Systém očkovania hovädzieho dobytka

Očkovanie hovädzieho dobytka je rovnako dôležité ako očkovanie iných hospodárskych zvierat, preto ho nezanedbávajte. V závislosti od vekovej kategórie zvieraťa sa môžu použiť rôzne vakcíny, ale v podstate všetky z nich sú zamerané na prevenciu salmonelózy, slintačky a krívačky, parainfluenzy, antraxu a celého radu iných, nie menej nebezpečných ochorení. Pozrime sa bližšie na schému očkovania hovädzieho dobytka.

Očkovanie novorodencov teliat (dispenzarizácia 1-20 dní)

Novorodené teľatá sú náchylnejšie na ochorenie ako iné, pretože prirodzená ochrana trvá nie dlho. Už od druhého týždňa života sa začínajú očkovať a prvé vakcíny zahŕňajú lieky na vírusovú hnačku, salmonelózu, diplokokovú septikémiu, infekčnú rinotracheitídu, parainfluenza a slintačku a krívačku.

Vírusová hnačka

Ide o mimoriadne nepríjemnú chorobu infekčnej povahy, ktorá je charakterizovaná léziami slizníc tráviaceho traktu lýtka. Niekedy je vírusová hnačka spojená so stomatitídou, ale najčastejšie sú hlavnými príznakmi bolestivý kašeľ, mukopurulentný výtok z nosných priechodov, vredy a erózia v ústach, tachykardia, hnačka a horúčka.

Na prevenciu infekcie novorodencov sa zvyčajne používa vakcína proti vakcíne so suchou kultúrou a prvýkrát sa naočkuje 10-dňové teľa a druhé sa podáva o 20 dní neskôr, tj vo veku jedného mesiaca. Dávka zriedeného liečiva na teľa je 3 cu. cm.

Viete? Keby sa krava a teľa nerozdelili na tri roky, potom by po celý čas kŕmila svoje dieťa mliekom. Avšak v podmienkach farmy je to nemožné, pretože mladí nezostávajú dlho s matkou.

salmonelóza

Ďalšie infekčné ochorenie postihujúce tráviaci trakt teliat. Pri akútnom priebehu ochorenia sa môže vyskytnúť enteritída a sepsa, pri chronickej forme sa objaví pneumónia. Ak sa teľa narodila z očkovanej kravy, prvá vakcína proti salmonelóze sa vykonáva vo veku 20 dní s opakovanou revakcináciou po 8 - 10 dňoch, a ak je to od neočkovaného zvieraťa, znamená to, že vakcína sa musí použiť skôr - vo veku 5-8 dní, s opakovaným očkovaním. po piatich dňoch. Najúspešnejším liečivom v tomto prípade je koncentrovaná forma-alumínová vakcína, ktorá sa používa prvýkrát v dávke 1,0 cu. cm na teľa a 2,0 cu. cm - s preočkovaním.

Diplokoková septikémia

Ochorenie je charakterizované výskytom sepsy a zápalu kĺbov, najčastejšie postihujúcich mladých jedincov medzi dvoma týždňami a 2,5 mesiacom. Je možné zabrániť rozvoju ochorenia včasným očkovaním lýtka vo veku ôsmich dní s opakovaným očkovaním v priebehu dvoch týždňov, ktorým sú nielen teľatá, ale aj jahňatá a ošípané používané na očkovanie proti diplokokovej septikémii. Pri prvom použití 5 ml vakcíny a pri preočkovaní sa dávka zvýši na 10 ml.

Je to dôležité! Je žiaduce natiahnuť liek do injekčnej striekačky až po dôkladnom trepaní, až kým sa nezíska úplne homogénna kompozícia.

Infekčná rinotracheitída a parainfluenza-3

Infekčná rinotracheitída je nákazlivé ochorenie, ktoré sa prejavuje hlavne katarálnymi nekrotickými procesmi v horných dýchacích cestách lýtka, ktoré zase spôsobuje horúčku, konjunktivitídu a všeobecnú indispozíciu zvieraťa. Parainfluenza je rovnaké nákazlivé ochorenie, preto sú príznaky týchto ochorení podobné. Aby sa zabránilo obidvom ochoreniam, používa sa suchá vakcína proti parainfluenza-3 a rhinotracheitída, ktorá sa najskôr podáva teľatám vo veku desiatich dní a potom sa po 25 dňoch uskutoční preočkovanie. Jednorazová dávka - 3 cu. pozri intramuskulárne (v oblasti záštity).

