Kanadský javor: ako to vyzerá a ako zasadiť na letnú chatu

Javor kanadský pochádza zo Severnej Ameriky a je mocným stromom, ktorý žije až štyristo rokov a má také cenné vlastnosti ako masívne drevo, sladká šťava a atraktívny vzhľad. Preto je dnes v Európe stále viac a viac dopytovaný, zdobí parky, námestia a parcely domácností.

Botanický opis

Kanadský javor, to je cukor, je silný listnatý strom, niekedy dosahuje štyridsať metrov na výšku, s kufrom takmer meter v priemere a veľmi hustou a malebnou korunou, čo nie je prípad prasknutej hnedo-šedej kôry. Ale vetvy javora sú krásne: majú príjemný načervenalý odtieň a lesk. A hlavnou ozdobou tohto stromu sú jeho listy. Majú zložité rezy, nie sú príliš veľké, dosahujú dĺžky až 11 centimetrov a približne rovnakej šírky, v lete sú maľované v tmavozelenej farebnej schéme, ktorá sa na jeseň premení na fantastické červené, oranžové a žlté tóny.

Ale malé žlto-zelené javorové kvety zhromaždené v zhlukoch sú skôr nevýrazné. Sú na niektorých stromoch ženy, a na iných - samec. Pravda, niekedy existujú bisexuálne vzorky kanadského javora. Semená tohto stromu sú dodávané s krídlami. V kombinácii v pároch tvoria tzv. Perutýn, ktorý sa točí vo vzduchu, pozoruhodne letí a odoberá semená z rodičovského stromu. Javor javor patrí k dlhožijúcim stromom, ktorých vek môže dosiahnuť štyri storočia. Ale na rozdiel od iných dlho-pečeň, ako je dub, rastie rýchlo.

Viete? Okrem známej romantiky na Yeseninových líniách „Ty si môj javor padol“, bolo v ruštine vytvorených mnoho ďalších populárnych piesní, ktorých texty obsahujú názov stromu.

Pestovateľská oblasť

Tento strom rastie všade vo východných Spojených štátoch a Kanade. Kanadský javor sa dobre zakorenil v Starom svete av niektorých regiónoch Ázie. Distribúcia javorového cukru v Severnej Amerike

Javorové druhy

V súčasnosti existuje niekoľko dekoratívne formy a odrody javora cukrového:

 • veľký javor;Acer saccharum subsp. grandidentatum
 • „Monumentale“ - odroda kolónka, konáre smerujúce nahor;Monumental
 • „Flare septembra“;September Flare
 • „Green Mountain“ - zimovo odolná odroda s oválnou, tepelne odolnou korunkou;Zelená hora
 • Sladký tieň - odroda s "čipkou" zeleň.
 • Sladký tieň

Okrem javorového cukru sú spoločné aj ďalšie druhy tohto stromu - červené a strieborné.

Dozvedieť sa viac o iných druhoch javora: Tatar, popolom, Japonec, Ginnala, Manchurian, Nórsko (odrody, pestovanie).

Červený javor

Tento typ javora je jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich listnatých stromov vo východnej Severnej Amerike a vyniká medzi ostatnými s výrazným načervenalým tónom listov, ktoré sa na jeseň stávajú ešte jasnejšími a krajšími. Červený javor je o niečo nižší ako rast cukru, ale má širší trup s priemerom 1,6 metra. Listy, s výnimkou farby, sa podobajú javorovým listom a veľkosti a tvaru.

Táto drevina tiež žije dosť dlho a rastie veľmi rýchlo, získava hustú korunu v podobe pyramídy alebo elipsy. Na rozdiel od cukru je červený javor menej náročný na kvalitu pôdy, rovnako dobre rastie na bažinatých a suchých pôdach.

Silver Javor

Tento vysoký strom, dosahujúci výšku štyridsať metrov, je obyčajný nielen v Severnej Amerike, ale aj v Európe, pričom sa vyznačuje ušľachtilým striebristým odtieňom na zadnej strane tmavozelených listov a zamatovým povrchom. Vďaka impozantnej korune, trblietavému striebru sa tento strieborný "kanadský" veľmi aktívne využíva pri krajinovom dizajne parkov a záhrad.

Prírodný význam

Javor s cukrom, ktorý je schopný produkovať sladkú šťavu a má iné hodnotné vlastnosti, je veľmi žiadaný zástupcami živočíšneho sveta. Jeho vetvy a listy sú dobrým jedlom pre jeleňov, zajacov a losa. Proteíny, okrem tohto krmiva, pridávajú do ich menu javorové puky a semená. V Amerike, nevýrazne vyzerajúce, ale samozrejme, výživná kôra stromu je ľahko konzumovaná porcupines. A v hustej a rozľahlej javorovej korune mnoho vtákov aktívne buduje svoje hniezda.

Viete? Ak chcete, aby populárny javorový list snack v Japonsku, mali by byť uchovávané v nádobách so soľou na jeden rok, a až potom pokryté sladké cesto a vyprážané v oleji.

