Čo je kuracie struma, prečo sa porazí a ako pomôcť vtákovi

U vtákov je struma dôležitou zložkou tráviaceho systému, ktorá sa nachádza na samom začiatku. Preto nie je prekvapujúce, že v prípade akýchkoľvek problémov s strumou vták nemôže normálne jesť. Majitelia kurčiat si to musia pamätať a keď sa prejavia prvé príznaky choroby, okamžite podniknite kroky.

Štruktúra strumy a tráviaceho systému u kurčiat

Aby ste pochopili, ako tento problém vyriešiť, najprv by ste sa mali oboznámiť so štruktúrou tohto orgánu.

Čo je struma a kde sa nachádza

Kozy u vtákov sú expanziou pažeráka. Potraviny sa tu zhromažďujú skôr, ako vstúpia do žalúdka. On, rovnako ako celý pažerák, má priečne svaly zodpovedné za propagáciu potravy. U kurčiat je krátka, ostro ohraničená nad a pod - to ju oddeľuje od zvyšku zažívacieho traktu. Jedlo, ktoré tam vstúpilo, pretrváva a nejakú dobu zjemňuje. To prispieva k tajomstvu vylučovanému žľazami. Postupne ovplyvňuje jedlo a pohybuje sa po pažeráku do žalúdka.

Keď vták žerie, je struma naplnená a je často jasne viditeľná. Na dotyk je to ťažké. Po určitom čase sa telo postupne vyprázdni a zmäkne. Ak sa tak nestane, je naliehavé prijať vhodné opatrenia.

Viete? Moderné slovo goiter pochádza z "zob", ​​čo v staroslovanskom jazyku znamenalo "jedlo", "jedlo".

Ako pochopiť, že struma je upchatá

Najjednoduchší spôsob, ako zistiť, či je struma zanesená, je vizuálne. Keď je plná, vydutie, ale postupne sa vyprázdňuje. Ak je to viditeľné neustále, bez ohľadu na kŕmenie, potom je upchaté. Samozrejme, nie všetky plemená môžu vizuálne hodnotiť stav orgánu. Mnohé kurčatá na krku a hrudníku majú husté a husté perie, nad ktorými tieto zmeny nie sú badateľné. V tomto prípade musíte pozorne sledovať správanie vtáka. U chorého vtáka začína letargia, zmizne chuť k jedlu. Kuracie prestávky pitnej vody. Pri pohľade z pernatej pečate strumy, ktorá sa podobá na guľôčku, sa cíti a zo zobáku je nepríjemný zápach hniloby. Môže sa emitovať číra alebo žltkastá kvapalina. Dýchanie sa tiež mení - stáva sa ťažkým a prerušovaným.

Zistite, či môžete dať nosniciam chlieb.

Príčiny upchatia

Práca tela je primárne ovplyvnená stravou a kvalitou krmiva.

Kontaminovaná pitná voda

Ak vtáky neustále nemenia vodu, stagnuje. V takejto vode môže byť špina, iný odpad. Dostať sa do tela kurča, môže spôsobiť zápalový proces. Kvôli nemu narušila činnosť tela.

Je to dôležité! Ak je voda vysoko znečistená, vták ju nemôže piť. Pri konzumácii suchej potravy sa však lepí na steny pažeráka kvôli nedostatku tekutiny a nie je schopný ísť ďalej. Výsledok bude rovnaký - porušenie normálnej prevádzky strumy.

Štandardné krmivo

U vtákov je tvrdá, hrubá, ťažká, poškodená potrava zle stráviteľná. Kvôli zažívacím ťažkostiam sa struma nemôže úplne oslobodiť. V priebehu času sa v ňom akumuluje potrava.

Prečítajte si informácie o tom, čo by malo pozostávať zo zdravého krmiva pre kurčatá, koľko krmiva by sa malo dávať sliepke, ako kŕmiť trávu kurčatám a či je možné vyrábať zmiešané krmivá doma.

Dlhé prestávky medzi krmivami

Ak sa vták dlho nejedol, potom, keď prijal jedlo, bude ho vrhnúť a bude sa ho snažiť čo najrýchlejšie získať. Kuracie struma sa zároveň naplní do maxima, čo sťaží jeho normálnu prevádzku.

