Vlastnosti výsadby a starostlivosť o mätu piepornej v záhrade

Záhradná mäta označuje rastliny, o ktorých každý počul, bez ohľadu na to, či majú vlastnú záhradu alebo nie. Používa sa v medicíne, používa sa ako korenie na rôzne jedlá, ako aj na rôzne nápoje a koktaily. Okrem toho, mäta sa stále používa v parfumérii, a všetci aspoň raz vyskúšali mätu gumu.

Peppermint: Popis liečivej rastliny

Peppermint patrí k trvalým bylinným rastlinám rodiny yasnotkovye, pestovanie tejto odrody je obzvlášť populárne v krajine. Mincovňa získala svoju jedinečnú arómu vďaka špeciálnym éterickým olejom, ktoré sa nachádzajú v listoch.

Mäta pieporná môže dosahovať meter vysoký, listy tmavo zelenej farby majú srdcovitý základ so špicatým koncom, stopky sú takmer nevyjadrené. Pod nimi sú svetlozelenej farby, asi 2 cm široké a 4-6 cm dlhé. Mäta má malé kvety, ale táto rastlina nie je pestovaná, pretože to.

Viete? Peppermint je kríženec získaný krížením záhradnej mäty (Mentha spicata) a mäty (Mentha aquatica).

Vlastnosti pestovanie mäty piepornej

Najdôležitejšia vec, ktorú je potrebné si uvedomiť pred vysadením mäty piepornej je, že táto rastlina patrí k plazivým rastlinám, a ak jej rast nie je kontrolovaný, potom, ako burina, zaplaví celú oblasť.

Ale nebojte sa - tento problém je veľmi ľahké opraviť. Na tento účel je potrebné jazdiť v obmedzovačoch pôdy, ktoré bránia ďalšiemu rastu rizómov. Ak k veci pristupujete so všetkou vážnosťou, mäta sa môže pestovať vo veľkých nádobách s drenážnymi otvormi, ale na tento účel sú ideálne aj listy bridlice alebo železných obručí s sudmi.

Viete? Mincovňa sa aktívne používala v starovekom Grécku a Egypte a dostala svoje súčasné meno na počesť nymfy Policajtov. Podľa legiend sa zmenila na rastlinu s chladnou, ale jemnou arómou.

Kedy je najlepšie zasadiť mätu

Predpokladá sa, že korenie mäty je najlepšie zasadil v polovici jari alebo na začiatku posledného mesiaca leta.

Je to dôležité! Neumiestňujte túto rastlinu príliš blízko k ostatným, môže to jednoducho prežiť.

Ako rast mäty závisí od osvetlenia

Výber miesta, kde sa pestuje mäta, mali by ste venovať pozornosť osvetleniu. Peppermint miluje svetlo, ale zároveň nemá rád suchosť, ktorá je vyvolaná slnkom. Vzhľadom k tomu, mäta je najlepšie zasadil v čiastočnom tieni, najlepšie pre mätu je 4 hodiny slnka denne.

Čo by malo byť základom pre výsadbu

Peppermint preferuje dobre odvodnenú, úrodnú pôdu. Hlinené pôdy jej vôbec nevyhovujú, rastlina v nich neprežije. Prebytočná vlhkosť ovplyvní vzhľad mäty, preto sa neodporúča ju zasadiť na miesta, kde podzemná voda prúdi v blízkosti povrchu. Pri nie príliš bohatých pôdach sa odporúča pridávať k nim hnoj, odporúča sa však používať výlučne hnilobnú pôdu.

Je to dôležité! Čerstvé hnoj obsahuje množstvo dusíka, ktoré zvýši rast listnatej hmoty rastliny a zároveň zníži obsah éterických olejov v nich.

Reprodukcia mäty, ako správne sadiť mätu piepornú

Existuje niekoľko druhov chovu mincovne, z ktorých každá má svoje vlastné výhody a nevýhody. V najťažšom prípade sa mäta pieporná pestuje pomocou semien. Najčastejšie záhradníci propagujú túto rastlinu. výstrižky alebo rozdelenie kríkov.

