Čo je zázračná lopatka, opis procesu výroby nástroja

Začiatok letnej sezóny nie je len oddych, ale aj veľa práce v záhrade. Každý letný rezident sa snaží čo najviac uľahčiť prácu s obrábaním pôdy, pre ktorú sa používajú rôzne zariadenia. V poslednej dobe, zázrak-lopatu, ktorý môže byť vyrobený ručne, získal veľkú popularitu.

Miracle Spade: čo to je

Klasickou verziou zázračnej lopaty je bajonetová lopatka, ktorá umožňuje spracovať pôdu akejkoľvek zložitosti. Takýto nástroj je kombináciou vidlíc a saní, vďaka čomu je oveľa ľahšie vyorať pôdu. Samozrejme, je oveľa jednoduchšie používať kormidlové orechy, elektrické kultivátory alebo požiadať o pomoc vodiča traktora, ktorého stroj je vybavený pluhom. Všetky tieto činnosti však od vás budú vyžadovať značné materiálne náklady, a preto väčšina záhradníkov stále uprednostňuje prácu s rukami.

Čo je tak pozoruhodná zázračná lopatka? Ostré zuby super-lopaty sa ľahko dostanú do zeme a vďaka páke (ako dlhá rukoväť) môžete zdvihnúť veľké kúsky pôdy, ktoré sa uvoľnia na druhej časti vidlíc na povrchu.

Na základe hĺbky uvoľnenia a prítomnosti prídavných prvkov môžu byť všetky tieto zariadenia rozdelené do troch typov: obyčajný, typ "pluh" a typ "krtek".

Bežné lopaty sú vo väčšine prípadov vyrábané doma a pozostávajú z vidlice a uzáveru. Keď používate takýto nástroj, môžete skutočne znížiť zaťaženie a zvýšiť rýchlosť práce, ale taká lopatka nevyrieši problém s veľkými blokmi zeme. Je vhodný len na prácu na pravidelne ošetrovanej čiernej pôde.

Nádherný typ lopaty "pluh" nie je len na kopanie pôdy, ale aj na lepšie uvoľňovanie pôdy. Dĺžka jeho bajonetu je zvyčajne 10-15 cm, čo uľahčuje vyzliekanie akéhokoľvek typu pôdy a bajonet ticho ide do zeme, aj keď hmotnosť pracovníka nepresahuje 60 kg.

Hĺbka bajonetového bajonetu nie je menšia ako 25 cm a je určená na hlboké kopanie. Potholes sa okamžite používa na pestovanie zeleniny. V prípade použitia tohto konkrétneho náradia bude rýpadlo vyžadovať určité úsilie, najmä ak musíte pracovať na zhutnenej pôde alebo alumíne.

Je to dôležité! Okrem popísaných variantov zázračných lopatiek existujú aj univerzálne možnosti, ktorých bajonetová dĺžka je od 15 do 20 cm a sú vynikajúce pre regióny, kde pôda môže zamrznúť o 5-10 cm a hlavným typom pôdy je chernozem (burozem).
Ak sú klimatické podmienky v regióne ešte závažnejšie, ani taká hĺbka lopatiek bajonetu nebude stačiť a nebudete schopní kvalitatívne aktualizovať pôdu.

Ako kopať zázračnú lopatu? Berieme na vedomie pohodlie jeho použitia: nebudete musieť ohýbať, a riziko zranenia chrbta je minimalizovaná (to platí najmä pre ľudí s radiculitis). Taktiež sa znižuje požadovaná fyzická námaha a naopak sa zvyšuje rýchlosť práce. Postup spracovania so zlepšenou lopatkou je nasledujúci.

Zatlačením nohy na špeciálnu plošinu je potrebné prehĺbiť lopatu do zeme. Bez toho, aby ste si vybrali nohu z plošiny, urobte druhý krok dozadu a zároveň vyklopte rýč na seba - pôda bude na zuboch. Svetelné chvenie ľavej a pravej ruky striasť z pôdy, čím sa vykonáva uvoľnenie. Zem je možné otáčať jedným ostrým pohybom ruky smerom nahor a posúvaním lopaty 10-15 cm dozadu. Po dokončení niekoľkých prístupov, musíte chodiť po mieste s hrable a rozbiť hrudy.

