Falošné huby: druhy, ako rozlišovať a nie zamieňať

Mnohí hubári vyberajú huby kvôli ich skupinovému rastu. Tieto huby sú chutné, vhodné na použitie v takmer všetkých kulinárskych nápadoch. Existujú však falošné štvorhry medovej agariky, ktoré môžu náhodne skončiť v koši hubára a spôsobiť katastrofu, nazývanú toxická otrava. Aby sme v lesoch nezachytili falošnú gázu, je potrebné poznať pravidlá pre rozdiely medzi jedlými hubami z ich nejedlých náprotivkov. Toto bude článok.

Aké sú falošné huby

Mykológovia rozlišujú 5 hlavných typov falošných agaric. Každý z týchto typov má podobné vlastnosti ako jedlé huby: farba, štruktúra čiapky, štruktúra nôh atď.

Ihličnatá vodnatosť

Tento typ huby sa často označuje ako priestorovo alebo hydrofilný psatirella. Vyskytuje sa v listnatých alebo ihličnatých lesoch, v blízkosti brehov riek, na pne alebo zvyškoch dreva. Najviac prevláda v Eurázii a Severnej Amerike. Obdobie zberu spadá v septembri až novembri.

Viete? V staroveku boli nádory považované za magické huby. Ľudia verili, že poklad musí byť pochovaný na mieste veľkého hromadenia zŕn.
Mladí predstavitelia tohto typu húb majú zvonovitý uzáver, ktorý sa s vekom stáva dáždnikom. Charakteristickým znakom vodnatého pľuvania je klobúk roztrhaný okolo okrajov. Jeho sfarbenie väčšinou závisí od stupňa vlhkosti rastúceho prostredia: vo vysoko vlhkých lesoch má klobúk hnedo-čokoládovú farbu, v lesoch s nízkou vlhkosťou sa farba približuje krémovému odtieňu.
Oboznámte sa s jedlými typmi húb.
Noha tejto huby je vzpriamená a hladká, dosahuje výšku 8 - 10 cm a priemer 0,5 cm. Získavanie tmavých tónov začína ako Psatirella je sférická. Stále existujú spory o požívateľnosti tohto zástupcu sveta mykológie. Bolo zistené, že vodnatý kríženec nie je schopný spôsobiť vážne škody na bytových a inžinierskych službách a orgánoch centrálneho nervového systému, ale stále je lepšie jesť.

Otakárek Kandoll

Táto huba má iné názvy:

 • Krehká Candall;
 • Gifolom Candol.
Nachádza sa takmer v celej Severnej Amerike, Európe a Ázii. Rastie v listnatých a zmiešaných lesoch, nachádza sa aj v záhradách, v parkoch, na pne. Často rastie vo veľkých skupinách. Obdobie rodenia končí koncom mája - začiatkom septembra. Typ stropu a jeho zmena s vekom nastáva podľa princípu predchádzajúceho zástupcu. Priemer viečka často nepresahuje 7 cm, jeho farba sa pohybuje od krémovo bielej po slnečnú čokoládu. Dužina Candolla má bielo-krémovú farbu, príjemnú hubovú chuť a hustú štruktúru. Dosky v mladých zástupcoch sú vymaľované vo svetlej sivej farbe, ktorá nakoniec získa tmavé farby.
Je to dôležité! Pastirella Candolla je penový mlyn, ktorého vzhľad ovplyvňujú mnohé faktory: teplota vzduchu, vlhkosť, vek, oblasť rastu. Niekedy táto huba je takmer nemožné rozlíšiť od jedlých húb, čo je dôvod, prečo odborníci odporúčajú venovať osobitnú pozornosť zápachu v mieste rezu (ak je to nepríjemné, vyhodiť takú huby).
Prášok spór Candoll lamopod sa líši takmer tmavou farbou, zatiaľ čo spóry majú elipsoidnú štruktúru. Noha má svetlú farbu a valcovú štruktúru. Vyznačuje sa malou pubescenciou v dolnej časti. Výška nohy sa môže pohybovať od 4 do 8 cm, priemer - od 4 do 6 mm. Táto huba sa považuje za podmienečne jedlú, niekedy nepožiteľnú. Niektorí skúsení hubári používajú opatrný prášok Candol po starostlivom, technicky správnom tepelnom spracovaní.
Bude zaujímavé dozvedieť sa, ako rozlíšiť bledú muchotrávku a jedovaté huby rastúce na stromoch, z jedlých vĺn a hríbov.