Slintačka a krívačka

Slintačka a krívačka je vírusové ochorenie hovädzieho dobytka a mnohých iných zvierat, ktoré sa vyznačujú zvýšeným slinením a telesnou teplotou a eróznymi léziami ústnej dutiny, končatín a prsných žliaz. Ale najhoršie je, že človek môže trpieť touto chorobou, takže v tých farmách, kde sa očkovanie ešte neuskutočnilo, sa novorodenecké teľatá očkujú od prvého dňa života s použitím séra alebo krvi rekonvalescentov alebo hyperimunitného séra.

Viete? Novonarodené teľatá spia až 10 hodín denne a radšej trávia viac času ležaním. Ich spánok je vždy veľmi hlboký a pokojný, čo tieto deti odlišuje od ľudských detí.

Neskôr, po dvoch mesiacoch veku, môžete použiť hydroxidovú hliníkovú vakcínu z lapinizovaného kultivovaného vírusu v dávke 5 ml na zviera.

Vakcína pre mladé populácie

Pod pojmom "údržbový mladý" sa rozumejú zvieratá určené na doplnenie stáda namiesto dôchodcov. Často sú potomkami vysoko výkonných chovných kráv, a preto sú oveľa hodnotnejšie. Prirodzene, sú organizované aj na najvyššej úrovni, čo sa prejavuje aj vo vakcinačnej schéme, rozdelenej na dve hlavné obdobia.

Prvé obdobie (20-90 dní)

Mnohí farmári považujú tento čas za najdôležitejšie obdobie celého očkovacieho systému. Platí to najmä pre farmy, kde už boli zaznamenané prípady úmrtnosti zvierat a čo najskôr sa vyžaduje očkovanie. Práve sa vykonáva revakcinácia.

Vírusová hnačka

Ak sa vlastník vážne priblížil k problematike očkovania teliat, potom by mali vo veku jedného mesiaca dostať druhú vakcináciu proti vírusovej hnačke, ktorá sa stále vykonáva s použitím vakcíny proti vírusu suchej kultúry v rovnakej dávke.

Viete? Na rozdiel od všeobecného presvedčenia je krava celkom inteligentné a sociálne zviera. Dokonale pozná majiteľa po jeho dlhej neprítomnosti a reaguje na svoje meno a je tiež schopná vyjadriť súcit a sympatie k svojim spolubojovníkom, niekedy dokonca aj so slzami.

salmonelóza

Vo veku 25 dní môže mnoho teliat dostať prvú vakcínu proti salmonelóze, najmä ak boli rodičia včas očkovaní. Na tieto účely už spomínaná koncentrovaná formolkvastsovaya vakcína v dávke 1,0 cu. pozri V prípade, že prvá vakcína proti salmonelóze bola vykonaná vo veku 20 dní, za 1 mesiac môžete byť znovu očkovaní zvýšením dávky lieku na 2 kubické metre. cm.

leptospiróza

Leptospiróza je veľmi nebezpečné a nepríjemné ochorenie, charakterizované léziami kapilár teľaťa alebo dospelého, ako aj negatívnym účinkom na normálne fungovanie pečene, obličiek a svalového tkaniva. Často sa vyskytujú príznaky všeobecnej intoxikácie tela, horúčka podobná vlne.

Na prevenciu ochorenia sa často používa uložená polyvalentná vakcína alebo polyvalentná vakcína „VGNKI“ biofaktora Armavir, ktorá vykonáva prvú vakcináciu vo veku 40 dní s opakovanou revakcináciou po šiestich mesiacoch. Dávka lieku použitého v primárnej vakcinácii je 4 cu. cm a pri opätovnom štepení sa môže zdvojnásobiť.

