23 stupňov, do 2-3 týždňov po výseve.

Doba pristátia v otvorenom teréne

V prípade sadeníc sa semená vysejú v 8 x 8 cm nádobách. Čas pristátia je v polovici apríla. V jednej nádobe umiestnite tri semená alebo semenáčik do hĺbky 2 cm, po vzniku semenáčikov sa odstránia slabšie výhonky. Pôda v hrnci by mala byť udržiavaná vo vlhkom teplom stave, ktorý prispeje k rýchlemu vzniku výhonkov.

Čas pristátia v otvorenom teréne zodpovedá koncu mája alebo začiatku júla (keď prešli všetky mrazy). Sadenice by mali mať výšku najmenej 10 cm.

Schéma: v lôžku širokom 1 meter sa sadenice vysádzajú v 2 radoch vo vzdialenosti 35-40 centimetrov do rovnakej hĺbky, v akej boli v kvetináčoch.

Pestovanie doma

Pri pristávaní doma sú k dispozícii nasledujúce funkcie:

 • Predčasné pristátie je možné v polovici alebo na konci marca.
 • Pri výsadbe vyberte juhovýchod alebo juhozápad, ak je osvetlený najmenej 9 hodín denne.
 • Výsadba je možná ako v kvetináčoch, tak v drevených krabiciach s výškou najmenej 10, ale nie viac ako 15 centimetrov (pre dobré umiestnenie koreňa).
 • Pôda sa udržiava vlhká. Výhodne sa použije hotový základný náter.

Starostlivosť

 1. teplota, Optimálna teplota pre rast je 22-25 stupňov počas dňa a najmenej 15 v noci.
 2. Zavlažovanie a vlhkosť, Zalievanie bohaté, každý druhý deň, je povolené každý deň pri nízkej vlhkosti. Optimálna vlhkosť vzduchu - 50-60%. Zalievanie sa vykonáva ráno alebo pri západe slnka, bez pádu na listy a kvety rastliny.
 3. prízemný, Pôda sa udržuje voľná, odvodnená, mierne kyslá alebo neutrálna. Pôda by mala byť neustále vlhká, ale bez povrchu na povrchu.
 4. osvetlenie, Svetelný deň by mal byť aspoň 9 hodín denne, s nedostatočným osvetlením pomocou žiariviek.
 5. Top dressing, Pre novozélandský špenát vyberte fosfátové, dusíkaté a draselné hnojivá, drevný popol, prípadne nitrofosfátové hnojivo. Hnojivá sa vykonávajú najmenej dvakrát - počas obdobia vzniku a kvitnutia rýchlosťou 50 gramov hotového hnojiva na meter štvorcový.
 6. riedenie, S výskytom výhonkov, riedenie sa vykonáva na 10-15 centimetrov, ak semená boli zasiate blízko pri sebe. Keď sa objaví 5 pravých listov, rastliny sa zriedia na 30-40 centimetrov.

Uvoľňovanie sa vykonáva po každom zalievaní.

úrodu

Zber sa vykonáva opakovane, najmenej 1 krát týždenne, pretože sa objavujú listy s dĺžkou 4 cm. Vhodné pre zber lístia sú elastické, majú bohatú zelenú farbu. Tvrdé listy sú staré, nie sú konzumované.

Zber listov sa vykonáva aj vtedy, keď sa neplánuje ich použitie, pretože listy sa rýchlo stávajú pevnými a so zriedkavým prerezávaním sa prestáva rásť. Zber sa vykonáva od konca júna do prvých jesenných mrazov.

Kde kúpiť sadivový materiál a čo hľadať pri nákupe?

Semená je možné zakúpiť v záhradných predajniach alebo objednať online.x. Sadenice rastlín možno zakúpiť od záhradkárov alebo v záhradkárskych predajniach.

Pri nákupe venujte pozornosť vzhľadu semien - mali by byť zaoblené, rovnakej veľkosti, svetlohnedej farby.

Sadenice by mali byť jasne zelené, bez poškodenia.Pochádza nízky, stredne rozvetvený koreňový systém.

Cena za 2 gramy semien sa pohybuje od 9 do 18 rubľov a priemerne 13,5 rubľov. Ak chcete získať zdravú a silnú rastlinu, semená sa môžu zbierať z vašej plodiny. Takéto semená vyklíčia lepšie a sadenice z nich silnejšia.

Choroby a škodcovia

Najčastejšími špenátovými škodcami sú:

 • koreňová fusáriová hniloba;
 • anthracnose;
 • baník;
 • vírusová mozaika;
 • Cercospora pleseň;
 • šedá hniloba;
 • mleté ​​lietanie;
 • kriket.

Na ochranu špenátu dodržiavajte pravidlá striedania plodín a starostlivosti o rastliny.

Novozélandský špenát - predčasná kultúra s dekoratívnym vzhľadom a veľký súbor základných biologicky aktívnych látok. Jednoduché pravidlá pestovania a starostlivosti vám umožnia získať stále čerstvé ovocie, vhodné na použitie v akejkoľvek forme. Vitamíny a mikroelementy novozélandského špenátu zvyšujú imunitu, účinne zabraňujú chorobám anémie a endokrinných žliaz.

Loading...