Čo je vegetačné obdobie rastlín a ako ho určiť

Mnohí záhradníci často nevidia rozdiel medzi vegetačným obdobím a vegetačným obdobím. Sú však výrazne odlišné. Prvý termín sa vzťahuje na špecifické obdobie pre všetky zariadenia jednej klimatickej zóny. Druhý termín zahŕňa rastliny určitého druhu alebo odrody a obdobie ich činnosti.

Základné pojmy

Vegetačné obdobie

Toto obdobie bude odlišné pre určité druhy a odrody rastlín. Čisto biologický pojem, ktorý charakterizuje každú rastlinu samostatne.

Vegetačné obdobie je určité časové obdobie, počas ktorého rastlina prechádza aktívnym obdobím svojho rastu. Napríklad pre skoré zrelé uhorky je vegetačné obdobie 95-110 dní.

Ak hovoríme o vytrvalých rastlinách, ako je jabloň, hruška, slivka atď., Potom ich vegetačné obdobie začína, keď sa puky začínajú zväčšovať a toto obdobie končí pádom listov na jeseň. Ďalej, v zime, inaktívna fáza rastu stromov sa deje - to nie je vegetačné obdobie. Ak sa však v zime správne staráte o túto rastlinu, môžete urýchliť jej vegetačné obdobie, o tom budeme hovoriť neskôr.

Je to dôležité! Vegetačné obdobie charakterizuje jednotlivé druhy rastlín.

Vegetačné obdobie v stromoch tropických a rovníkových klimatických zón je trochu iný scenár. Napríklad sa považuje za vegetatívne obdobie banánového stromu za taký časový interval: od začiatku kvitnutia po zber ovocia. Potom, hoci strom zostáva zelený, dočasne opustí vegetačné obdobie.

Vegetačné obdobie

Tento pojem sa vzťahuje na všetky zariadenia špecifického klimatického pásma. Budeme hovoriť o všetkých rastlinách pre našu zónu, čo je vegetačné obdobie ovocných stromov a ako ich definovať, ako aj o vegetačnom období niektorých rastlinných plodín.

Viete? Od začiatku decembra do konca januára sú korene stromov úplne neaktívne.

Ročnú životnosť trvaliek možno rozdeliť do štyroch období:

 1. Vegetatívny rast;
 2. Prechodná jeseň;
 3. Obdobie relatívneho odpočinku;
 4. Jarný prechod.

Pre trvalé rastliny našej klimatickej zóny sa tieto obdobia opakujú každý rok. Rastové obdobie pokrýva iba tri položky z tohto zoznamu: 1, 2 a 4. Zimné obdobie sa nepovažuje za vegetačné obdobie. Časový interval 4 body môže začať s miernym oneskorením, alebo naopak skôr, než by mal. Všetko záleží na tom, kedy sa začne skutočné jarné teplo, keď odchádza sneh a noc.

Teplota, ktorá je nevyhnutná pre začiatok normálnej vegetácie v rastlinách, je odlišná pre každý druh alebo odrodu. Napríklad vegetačné obdobie pre marhule prichádza skôr ako pre čerešňu alebo hrušku. Predpokladá sa však, že na začiatku vegetačného obdobia by mala byť teplota vzduchu aspoň +5 ° C. Týka sa to nielen ovocných stromov, ale aj rastlinných plodín.

Je to dôležité! Výživa rastlín s minerálnymi hnojivami urýchľuje proces vegetácie.

Stojí za zmienku, že vegetačné obdobie ročných rastlinných rastlín je stále odlišné. To je považované za začiatok tohto procesu, vzostup semien, a dokončenie - sušenie rastlín. Niektoré rastliny však počas teplého časového obdobia niekoľkokrát prinášajú ovocie, potom sa toto obdobie môže počítať od začiatku vzniku kvetov až po úplné dozrievanie ovocia.

Je možné určiť vegetačné obdobie

Rastové obdobie rôznych druhov a odrôd rastlín je veľmi odlišné a nemôže byť uzavreté v určitom rámci. Predpokladá sa, že toto obdobie môže trvať od troch dní do troch mesiacov. Rastliny sú však vždy ovplyvnené rôznymi faktormi:

 • stav pôdy;
 • poveternostné podmienky;
 • faktor dedičnosti;
 • rôznych chorôb a patológií.
V závislosti od týchto faktorov sa vegetačné obdobie môže časom meniť. Niekedy to môže trvať až deväť mesiacov! Mnohé kultúry v našej klimatickej zóne nemajú čas dozrieť a sú zberané skôr, pretože nie je čas na dozrievanie. Potom sa hovorí, že vegetačné obdobie je ukončené nesprávne. Ale stále existuje spôsob, ako určiť vegetačné obdobie v rastlinách a pochopiť, čo v skutočnosti je. Napríklad, keď si kúpite vrece semien, musí to nevyhnutne znamenať vegetačné obdobie, jeho začiatok a koniec. Pokiaľ ide o ovocné stromy, už sme povedali, že začiatok - keď sa púčiky zväčšia a koniec - s pádom listov. Napríklad vegetačné obdobie niektorých odrôd zemiakov začína klíčivosťou výhonkov a končí, keď rastlina úplne vyschne a zemiaky sa dajú vykopať.

Ako je vegetačné obdobie v rôznych kultúrach

Pre rôzne plodiny, vegetačné obdobie pokračuje rôznymi spôsobmi (čo to je a ako sa tento termín líši od vegetačného obdobia, sme už povedali na začiatku).

