Kvetinová princezná - Pelargonium Clara San vás poteší krásou a vôňou

Existuje veľké množstvo rôznych typov pelargónia, ale zonálne a ružové odrody reťazec ich osobitnú pozornosť.

Hlavnými charakteristickými vlastnosťami sú jemné odtiene okvetných lístkov a dekoratívne kvitnutie.

Jedným z najnovších diel chovateľov sa stala pelargonia - Clara San. O nej sa bude diskutovať.

Botanický popis a história

Clara je členom veľkej skupiny zonálnych pelargonií., Má nezvyčajný vzhľad kvetinovej froté. Existuje toľko okvetných lístkov, že až do konca nie sú zverejnené. Rastlina bola vyšľachtená umelými chovateľmi. Ideálny pre akýkoľvek interiér, harmonizuje mikroklímu, má liečivé účinky.

Okrem krásneho vzhľadu sa Pelargonium Clara San vyznačuje aj nenáročnou starostlivosťou.

Hlavnou podmienkou pre jej pestovanie - kvalitné prerezávanie.

Na predaj, kvetina prišla relatívne nedávno, v roku 2016. Bolo to stiahnuté o niečo skôr.

Vzhľad a vlastnosti

Clara má mimoriadny kvitnutie. Kvetenstvo je veľmi podobné malým ružám. Tienidlo okvetných lístkov je svetloružové a jadro je mierne nazelenalé. V priemere, bud neprekročí 3-4 centimetre. Niektoré špeciálne dekoratívne dávajú púčiky, ktoré sa zbierajú v hustých sviežich kvetenstvách, nachádzajúcich sa na dlhom stopke.

Clara San kvitne dlhú dobuzačína v marci a končí v novembri. Listy sú pomerne veľké, bohaté na zelene. Tvar je zaoblený. Každý list rastie oddelene od seba na predĺženej nohe.

Kde a ako ju zasadiť?

Osvetlenie a umiestnenie

Ak kvetinárka chce, aby jeho maznáčik potešil oko s jeho kvitnutím po dlhú dobu, je potrebné umiestniť kvetináč na dobre osvetlené miesto. Kvetina nemá rád tieň. Parapet je skvelý, s oknami smerom na juh alebo juhovýchod. Treba však pripomenúť, že v príliš horúcich dňoch, keď zapálené lúče slnka prenikajú do atmosféry, pelargonium stojí za to pringing.

To možno vykonať kusom látky alebo priesvitným papierom. Dekoratívne kvitnutie sa nedosiahne, ak slnečné svetlo nestačí.

Je to dôležité! Keď Clara cíti nedostatok osvetlenia, farba jej listov mizne a samotná rastlina stráca svoj dekoratívny vzhľad. Okrem toho sú stonky vytiahnuté, čo ovplyvňuje aj krásu.

V zime sa musíte postarať o dodatočné svetlo. Môžete použiť špeciálnu lampu.

Požiadavky na pôdu

Kvety nemajú žiadne špeciálne požiadavky na pôdu. Dôležitejšia ako pôda je drenážna vrstva. Uistite sa, že na dne hrnca by mala byť vrstva expandovaného ílu. Pelargonium negatívne súvisí s zamokrením pôdy. Jemný koreňový systém sa v takýchto podmienkach ľahko hnije. Optimálna pôda pre Clara San je neutrálna alebo mierne kyslá. Odporúča sa pridávať popol do kyslej pôdy.

Zloženie substrátu:

 • 1 časť pozemku je listnatá;
 • 1 diel piesku;
 • rašelina a trávnik sú tiež 1 časť.

Ak nie je zem veľmi výživná, pridá sa k nej humus. V kvetinárstve si môžete kúpiť hotovú pôdu, ktorá je určená špeciálne pre pelargonium.

Ako sa starať?

 • zalievanie.

  Rastlina potrebuje stálu vlhkosť pôdy. Hoci kvapalina je bohatá, ale stále je potrebné zabezpečiť, aby nedošlo k zamokreniu.

  Musíme počkať, až vrchná vrstva zeme vyschne. V lete sa zalievanie vykonáva denne, ale v zime dosť a 1 krát za 3-4 dni. Pre lepšie prenikanie čerstvého vzduchu sa substrát po zavlažovaní uvoľní. Pelargonium sprej Clara San nie je potrebný, môžete ho zvlhčovať len pomocou striekacej pištole.