Je to dôležité! Nie každá leptospira je nebezpečná pre ľudí, ale medzi nimi sú stále nejaké škodlivé. Najčastejšie v ľudskom svete existujú také druhy leptospirózy ako vodná a psia horúčka, infekčná žltačka a japonská sedemdňová horúčka.

trihofitia

Toto ochorenie má plesňový pôvod a je charakterizované sverbezh, výskyt hustých rán na koži, ktoré sa nakoniec zmenia na biele škvrny rôznych veľkostí stúpajúce nad povrch. Vlna na týchto miestach vyzerá matná a rozcuchaná. V priebehu času budú škvrny pokryté sivastými kôrkami.

Deprivácia postihuje viac teliat, lokalizuje sa v čele, očiach, ústach a spodnej časti krku a spôsobuje vážne svrbenie. Vakcinácia z tohto ochorenia sa uskutočňuje s použitím TF-130, LTP-130, prvýkrát v mesiaci veku (1 až 2 ml na hlavu) a potom nasleduje preočkovanie po šiestich mesiacoch (zvýšenie dávky lieku na 2 až 4 ml).

Infekčná rinotracheitída

Ak už predtým teliatko dostalo vakcínu proti infekčnej rinotracheitíde a parainfluenza-3 vo veku desiatich dní, potom je v čase 35 dní po pôrode čas na opätovné očkovanie s použitím rovnakej vakcíny asociovanej so suchou látkou v dávke 3 cu. vidieť, však, ak pred očkovaním nebola vykonaná, potom si môžete kúpiť inaktivovanú vakcínu, ktorá tiež môže zachrániť zviera pred chorobou. Často sa však tento liek používa len podľa indikácií a pri dosiahnutí tela vo veku troch mesiacov.

Parainfluenzy-3

Ako platná alternatíva pri vakcinácii teliat z parainfluenza-3 (ak nepovažujete možnosť preočkovania vyššie uvedenej vakcíny proti rhinotracheitíde) možno použiť lyofilizovanú vakcínu proti vírusu Taurus, ktorá sa vstrekne do tela trojmesačného teliatka intramuskulárnou injekciou v dávke 2 kubických metrov. V rovnakom čase sa vakcína "Taurus" môže používať u jedincov, ktorí dosiahli vek 1,5 mesiaca. V tomto prípade sa subkutánnou injekciou vstrekne kocka. vidieť liek.

Naučte sa, ako liečiť dobytok parainfluid-3.

Druhé obdobie (90-435 dní)

Druhé očkovacie obdobie je vynikajúcim časom na očkovanie proti novým, nemenej nebezpečným chorobám. Telo mladej kravy malo o niečo silnejší čas, čo znamená, že riziko nežiaducich vedľajších reakcií po očkovaní bude minimalizované.

brucelóza

Toto antropozoonózne ochorenie infekčného pôvodu je charakterizované léziami kardiovaskulárneho a reprodukčného systému zvieraťa, čo ďalej vedie k potratom u kráv. Medzi najcharakteristickejšie príznaky ochorenia patrí endometritída, oneskorený pôrod, slizničné vytekanie z genitálií, opuch mastitídy a vemena. Aby sa zabránilo vzniku problémov v dospelosti, kravy sa zaočkujú od 3 mesiacov. Dobrá vakcinácia bude liek z kmeňa 19, injikovaný do 2 ml subkutánne.

Prečítajte si viac o tom, čo sú kravy choré.

zúrivosť

Ak nie všetci poľnohospodári sú si vedomí iných chorôb hovädzieho dobytka, potom besnota pravdepodobne bojí oveľa väčší počet majiteľov dobytka. V druhom období sa v systéme preventívneho očkovania poskytuje očkovanie proti tejto chorobe. Dobrým riešením by bola tekutá inaktivovaná vakcína z kmeňa Shchelkovo-51 (Rabikov). Počínajúc od troch mesiacov sa teľatá vstrekujú do 5 metrov kubických. vidieť liek, s opakovanou revakcináciou po 1 roku. Ďalšie preventívne očkovanie sa vykonáva každé dva roky.

pasteurelózy

Na rozdiel od mnohých iných infekčných ochorení nespôsobuje pasteurelóza zápal orgánov a telesných systémov zvieraťa. Detekcia pôvodcu môže byť iba v krvi a príznaky ochorenia sú často rozmazané. Jedným z charakteristických znakov akútneho štádia ochorenia je vysoká telesná teplota, vymiznutie mlieka a rozvoj mastitídy. Smrť je možná.