Pestovanie semien mäty piepornej

Vzhľadom k technologickej zložitosti tejto metódy, niektorí nevedia, ako pestovať mäty zo semien, takže sa neodporúča pre začínajúcich záhradkárov. Ale ak máte skúsenosti alebo máte radi ťažkosti, potom musíte pristáť takto:

  1. V malých nádobách alebo podnosoch sa semená vysádzajú do hĺbky maximálne 0,5 cm, povrch zeme by mal byť sotva vlhký. Nádoba je pokrytá priehľadnou plastovou fóliou a umiestnená na miesto s teplotou 22 - 24 ° C. Teraz musíte čakať na klíčenie semien, zvyčajne sa to deje za 1-2 týždne.
  2. Po raste sadeníc je potrebné transplantovať ho v nádobách s priemerom najmenej 8 cm. Aby sa sadenice začali aklimatizovať, musia byť umiestnené v chladnejších podmienkach.
  3. Po 8-10 dňoch, keď sú mladé rastliny už silné, môžete zasadiť mätu v otvorenom teréne. Pri výsadbe je lepšie, aby rastliny neboli príliš blízko k sebe tak, aby sa rýchlo expandujúce koreňové systémy navzájom nezasahovali.

Rezanie mäty piepornej

S odrezkami je situácia oveľa jednoduchšia. Rovnako ako u všetkých ostatných, musíte najprv koreň rez mäty. V pohári vody umiestnime čerstvú rezanú vetvičku mäty (približne 10 cm na dĺžku). Za týždeň uvidíte malé biele korene vo vode. Pokračujte v pridávaní vody do skla tak, aby boli korene vždy vo vode, až kým nebudú mať dĺžku asi 3-5 cm. Potom sú odrezky zasadené 5 cm hlboko, pričom nezabúdajú na vzdialenosť medzi rastlinami.

Ako mäta sa šíri rozdeľovaním koreňov

Pri rozmnožovaní rozdeľovaním kríkov musí byť mätová pečeň opatrne vykopaná, odnože musia byť odrezané tak, aby na každej z nich bolo aspoň desať uzlov. Mint môže dostať veľa stresu, pretože to, takže musíte vedieť, ako správne zasadiť. Potom ich zasadíte do pripravených dier v hĺbke asi 10 cm. Novo vytvorené mätové kríky by mali byť od seba vzdialené najmenej 30-40 cm, pre čo najlepšie výsledky skúsení záhradníci odporúčajú vložiť do každej jamky trochu humusu pred výsadbou.

Čo má mäta pieporná: starostlivosť o rastliny

Mäta pieporná je nenáročná, takže pestovanie a starostlivosť o túto rastlinu nevyžaduje špeciálne znalosti. Stačí dodržať jednoduché pravidlá: nezabudnite zalievať rastliny, pravidelne uvoľňovať, odstraňovať buriny a vykonávať jednoduchý subkortex.

Starostlivosť o pôdu

V lete musí byť pôda pravidelne uvoľňovaná. Môžete sa obmedziť na niekoľkokrát, ale môžete robiť uvoľnenie a častejšie - to nebude horšie. Je tiež potrebné pravidelne odstraňovať burinu okolo mäty piepornej, možno ju vykonávať súčasne s uvoľňovaním.

Kedy a ako vodu mätovú

Mincovňa nie je príliš náročná na zavlažovanie, stačí dvakrát zalievať rastliny dvakrát mesačne. V suchom počasí musí byť intenzita zavlažovania zvýšená, mäta pieporná nemá rád nadmerne vysušenú pôdu.

Kŕmenie mäty piepornej

Názory záhradkárov ako oplodnenie mäty, sa často líšia. Existuje však univerzálny recept, ktorý využíva najbežnejšie hnojivá, ktoré poskytujú vynikajúce výsledky. Mäta sa kŕmi raz ročne na jar s použitím nasledujúcich hnojív (v množstve 250 - 300 g na 10 m2):

  • dusičnan amónny;
  • superfosfát;
  • draselná soľ.

Kedy a ako zbierať mätu piepornú

Úprimne povedané, lístky mäty môžu byť zbierané kedykoľvek budete chcieť, podľa potreby. Ale lístky mäty sú cenené pre éterické oleje, ktoré majú mnoho užitočných vlastností, preto je lepšie zbierať mätu piepornú, keď ich obsah v listoch je maximálny. Preto Odporúča sa odstrániť mätu na samom začiatku kvitnutia. Stonky sú rezané, zviazané vo zväzkoch a zavesené na dobre vetranom mieste. Môžete ich tiež rozprestrieť na látku alebo papier v tenkej vrstve.

Teraz viete, kedy zasiať mincovňu na sadenice a ako sa o ňu starať v budúcnosti. Mäta pieporná nie je najlepšia okrasná rastlina, ale pre tých, ktorí sa starajú o svoje zdravie a radšej jedia bioprodukty vlastnej výroby, bude výsadba mäty v ich záhrade skvelým riešením. Mincovňa nevyžaduje veľa času od vás, výsadba a starostlivosť o ne v otvorenom poli nepredstavujú žiadne ťažkosti.

Loading...