Sláva kapusty: charakteristika odrody, výsadba a starostlivosť

Dnes kapusta rastie v takmer každej letnej chate ruských obyvateľov. Tento výrobok je obľúbený v akejkoľvek forme: surový, vyprážaný, dusený, fermentovaný, nakladaný, v koláče a zeleninové koláče. A z dobrého dôvodu, pretože táto zelenina má veľké množstvo živín. Najbežnejší typ bielej kapusty sa nazýva "Sláva", opis výsadby a starostlivosti v otvorenom poli, pre ktoré uvádzame v tomto článku. Všimnite si tiež, že odroda "Glory" je dvoch typov: "Glory 1305" a "Glory Gribovsky 231". Zameriame sa len na prvý formulár.

Opis a vlastnosti odrody

Táto odroda má pomerne veľké plody. Hmotnosť jedného môže byť od 2 do 4 a pol kilogramu. Listy sú umiestnené s priemernou hustotou. Samotná forma bielej kapusty "Glory 1305" je zaoblená, mierne plochá. Listy majú bledozelený odtieň a vo vnútri biely. Úroda tejto odrody sa môže zbierať 114-124 dní po výsadbe. V porovnaní s inými druhmi, naše dozrieva oveľa dlhšie, ale kvôli tomu má dlhodobú ochranu.

Zvláštnosti a odlišnosť od iných odrôd

Rozdiel v tejto odrode od zvyšku v jeho neokázalosť, vysoký stupeň ochrany pred škodcami a chorobami, schopnosť znášať obdobie sucha, vysoké výnosy, rovnako ako univerzálnosť, pretože v surovej a kyslej kapusty bude mať vynikajúcu chuť a udržiavať svoju pevnú štruktúru.

Aby ste boli presvedčení o vyššie uvedených skutočnostiach o odrode kapusty "Glory", uvádzame jej podrobnejší popis.

Oboznámte sa s takými zástupcami kapusty, ako je karfiol, kaleráb, brokolica, peking, čoskoro, Kale, ružičkový kel, červená kapusta, pak choi, savoy.
Vzhľadom na proporcie svojho tvaru, hmotnosti a umiestnenia listov je tento druh na rozdiel od iných odrôd menej náchylný na praskanie. Preto je ideálny na prepravu a skladovanie.

Mimochodom, je to dobre zachovalý okruh do 3 mesiacov, čo ho robí atraktívnym pre obchodníkov na trhu. Ak pestujete túto odrodu sami, potom bude čerstvý kapustový šalát na stole až do zimného mrazu, samozrejme, za určitých podmienok skladovania. Ak chcete ušetriť kapusta pred zimou, musíte vykopať korene koncom leta alebo v polovici jesene, vyčistiť zlé, sušené listy a korene zo zeme, zlikvidovať zhnité kópie, vysušiť ich na dva dni, odrezať korene (alebo ich nechať) a položiť do pivnice.

Vnútorná klíma musí spĺňať nasledovné kritériá: teplota od +2 do -1 stupňov, vlhkosť - nie viac ako 98%.

Viete? Sila listov kapusty spočíva v tom, že odstraňujú cholesterol z tela, sú neuveriteľne užitočné pri liečbe žalúdočných vredov a tiež pomáhajú črevám udržať zdravú mikroflóru. Všetky užitočné položky sú uložené v tejto zelenine po dobu 10 mesiacov.

Čo sa týka úrody plodín: z pozemku o rozlohe 1 m2 môže byť zozbieraných viac ako 12 kilogramov kapusty, zatiaľ čo konvoj Glory 1305, Gribovsky 231, dáva len 9 kilogramov.

Odroda kapusta "Sláva" dobre rastie v každej pôde. Spočiatku bol odvodený pre ne-čierne zemské územie, s nízkym obsahom humusu. Kapusta dosiahla svoju veľkosť kvôli veľkému množstvu zrážok.

Všimli sme si však, že táto odroda poskytuje dobré výsledky vo vyprahnutých južných regiónoch. V dôsledku toho vidíme, že tento druh bude produkovať plodiny v severnej aj južnej časti Ruska.