Čo robiť a ako pomôcť kurča

Problém v počiatočnej fáze je ľahko riešiteľný. Z injekčnej striekačky sa do vtáčieho zobáku naleje teplá voda alebo rastlinný olej. Potom je upchatý orgán masírovaný masážnymi pohybmi. Stimuluje propagáciu potravín.

Ak sa zápalový proces už začal, odstráni sa pomocou manganistanu draselného. Roztok sa vyleje cez gumovú trubicu vloženú do pažeráka, pričom krmivo zmäkne a vymyje sa. Musíte naliať 1,5 šálky manganistanu draselného. Ak chcete očistiť telo musíte urobiť postup 2-3 krát.

Aby bol orgán uvoľnený rýchlejšie, vták sa otočí hore nohami a mierne sa otrasie. Toto by nemalo trvať dlhšie ako 10 sekúnd. Potom sa prenesie do diétnej stravy. Vo výžive kurčiat by mali byť len mäkké jedlá (zemiaková kaša, mäkká kaša, varené vajcia, kefír, tvaroh). Každý deň by sa mala vykonávať aj struma.

Ak chcete úplne odstrániť zápalový proces, vták dostane antibiotiká.

Viete? Kurčatá sú schopné empatie. Túto skutočnosť objavil britský ornitológ Joe Edgar. Vykonal experiment, v ktorom vytvoril pre kurča stresujúcu situáciu. V tom čase sa jeho matka správala, akoby bola vystavená tomuto stresu.
Ak je orgán zablokovaný cudzím predmetom, ktorý spôsobil silný zápalový proces, problém možno vyriešiť iba pomocou chirurgického zákroku. Majiteľ by mal kontaktovať veterinárnu kliniku - tam sliepka urobí rez na strumu a vytiahne z nej všetok obsah, potom predpíše priebeh antibiotík. Aby sa vták zotavil rýchlejšie, dostane bio-jogurt s vysokým obsahom tuku.

Po operácii sa pozoruje aj diéta. Prvý deň - hladovka. V ďalšom sa dá nasiaknutý chlieb zmiešaný s tvarohom alebo kefírom.

Po 2-3 dňoch bude možné vrátiť chorých do zvyšku vtákov.

Treba sa starať nielen o krmivá a čistú vodu, ale aj o vhodné krmítka a napájače pre kurčatá, ktoré môžu byť postavené samostatne.

Prevencia blokovania strumy

Dokonca aj keď je choroba liečiteľná, je lepšie nedovoliť, aby k nej vôbec došlo. Postupujte podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel:

  1. Po prvé, keď začnete kurčatá, musíte premýšľať o strave hydiny. U kurčiat je optimálne kŕmenie dvakrát denne (ráno a večer).
  2. Odporúča sa podávať jedlo v rovnakom čase. Potom sa vták nevrhne na jedlo a nebude ho absorbovať príliš rýchlo.
  3. Mala by sa monitorovať aj kvalita krmiva. Ak je to možné, je potrebné vylúčiť tuhé a hrubé potraviny. A ak vstúpi do menu, potom ju podávame v nakrájanej forme a zmiešame s jemným.
  4. Ak chcete zlepšiť proces trávenia, môžete pridať niekoľko kvapiek jablčného octu pri každej zmene pitnej vody v miske s vodou. Voda sa musí pravidelne meniť.
  5. Vo voľnej prírode vtáky prehltnú zrnká piesku alebo malé kamene, aby zmäkli jedlo v strume. Preto by v kurníku v blízkosti krmítka mala byť vždy nádoba s pieskom alebo malými kamienkami.
Je to dôležité! Piesok a kamienky určené na požitie sa musia sterilizovať.
Teraz už viete, čo robiť, ak vaše domáce zvieratá náhle majú problémy s prácou strumy. Ale aj keď na prvý pohľad, všetko je v poriadku - starostlivo sledovať zdravotný stav vtákov, vykonávať ich pravidelnú kontrolu. To umožní včas odhaliť problém. V počiatočnom štádiu bude ľahké zvládať ochorenie. A vďaka preventívnym opatreniam sa mu dá úplne zabrániť.

Video: Ako odstrániť upchatie strumy v kuraciu

Loading...