Aké sú cenné bronzové širokoprsé morky?

Bronzové širokosrsté morky sú najväčšími zástupcami moriek. To je ich hlavný rozdiel od kmeňov. Toto plemeno bolo chované v Amerike pre priemyselný chov. Rýchlo si získala popularitu, pretože má množstvo nepopierateľných výhod, vďaka ktorým je ziskovosť ich chovu veľmi vysoká. Aký druh výhod a prečo sa toto plemeno stalo tak rozšíreným, povieme v tomto článku.

Stručný opis

Bronzové širokosrsté morky sú populárnou hydinou, ktorá sa prvýkrát objavila v Amerike vďaka úspešnej práci skúsených chovateľov. Snažili sa vytvoriť mäsité plemeno, ktorého pestovanie by bolo najpriaznivejšie pre priemyselnú výrobu.

Chovatelia sa s touto úlohou úspešne vyrovnávali a teraz je toto plemeno zaslúžene uznané ako najlepšie pre priemyselný chov. Aké sú jeho nepopierateľné výhody, existujú nejaké nevýhody a zásady chovu takýchto vtákov? To všetko budeme podrobne skúmať v tomto článku.

Popis plemena

Najväčšie morky sú na svete bronzové morky, ktoré nie sú ľahšie ako 9 kg, priemerná hmotnosť mláďat je 11 kg a maximálna hmotnosť týchto vtákov je 18 kg. Poľnohospodári uvádzajú, že ak trávite veľa krmiva a dodržiavate základné pravidlá ich reprodukcie, môžete kŕmiť zvieratá, ktoré budú vážiť najmenej 30 kg. Toto plemeno sa nazýva "Američan", pretože sa objavil v Amerike.

Chovatelia odporúčajú plemeno ako chov pre kríženie s inými druhmi, aby sa zlepšili vlastnosti plemena a vytvorili sa nové druhy pre priemyselný a domáci chov.

vzhľad

Jedná sa o krásne pôvabné vtáky, majú oválne telo, široký, silný a mierne svahovitý hrudník, silné, široko rozložené nohy. Vtáky majú nádherné perie čierno-hnedej farby, vrhá fialové, bronzové a sivé odtiene. Luxusné chvosty mužského fanúšika. Morky chodia pomaly a majestátne, slúžia ako skutočná výzdoba každého kláštora.

dôstojnosť

Vtáky majú veľa výhod, ktoré im umožňujú vyniknúť priaznivo na pozadí svojich spoluobčanov.

neprekonateľná produkcia vajec;

Turecko prináša až 120 vajec za sezónu. Z nich je 80% oplodnených a 70-75% oplodnených vajíčok sa vyliahne.

najlepšie materské kvality;

Matky sa starajú a sú veľmi pozorné, trpezlivo a úctivo vyliahnu vlastné aj kuracie a kačacie vajcia.

splatnosť;

Najlepšie vlastnosti na zabitie pre dvadsaťtýždňové morky, v tomto čase samce vážia asi 8 kg a samice asi 14 kg.

vysoká ziskovosť výroby.

Poults sa zabijú presne 20 týždňov po narodení, pretože v budúcnosti sa spotrebuje príliš veľa krmiva na 1 kg hmotnosti a nie je ekonomicky výhodné tieto vtáky držať. Maximálny zisk je možné získať práve v dvadsaťtýždňovom období od okamihu narodenia kurčaťa (1 kg živej hmotnosti je najmenej 1,5 kg krmiva a maximálne náklady na krmivo počas tohto obdobia nepresiahnu 2 kg!)

nedostatky

Hlavnou nevýhodou plemena je netolerancia pasienkov, toto plemeno je ideálne výhradne pre priemyselný chov. Môže sa skladovať iba v klietkach alebo v prístreškoch.

Na chov násadových vajec sa vyberajú silné a zdravé morky. Prvý výber sa vykonáva medzi štyrmi mesiacmi, keď je už vizuálne možné zhodnotiť ich užitočnosť a mäsitosť podľa ich správania, zloženia a hmotnosti (morky by mali byť aspoň 4 kg a morky by mali mať aspoň 5 kg). dva mesiace so šesťmesačnými vtákmi.

produktivita

Vtáky tohto plemena sú chované pre diétne a veľmi chutné mäso. Najlepšie porážkové charakteristiky u dvadsaťtýždňových vtákov. Štandardné jatočné telo obsahuje asi 51% svalového tkaniva (nie menej ako 40%), maximálne množstvo podkožného tuku môže dosiahnuť 16% (nie menej ako 10%) a vnútorný tuk - až 9%.

Svalové tkanivo je väčšinou biele mäso z hrudníka, chrbta, nôh a krídel, a len malá časť z nich je červené mäso krčka maternice. Diétna kvalita morčacieho mäsa je všeobecne známa, je užitočná pre ľudí všetkých vekových kategórií, takže dopyt po nej neustále rastie.

Vzhľadom na vysokú energiu rastu sa kurčatá môžu veľmi rýchlo zotaviť, takže všetky náklady na kŕmenie sa rýchlo a viac než vyplatia. Podľa spriemerovaných výpočtov pre 1 kg mäsa je najmenej tri kilogramy krmiva. Maximálne náklady na krmivo pre túto hmotnosť nepresahujú 4 kg. V tomto prípade výdatnosť mäsa pri porážke často presahuje 80%.

Vlastnosti starostlivosti (krátke)

Miestnosť na udržiavanie moriek by mala byť priestranná, je potrebné udržiavať konštantnú teplotu a vlhkosť a tiež zabezpečiť, aby nedochádzalo k prievanu. Na hlavu jedného jednotlivca musí mať aspoň jeden meter štvorcový.

Miestnosť by mala byť suchá a čistá, na podlahu položiť slamku (vtáky nemôžu sedieť na studenej podlahe). Miestnosť by mala byť osvetlená a vybavená moderným ventilačným systémom. Vtáčie dom je vybavený podávačmi a pijanmi takým spôsobom, že všetky vtáky môžu byť konzumované naraz z jednej nádrže.

V teplých zónach sú bidlá vhodné na rekreáciu. Sú umiestnené vo výške 40 cm alebo 50 cm od podlahy, dĺžka môže byť ľubovoľná na základe toho, že približne 40 cm by malo byť presunutých na jediného jedinca, pod ktorými sú umiestnené panvy podstielky, ktoré by sa dali ľahko pohybovať dovnútra a von. Pamätajte, že osemstupňová námraza je pre týchto vtákov kritická, takže nemôžete chodiť v chladnom počasí.

Aby vtáky netrpeli avitaminózou, ich strava je doplnená o žihľavu, metly, kyslú kapustu a zelené seno.

Na jar sa miestnosť starostlivo vyčistí, umyje a vydezinfikuje (je lepšie použiť hydroxid sodný a teplú vodu). Nalieva sa nový vrh, všade sú zavesené kytice voňavých byliniek, aby sa vyplašili hmyz a zvieratá, ktoré sajú krv.

V lete je organizovaná chôdza vo dvore na suchej pôde. Územie chôdze môže byť vysadené trávou, plotom, tvoriť baldachýn a chrániť pred prievanmi. Tam musíte dať žľaby a pijáky. Najlepšie miesta na prechádzky sú v tieni veľkých stromov a kríkov.

Loading...