Viete? Zastaraný názov modernej lopaty je „rýľ“. Vychádza z definície druhu akcie "zasiahnuť, postúpiť s nohou", to znamená, že sa stlačí kovový bajonet.

V továrňach modely lopaty, pohyblivé časti sú často upchaté so zemou, čo je dôvod, prečo začnú pracovať horšie. Okrem toho, niekedy zlomené a drevené rukoväte, ktoré sú vložené do špeciálnych slotov. V samonosných nástrojoch sú všetky diely spojené celkom pevne, takže je takmer úplne vylúčené poškodenie a lepenie. To však neznamená, že zázračná lopatka na záhradu, ktorá bola vyrobená ručne, je úplne bez chýb. Existuje vážna možnosť deformácie spojov spájkovania alebo zvárania a rozbitia plastových dielov (ak existujú), aj keď sa takéto chyby objavia až po mnohých rokoch aktívneho používania.

Báječný rýľ si to urobte sami, čo potrebujeme

Existuje niekoľko dôležitých bodov, ktoré by ste mali venovať pozornosť pri vytváraní zázračnej lopaty. Dĺžka bajonetu, do ktorého sa dostane do pôdy, závisí od hĺbky zamrznutia pôdy. V prípadoch, keď je použitie lopaty nevyhnutné len na uvoľnenie pôdy, bude stačiť 10 cm, ale na pestovanie rastlinných plodín bude potrebné vykonať hlbšie kopanie (aspoň zuby by mali ísť do zamrznutej vrstvy pôdy o 5 cm). Šírka budúcej zázračnej lopaty závisí od zamýšľanej plochy na uchopenie pôdy.

Je to dôležité!Šírka nástroja by nemala presiahnuť 50 cm, inak budete musieť vynaložiť príliš veľa úsilia.
Pri výbere potrebných materiálov na vytvorenie vlastných zázračných lopatiek je potrebné si uvedomiť, že priemyselné modely sú založené na používaní vidlíc, ale nie na obvyklých dvojitých alebo trojzubcových, ale širších (od 35 cm). Keď krok medzi pracovnými tyčami tvoril asi 5 cm, čo je sedem zubov v dĺžke štvrť metra. Je jasné, že to nie je celá zázračná lopatka a kresba, ktorá bude prezentovaná nižšie, ukazuje mnoho ďalších, rovnako dôležitých detailov.

To znamená, Ak chcete vytvoriť tento nástroj vlastnými rukami, budete potrebovať:

 • výstuže alebo dotovanej plochej ocele so šírkou 2 cm a prierezom približne 0,5 cm;
 • štvorcová trubica s prierezom 1 cm;
 • kovové rúry s priemerom väčším ako 5 cm;
 • Zvárací stroj;
 • skrutky a matice;
 • bulharská;
 • vŕtačka;
 • šmirgľový papier.

Viete? Meno osoby, ktorá vynájdila zázračnú lopatu, nie je istá, hoci sa verí, že bola vyvinutá v Jekaterinburgu.

Pokyny na výrobu nádherných lopatiek s kresbami

Predtým, ako sa pustíme do nezávislej výroby zázračných lopatiek, je potrebné venovať pozornosť základným štrukturálnym vlastnostiam takéhoto nástroja. Vo väčšine modelov sú vidlice namontované pohyblivo na ráme posúvanom dopredu a umiestnené horizontálne, doplnené zarážkou vzadu (v niektorých prípadoch je rám nahradený mierne zakrivenými sánkami). Medzi zubami sú vynechané protikrúžky, ktoré sa viac podobajú hrable.