Viete? Citrus citrón je najmenej citlivý na teplo počas vegetačného obdobia.

Vegetačné obdobie niektorých rastlinných plodín: t

 1. Pestovanie zemiakov trvá v priemere 110 - 130 dní. Ide o priemerný ukazovateľ, keďže zemiaky sú skoré, stredné a neskoré. Toto obdobie začína klíčivosťou klíčkov. Potom prichádza obdobie opelenia a kvitnutia. Potom sa na zelenej Bush objavia malé "zelené jablká", ktoré v žiadnom prípade nemožno jesť. Keď rastlina vyschne, vegetačné obdobie končí a môžete žať.
 2. Vegetácia skorých zrelých uhoriek trvá 95-105 dní a neskoré dozrievanie - 106-120 dní. Pred kvitnutím uhorky Bush, môže to trvať 25-45 dní, po ktorom začne Bush niesť ovocie. A posledné dva mesiace vegetačného obdobia rastlina stále kvitne a zároveň prináša nové ovocie. Po tom zaschne začiatkom jesene a toto obdobie končí.
 3. Rastové obdobie paradajok (veľa ľudí hovorí, že aj keď je správne povedať: "vegetačné obdobie paradajok") je veľmi podobné rovnakému obdobiu uhoriek. Len časový rámec sa mierne líši, pretože paradajky sa delia na tieto typy: skoré dozrievanie - 55-75 dní, skoré dozrievanie - 76-95 dní, stredné dozrievanie - 95-110 dní, stredne neskoré - 111-120 dní a neskoré - 121-135 dní.
 4. Obdobie pestovania kapusty trvá 3 až 6 mesiacov v závislosti od odrody rastliny.

Rastové obdobie ovocných stromov sa mierne odlišuje od rastlinných plodín. Tu je príklady vegetačného obdobia niektorých trvalých stromov:

 1. Vegetačné obdobie v mnohých skorých a stredne dozrievajúcich odrodách jabĺk prichádza s prvým teplom a môžeme povedať, že toto je hlavný ukazovateľ. Keď teplota dosiahne +5 ° C a neklesne počas týždňa, strom začne budovať. Toto je začiatok vegetačného obdobia. Toto obdobie končí koncom jesene, keď listy padajú.
 2. Čerešňa a slivka začínajú svoje vegetačné obdobie od 10. do 20. apríla. Obdobie od vzhľadu púčikov po kvitnutie listov trvá jeden a pol až dva týždne. Potom, na začiatku mája, stromy začnú kvitnúť
 3. Hrušková vegetácia začína, keď sa teplota stabilizuje a dosahuje priemerne +6 ° C. Začiatkom tohto obdobia sa koreňový systém stromu začína stať aktívnym a upokojuje sa pri priemerných denných teplotách 15–18 ° C.
Je to dôležité! Doba vegetácie závisí od genetiky rastliny a toto obdobie nebude vždy správne zrýchlené.

Aká je vegetácia zeleninových plodín a ovocných stromov, prišli sme na to. Niekoľko slov by sa malo povedať o kukurici, pretože mnohí si myslia, že sa v našej klimatickej zóne pestuje nesprávne. Niekedy kukurica jednoducho nemá čas dokončiť svoje vegetačné obdobie, a je zozbieraná v predstihu, pred nástupom tuhého chladu. Odborné poradenstvo v tejto oblasti: zasiať skôr a skrátiť vegetačné obdobie, o ktorom budeme diskutovať v ďalšej časti.

Je možné skrátiť vegetačné obdobie a ako to urobiť

Zníženie vegetačného obdobia - to je vtedy, keď rastlina prechádza celým vegetačným štádiom rýchlejšie ako všeobecne akceptovaný časový rámec. Mnohí záhradníci sa často pýtajú takéto otázky, pretože každý ide vyskúšať čerstvé uhorky a paradajky skôr, než by mala byť.

Za týmto účelom začať sadenie sadeníc vo februári. Mnohé zasiali semená v malých krabičkách a položili na parapet a niektoré vytvorili špeciálne skleníky. Všetky tieto metódy sú skvelé, ak chcete pestovať zeleninu, a to tie, ktoré dávajú ovocie.

Ale ak zistíte, čo je vegetačné obdobie pre karfiol, Brusel a iné druhy kapusty, je jasné, že to neprináša ovocie, v skutočnosti jete listy. Tu potrebujeme trochu iný prístup na skrátenie vegetačného obdobia. V tomto prípade stojí za to posilniť rast a spomaliť proces kvitnutia. Dá sa to urobiť pomocou špeciálnych prípravkov a hnojív.

Tretí typ skrátenia vegetačného obdobia. Nie každý rozumie tomu, čo znamená proces znižovania vegetačného obdobia ovocných stromov. K tomu sa postarajte o rastlinu. Neskoré jesenné stromy musia byť správne napojené rôznymi minerálnymi krmivami. V zime, v extrémnom chlade, musíte hodiť veľa snehu na koreňový systém stromu. Potom na jar to začne kvitnúť skôr a aktívnejšie.

Teraz sme pochopili proces vegetačného obdobia rôznych rastlín a pochopili, čo to je a ako tento proces riadiť. Nakoniec by som chcel povedať, že každý záhradník môže mať veľkú úrodu, ak prijme tento článok.

Loading...