Ideálny hrniec pre muškáty: čo je potrebné a ako si vybrať? Základné pravidlá a jemnosti

Hrnce na izbové rastliny prekvapujú rôznymi rozmermi, tvarmi, textúrami a farbami, s takýmto sortimentom sa výber vhodnej a krásnej kapacity stáva ťažšou.

Vonkajšie a vnútorné ukazovatele zariadenia sú priamo závislé od výberu kvetinových nádob.

Geranium je obľúbený jednoduchou starostlivosťou a vytrvalosťou a jeho ďalší rozvoj, kvalita kvitnutia a rastu závisí od výberu správneho hrnca. Je dôležité vo všetkých ohľadoch správne určiť nádobu pre zariadenie.

Dôležitosť výberu správneho

Súčasná rozmanitosť rôznych kvetináčov pre rastliny vám umožňuje správne sa rozhodnúť. Každý typ banku má svoje výhody a nevýhody.ktorý vytvára dobré podmienky pre jednu rastlinu, nie je vôbec vhodný na výsadbu iného, ​​preto by sa mali zohľadniť potreby muškátov.

Čo sa líši od hrncov?

Ich hlavný rozdiel v ich poslaní, vykonávajú rôzne funkcie.

Cache-pot sa vzťahuje na dekoratívny vzhľad nádoby, bez palety a otvorov. Najčastejšie sa do hrncov vloží jednoduchý hrniec s rastlinou. Ako voliteľná výbava zvyčajne toto príslušenstvo skryje časom stratenú príťažlivosť hrnca.

Nádoba sa používa ako nádoba na výsadbu. Tam sú rôzne tvary a veľkosti, tam sú drenážne otvory. Hrnce sú najvhodnejšie pre domáce dekorácie a pre otvorené priestory.

Čo robí rastlina?

Geranium nenosí veľký priestor pre korene. V nadmerne objemnom hrnci prestane kvitnúť, až kým korene nezaplnia celú pôdu, alebo môže dokonca zomrieť. Tiež sa neodporúča spočiatku, aby sa rozhodli v prospech veľkého kontajnera, pretože potom bude musieť byť rastlina presadená do väčšej. Hrnce tmavej farby sa prehrievajú na slnku, a to poškodzuje korene muškátov.

Kruhové hrnce sú menej užitočné, pretože zem môže byť v nich kyslá. Štvorcový a obdĺžnikový tvar nádob môže tiež viesť k plesni, pretože v rohoch sa bude hromadiť voda a zhorší sa ventilácia.

Čo je lepšie?

Aká veľkosť je potrebná?

Veľkosť hrnca by mala zodpovedať kvetu. Napríklad by ste nemali kupovať obrovský hrniec na malú sadenicu, ktorá sa v priebehu rokov veľa nemení. Čím je nádoba menšia, tým bude závod kompaktnejší. Malé hrnce sú vhodné pre mladé sadenice a veľké hrnce nútia muškáty, aby rozvíjali svoj koreňový systém.

Optimálny priemer hrnca pre jeden koreň je 10-14 cm, pre 3 alebo viac rastlín v jednom hrnci je priemer 20-25 cm, odporúčaná ideálna výška hrnca je 12 cm, hlavná vec je, že neprekročí 15 cm.

Výmena domu za pelargónie sa často nevyžaduje. Spočiatku je lepšie zasadiť kvetinu do malej nádoby. Transplantácia by mala byť závislá od rýchlosti tvorby zelenej hmoty, asi raz ročne. Pri výmene kontajnera je potrebné brať do úvahy jeho priemer, je dôležité, aby bol nový hrniec o 1,5 - 3 cm väčší, hlavná vec je, že samotný hrniec je nepriehľadný, pretože korene nemajú radi ultrafialové žiarenie.

Závislosť od druhov

Hlavným indikátorom je veľkosť koreňového systému, ktoré by sa mali riadiť pri výbere kontajnera. Pre mladé pelargónie je zvolený malý hrniec, pretože korene sú stále malé. Takže kvitne lepšie a jasnejšie. Tara by nemala byť príliš veľká - nebude schopná kontrolovať rast a výšku pelargónie. V priestranných nádobách sa dobre vyvíja, ale kvitne horšie. Musí sa zvoliť objem nádob, vychádzajúc z odrody vybraného pelargónie.