Prečítajte si aj o tom, ako chrániť hovädzí dobytok pred pasterizáciou.

Na očkovanie zvierat sa používa emulgovaná vakcína a polokvapalná hydroxidová formalová vakcína na báze hliníka. V prvom prípade sa činidlo injektuje do 1,5 ml na obe strany krku (intramuskulárne iba 3,0 ml liečiva), postup sa opakuje o rok neskôr a v druhom prípade sa injekcia uskutočňuje v oblasti zárezu s 5,0 kubickými metrami. cm prvýkrát a 10 cu. cm - s preočkovaním po 15 dňoch.

antrax

Toto ochorenie sa odohráva v tele kravy v rôznych formách, takže jeho počiatočné príznaky môžu byť úplne zamenené so symptómami iných chorôb. V dôsledku toho je takmer vždy narušená zrážanlivosť krvi, objavuje sa edém a hypoxia.

Možné sú aj viacpočetné krvácania s rozvojom veľmi silnej intoxikácie tela. Teľatá dostávajú prvú vakcínu proti chorobe vo veku troch mesiacov a potom sa preočkovanie vykonáva po 14 mesiacoch. Prvýkrát sa použije 1 ml STI vakcíny av druhom prípade sa dávka zvýši na 2 ml.

Je to dôležité! Odporúča sa jemne masírovať miesto vpichu injekcie, aby sa liek na jednom mieste nestagoval.

theileriasis

Jedna z mnohých chorôb, ktoré sú prenášané hmyzom (najmä kliešťami). Inkubačná doba je 9-21 dní, po ktorých sa objavia hlavné príznaky - vysoká telesná teplota (nad +40 ° C) a opuchnuté lymfatické uzliny (stávajú sa hustými na dotyk a dobre vystupujú). Choré zviera je vždy letargické, odmieta jesť, rýchlo stráca váhu, neustále leží a ak nie je primeraná liečba, zomrie. Ako hlavné preventívne opatrenie sa používa kvapalná kultivačná vakcína, ktorá sa vykonáva iba raz, počnúc šiestimi mesiacmi zvieraťa subkutánnou injekciou do strednej zóny krku, 1 ml na jednotlivca (hmotnosť a vek nezáleží).

Je to dôležité! Imunizácia zvierat s použitím kvapalnej vakcíny na kultiváciu kŕčov sa vykonáva v chladnom období, od decembra do marca.

Emfyzematický carbuncle

Najzreteľnejším znakom tohto ochorenia je svalový edém, ktorý je v počiatočných štádiách veľmi horúci a potom sa zima, so suchou a tvrdou kožou nad nimi. To všetko je sprevádzané zvýšenou telesnou teplotou a takmer vždy končí smrteľným následkom, najmä ak nebolo možné diagnostikovať ochorenie v čase. Na profylaktické účely sa často používa formol-vakcína, ktorá bola vyvinutá špeciálne na prevenciu vývoja ochorenia u hovädzieho dobytka a oviec. Podáva sa raz, v dávke 2 ml na zviera vo veku 3 mesiacov. Ak sa však očkovanie vykonáva pred dosiahnutím veku šiestich mesiacov, potom bude potrebná ďalšia revakcinácia v rovnakej dávke.

Nodulárna dermatitída

Okrem zvýšenej telesnej teploty sa toto infekčné ochorenie prejavuje aj v opuchu spojivového podkožného tkaniva a tkanív jednotlivých orgánov. Možno, že vzhľad nodularities, poškodenie očí, sliznice tráviaceho a dýchacích ciest. Typickou vakcínou na prevenciu vývoja všetkých týchto príznakov je vakcína na suché vakcínové kultúry, ktorá tiež pomáha predchádzať infekcii dobytkom kiahní.

Viete? Počas dňa môže zdravé srdce dospelej kravy pumpovať až 10 tisíc litrov krvi.

Mladé zvieratá do veku šiestich mesiacov sú dvakrát zaočkované, s dvojtýždňovým intervalom a po dosiahnutí veku 6 mesiacov môže byť opakované podávanie lieku vykonané po 7-8 mesiacoch. V jednom okamihu v oblasti krku zadajte 1 cu. pozri vakcínu. Imunita voči nodulárnej dermatitíde a kiahňam u očkovaných zvierat sa začína vytvárať už 5 dní po očkovaní a trvá približne rok.