Tehlová stena červená

Táto huba má mnoho ďalších mien. V niektorých literárnych zdrojoch sú takéto synonymá:

 • Hypholoma perplexum;
 • Hypholoma sublateritium;
 • Agaricus carneolus;
 • Agaricus lateritius;
 • Geophila sublateritia.
Tehla-červené žriebä rastie na rovnakých miestach ako jeho bratia. Častejšie sa tento zástupca sveta mykológie nachádza na hnijúcich zvyškoch tvrdého dreva. Obdobie aktívneho rastu klesá v septembri až novembri. Hlavným rozdielom od pravej medovice je klobúk, ktorý má čokoládovú farbu tmavých tónov. Okrem toho sa jeho štruktúra podobá zvončeku a farba sa stáva svetlejšou v blízkosti okrajov. Noha je rovná, vnútrajšok je prázdny, nepríjemný zápach sa objavuje v mieste rezu. Klobúk vo vnútri obsahuje pavúk závoj, ktorý nakoniec začne klesať. Farba platní sa líši od čokolády k slnečnej žltej.
Viete? Všetky druhy agarov sú schopné spracovať prakticky vyčerpanú pôdu na biomasu bohatú na mikro- a makroelementy.
Väčšina literárnych zdrojov autoritatívne deklaruje, že tento druh húb po tepelnom spracovaní možno konzumovať bez akýchkoľvek osobitných obáv. Niektorí vedci však tvrdia, že fakty otravy zaregistrovali s tehlovo červeným bastardom. Preto sú informácie o požívateľnosti protichodné.
Oboznámte sa s takými hubami ako: satanská huba, ošípané a morel.

Baštová bridlica žltá

Tieto huby sú jedovaté a nemôžete ich jesť ani po tepelnom spracovaní. Existujú aj iné názvy pre bastardu sírovo žltej farby:

 • Agaricus fascicularis;
 • Geophila fascicularis;
 • Dryophila fascicularis.
Obdobie rodenia končí na konci jari - začiatkom jesene. Lokalita: Severná Amerika, Európa a severovýchodná Ázia. Rastie v skupinách, často sa nachádzajú na pne, kmeňoch listnatých stromov alebo v ich blízkosti. Uprednostňuje vlhké lesy čiernej zeminy. Zvonček je zvonovitý s priemerom 2-7 cm, má sírovo-žltú farbu, ktorá sa stmavuje smerom do stredu. Pulp citrónový odtieň má neznesiteľne horkú chuť a nepríjemný zápach. Dosky sú malé, sírovo-žlté, potom získajú trávnatý odtieň. Spóry sú elipsoidné, prášok spór je čokoládovo zafarbený. Noha má dĺžku až 10 cm a má citrónovo žltú farbu. Je dôležité poznamenať, že otrava jedlom sa vyskytuje pri konzumácii sírovo-žltej huby, ktorá je sprevádzaná zvracaním, nevoľnosťou, zimnicou. Toxická otrava môže dokonca viesť k strate vedomia po 2-6 hodinách.

Tyčový kužel seroplastichny

Často sa nachádzajú v Spojených štátoch, Kanade, východnej a západnej Európe. Uprednostňuje ihličnaté lesy. Najčastejšie sa vyskytujú v skupinách na pňoch alebo kmeňoch hnijúcich borovíc. Bláznivý seroplastinchaty sa tiež nazýva:

 • Geophila capnoides;
 • Dryophila capnoides;
 • Agaricus capnoides.
Neexistujú žiadne spory o požívateľnosti tohto typu falošnej miazgy, pretože je to úplne bezpečná huba a často sa používa pri varení na prípravu prvého a druhého kurzu. Obdobie plodenia začína v polovici leta a trvá do konca septembra. Táto huba je veľmi podobná jedovatej síry-žltej foxfish. Tieto dva druhy sa na doske odlišujú: u jedovatého zástupcu je zreteľne viditeľná posunutá tvár od žltej po zelenú, huba seroplastínu má dosku čisto žltej alebo hnedej farby (nie sú pozorované zelené tóny).

