Shrubby amorpha: opis a kultivácia

V modernom dizajne krajiny v poslednej dobe existujú rastliny, ktoré majú atraktívny tvar, zaujímavý vzhľad, ale zároveň nenáročný a vytrvalý. Jednou z týchto rastlín je ker amorpha. Stále nie je veľmi známa našim domácim záhradkárom, ale medzi zahraničnými odborníkmi je táto rastlina skutočnou hviezdou.

Botanický opis

Bush amorpha (lat. Amórpha fruticósa) patrí do kríkov rodiny strukovín, Výška rastliny môže dosiahnuť 1-2 metre, niekedy vyššie.

Rodina strukovín má viac ako 20 tisíc druhov, vrátane tradične fazuľa, hrach, arašidy, caragana, lucerna, fazuľa, ďatelina, vlčí bôb, dolichos, metla, lúka a klitoria.

Pobočky sú tenké, nasmerované nahor, s hnedou alebo tmavosivou kôrou, na ktorej sa nachádzajú krátke biele chĺpky. Listy sú dlhé (do 20 cm), zrezané, listové dosky v množstve od 5 do 12 kusov sú umiestnené na stopke a majú tvar predĺženého oválu.

Doba kvitnutia tohto kríka začína v polovici júna. Malé kvety rôznych odtieňov fialovej so žltou tyčinkou sa zbierajú v kvetenstve vo forme ucha. Kvetenstvo sa nachádza na mladých výhonkoch vertikálne smerom nahor, dosahuje dĺžku 15 cm a vyžaruje vanilkovú príchuť.

Plody dozrievajú v septembri a sú to malé zvlnené fazule do 10 mm dlhé a do 2 mm široké. Neotvárajú sa a môžu zostať na konáre až do jari.

typy

Shrubby amorpha ako základný druh má niekoľko odrôd, a to:

 • plač "pendula" - s visiacimi vetvami;
 • biela "Albiflora";
 • veľkoplodá odroda "Lewisii";
 • Modrozelená odroda "Soerlea";
 • odroda úzkolistá "Angustifolia";
 • elegantný "Tennessensis";
 • Crispa odroda - má kučeravé listy s vlnitým okrajom.

Viete? amorfný ker - krásna rastlina medu, ktorá môže poskytnúť od 50 do 100 kg medu na hektár. Ak máte taký závod na mieste, potom dostanete nielen estetické potešenie, ale aj prilákať včely k návšteve.

rozmnožovanie

Tento ker sa úspešne šíri delením krovia matky, ako aj použitím semien a odrezkov. Pozrime sa bližšie na každú metódu.

výstrižky

Rezne sa odporúča zberať od začiatku júna, ktoré predtým pripravili miesto pre výsadbu. Môžu to byť hrnce vhodnej veľkosti s ľahkou výživnou zmesou pôdy, na ktorej je položená drenáž.

Pre štepenie vyberte silnejšie vetvy, ktoré už majú najmenej päť listov. Ihneď po rezaní umiestnite odrezky do pôdy a nezabudnite ich zakryť sklenenou nádobou. Vlhkosť by mala byť mierna, ale konštantná.

Takto zakorenená stonka žije v hrnci celý rok až do jari, v zime je najlepšie umiestniť do miestnosti, kde je suchá, tmavá a chladná. Po zahriatí pôdy pod jarným slnkom musíte zasadiť mladú sadenicu na trvalý pobyt vo vašej záhrade. Miesto by malo byť slnečné, bez stojatej vody.

Replantovanie by sa malo vykonávať veľmi opatrne, s kusom zeme, aby nedošlo k poškodeniu koreňov. Prvýkrát je veľmi dôležité včas zvlhčiť pôdu okolo mladej rastliny.

slnečnicové semienka

Krov, o ktorom uvažujeme, nie je ťažké získať zo semien.

Je to dôležité! Semená na výsadbu sú v škrupine drobnej fazule, ktorá nemusí byť otvorená pri výsadbe. Fazuľa sú tak malé, že jeden tisíc fazule váži iba 6-13 gramov.