Nástroj môže mať dve rukoväte, ale vo väčšine prípadov ide o bežnú rukoväť, napríklad lopatu alebo rovnakú vidlicu. Vo všetkých prípadoch sa však nepoužíva drevená rukoväť, pretože taká páka sa môže ľahko zlomiť (zuby často prilepia na korene). Namiesto rezného kovového potrubia (napríklad hliníka) je možné inštalovať. Ak sa drevená rukoväť zlomí v hniezde záhradného náradia, na jeho samom základe, potom to bude docela ťažké odstrániť trosky, a jedinou cestou von je pokúsiť sa vyvŕtať.

Existujú jednoduchšie modely, ktorých dizajn zahŕňa len rám, ktorý je súčasne dôrazom (umiestnený za pracovnou časťou). Zuby sú upevnené priamo na prednej tyči, na jej konci sú upevňovacie prvky pre ostatné dve rukoväte. Táto verzia zázračnej lopatky sa najčastejšie robí doma.

Viete? V starých časoch, štandardné drevené lopaty (alebo, ako to bolo tiež nazývané, "čepeľ") mal šírku 6-14 palcov a dĺžku 8-16 palcov, a to s celkovou dĺžkou s rukoväťou 1½-1¾ arshin. V Rusku boli všetky lopaty a lopatky vyrezané väčšinou z osiky, niekedy z lipy alebo brezy, a ešte zriedkavejšie z duba alebo javora.

Pri vlastnej výrobe zázračných lopatiek je potrebné najprv vytvoriť bajonety, na ktoré sa vopred pripravená výstuž rozreže na kusy požadovanej dĺžky. Konce týchto segmentov sú z jednej strany naostrené v uhle 30 °, aj keď je pôda vo vašej oblasti mäkká, uhol skosenia môže byť zmenšený na 15 ° (hoci to povedie k častému otupeniu rezného dielu).

S požadovanými bodákmi na ruky môžete pristúpiť k vytvoreniu nosnej tyče, pre ktorú je časť štvorcovej trubice odrezaná. Tiež stojí za to pripraviť okrúhlu dutú trubicu, ktorá v budúcnosti bude hrať úlohu rukoväte. Všetky prvky sú zvárané podľa výkresov uvedených nižšie.

Výhody a nevýhody použitia zázračnej lopaty v záhrade

Takže sme už prišli na to, ako urobiť zázračnú lopatu sami a čo by ste na to mohli potrebovať. Je však tento nástroj potrebný v domácnosti? Je potrebné zvážiť všetky výhody a nevýhody tohto dizajnu.

Zázraková lopatka je oveľa pohodlnejšia ako iné náprotivky, pretože:

 • pomáha znížiť fyzickú námahu;
 • zvyšuje rýchlosť kopania v dôsledku šírky kanála;
 • veľmi jednoduché použitie;
 • vhodné na použitie na akejkoľvek pôde;
 • má vysoký index spoľahlivosti.

Existujú aj nedostatky dizajnu, vrátane nasledujúcich:

 • komplexnosť opravárenských činností;
 • neschopnosť kopať;
 • nemožnosť kopania otvorov;
 • pre produktívnu prácu by hmotnosť rýpadla nemala byť nižšia ako 80 kg.

Nástroj je ideálny pre prácu na ornej pôde. Na základe dĺžky bajonetov na hlavných vidliciach sa výpust používa buď na uvoľnenie pôdy alebo na siatie. Takže, hĺbka 15-25 cm (presné údaje závisia od úrovne zamrznutia pôdy) bude dosť dosť na pestovanie zemiakov, kapusty, kukurice a väčšiny rastlinných plodín. Vzhľadom na to, že paradajky, papriky a uhorky sú vysadené okamžite sadenicami, budú musieť ručne vytvárať oddelené otvory. V záhrade bude zázračná lopatka k ničomu: nie je vhodná na výsadbu stromov a vytváranie úhľadných dier.

Ak zhrnieme všetky vyššie uvedené, treba poznamenať, že takéto zariadenia budú určite užitočné pre majiteľov zeleninových záhrad používaných na pestovanie zeleniny, a oblasť, ktorá sa má liečiť, by nemala byť menšia ako polovica sto, inak to bude jednoduchšie robiť prácu s pravidelnou lopatou.

Loading...