Je to dôležité! Hlavným rozdielom medzi falošnou vôňou a skutočnou vôňou je prsteň na nohe. Falošné filmy takýto kruh nemajú.

Klobúk charakteristický pre všetky líšky je zvonovitý. Farba - svetložltá, priemer - do 8 cm, noha je tenká, s miernym ohybom, v mieste strihu má príjemnú vôňu húb. Farba nôh sa líši od svetložltej po hrdzavo hnedú.

Aký je rozdiel medzi falošnými hubami a jedlom

Existuje množstvo charakteristických znakov, ktoré umožňujú rozlíšiť jedovaté huby z jedlých húb. Každý zberateľ by si mal tieto znamenia zapamätať, pretože niekedy môže byť cena chyby zdravím a dokonca aj životom.

Naučte sa sušiť hlivy ustricovú, kyslé líšky; mrazené šampiňóny, huby, lišky, hríby a hríbiky.

farba

Skúsení zberatelia húb vedia, že farba čiapky a nôh falošného cesnaku má niektoré zákonitosti, ktoré nie je možné pozorovať. Často nejedlí zástupcovia agarových húb majú jasnejšiu, jedovatejšiu, ostrejšiu farbu. Tehla-červená, medovo-hnedá, oranžová, fialovo-červená - klobúky, ktoré majú rovnakú farbu, ako keby signalizovali nebezpečenstvo. Vezmite len tie huby, v ktorých je 100% istota.

Vôňa

Vôňa je dôležitým rozlišovacím znakom falošných agarík. V mieste rozbitia, nejedlé huby začínajú vydávať nepríjemný zápach hniloby, plesne alebo zhnitej trávy. Kým pravé huby majú príjemný hríbový zápach, ktorý sa nedá zamieňať s ničím iným.

Vzhľad viečka

Čiastočne alebo úplne pokryté šupinkami - to je jasný znak skutočnej skúsenosti. Falošné guľôčky nemajú šupiny na viečkach, často sú lesklé a hladké.

Je to dôležité! Jediný skutočný odpad bez šupín - zima. V sezóne zberu líšok sa však nedá nájsť, takže by sa nemal báť.

Keďže však starnúce jedlé huby môžu stratiť šupinatú štruktúru čiapky, tak ak máte pochybnosti, je lepšie zbierať iba mladých zástupcov.

Veľmi užitočné jesť huby, ako sú: cep, boletus, boletus a šampiňóny.

sukne

Sukňa je jedným z najdôležitejších znakov, ktoré ste narazili na skupinu pravých medových agarík. Tento krúžok sa nachádza na nohe, mierne pod viečkom. Falošné medové agary majú chýbajúcu sukňu.

dosky

Počas zberu medových agarík je nevyhnutné sa pozerať pod ich čiapku (to platí najmä pre nováčikov v húb). Falošní zástupcovia agarov medu majú tmavožlté, mierne špinavé platne, ktoré s vekom získavajú bledozelený odtieň. Kým jedlé huby majú ľahké, často krémovo-žlté dosky.

príchuť

Vyššie uvedené značky by mali byť dostatočné na rozlíšenie jedlej a jedovatej kaše. Preto sa neodporúča ochutnávať huby, ak máte pochybnosti o ich požívateľnosti. Ale ak ste varili malú časť medu agaric a našiel horkosť v ich chuti, potom si môžete byť istí, že jete jed! V tomto prípade by ste mali okamžite prepláchnuť žalúdok a zavolať pohotovostný tím lekárov.

Príznaky otravy

Určite mnohí vedia, že prípady otravy hubami z roka na rok sa neznížia. To môže znamenať neskúsenosť hubárov alebo ich nadmernú dôveru. Ale takéto nešťastie sa môže stať komukoľvek a vždy by ste mali byť schopní rozlíšiť prvé príznaky otravy, aby sa obetiam čo najskôr poskytla potrebná lekárska starostlivosť.

Zistite, ako vyzerajú jedlé huby.

