Prevencia, prostriedky a metódy boja proti chorobám a škodcom horského popola (červená) t

Rowan red (obyčajný) je strom s pyramídovou korunou správneho tvaru. Kmeň a konáre popola sú pokryté hladkou šedou kôrou. Výška tejto rastliny môže dosiahnuť 15-16 metrov.

Popis horského popola stojí za to začať s oblasťou jeho rastu. Pokrýva európsku časť SNŠ, ako aj územie Kaukazu, Sibíri, Ďalekého východu, Amuru, horského Kazachstanu a Kirgizska. Najčastejšie horský popol rastie na brehoch nádrží, na lúkach, pozdĺž cesty, v podrostu zmiešaných alebo ihličnatých lesov. Umelé výsadby - rôzne záhrady, námestia a parky.

Viete? Z latinského jazyka sa slovo "popol" (Sorbus aucuparia) prekladá ako "priťahovanie vtákov".

Prevencia, prostriedky a metódy boja proti chorobám a škodcom horského popola (červená) t

Semená aj dospelý strom rowan sú náchylné na rôzne infekčné ochorenia, z ktorých väčšina je plesňového pôvodu. Pozrime sa, čo presne je najväčšia hrozba pre rastlinu.

Choroby popola: prevencia a liečba v prípade infekcie

Zvyčajne sa prvé príznaky poškodenia škodcami alebo chorobami vyskytujú v máji alebo júni alebo v druhej polovici leta. Tento faktor je priamo závislý na biologických vlastnostiach pôvodcu horského popola. Hromadná distribúcia chorôb sa prejavuje silnou porážkou listov, ako aj ich predčasným vysušením a vypadnutím. V agregáte to všetko vedie k významnému zníženiu okrasnej hodnoty rastliny a akumulácii veľkého množstva rôznych infekcií. Jedným z hlavných faktorov, ktoré prispievajú k aktívnemu rozvoju chorôb, je vysoká úroveň vlhkosti v jarnom a letnom období.

Je to dôležité! Spadnuté, už postihnuté listy tiež pôsobia ako zdroje infekcie, pretože je na nich, že mnohé patogény prezimujú.

anthracnose

Huby rodov Kabatiella, Colletotrichum, Gloeosporium sú pôvodcom takých ochorení, ako je antraknóza. V tejto chorobe sú listy jarabiny pokryté hnedasto-čiernymi škvrnami, ktoré sa najprv rozlišujú prítomnosťou tmavšieho okraja okolo okrajov a potom sa postupne začínajú spájať. Tiež na konáre a stonky sa objavujú zubaté škvrny, ktoré bránia pohybu živín cez rastlinu. Antracnosa vo svojej pokročilej forme vedie k rozvoju chorôb listov, stoniek, výhonkov a plodov - úplne zhnednú a potom úplne vyschnú. Keď je počasie suché, postihnuté oblasti závodu praskliny, a keď mokré, hnijú a nadlamyvayutsya. Antracnosa tiež vedie k smrti celej vzdušnej časti rastliny. Hlavným nebezpečenstvom tohto ochorenia je, že sa ľahko prenáša infikovanými rastlinnými zvyškami, semenami a pôdou.

Je to dôležité! Vývoj antracnosy je podporovaný takými faktormi, ako sú: vysoká vlhkosť, vysoká kyslosť pôdy, nedostatok draslíka a fosforu.
So silnou porážkou anthracnose rastliny je lepšie zničiť, aby sa zabránilo infekcii iných plodín.

V počiatočných štádiách ochorenia je potrebné odstrániť všetky postihnuté časti rastliny a potom interval 1,5 až 3 týždne, dvakrát alebo trikrát, aby sa spracovali s fungicídmi. Pre tieto účely ideálne: "Oksihom", "Abiga-Peak" alebo síran meďnatý.

