Ako chrániť smrek pred chorobami

Každý z nás by chcel mať na pozemku krásny strom jedle. Tento strom je však dosť rozmarný a podlieha mnohým chorobám. Ak chcete pestovať krásny, vysoký, svieži smrek, musíte dať veľa úsilia. Najdôležitejšia vec je správna starostlivosť. V tomto článku sa budeme zaoberať tým, čo môže byť spôsobené chorobami a chorobami lesnej krásy jedli.

Viete? Smrek rastie vo Švédsku, ktoré je staršie ako 9550 rokov.

Príčiny vzniku chorôb alebo závažné chyby v starostlivosti o smreky

Hlavné choroby smreka sú spôsobené hubami, infekciami alebo škodcami. Najbežnejšími príčinami ochorenia ihličnanov sú nevhodné výsadby, nepriaznivé poveternostné podmienky a starostlivosť, ktorých následky musíme čeliť:

  • pôda so stojatou vodou;
  • vysoká kyslosť pôdy;
  • vysoká hustota výsadby, čo má za následok nedostatočný prietok vzduchu a reprodukciu húb;
  • nedostatok svetla;
  • zvýšená vlhkosť vzduchu;
  • príliš hlboké pristátie;
  • nedostatok alebo prebytočné hnojivo;
  • silné zníženie teploty vedie k smrti mladých výsadieb;
  • nedostatok vody je dobre známy faktor vedúci k strate výsadby.
Je to dôležité! Ak sa výsadba smreka vykonáva na rýchlo schnúcom pôde, musí sa pôda okolo rastliny mulčovať.

Hlavné choroby a spôsoby ich liečby

Zvážte, aké sú choroby ihličnanov a ako sa určuje ich liečba. Smrekové ochorenia sú najčastejšie spôsobené hubami a pozemnými patogénmi. Medzi všetkými chorobami, ktoré jedli, je strom najcitlivejší na schütte, fusarium, ulceróznu rakovinu. Medzitým nie sú ochorenia ihličnatých stromov také hrozné, takže ich spoznávame a liečime ich podľa nasledujúcich tipov.

Shutte (obyčajné)

Lézia je spôsobená niekoľkými druhmi huby Lophodermium pinastri. Tam je choroba v mesiaci máj. Ak ste si všimli zhnednutie ihiel jedli, je to shyutte. Pri ďalšom vývoji ochorenia je spodná časť ihiel pokrytá lesklými čiernymi výrastkami bodkovaného alebo prerušovaného znaku, ktoré časom zväčšujú veľkosť. Následne rastlina vyschne a zomrie. Zvlášť nebezpečnou chorobou sú mladé rastliny (do 10 rokov) a sadenice.

Príčiny šírenia plesňových ochorení smreka sú teplé počasie a silné zrážky (rosa, drizzling).

Skutočné shyutte

Zdrojom tohto schutte je huba Lophodermium seditiosum. V dôsledku tohto ochorenia, ihly predčasne spadnúť v smreku. Ovplyvnené sú sadenice v škôlkach a oslabené mladé rastliny. Počas jari a leta ihly zhnednú a rozpadajú sa.

Na jeseň sa na ihličkách objavujú malé žlté bodky, ktoré sa postupne zväčšujú a zhnednú. Huba je uložená v padlých čiernych ihličkách.

Viete? Vďaka rovnomernému rozloženiu vlákien v dreve sa smrek považuje za najlepší strom na výrobu hudobných nástrojov.

Brown shyutte

Pôvodcom hnedej schutte alebo snehovej plesne je huba Irpotrichia nigra. Choroba sa vyskytuje v niekoľkých štádiách: infekcia spórami húb začína na jeseň, vývoj ochorenia sa vyskytuje v zime pod krytom snehu pri teplotách nad 0,5 ° C. Táto choroba sa prejavuje na jar so zostupom snehu.

Symptómom ochorenia je objavenie sa hnedých nekróznych ihiel čierno-šedého kvetu, podobných pavučinovým tkanivám, a časom bodových plodov huby. Tenké vetvy stromov umierajú, ihly sa dlhú dobu nerozpadajú. Mladé stromy, stromčeky a samo-sadenice sú predmetom ochorenia. Zvýšená vlhkosť vzduchu, hustá výsadba rastlín, depresie v oblasti rastu sú hlavnými faktormi, ktoré prispievajú k ontogenéze húb.

Snowy shyutte

Rozbuškou snehového shütte sú huby Phlacidiumin festans, ktoré si dobre zvykli v silne zasnežovaných oblastiach. Vývoj ochorenia začína pod snehom pri teplotách okolo 0 ºC. Infekcia prebieha postupne: od ihly po ihlu a potom od stromu k stromu. S roztopeným snehom sa postihnuté ihly a vetvy zhnednú a zomrú. Choré stromy sú pokryté sivými filmami mycélia.

V lete sa ihly menia z červeno-červenej na svetlošedú, začínajú sa rozpadať, ale nerozpadajú sa. Na jeseň sa objavujú čierne bodky. Spóry húb z týchto miest sú prenášané prúdmi vzduchu do smrekov, ktoré ešte neboli zasiahnuté skôr, ako sneh padá. Ľahké mrholenie, teplá zasnežená zima, predĺžená jar, sneženie a topenie na jeseň majú pozitívny vplyv na šírenie húb.

Je to dôležité! Spóry húb pretrvávajú dlhú dobu v odumretých rastlinách a pôde, preto pri presádzaní rastlín zo škôlok sadenice starostlivo spracovávajú.
Opatrenia na boj proti schutte sú výberom zdravých semenáčikov, ktoré sú odolné voči chorobám, pred riedením a postrekovaním ihličnanov vhodnými fungicídmi, prípravkami obsahujúcimi meď a sírou.

