Kvitnúce trvalky s jedovatými hľuzami "Gloriosa": foto a starostlivosť doma

Gloriosa je stálezelená trvalka. Počas vegetačného obdobia vynuluje nadzemnú časť.

Propagované delením hľúz a semien. Miluje systematické zavlažovanie a kŕmenie.

Veľmi jedovatý! Neodporúčame pestovanie v miestnostiach, kde sú malé deti a domáce zvieratá.

Vlastivedné rastliny

"Gloriosa" - je lezenie trávy evergreeny. Latinský názov: Gloriosa. Názov pochádza zo slova "gloriosus", preložené z latinského slova "slávny". Takto profesionálni pestovatelia opisujú eleganciu tohto nádherného kvetu.

Kvôli svojej kráse sa rastlina niekedy nazýva planúcou ľaliou. Tento zástupca flóry patrí do čeľade Colchicaceae. Je to trvalka a má hľuzu geofity.

V zime zomrie smaragdový hrot. Po období odpočinku, keď sa príroda začne prebúdzať - rastlina obnoví svoj životný cyklus. Zo spiacich púčikov v hornej časti kvetu rastie apikálna hľuza.

Existuje iba 10 poddruh kvitnúcich rastlín "Gloriosa". Na území Ruskej federácie - Superba sa pestuje len jeden poddruh. Vo voľnej prírode rastie v trópoch. Vlasť považuje Áziu a Južnú Afriku. Najobľúbenejšie poddruhy: Carsonii, Lutea, Greenii, Modesta, Flavovirens, Simplex.

Je to dôležité! Hľuzy rastliny sú veľmi jedovaté. Varenie potravín z nich a jesť surové je prísne zakázané! Je potrebné zabezpečiť, aby malé deti a domáce zvieratá nemali prístup do Gloriosa.

Všeobecný opis kvetu

Stonky Gloriosa sú rovné, majú predĺžené internódy. Pobočky sú veľmi slabé. Smaragdové vetvy vo forme valcov. Dĺžka dosahuje viac ako 2 metre.

Pred kvitnutím v hornej časti sa začnú aktívne rozvetvovať. V závislosti od poddruhu, posvätené alebo opačné letáky. Majú oválny alebo kopijovitý tvar. Dĺžka dosahuje 9-14 cm, na šírku - 1-3 cm.

Na špičkách sú predĺžené antény. Vďaka týmto zariadeniam sa Gloriosa prilepí na úzko rozmiestnené stromy, kríky alebo iné podpery a je ťahaná smerom k slnku.

Najbežnejším spôsobom pestovania tohto zástupcu flóry je upevnenie elegantných vetiev pomocou rámu. Môžete použiť mriežkovú základňu vo forme valcov, oblúkov, drôtov. Rastie "Gloriosa" ako ampelnaya rastlina.

Varovanie! Pobočky viniča sú pôvabné a veľmi krehké. Pod vlastnou váhou sa môžu zlomiť. Preto si zariadenie vyžaduje povinnú podporu.

fotografie

Nižšie uvedená fotografia ukazuje kvet Gloriosa pestovaný doma:

Domáca starostlivosť

prerezávanie

Povinné prerezávanie rastlín nevyžaduje. Systematická tvorba bushiness sa nezvyšuje. Skúsení pestovatelia neodporúčajú dotýkať sa rastliny po novom životnom cykle. Prerezávanie oneskorí aktívny rast a kvitnutie.

Je to dôležité! Je prísne zakázané vytvárať výhonky, pretože púčiky sú umiestnené na ich koncoch.

pristávacia

Hľuza rastliny je hladká, ladná, valcovitá. Dĺžka dosahuje 25-35 cm, šírka je maximálne 2,5 cm.

Povrch je snehobiely jantárový odtieň s tenkou hnedou kožou. Dokonca aj pri menšom poškodení kože sa ľahko odlupuje a poškodzuje rastlinu.

Preto pri preprave kvetu sú potrebné presné a presné úkony. Obnovenie puku sa nachádza na konci jednej z hľúz.

Počas vegetačného obdobia sa celý koreňový systém rastliny aktívne rozvíja okolo púčika. V pôde sú hľuzy usporiadané vodorovne. Niekedy sú rozdelené do dvoch častí. Tvar hľúz má usporiadanie v tvare V.

Užitočné video o pristátí „Gloriosa“:

transplantácia

Hľuzy sa vysádzajú striktne v horizontálnej polohe. Hĺbka výsadby by nemala byť väčšia ako 4 cm, je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že výhonky budú rásť z pukov nachádzajúcich sa na konci hľuzy.