Pestovanie sadeníc a výsadba v otvorenom teréne

Výnos a zdravie kapusty bude závisieť od toho, ako dobre vykonáte postup výsadby semien.

Teraz povieme, ako správne pripraviť semená. Aby ste to urobili, ponorte ich v priebehu niekoľkých minút do teplej vody. Dodržujte teplotu nepresahujúcu 65 stupňov.

Ďalšie informácie o pestovaní týchto odrôd kapusta, ako "Agresor", "dar", "Megaton", "Romanesko".
Teraz musíte dať semená po dobu najmenej 12 hodín v roztoku, ktorý sa skladá z 10 litrov vody a 10 gramov organického hnojiva draselného humátu. Po čase sa semená vyberú z kvapaliny a dobre vysušia.

Potom je potrebné vykonať proces kalenia. Takže si šetríte kapustu z možného zmrazenia, rovnako ako nízku odolnosť voči chorobám. Je nevyhnutné, aby semená vydržali pri teplote nie nižšej ako +2 stupne po dobu 14 dní. Niekedy na obale osiva výrobca uvádza, že vzorky už prešli prípravným postupom. V tomto prípade je potrebné semená zahriať len v teplej vode (nie vyššej ako 55 stupňov) po dobu asi 20 minút.

Viete? Približne 30% všetkých osiatych oblastí Ruska je vyhradených na kapustu.
Je tiež dôležité vedieť, kedy pristáť. Najlepší čas je od polovice marca do apríla. Ale v každom prípade by ste sa mali zamerať na počasie. Teplota v oblasti +18 ... +20 stupňov je ideálna pre stúpanie sadeníc.

Po tom, bude závod stačiť vo dne + 15 ... +17 stupňov, av noci - len +10. Ak chcete, aby výsadba lepšie v skleníkoch alebo v lôžkach pod prístreškom, a môžete to urobiť doma v tácke.

Všimnite si tiež, že pôda z vašej záhrady, v ktorej ostatné rastliny rástli v minulom roku, nebude vhodný pre pestovanie sadeníc. Už sa nahromadili mnohé infekcie a baktérie, ktoré zasiahnu korene sadeníc. Výsledok tohto prístupu uvidíte, keď semená kapustového klíčku - polovica z nich bude slabá a nevhodná na ďalšie pestovanie.

Plocha každej rastliny by mala byť najmenej 2 cm2. O dva týždne neskôr sa uskutoční ponor - sadenice sa vysádzajú v samostatných nádobách s plochou povrchu najmenej 5 cm2.

Hlbšie stonky sa dostanú do zeme k samotným cotyledons. Teraz závod potrebuje svetlo, takže je lepšie dať lampu a nie vypnúť, aspoň 12 hodín denne.

Je to dôležité! Pôda, na ktorej sú semená zasadené, by mala byť úrodná. Odporúča sa zmiešať pôdu a humus v rovnakých častiach. Je žiaduce pridať drevný popol. To bude chrániť rastlinu pred chorobami koreňov.
Teraz sa budeme zaoberať otázkou výsadby, a potom na starostlivosť o odrody kapusty "sláva" v otvorenom poli. Sadenice sa zasielajú na otvorenú pôdu asi mesiac po zbere. Výška rastliny by mala dosiahnuť približne 15 centimetrov.

Pre každú sadenicu sa vyžaduje plocha 60 cm2. Pred výsadbou sadeníc v pôde by mala byť pôda dobre zavlažovaná. Spotreba je približne 15 litrov na meter štvorcový.

starostlivosť

Ako sme už videli kapusta odrody "Glory" v jeho vlastnosti je veľmi vyberavý, a to si zaslúži pozornosť väčšiny záhradkárov. Stále je však potrebná základná starostlivosť o ňu.