Biela škvrna alebo septoria

Ak časom vyzerá horský popol viditeľne horšie a listová škvrna sa stáva čoraz viac, môžete si byť istí, že je to dôsledok septoria (známej aj ako biely bod).

Výskyt tohto ochorenia je spôsobený veľkým množstvom druhov húb rodu Septoria, ktoré ovplyvňujú listy, stonky a ovocné membrány horského popola. Septoria sa prejavuje vo forme zhluku škvŕn na listoch, ktoré najčastejšie majú číry čierny okraj a svetlé inklúzie v strede. Postihnuté oblasti postupne vymiznú a miesto nich sa spóry húb začnú aktívne množiť. Choroba spôsobuje oslabenie rastliny a stáva sa zraniteľnou voči mnohým iným infekciám a škodcom.

Na liečbu tohto ochorenia musia byť všetky postihnuté listy odstránené a spálené. Odporúča sa tiež používať fungicídy, napríklad: „Profit Gold“, „Ordan“, „High“. Používajú sa podľa návodu: pred rozkvitnutím obličiek, bezprostredne po ich kvitnutí, alebo o 3 týždne neskôr.

Viete? O prospešných vlastnostiach pohoria bol známy v starovekom Ríme a starovekom Grécku.

Hnedá škvrna

Huby rodu Phyllosticta sorbi sú pôvodcom ochorenia, ako je hnedá škvrna. Približne v druhej polovici leta je horná strana listov postihnutej rastliny pokrytá červenohnedými škvrnami s výrazným červenofialovým okrajom. Často majú nepravidelný tvar a časom v strede sa pyknidy patogénu objavujú vo forme preplnených malých bodiek čiernej. Ako choroba postupuje, škvrny sa spájajú a úplne pokrývajú väčšinu listov. Nebezpečenstvo hnedých škvŕn spočíva v tom, že je schopný zasiahnuť rôzne druhy rowan. Na liečbu tohto ochorenia musíte použiť antimykotiká. Ide o takzvané fungicídy, ktoré vo svojej kompozícii obsahujú meď. Medzi nimi sú tieto lieky: "Ridomil", "Ridomil Gold", "Horus".

Šedá škvrna

Pre vzhľad sivej škvrny spĺňa huba rodu Phyllosticta aucupariae. Šedá škvrna je plesňové ochorenie horského popola, ktorý sa prejavuje v druhej polovici leta. Jej hlavnými príznakmi sú sivé škvrny na oboch stranách listov. Škvrny sú orámované širokým tmavohnedým okrajom, nepravidelným alebo zaobleným tvarom. Na ich hornej strane sa objavujú malé čierne bodky, ktoré sú pyknidiou huby. Tieto škvrny sa často spájajú a pokrývajú väčšinu povrchu plechu.

Pri malom počte škvŕn je možné sprejovať nasledujúce prípravky: "Gamar", "Baktofit", "Vitaplan", "Fitosporin-M".

V prípade vážneho poranenia sa používajú zlúčeniny obsahujúce meď, ako napríklad "Kuproksat", "Cuprikol", "Skor", "Fundazol".

Vírusová mozaika

Vírus Tobaco ringspot, známy tiež ako mozaika vírusového kruhu, infikuje rastlinu na jar. Preto, ak váš horský popol zaschne a jeho listy sú zdeformované, buďte si istí, že ste museli čeliť tejto chorobe. Hlavným príznakom je vzhľad zelenožltých krúžkov rôznych veľkostí. Početné škvrny sa môžu zlúčiť, čím sa vytvorí charakteristický mozaikový vzor. Silný vývoj ochorenia vedie k deformácii postihnutých listov, po ktorých sa stávajú pomalými, pokrčenými, zmenšujúcimi sa a čoskoro úplne odpadnú. Ak je horský popol silne ovplyvnený vírusom kruhovej mozaiky, rastlina bude musieť byť úplne zničená a liek ako "Alirin" je ideálny pre prevenciu.