Všeobecné odporúčania pre typy muškátov: t

 • zóna - priemer - 11 cm, výška - 10 cm Stopka obyčajnej zóny pelargónie môže byť zasadená naraz do nádoby s objemom 1 - 1,5 litra a potom do nádoby s objemom 10 litrov.
 • kráľovský - priemer - 13-14 cm, výška - 11-12 cm.
 • Miniatúrne odrody - priemer - 10 cm výška - 9 cm Prvá polovica roka sa môže pestovať v 0,25 ml, potom v 0,5, potom v 0,75 - postupne sa zvyšuje obsah nádoby. Maximálne miesto, kde sa dajú umiestniť, je v 2 litrovej nádobe na 2 - 3 m ročne života.

Potrebujete diery?

Geranium je rastlina, ktorá miluje sucho a lepšie sa vyrovná s nedostatkom vlhkosti.ako s jeho nadbytkom. V spodnej časti hrnca musia byť nutne otvory - drenážne otvory, ktoré sú potrebné na odtok prebytočnej vody. A ako signál na transplantáciu do väčšej misky, v nich sa objavujú korene muškátov.

Ako si vybrať?

Kapacita na výsadbu pelargónie, musíte okamžite vybrať správne, musíte venovať pozornosť veľkosti a tvaru. Obvyklý kužeľový tvar hrnca nie je náhodou vždy na vrchole popularity. Ideálna výška hrnca sa rovná priemeru hornej časti pelargónie. V tomto prípade dochádza k optimálnej výmene vzduchu, dosahuje sa dobrá priepustnosť vlhkosti do zeme, čo znamená, že korene sa nebudú hniť.

Nádoby v tvare Vaz sa nehodia - zúžené v strede a rozširujúce sa v hornej časti. Korene muškátov rastú a počas transplantácie spôsobia nepríjemnosti a zranenia.

Muškáty môžete pestovať v krabiciach, Zvyčajne, s pomocou dlhých plastových kontajnerov zdobené balkóny. Je však potrebné dodržať vzdialenosť 20 cm, ako aj prítomnosť drenážnych otvorov.

Nádoba sa vyberá nielen vo veľkosti, ale aj v materiáli. Koniec koncov, je ďaleko od každého kontajnera, ktorý môže kvitnúca rastlina rásť. Nezabudnite, že zvolený spôsob zalievania kvetu priamo závisí od materiálu nádoby.

Je tiež dôležité vziať do úvahy tvar nádob s vzduchotesnými stenami: šírka musí byť oveľa väčšia ako výška, aby sa zabezpečilo lepšie dýchanie koreňov.

Kde kúpiť?

Široký sortiment sa nachádza v kvetinárstve, a informovaný poradca vám povie, ktorý hrniec a závod je najlepší. Môžete tiež zjednodušiť úlohu - prejdite do internetového obchodu a vyberte model, ktorý sa vám páči externe a preštudujte si jeho popis. Stručne uvádzame rozmery a všeobecné charakteristiky, môžete tiež navigovať v cenovej kategórii.

 • Štandardné íl, alebo skôr terakotové kvetináče - cena od 90 rubľov do 3 tisíc rubľov, v závislosti od priemeru a výšky.
 • Farebné hlinené hrnce podľa cenníka budú stáť od 240 rubľov do 1700 rubľov.
 • Cachepots a hrnce z 3D plastu - od 1200 do 8000 rubľov, pre rôzne modely a veľkosti.

sklo

Tento druh menej populárne, pretože sklo je krehké a neumožňuje vzduch, Ale ako plus, také hrnce vyzerajú celkom impozantne.

Sklenené kvetináče sú vhodné pre rastliny, ktoré potrebujú vysokú vlhkosť, bez stojatej vody v koreňoch, ako aj pre rastliny, ktorých korene potrebujú svetlo.

Pre takéto podmienky je to opodstatnené, ale pre iné kvety - takéto nádoby nie sú vhodné.

plastický

Praktickejšie a lepšie v presádzacích zariadeniach. Hrnec tohto materiálu je ľahký, lacný, prezentovaný v širokej škále možností a farieb. Ľahko sa hodí do každého interiéru.

keramický

Je to ideálne riešenie, ak máte nenáročný interiér a nie je miesto na upustenie hrnca.

hlinený

Najlepšia voľba, pretože výrobky z hliny v ich štruktúre sú porézne, a to poskytuje ďalšie vetranie, čo umožňuje korene dýchať. Vlhkosť sa odparuje rýchlejšie, čo zabraňuje hnilobeniu koreňov, a hlina sa vymyje z pôdy škodlivej pre rastlinnú soľ.