Preto by pre aktívny správny rast mal zanechať priestor. Je zakázané presádzať zariadenie do malých nádob, v ktorých bude koreňový systém pritlačený na hrany.

Je to dôležité! Hľuzy rastliny sú veľmi krehké. Môžu sa ľahko odtrhnúť. Poškodenie rastových púčikov povedie k smrti rastliny, aj keď zvyšok kvetu je neporušený. Je potrebné pripomenúť, že bod rastu "Glorios" jeden. A rastlina rastliny zakorenenie sa množiť.

Toto video podrobne popisuje kvitnutie rastliny Gloriosa:

teplota

V lete kvet dokonale znáša teplotu stredného pásma Ruskej federácie. Preto môže aktívne rásť v chatách, záhradách alebo balkónoch. S nástupom chladného počasia sa do miestnosti privážajú nádoby.

Teplota by nemala klesnúť pod 10 ° C. Po smrti vzdušnej časti sa v nádržiach ponechá koreňový systém. Hrnce vložené do chladnej neosvetlenej miestnosti alebo skrine.

Na jar pri teplote nad 16 ° C začne nový životný cyklus.

Osvetlenie a zavlažovanie

Rastlina miluje veľmi jasné svetlo. S nedostatkom slnka "Gloriosa" môže prestať kvitnúť. Kované púčiky sa scvrknú a odpadnú. Kvitnúce - bude svetlý odtieň smaragdu. Pri zalievaní musíte počkať, kým ornica nevyschne.

rozmnožovanie

Reprodukcia sa vyskytuje dcéra hľuzy. Malé uzliny majú vajcovitý tvar. Na nich sú korene a "gombík". Je to "gombík" rastlín zasadil. Ich rastie aktívne. Počas rozmnožovania semien, doma, je výsadbový materiál zasiaty do vlhkého substrátu hrubého morského piesku a rašeliny, potom umiestnený raz denne do domáceho mini-skleníka a vzduchu. Keď sa objavia výhonky, rastlina sa presadí do nádoby. S dobrou starostlivosťou, sadenice začína kvitnúť vo veku 3 rokov.

kvitnúce

Kvitnutie sa vyskytuje na začiatku leta - v polovici jesene. Veľké končeky kvitnú na koncoch stoniek. Pedikály sú predĺžené, dosahujú 13-16 cm. Perianth v mnohých poddruhoch ohnuté dopredu.

Preto sa "Gloriosa" často porovnáva s narcisom. Corolla správneho tvaru, s oddelenými lístkami. Okvetné lístky sú úzke, pretiahnuté, v množstve 6 kusov na každý kvet.

Zvlnené okraje. Okvetné lístky majú dĺžku 10 - 13 cm a šírku 1 - 3 cm. Relatívna nádoba je usporiadaná vodorovne. Prašníky sú veľké, podlhovasté, vajcovité a jantárové.

Odtieň kvetov počas kvitnutia smaragdovo-jantárovej, oranžovej, vínovej alebo bledoružovej. Po 30-45 dňoch sa stred okvetného lístka stane krvavočerveným a okraj je jantárový.

Na konci kvitnutia rastú veľké trojkomorové struky. V nich sú semená sférického tvaru, hnedočervený odtieň.

prízemný

Kvety preferujú výživnú opevnenú pôdu. Rastlina dobre rastie na neutrálnych voľných plochách. Môžete použiť čiernu listovú pôdu zmiešanú s humusom, jemnozrnným morským pieskom a lesným machom. Tiež vhodný substrát trávnika, piesku, humusu a rašeliny. Skúsení pestovatelia odporúčajú používať zakúpenú pôdu na ruže alebo palmy. Nádrže na výsadbu a presádzanie by mali byť plytké a veľmi široké.

Harm rastliny

Je to dôležité! Treba mať na pamäti, že tento zástupca flóry je veľmi jedovatý.

Vo všetkých častiach kvetu je látka "kolchicín alkaloid". Letálna dávka je 6 mg. Preto pri pestovaní tejto kvety musíte byť opatrní a opatrní.

"Gloriosa" - krásna kvitnúca rastlina. S dobrou starostlivosťou kvitne celé leto. Miluje voľné plytké nádoby a opevnenú pôdu. Rastie v rôznorodej forme, vyžaduje si ďalšie podpory. Preferuje veľmi jasné osvetlenie a stabilné teploty.

Loading...