Takže hlavné príznaky otravy falošnými asistenciami:

 • zvracanie a nevoľnosť;
 • bolesť v žalúdku, sprevádzaná hnačkou;
 • slabý pulz, nízky alebo vysoký krvný tlak;
 • studené končatiny;
 • objavia sa zimnice, stúpa telesná teplota;
 • často sa vyvíja akútna gastroenteritída.
Viete? Vedci spoľahlivo zistili, že prvé medové huby sa objavili na Zemi aj s dinosaurami (pred 400 miliónmi rokov). Odvtedy vývoj tohto druhu húb len ťažko ovplyvnil vývoj. Okrem toho, že boli rozdelené na jedlé a nejedlé.
Niektorí zástupcovia húb môžu spôsobiť, že osoba má poruchu nervového systému, ktorá je sprevádzaná zakalením vedomia, halucináciami, bludmi a dokonca kómou. Okrem toho vo väčšine prípadov hladina cukru v krvi prudko klesá.

Prvá pomoc

Prvé príznaky otravy falošným hmyzom sa začnú prejavovať po 1-2 hodinách (niekedy sa príznaky začínajú objavovať po 5-6 hodinách, všetko závisí od typu huby, intenzity tepelného spracovania a počtu jedených falošných pien).

Pripravte marinované solené huby na zimu a varte s nimi kaviár.

Pred príchodom sanitky by pacientovi mala byť poskytnutá nasledujúca pomoc:

 1. Spočiatku sa žalúdok premyje vriacou vodou. Pite čo najviac tekutiny. Na dosiahnutie čo najlepšieho účinku musí byť voda solená a mal by sa do nej pridať aj malý manganistan draselný.
 2. Potom je potrebné vyvolať zvracanie všetkými známymi metódami (tlak na koreň jazyka, prípravky na zvracanie nápojov atď.).
 3. Vyčistite črevá klystír alebo preháňadlo.
 4. Pite akýkoľvek sorbent liek, ktorý odstráni prebytočné toxíny z tela. Najjednoduchším príkladom sorbentu je aktívne uhlie.
 5. Na zmiernenie bolesti v bruchu, ktorá je spôsobená kŕčmi, je potrebné užívať antispasmodiká. Živým príkladom antispasmodík je „No-shpa“ alebo akékoľvek lieky založené na „Drotaverin“.
 6. Vzhľadom k otrave, nohy a paže začnú zamrznúť, takže musíte prísť so špeciálnymi vyhrievacími vankúšikmi alebo miskami s teplou vodou, kde pacient môže dať končatiny a zahriať sa.
 7. Uistite sa, že použitie veľa teplej tekutiny, ako otrava spôsobuje dehydratáciu. Ale voda s plynom je lepšie nepoužívať, pretože môže zvýšiť bolesť brucha.
Je to dôležité! Snažte sa dať pacientovi nesteroidné protizápalové lieky na zmiernenie bolesti (Analgin, Diclofenac, Nalgezin" a t d.,). Prípravky z tejto skupiny poškodzujú žalúdočnú sliznicu, ktorá je už poškodená toxickými zložkami húb.
Ak máte možnosť doručiť pacienta do zdravotníckeho zariadenia na vlastnú päsť, potom je lepšie nečakať na posádku sanitky, pretože niekedy môže otrava hubami spôsobiť vážne následky (botulizmus, gastroenteritída). Prvá pomoc v prípade otravy hubami V tomto článku sme sa snažili plne a najspoľahlivejšie opísať rozdiely medzi falošnými vajcami a jedlými hubami. Používajte tieto informácie a neriskujte svoje zdravie a zdravie svojich blízkych.

Video: ako rozlíšiť skutočné huby od falošných a nejedlých húb

Spätná väzba od používateľov siete

Hlavný rozdiel medzi týmto a falošným z nepravého membránového prstenca (sukňa) na nohe na úrovni spodného okraja viečka. V mladom kameni je priestor pod viečkom pokrytý ochranným filmom. Keď narastie medovka, film sa oddelí od čiapočky a jej zvyšky zostanú na stonke, čím sa vytvorí taký kruh. Ani jeden typ falošných zážitkov taký prsteň tam!
primar
//forum.auto.ru/housing/6968189.html#post-6968305

Keď idem do lesa na huby, riadim sa niekoľkými zásadami, aby som nezhromažďoval falošné.
cava
//www.lynix.biz/forum/chem-otlichaetsya-lozhnyi-openok-ot-khoroshego#comment-238991

Loading...