Mierne rosa

Výskyt múčnatky je spôsobený hubami rodu Phyllactinia guttata a Podos-phaera clandestina. Okolo druhej polovice júla sú listy pokryté bielou, pavučinovou patinou, buď na jednej strane alebo na oboch stranách. Nebezpečenstvo takéhoto útoku spočíva v tom, že ľahko infikuje mladé listy, hoci poškodené žeravé výhonky sú dôsledkom múčnatky. Od konca leta sa na povrchu listov vytvárajú sférické telá húb, tzv. Cleistothecia. Spočiatku vyzerajú ako žlté bodky, ale keď dozrievajú, stmavnú a stmavnú sa alebo sú takmer čierne. Cleistothecia prezimuje na padlých listoch a čiastočne na pôde. Na jar sa zrelé spóry šíria a infikujú mladé listy popola. V boji proti múčnatke sú najúčinnejšie moderné fungicídne činidlá. Majú škodlivý vplyv na huby a zastavujú škodlivé procesy v rastlinných bunkách. Najúčinnejšími prípravkami pre múčnatku sú: Acrobat MC, Vitaros, Fundazol, Previcur.

Sprejovanie takýchto zlúčenín by sa malo uskutočňovať 1-4 krát s intervalom 7-10 dní (závisí od špecifického liečiva).

Monolióza alebo ovocná hniloba

Huby skupiny Monilia cydonia sú pôvodcami takých ochorení, ako je monolióza (tiež známa ako ovocná hniloba). Spôsobujú nekrotické ochorenia horského popola, ktoré ovplyvňujú plody a listy, čo vedie k ich hnilobám. Infekcia ovocnou hnilobou je prenášaná hmyzom, vetrom a dažďovými kvapkami. Prechádza v stonke a s nástupom teplého počasia (+24 ... + 26 ° C) sa spóry huby aktívne prenášajú z horského popola do zvyšku rastlín.

Aby sa zabránilo vzniku monoliózy, snažte sa predísť poškodeniu ovocia a konárov rôznych škodcov, vtákov, krupobitia alebo záhradné náradie. Ak sa tak stane, všetky poškodené plody by mali byť okamžite odstránené a v žiadnom prípade ich nenechávajte v sklade.

Na boj proti ovocnej hnilobe je liek Fitosporin-M alebo jednoduchý roztok jódu dokonalý (na tento účel sa 10 mililitrov jódu zriedi v 10 litroch vody). Stromy sú ošetrené roztokmi v niekoľkých stupňoch, opakujúc tento postup 3 dni po prvom ošetrení.

Je to dôležité! Počas obdobia skladovania sa nevytvárajú sústredné kruhy na plodoch červeného jarabu postihnutého ovocnou hnilobou.

chrasta

Fusicladium orgiculatum huby sú zodpovedné za výskyt ochorenia, ako je chrasta. Symptómom chrastavitosti je tvorba malých, hnedých škvŕn okrúhleho alebo nepravidelného tvaru so sálavými hranami, ktoré sa zvyčajne objavujú v prvej polovici leta. Neskôr sa na týchto škvrnách rozvíja kvet, ktorého spóry infikujú mladé listy. Veľké množstvo zrážok počas letného obdobia prispieva k aktívnemu rozvoju chrastavitosti, ale hlavným zdrojom infekcie sú padlé listy. Na jar sa zrelé spóry stanú príčinou počiatočnej infekcie mladých listov.

Na úpravu strupov je potrebné kombinovať aplikáciu agrotechnických opatrení s následným chemickým spracovaním rastliny. Všetky postihnuté výhonky, uhynuté ovocie a listy musia byť rezané, zberané a spaľované, ako aj všetky buriny. Nezabudnite sledovať čistotu stromu pristvolnogo kruhu.