Slintačka a krívačka

Očkovanie proti slintačke a krívačke zabezpečuje preočkovanie každý rok. V prípade systematického očkovania, aby sa zabránilo rozvoju ochorenia, sa môže použiť inaktivovaná trivalentná vakcína, a to počnúc štvrtým mesiacom života zvieraťa a následne každé tri mesiace až jeden a pol roka. Dávka lieku na jedno použitie sa môže líšiť v závislosti od výrobcu.

Očkovanie suchých kráv a jalovíc (neživých kráv) t

Počas obdobia sucha, krava nedáva mlieko, ale jej telo má stále veľa zmien, ktoré vyžadujú určité množstvo energie. Samozrejme, účinok škodlivých mikroorganizmov môže byť veľmi škodlivý pre zdravie zvieraťa, čo znamená, že by ste nemali zabudnúť na očkovanie. To isté platí aj pre neživé kravy, ktoré sa práve pripravujú na tento zodpovedný proces. V oboch prípadoch bude vhodné očkovanie proti salmonelóze, leptospiróze a kolibacilóze.

salmonelóza

Počas obdobia sucha, tj v období pred pôrodom (začína približne dva mesiace), sa gravidné kravy očkujú koncentrovanou vakcínou s formulvasis dvoma injekčnými injekciami. Prvýkrát je 60 dní pred otelením (10 cm3 prípravku), druhý - 8-10 dní po prvej vakcinácii (15 cm3). Táto očkovacia schéma je vhodná aj pre jalovice - tehotnú kravu, ktorá pôjde prvýkrát.

Je to dôležité! Pri príprave vakcíny ju neustále pretrepávajte, kým sa nevytvorí rovnomerná suspenzia, av zime je potrebné zmes dodatočne zahriať na teplotu + 36 - 37 ° C.

leptospiróza

Očkovanie proti leptospiróze v tomto štádiu zahŕňa zavedenie tehotnej zvieracej polyvalentnej vakcíny do tela približne 45-60 dní pred otelením s opakovanou revakcináciou v 7-10 dňoch. Pre kravy vo veku od 1 do 2 rokov je prvé a druhé použitie 8 kubických metrov. pozri vakcínu. Staršie zvieratá dostanú 10 kubických metrov. cm.

Kolibakterioz

Infekčné ochorenie, ktoré je charakterizované silnou hnačkou, sepsou a enteritídou. Toto ochorenie je viac charakteristické pre teľatá, ale často sa vyskytuje medzi suchými kravami. Na profylaktické účely sa používa hydroxyaluminium formolumusal vakcína proti kolibacilóze, 1,5 až 2 mesiace pred blížiacim sa narodením, s opakovanou revakcináciou po dvoch týždňoch. Доза вакцины для обеих прививок составляет 10-15 куб. см внутримышечно (в шейную область).

Вакцина для дойных коров

При необходимости можно иммунизировать и дойных коров, но при соблюдении схемы вакцинации понадобится всего одна прививка - против ящура.

Naučte sa kŕmiť kravu v hotovosti.

Slintačka a krívačka

Dospelé kravy sú očkované na túto chorobu každý rok s použitím hydroxidovej hliníkovej vakcíny od lapinovaného kultivovaného vírusu. Pri takejto preočkovaní má každé dospelé zviera 5 ml prípravku injikovaného subkutánne. Niektorí veterinári odporúčajú rozdeliť inokuláciu pomocou 4 ml pod kožu a 1 ml do sliznice hornej pery.

Je možné očkovať tehotné kravy

Tehotné kravy, ktoré sú počas tehotenstva, môžu byť očkované, ale iba vykonaním zákroku najneskôr dva mesiace pred plánovaným pôrodom. Neodporúča sa len očkovať takéto zvieratá proti antraxu, odoberať z nich krv na leukémiu, brucelózu.

Všetky opísané vakcinácie sú mimoriadne dôležité pre zdravie hovädzieho dobytka v akomkoľvek veku, preto musí farmár dodržiavať plán očkovania a nesmie riskovať hospodárske zvieratá. To platí najmä pre zvieratá s možnosťou voľnej chôdze a kontaktu s ostatnými obyvateľmi farmy.

Loading...