 • Top dressing.

  Rastlina potrebuje ďalšie živiny. Ak urobíte správne hnojivo, podľa všetkých pokynov, kvet bude reagovať na to s bohatou a svetlé kvitnutie. Na jar sa zavádzajú dusíkaté komplexy a keď sa tvoria kvety, draslíka a fosfátové hnojivá.

  Organické obväzy nemajú radi pelargónia. V žiadnom prípade nesmie prekročiť dávku hnojiva. Aby koreňový systém netrpel chemickým popálením, nemusíte zneužívať krmivá. Počas vegetačného obdobia je dosť 2 krát mesačne komplexy. V zime ich úplne opustiť.

 • prerezávanie.

  Aby sa zabránilo natiahnutiu výhonkov a dávať Bush čistý tvar, je možné len s riadnym a včasné prerezávanie. Pre vytvorenie kompaktného, ​​sviežeho kríka, musíte pravidelne štipkať vrchné časti mladých výhonkov. Tento postup umožňuje kvetu rásť v šírke a tvoria oveľa viac stonky kvetov. Prerezávanie sa najčastejšie vykonáva na jar.

  Ak chcete získať ešte znížiť a nie zraniť pelargonium, môžete, ak používate ostro rezaný nôž, predtým dezinfikované. Na konci postupu sú miesta rezu pokryté uhlím, popolom alebo spracované zelenou farbou.

 • Bežné ochorenia a škodcovia.

  Rovnako ako ostatné izbové rastliny. Clara San je náchylná na rôzne ochorenia a útoky škodcov. Niektoré môžu byť smrtiace. Najbežnejšími škodcami sú: roztoče, vošky, mušky.

  Akýkoľvek fungicíd dobre zvláda kliešť, ale vošky a muška sú zničené liekmi obsahujúcimi permetrín. Root hniloba, ona je "čierna noha" - najnebezpečnejšie. Ochorenie môže vzniknúť v dôsledku nesprávneho režimu zavlažovania. Toto ochorenie nie je vyliečiteľné, pelargonium bude musieť byť odhodené. Aby sa zabránilo hnilobe, odporúča sa sterilizovať pôdu pred výsadbou a neprepĺňať ju.

Chovateľské metódy

Doma sa kvet šíri niekoľkými spôsobmi: delením kríka, odrezkov a semien. Propagovať lepšie na jar alebo v lete.

semená

 • Semená sa vysádzajú v januári.
 • Pôda sa vyžaduje s dostatočným množstvom živín, voľným, mierne vlhkým.
 • Kontajner, v ktorom boli semená zasadené, pokrytý fóliou.
 • Vonkajšia teplota nie je nižšia ako +22 stupňov.
 • Z času na čas sprejujte pôdu.
 • Prvé výhonky budú viditeľné po 14-18 dňoch.
 • Vyzdvihnutie sa vykoná okamžite po objavení sa dvojice listov.
 • Potom kultivácia pokračuje približne 2 mesiace.
 • Keď sa klíčky zosilnia, presadia sa do samostatných nádob.

výstrižky

 1. Odrežte vrcholové výhonky materskej rastliny.
 2. Rezná dĺžka - nie viac ako 7-8 centimetrov. Tiež by malo byť 2-3 listov.
 3. Rez sa spracuje aktívnym uhlím a rezanie sa suší niekoľko hodín.
 4. Ďalej je rezanie zasadené do zeme.
 5. Kapacita musí byť umiestnená na teplom mieste.
 6. Keď sa zavlažovanie vykonáva, musíte byť veľmi opatrní, pretože voda na listoch rezu je neprijateľná.
 7. Zakorenenie nastane do 30-35 dní.
Aké ďalšie zaujímavé odrody pelargonia? Prečítajte si o Patricii Andrea, Bold, Zonartic, Norland, Richard Hudson, Grandiflora, Prince Gustav, Mildfield Rose, Losos, Anita.

Z článku sa dozvedel o mimoriadne krásnej kvete - pelargonium Clara San. Okrasné rastliny, vhodné do každého interiéru a veľmi nenáročné na starostlivosť. Taký maznáčik, môžete bezpečne začať aj začínajúci kvetinárstvo.

Loading...