Postrek horského popola DNOC (zriedený 100 gramov na 10 litrov vody) alebo emulzný roztok Nitrafen (200 gramov na 10 litrov vody) pomôže zbaviť sa takejto nepríjemnej choroby ako chrastavitosti.

hrdza

Huba Gymnos-porangium cornutum spôsobuje hrdzu, ktorá tiež často postihuje horský popol. Táto choroba sa vyvíja v prítomnosti dvoch rôznych hostiteľských rastlín, ktoré sú zvyčajne jarabiny a borievky. V prvej polovici leta sa objavujú škvrny na pohorí a na hornej strane listov sú zaoblené, s priemerom 2-5 milimetrov. Farba týchto škvŕn je oranžovožltá s tmavohnedými škvrnami. Na spodnej strane listov sa objavujú belavé škvrny s hnedými kužeľovitými výrastkami dlhými 1-2 milimetre. Postihnuté listy šíria spóry húb na vzdialenosť až 250 metrov, čím infikujú iné rastliny. Opatrenia na kontrolu chorôb horského popola, ako je hrdza, zahŕňajú použitie prípravkov obsahujúcich síru v ich zložení (napríklad koloidná síra), ako aj fungicídy (Strobi, Abiga-Peak, Poliram, Cumulus).

Tuberkulárna nekróza

Tuberkulárna nekróza (tiež nazývaná nekróza) je spôsobená hubami rodu Tubercularia vulgaris. Jedným zo špecifických príznakov nekrózy je sporulácia húb v rôznych štádiách jej vývoja. Na samom začiatku trhlín kôry začnú pôsobiť početné strómy. Vyzerajú ako malé, hladké ružové vankúšiky. V počiatočných štádiách je pomerne ťažké rozpoznať výskyt nekrózy, pretože kortex nemení svoju farbu. Preto sa najčastejšie objavuje prítomnosť choroby, keď kôra popolčeka horského popola. Nektarínová nekróza je schopná infikovať mnoho listnatých druhov rastlín, ktoré potom slúžia ako zdroj infekcie pre horský popol. Jediný účinný spôsob boja proti nekróze je prerezávanie odumretých častí rastlín. Ako preventívne opatrenia možno postriekať vetvy Bordeaux kvapaliny, ktorá je známa svojimi antivírusovými a ochrannými vlastnosťami. Môžete si ho kúpiť v takmer každom obchode so špecialitami.

Cytosporová nekróza (cytosporóza)

Huby rodu Cytospora sú hlavnými pôvodcami cytosporózy. Prvé príznaky tejto choroby sú vyjadrené vo vzhľade nekróz oválneho tvaru, pokrytých žltkastou kôrou. Postihnuté oblasti môžu rásť pomerne rýchlo, spájať a úplne zvoniť tenké kmene a konáre stromu. V hrúbke kôry sa tvoria početné malé hrbolčeky kužeľovitého tvaru, ktoré svojimi vrcholmi vyčnievajú z "kožných" štrbín stromu. V jarnom období alebo na začiatku leta sa z týchto útvarov objavujú spóry vo forme slizovej hmoty, ktorá tuhne tmavými bičíkmi a kvapkami. Rowan postihnutý cytosporózou nereaguje na liečbu, jedinou cestou je znížiť a spáliť strom, aby sa zabránilo infekcii iných rastlín.

Ako prevencia vzniku cytosporovej nekrózy môže byť strom ošetrený 3% roztokom Bordeauxovej zmesi.

Čierna (biscognioxia) nekróza

Plesňové odrody Biscogniauxia repanda je hlavným vinníkom porážky horského popola čiernou (biscognioxiou) nekrózou. Kôra chorého stromu získava nažltlý odtieň a potom sa prikryje prasklinami. Po určitom čase sa trhliny čoraz viac rozširujú, čo vedie k zaostávaniu kôry. Súčasne, v miestach exfoliácie, sú okraje popraskanej kôry zabalené a postihnuté vetvy sa stanú neupravenými. V poslednom štádiu ochorenia postihnuté časti kôry odpadnú, čím sa vystaví tmavé drevo. Spóry huby sa šíria hmyzom a dažďovou vodou, čím ovplyvňujú iné rastliny vo vašej oblasti.