Fusarium (tracheomykózny väd)

Tracheomické vädnutie sa týka vírusových ochorení spôsobených pôdnym patogénom. Systém koreňov rastlín je ovplyvnený: korene zhnednú a začnú hniť. Mycélium huby poškodzuje systém prúdenia miazgy, v dôsledku čoho sa živiny nedostávajú do základnej časti rastliny.

Kvôli zlej výžive sa ihly stanú červenej, potom hnedej farby, rozpadajú sa a strom zaschne a zomrie. Ihličnaté sadenice sú náchylné na ochorenie za mokra za studena. Symptómom ochorenia je šedobiely povlak na ihličkách. Kauzálne agens ochorenia pretrvávajú v uhynutých rastlinách a šíria sa semenáčikmi alebo postihnutou pôdou.

Fusarium nie je možné liečiť, po niekoľkých rokoch rastliny umrú. Aby sa zabránilo tracheomykóze, je potrebné zasadiť zdravé sadenice, starostlivo odstrániť infikované časti rastlín. S prejavom primárnych príznakov infekcie sa liečia biologickými látkami alebo fungicídmi.

Viete? Na jeseň sa vianočné stromčeky zbavujú ihiel.

hrdza

Rezíduá stromov jedle zaujímajú osobitné miesto medzi všetkými chorobami, ktoré sú ihličnany náchylné, a ich liečba by mala byť zameraná na eradikáciu húb Pucciniastrum areolatum, Coleosporium, Cronartium ribicola, ktorá postihuje aj listnaté rastliny. Jedli najcitlivejšie na choroby, ako je hrdza kužeľov a hrdza ihiel.

Hrdza šišiek je spôsobená huby Pucciniastrum areolatum. Znakom choroby je vzhľad na vnútorných stenách kužeľov okrúhleho prašného hnedého etsiopustul. Následne sa puky otvoria široko a visia bez pádu, semená strácajú svoju klíčivosť, vetvy sú zdeformované.

Príčinou hrdzavenia je huba Coleosporium. Plesňové ochorenie sa vyvíja na jar, naráža na ihly. Žlté vezikulárne etsiopustuly sú umiestnené na oboch stranách ihiel. Ak je rastlina vážne zasiahnutá, ihly zmenia farbu zo zelenej na žltú a odpadnú.

Ak sa na smreku objavila hrdza, musí sa s ňou zaobchádzať rovnako ako s inými hubovými chorobami. Odporúča sa tiež rezať choré vetvy a vyrábať mikrofertilizéry.

Nekróza kôry

Nekróza kôry je plesňové ochorenie kôry konárov. Príznaky ochorenia: stmavnutie a vysušenie kôry, tvorba výrastkov tehlových alebo tmavých malých bublín. V dôsledku toho sa kôra stane mŕtvou a strom zmizne.

Sivá hniloba

Nosičom šedej hniloby je huby Botrytis cinerea. Choroba postihuje suchozemské časti mladých rastlín. Pobočky sú sivé, hnedé alebo čierne. Pokryté konídiami, ktoré vyzerajú ako vrstva prachu. Re-infekcia rastlín pokračuje počas rastu.

V dôsledku toho stromy oslabujú a strácajú svoj vzhľad. Najčastejšie je ochorenie bežné v oblastiach s hustými výsadbami, zlým slnkom a priedušnosťou.

Ochranné opatrenia na prevenciu sivej hniloby - to je skoré odstránenie postihnutých vetiev, dekontaminácia miesta rezu roztokom síranu meďnatého. Ak si myslíte, ako liečiť ihličnany na choroby ako preventívne opatrenie, zmes Bordeaux “Skor” je dobrý liek.

Rakovina sleziny

Rakovina smrekového vredu spôsobuje hubu Lachnellula pini. Príznakom infekcie je výskyt dechtu na konáre. V priebehu času, depresívne mŕtve oblasti sa objavujú v oblasti dechtu, potom kôra pokrýva praskliny, a uzavreté alebo otvorené rany sú tvorené. Tenké vetvy zomierajú bez tvorby vredov.

Opary môžu byť suché a mokré. Suché vyzerajú ako malé kukurice hnedej farby. Mokrý ako podšálka na krátkej nohe, ktorú možno vidieť nad kôrou. Vredy sú pokryté hnedými vlasmi s oranžovou kruhovou hyménnou vrstvou. Rastliny postihnuté rakovinou, oslabené a suché.

Hlavným meradlom v boji proti rakovine je zalievanie pod koreňmi fungicídov, spracovanie s medmi obsahujúcimi meď, včasné čistenie suchých vetiev, spracovanie porcií so záhradným ihriskom. Spaľovanie infikovaných konárov a ihiel.

Je to dôležité! Choré rastliny a ich časti musia byť odstránené z pozemkov.

Choroby jedli: prevencia chorôb

Môžete predísť chorobám stromov a ich liečbe pomocou vodivosti preventívne opatrenia. Dodržiavajte pravidlá správnej výsadby a umiestnenia stromov, upravte a odstráňte sušené a infikované výhonky a ihly z miesta včas. Dezinfikujte sekcie kmeňa. Na výsadbu používajte zdravé a odolné sadenice.

Choroby postihujú najmä mladé, nie dozreté stromy. Na zvýšenie odolnosti proti infekcii vredmi sa používajú mikroprvky, komplexné hnojivá, ktoré zvyšujú imunitu rastlín. Pamätajte si, že rastlina by mala dostať vlhkosť mierne. Preventívny postrek pomôže zabrániť chorobám a smrti rastliny.

Loading...