Hliny, glazované

Pre rastliny, to nie je najlepšia voľba, pretože glazúra nenechá vzduch cez. Ak si stále chcete vybrať glazovaný hrniec na výsadbu sadeníc, potom musí byť s drenážnymi otvormi. Krása a rozmanitosť takýchto kontajnerov nepochybne láka oko a zdobí obytný priestor.

kov

Dekoratívna kovová nádoba je nezvyčajná a veľmi trvanlivá. Súčasne má veľké množstvo nevýhod: nepúšťa vzduch, zadržiava vodu, je náchylný na koróziu a je drahý.

bambus

Ekologické a biologicky odbúrateľné, majú tiež vlastnosti ako bezpečnosť a zdravie. Je netoxický. Drevené hrnce tiež vyzerajú dobre. V porovnaní s plastmi však vyžadujú osobitnú starostlivosť, sú drahé a rýchlo sa zhoršujú.

self-made

kvetina ručne vyrobené hrnce pridávajú do interiéru domu individualitu.

klady:

 • Pôvodný vzhľad.
 • Môžu byť vyrobené z akýchkoľvek dostupných materiálov.
 • Úspora peňazí.

nevýhody:

 • Nevýhodou plastových nádob môže byť malá veľkosť a niekedy aj rast pôd v pôde.
 • Krehkosť materiálov použitých v hrnci.
 • Dlhý proces tvorby.

Tieto hrnce nie sú o nič menej atraktívne ako obchod. Okrem toho môžu byť použité aj výrobné materiály.

Krok za krokom návod, ako vytvoriť svoj vlastný pristávací tank

Z cementu

Hrnec cementu je nielen originálny, ale aj veľmi trvanlivý.

Pre prácu je potrebné:

 • cement;
 • piesok;
 • dve plastové nádoby rôzneho objemu;
 • punč;
 • nádoby na miešanie roztoku;
 • niekoľko kameňov pre náklad.

postup:

 1. Olej namazáva čisté nádoby, menšie objemy - zvonka a veľké - zvnútra. To pomôže zabrániť nadmernému lepeniu cementu na formy.
 2. Pripraví sa zmes piesku, cementu a vody, umiestni sa do väčšej nádoby a do vnútra sa vloží menšia nádoba. Hrúbka stien budúceho hrnca závisí od rozdielu vo veľkosti týchto nádob.
 3. Náklad je umiestnený vo vnútri malého kontajnera.
 4. Takáto cementová malta schne 2 dni. Potom sú plastové nádoby odrezané a hotový výrobok je zbavený.

Pozrite si video o tom, ako vytvoriť hrniec s cementom:

Z omietky

Nádoba sádry sa vyrába rovnakým spôsobom ako cement.

Bude potrebné:

 • sadra;
 • voda;
 • dve plastové nádoby rôznych objemov.

postup:

 1. Odoberá sa vopred namazaný, väčší kontajner, vnútri je umiestnený menší kontajner.
 2. Nalejte pripravený roztok sadry.
 3. Do 2 dní roztok schne a je fixovaný, potom sú plastové nádoby odstránené.
 4. V spodnej časti drenážnych otvorov sú vytvorené. Pripravený sadrovec.

Pozrite si video o tom, ako vytvoriť hrniec omietky:

Z hliníkových plechoviek

Budete potrebovať plechovky sódy 0,33 alebo 0,5 ml. Hliník sa nebojí hrdze, trvanlivý a dostatočne silný, je to dobrá a lacná možnosť.

 1. Nožnice alebo nôž odrezali spodok plechoviek.
 2. Zostávajúci jazyk pokrýva otvor krku, ale nie tesne.
 3. V spodnej časti výslednej nádoby je umiestnená malá drenážna hmota.

Ako možnosť, najviac neočakávané objekty sa môžu stať kvetináče. Takže porcelán a keramika sa môžu ľahko premeniť na vynikajúci kontajner pre rastliny. Enamelware je vhodný aj na pestovanie kvetov a zbytočné staré hrnce môžu slúžiť ako kvetináč.

Nádoba na rastlinu priamo ovplyvňuje trvanlivosť a kvalitu kvitnutia. Rovnaký "dokonalý" hrniec, plne vyhovujúci potrebám miestnosti pelargónie, je zaručené na zabezpečenie správneho vývoja kvetu. Na tomto dôležitom príslušenstve pre život pelargónie nestojí za úsporu, inak sa následné problémy môžu premeniť na stratu času a dodatočných nákladov.

Súčasný sortiment kvetinárstva a tieto tipy na zber hrnca vám môžu ľahko pomôcť vybrať si pekný pelargónový hrniec. Je tiež dôležité, aby nádoba nezatienila krásu kvetu a neberie na seba neprimeranú pozornosť.

Loading...