Bohužiaľ, strom popola zasiahnutý čiernou nekrózou nemôže byť vyliečený, musí byť vyrezaný a spálený.

Na prevenciu vzniku nekrózy čiernej je potrebné poskytnúť:

  • systematická kontrola možného výskytu choroby počas vegetačného obdobia;
  • starostlivý výber pre výsadbu zdravého a odolného sadivového materiálu;
  • včasné prerezávanie postihnutých oblastí rastliny a odstránenie sušiarní s ich následným zničením.

Prevencia a metódy ničenia škodcov škodcami

Asi 60 druhov rôznych druhov hmyzu a bylinožravých roztočov patrí k škodcom červeného žeriavu. Škodcovia hlavne poškodzujú vegetatívne orgány rastliny: semená, výhonky, púčiky, ovocie, kvety a listy. Treba poznamenať, že väčšina škodcov popola sú polyfágy, to znamená, že sa môžu živiť a vyvíjať na iných druhoch drevín, najmä tých, ktoré patria do čeľade rosaceae. Kontrola škodcov horského popola zahŕňa celý rad opatrení, ktoré vo veľkej miere závisia od konkrétneho typu hmyzu.

Weevil

Weevil je malý hnedý chrobák, ktorý zimuje v padlých listoch a štrbinách kôry. Keď teplota stúpne na + 10 ° C, chrobák sa usadí na strome popola. Tento škodca sa živí obličkami, postupne jesť preč od jadra a potom kladie vajíčka do púčiky. Vyliahnutá larva začne okusovať v zárodku, čo vedie k lepeniu a sušeniu okvetných lístkov. Potom sa mladý chrobák presunie na listy a v nich sa nahlodávajú diery.

Bojovať proti weevil:

  • počas obdobia opuchu pukov potraste chrobáky z vetiev na vopred roztiahnutú plachtu a potom ich zničte v vedre so slanou vodou;
  • používať insekticídy v období vzniku púčikov (najlepšie z nich je liek "Karbofos", návod na použitie, ktoré sú v balení s liekom).
Ako prevencia proti vzhľadu nosatca je potrebné spracovať vetvy a kôru horského popola roztokom síranu meďnatého (zriedeného v pomere 100 gramov na 10 litrov vody).

Kôrovec

Kôra chrobák je malá tmavo sfarbená chyba, ktorá hýbe dlhými ťahmi v kôre, čo robí cestu čo najbližšie k šťavnatému drevu. Všetky životne dôležité činnosti kôry chrobáka sa koná v kôre rastliny.

Pre horský popol a boj proti hmyzu sú užitočné kôrovci: t

  • používať také prostriedky ako: "Aktara", "Lepidotsid", "Confidor";
  • Sprej horského popola ihneď po odkvitnutí a postup zopakujte po 2 týždňoch (musíte spracovať celý strom: listy, konáre a kmeň).
Na zabránenie vzniku kôry chrobáka pravidelne uvoľňujte pôdu, najmä v krúžku.

Viete? Ako súčasť bežného horského popola obsahujú organické kyseliny, ktoré zlepšujú zažívacie vlastnosti žalúdočnej šťavy.

mol

Moth, rozpätie krídel dospelého hmyzu, ktorý je 2,5 cm. Moth housenka rastie až 2 cm na dĺžku. Najčastejšie sa objavuje pred kvitnúcimi a okusujúcimi listami, kvetmi a púčikmi. Po dokončení kvitnúceho popola ide do podzemia do hĺbky 10 centimetrov, kde začína žiť. V októbri sa objavujú motýle a kladú vajcia pod rastlinnú kôru na zimu.