Musíme začať na jar, v marci - začiatkom apríla. Je potrebné vopred pripraviť nádoby s kvalitnou pôdou a dobrou drenážou. Semená potom namočte do vody 10-12 hodín. Voda by mala byť čistá a pri teplote 22-24 stupňov.

Po tomto by mala byť pôda na výsadbu dobre navlhčená a semená zasiate do nej, plytko vsadené. Pre úspešné klíčenie je potrebný teplotný režim 20 stupňov a konštantný, ale je potrebná mierna vlhkosť.

Keď sa na sadení skutočné listy vyzerajú silnejšie, vyzdvihnúť vo vhodných nádobách. A po celý rok budú mladí amorphi v hrncoch, aby získali silu. Semená amorphs V teplej sezóne, je lepšie, aby hrnce na záhrade sprisahania, ale pred chladom, ktoré musia byť priniesť domov a dať tam, kde je trochu svetla, suché a chladné.

V nasledujúcom roku, hneď po zahriatí pôdy, vysadené sadenice zasadíme do zeme. Odporúčania pre výsadbu sú rovnaké ako pre sadenice vypestované z odrezkov.

Deliace puzdro

Tento spôsob reprodukcie je nielen najjednoduchší, ale aj produktívny. Musíte len dodržiavať niektoré pravidlá.

Je to dôležité! Dospelého amorfu je možné rozdeliť len na jar, inak mladý Bush nebude mať čas zakoreniť a rásť..

Takže si vyberte silný ker s dostatočným počtom bazálnych výhonkov. Mladé výhonky treba starostlivo oddeliť, veľmi opatrne kopať do zeme, aby nedošlo k poškodeniu dospelej rastliny.

Miesto pre výsadbu musí byť vybrané s prihliadnutím na svetlo-milujúci charakter rastliny, pôda musí byť voľná a priepustná. Výsadba jám s hĺbkou zodpovedajúcou dĺžke mladých výhonkov sa musí vykonať vopred. Dočasné pristátie nie je potrebné, takže ihneď nachystajte mladé na pripravené miesto.

Nezabudnite na ľahkú konštantnú pôdnu vlhkosť okolo transplantovaného kríka, až kým nebude rásť. Ďalšie zalievanie je mierne.

Starostlivosť o rastliny

Krovina amorpha sa vzťahuje na rastliny, ktoré vyžadujú minimálnu starostlivosť. Preto môže byť zaujímavé pre záhradkárov, ktorí nemajú veľa voľného času. Zvážte odporúčania pre starostlivosť.

pôda

Na to, aby sa náš krík vyvíjal dobre, je potrebné, najmä v prvých troch rokoch, rozomlieť pôdu okolo nej. Na to sa môže použiť rašelina, drevený popol. To zabráni vyschnutiu pôdy.

Pre dospelých Bush, táto technika nemôže byť použitý, podľa vašich predstáv. Ale uvoľniť pôdu v pristvolnom kruhu potrebujú niekoľkokrát počas teplej sezóny.

Prečítajte si viac o rôznych typoch pôdy, hnojivových systémoch pre nich a tiež sa dozviete, ako môžete zlepšiť úrodnosť pôdy.

Všeobecne treba poznamenať, že Bushova amorfa nie je vôbec náročná na pôdu, bude rásť v akejkoľvek pôde. Ale stále s pravidelným uvoľňovaním a mulčovaním vás Bush poteší svojím vynikajúcim vzhľadom.

zalievanie

Zalievanie rastlín prakticky nebude trvať váš drahocenný čas, pretože Bush úspešne vydrží aj sucho. Ak nie je dážď na dlhú dobu, potom ho nalejte niekoľkokrát za mesiac, ale nevyplňujte ho.

vlhkosť

Konštantná pôdna vlhkosť okolo rastliny je dôležitá len v prvom roku výsadby v otvorenom teréne, keď sa krík zakorení a aktívne rastie. V budúcnosti to nie je potrebné a je potrebné vyhnúť sa stagnácii vody.

Top dressing

Nie je nutné hnojiť ker, ak pôda, v ktorej rastie, bola pôvodne dostatočne plodná. Ale ak ste zasadil amorph v vyčerpanej pôde, potom za päť rokov je lepšie kŕmiť.