Použitie

Muž, obdivujúci vzhľad tejto krásnej rastliny, sa už dávno naučil z nej extrahovať praktické využitie:

 1. Javorové drevo je pozoruhodné svojou vynikajúcou tvrdosťou, často prekonávajúcou slávny dub v ňom. Vyrába najlepšie parkety, ktoré okrem výnimočnej odolnosti voči mechanickému namáhaniu majú atraktívnu štruktúru a dobre sa hodia na lakovanie.
 2. Drevo sa aktívne používa aj pri výrobe nábytku, jednovrstvových preglejkových a obkladových panelov, ktoré sú už dlho nepostrádateľné pri výrobe takých špecifických vecí, ako sú biliardové tácky, bowlingové kolíky a zbrane.
 3. Pevné a husté drevo je žiadané medzi výrobcami drahých hudobných strunových nástrojov, ktoré ho používajú spolu so slávnym rezonančným smrekom.
 4. Na jar predtým, ako listy a kvety kvitnú, kmeň je narezaný a javorová miazga je zhromaždená práve tak, ako zbierame brezy. Jediný rozdiel je, že javorová miazga je oveľa sladšia ako breza. Preto vyrábajú sirup, cukor a iné sladkosti.
 5. A vďaka vynikajúcim externým údajom vo forme silnej šíriacej koruny ušľachtilej zelenej tonality v lete a prekvapivo krásnej červeno-oranžovožltej palety na jeseň je kanadský javor široko zastúpený v parkoch, záhradách a ozdobách uličiek.

Prečítajte si aj o používaní javora v tradičnej medicíne.

Javorový sirup

Podmienky pestovania

Miluje kanadský cukor, aby rástol na úplnom slnku, ale je schopný tolerovať ľahký penumbra. Je veľmi vyberavý na kvalitu pôdy, preferuje dobre odvodnené a humus bohaté pôdy. Schopný odolať teplotám až do -40 stupňov, ale veľmi sa bojí silného vetra, námrazy a krupobitia.

Zistite si, ktoré kvety a iné rastliny milujú rásť na slnečnom mieste.

Ako zasadiť v záhrade

Najčastejšie sa na výsadbu používajú kanadský javor ročný. Pestujú sa zo semien v interiéri. Sadenice, ktoré dosiahli jeden rok, sú vysadené v nádobách naplnených úrodnou a dobre uvoľnenou pôdou. Sadenice pestované v nádobách by mali byť napojené a kŕmené komplexnými hnojivami.

Nahromadený a dobre rozvinutý strom sa potom môže presadiť do otvoreného terénu. Najlepší čas na to je skorá jar alebo koncom septembra.

Je to dôležité! Aby mali semenáčiky možnosť zvyknúť si na otvorenú pôdu, mali by byť pred presadením vytvrdené mimo miestnosti.

Najprv sa stromy na pár minút vykonávajú na čerstvom vzduchu, pričom sa vždy mierne predlžuje doba „chôdze“.

Keď si vyberiete miesto na pestovanie rastlín, musíte si uvedomiť, že toto je drevina. uprednostňuje množstvo svetla, aj keď sa nebojí malého tienenia, netoleruje silné vetry, preto pre neho nie sú vhodné veterné prevýšenie. Tesne pred výsadbou sa jamy vykopú na pol metra na dĺžku a šírku, v rovnakej hĺbke, v akej sú stromy vysadené tak, aby sa trup schoval pod zemou maximálne päť centimetrov hlboko. Zasadené stromy by sa mali dobre zavlažovať, pričom na každú sadenicu sa spotrebuje najmenej 15 litrov vody.

Letné sadenice dosť vody dvakrát týždenne.

Pred výsadbou by sme nemali zabúdať, že budúci strom bude mať šíriacu sa korunu, preto sa odporúča ponechať medzi mladými stromami voľný päťmetrový priestor.

Pozrite sa na zoznam populárnych okrasných stromov pre záhradu.

Tipy pre starostlivosť

Hoci je tento druh stromov vytrvalý, stále mladé sadenice na zimu by sa mali zohriaťaby nedošlo ku zmrazeniu koreňov.

Ak je strom zasadený v úrodnej pôde, potom to najprv bude stačiť na jeho normálny vývoj. Ale potom na jar sa odporúča kŕmiť strom superfosfátmi, močovinou a draselnými soľami. Každý rok na jar okolo stromu je potrebné vykonávať mulčovanie pôdy s rašelinou. Tieto stromy milujú vlhkú pôdu, ale netolerujú stojatú vodu v pôde, čo spôsobuje, že hnijú korene.

Zistite, ako môžu stromy ochorieť.

Je dôležité pre tento typ prerezávania stromov, ktorý má niektoré vlastnosti. Napríklad, javor veľmi zle znáša akékoľvek prerezávanie po lístie.

Vo všetkých ostatných prípadoch, prerezávanie pomáha tvoriť korunu stromu, odstraňuje sušené a choré vetvy, pomáha vytvárať nové výhonky zo stromov stredného veku. Pravidlom je, že pri prerezávaní stromu sa odstráni asi 40% rastu konárov minulého roka.

Je to dôležité! Je mimoriadne nežiaduce vykonávať prerezávanie skoro na jar kvôli zvýšenému prietoku miazgy, čo môže viesť k smutným následkom, smrti stromu.

„Kanadský hosť“ sa cíti čoraz viac presvedčený, že je majstrom v našich záhradách, parkoch a súkromných parcelách. Jeho vynikajúci vzhľad, úchvatné terénne úpravy, ako aj vysoké gastronomické kvality šťavy robia strom čoraz obľúbenejším medzi mestskými krajinármi a medzi majiteľmi letných chatiek.

Loading...