Boj proti tomuto škodcovi je nevyhnutný:

  • spracovať horský popol pred kvitnutím (najlepšie je použiť Karbofos, Cyanox alebo Chlorophos);
  • pred pučaním, na ochranu pred vajcami, môžete striekať strom "Nitrafenom."
Для профилактики ранней весной обработайте ствол медным купоросом (разводится в пропорции 100 грамм на 10 литров воды).

Рябиновый галловый клещ

На зимовку прячется в опавших листьях и питается их соком. В течение лета способен дать 4 новых поколения вредителей. Približne na konci mája sa na oboch stranách listu vytvárajú guľôčky, ktoré upchávajú kanály na dodávanie živín.

Medzi hlavné lieky pre škodcov popola, vrátane roztočov, patrí koloidná síra (100 gramov látky sa zriedi v 10 litroch vody a stonka a vetvy horského popola sa upravia výsledným roztokom). Tiež nezabudnite vyčistiť padlé listy častejšie, aby sa zabránilo vzniku roztočov popola.

Rowan moth

Docela malý motýľ, ktorého rozpätie krídiel je 1,5 cm. Po prvé, ovplyvňuje bobule horského popola. Moth húsenica sa vyznačuje žltým telom s tmavou hlavou. Počas počiatočného štádia výroby ovocia, mólo v priemere predstavuje 50 vajec. Novo sa objavujúce larvy sa vrhajú do mladých plodov a vytvárajú v nich skrútené pasáže. Na jeseň, hmyz pochovaný v zemi do hĺbky desať centimetrov, kde sa učí a prezimovať v horných vrstvách pôdy pod vrstvou padlých listov.

Na boj proti molám, na konci júna, je potrebné dôkladne liečiť horský popol chlorofosom (20 g sa zriedi v 10 litroch vody). Ako metóda prevencie, kopanie okolo kruhu kmeňa, rovnako ako zber a spaľovanie všetkých padlých bobúľ a listov bude robiť.

Rowan a zelené jablko vošky

Hmyz spôsobí poškodenie rastliny, nasávanie šťavy z listov a stopiek, rovnako ako z púčikov a mladých výhonkov, v dôsledku čoho sú tieto časti rastliny zvlnené a výhonky sú silne ohnuté.

Rowan vošky kladie lesklé čierne vajcia priamo na ročné výhonky, av štádiu vajec, škodca toleruje celé zimné obdobie. Je možné bojovať s ihličnanmi a zelenými voškami postrekom rastliny insekticídmi, ako sú: „Decis“ a „Actellic“.

Jabloň ovocná

Ak si všimnete malý hnedý hmyz s priehľadnými krídlami, buďte si istí - toto jabloňové ovocie. Larva tohto škodcu dosahuje dĺžku 1,5 cm, telo je lesklé, žltej farby, silne pokrčené. Samičia mláďa si kladie vajíčka priamo do kvetov s budúcimi vaječníkmi a larvy, ktoré sa javia ako životne dôležité, spôsobujú veľké škody na horskom popole.

Ak chcete bojovať proti hmyzu, vezmite 10 gramov bieleho horčičného prášku, naplňte ho litrom vody a výsledný roztok natiahnite na 24 hodín. Potom sa zriedi vodou v pomere 1: 5 a celý strom sa spracuje získanou kompozíciou.

Červcovité

Štít je malý hmyz, ktorého telo je pokryté voskovým štítom. Hlavným nebezpečenstvom sú larvy, ktoré sa živia rastlinnou miazgou. Ak chcete bojovať so štítom, je potrebné striekať kmeň a konáre pred bud prestávku. Prísne podľa inštrukcií aplikovaných insekticíd "30 Plus". Tiež nezabudnite včas prepichnúť korunu popola, skrátiť a zničiť zle zasiahnuté vetvy.

Horský popol, ktorý prejavil svoju starostlivosť a poskytol závodu náležitú starostlivosť, vás určite poteší svojimi výživnými, medonosnými, lekárskymi a dekoratívnymi vlastnosťami.

Loading...