K tomu, skoro na jar, rozptýliť komplexné minerálne hnojivá okolo a mierne ich zavrieť v pôde.

Oboznámte sa s používaním takýchto minerálnych hnojív: Plantafol, Sudarushka, Azofoska, Kristalon, Ammophos, Kemira a Master.

Aj na jar si môžete vyrobiť a organické hnojivá, prikopav ich okolo okraja kruhu. Jedno krmivo za rok bude dosť dosť.

prerezávanie

Prerezávanie je jediný prísny postup v starostlivosti o naše kríky. Za zváženie stoja tri body:

 • každú jar by ste mali odrezať sanitárne prerezávanie, to znamená vyrezať všetky staré, mrazené, poškodené vetvy;
 • Ak váš ker rastie zle, potom ho aktivovať a omladiť, použite plné jarné prerezávanie v koreni. Prekvapivo, mladé výhonky vyrastú v rovnakom období a potešia vás kvitnutím;
 • Odporúča sa tiež prerezávanie všetkých nadbytočných koreňových výhonkov.

Ohýbanie

Ak žijete v strednom pruhu, je najlepšie pripraviť amorfný krík na zimu. K tomu jemne ohnite vetvy zariadenia na zem, zaistite. Ako prístrešok používajte ihličnaté smrekové vetvy, suché lístie alebo špeciálne agrofibre.

Je to dôležité! Uvažujme o tom, že keď teplota vzduchu klesne pod 20 stupňov mrazu, výhonky amorphus zomrú a dokonca aj koreňový systém môže trpieť.

Použitie v krajinnom dizajne

Táto rastlina má dobrý dekoratívny účinok a je úspešne používaná odborníkmi v rôznych podmienkach, a to:

 • ako jediný ker s originálnym vzhľadom;
 • upozorniť na záhony, kamenné záhrady a iné krajinné kompozície;
 • ako zabezpečenie;
 • ako rastlinné figúrky rôznych foriem, ako aj prístupné strihu;
 • vytvárať krajinné kompozície v oblastiach so svahmi, ktoré tiež posilňujú pôdu;
 • ako spoločník pre veľké obilniny a iné kríky.

Ťažkosti s rastom

Krovina amorpha sa vzťahuje na rastliny, ktoré nepotrebujú osobitnú starostlivosť a starostlivosť. Ale stále sa môžu objaviť niektoré ťažkosti, najmä keď je rastlina mladá. Mladý Bush potrebuje zvláštnu pozornosť, najmä v prvom roku života. Uistite sa, že zavlažovanie podľa potreby po výsadbe v krajine, inak to schne. Tiež starostlivo zatvorte závod na zimu, pretože aj mierny mráz môže zničiť nezrelé vetvy a korene.

V prípade dospelej rastliny sú problémy so starostlivosťou oveľa menšie, ale nezabudnite si dávať pozor na zbytočné koreňové výhonky, inak bude veľmi ťažké vyrovnať sa so sadenicami. Krása a harmónia sa rozbijú vo vašej obľúbenej záhrade.

Je to dôležité! Keř amorpha netoleruje opakované transplantácie vôbec, takže starostlivo premýšľať o zložení krajiny, ako budete zasadiť Bush v záhrade.

Takáto výzva, ako zbieranie vlastných semien, môže spôsobiť ťažkosti. Faktom je, že v našom prírodnom prostredí len zriedka dozrievajú. Preto je lepšie kúpiť hotové semená. Tiež, keď sa staráte, majte na pamäti, že rastlina je jedovatá.

Choroby a škodcovia

Podľa skúsených záhradkárov, bush amorfný, prekvapivo, nepodlieha chorobám a škodcom. Ani nepotrebuje profylaktickú liečbu proti hubovým infekciám a voškám.

Teraz máte potrebné informácie, aby ste sa mohli zaujímať o tak neobvyklú rastlinu ako amorph Bush. A ak sa rozhodnete zasadiť ju do vašej záhrady, naše rady a odporúčania budú veľmi užitočné. Veľa šťastia vám v každej záhrade snaží a experimentuje!

Loading...