Protimrazová ochrana

Môžete sa stretnúť s takýmto problémom po jarnej výsadbe v otvorenom teréne, keď sa počasie dramaticky mení. Táto situácia je charakteristická najmä pre severnejšie regióny. V tomto prípade je dôležité dobre zalievať rastlinu a prikryť ju filmom.

Tajomstvo spočíva v tom, že vlhká pôda si udržuje teplo lepšie.

zalievanie

Kapusta miluje vodu. Pred výsadbou semien a sadeníc je potrebné pôdu dôkladne navlhčiť dve hodiny pred výsadbou. Keď kapusta rastie už na vašich stránkach, musíte ju tiež zalievať.

Dávajte si pozor na stav pôdy: nemalo by byť príliš suché, ale ani by ste nemali zaplavovať závod. Aby ste sa vyhli problémom s zavlažovaním, je dôležité, aby ste pôdu ihneď po zavlažovaní pravidelne uvoľňovali, než dávate príležitosť na rozvoj nových koreňov.

Objem vody na meter štvorcový je asi 20 litrov. Polievanie by sa nemalo vykonávať pred zberom do dvoch týždňov.

Ak budete vodu rastliny príliš hojne, môže sa objaviť slimák. Aj z veľkého množstva vody sa vnútorná časť kapusty pomerne aktívne zvyšuje v porovnaní s jej hornými vrstvami, takže na povrchu zeleniny sa objavujú trhliny.

Ale existuje spôsob, ako zastaviť trhliny v kapuste. Ak to chcete urobiť, vezmite si zeleninu do rúk a vyvalite ju, vytiahnite trochu zo zeme. Takže odtrhnete časť koreňov a nedovolíte, aby rastlina absorbovala veľké množstvo vody z pôdy.

Viete? Tam je úžasná paleta kapusta "Jersey". Rastie na brehu Lamanšského prielivu vo Francúzsku. Tento druh je nezvyčajný v tom, že dosahuje výšku 4 metre. Jej listy sa používajú pri varení a stonky sa používajú na stavbu nábytku.

Top dressing

Top dressing sa vykonáva vo fáze pestovania sadeníc. Po 10 dňoch od ponoru by sa malo aplikovať hnojivo.

Ak chcete kŕmiť 50 semenáčikov, musíte vytvoriť riešenie pozostávajúce z:

 • voda - 1 liter;
 • superfosfát - 4 gramy;
 • dusičnan amónny - 2 gramy;
 • Bramborové hnojivo 2 gramy.
Po 14 dňoch sa rastlinám dodá organické hnojivo (napríklad hnoj).

Po vylodení v otvorenom teréne, keď sa už začala aktívna tvorba hláv, je potrebné vykonať ďalšiu fázu kŕmenia, pričom sa použije rovnaké zloženie ako je uvedené vyššie, ale do zmesi sa pridá drevný popol, približne 50 gramov na 10 litrov.

To bude slúžiť na prevenciu zdravia koreňového systému a na posilnenie rastliny. Po týždňoch môžete znovu oplodniť kapustu.

Choroby a škodcovia

Kapusta "Sláva 1305" sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči škodcom a chorobám, ako už bolo uvedené vyššie v opise odrody. Ale ona, tak ako každá iná rastlina, môže byť takto napadnutá.

Preto, aby sa zabránilo potrebe vykonať súbor postupov na ochranu kapusty. Častým nešťastím je "čierna noha", ktorá sa prejavuje hnilobou koreňového systému, a tým aj smrťou celej rastliny. Okrem toho kapusta môže ochorieť v štádiu klíčenia semien.

Zabránime tomu použitím popola, ktorý sa premieša do vysušenej pôdy, ako je uvedené vyššie. Vzhľadom k tomu, kapusta rastie s popolom, môžete posypať oblasť okolo zeleniny. Po tomto, uistite sa, že pôda pôdy.

Okrem tohto prístupu si môžete kúpiť špeciálne lieky:

 1. "Trichodermín", ktorého 1 gram sa pridáva do pôdy pred potápaním na ochranu pôdy pred škodlivými mikroorganizmami.
 2. "Rizoplan", ktorého 10 gramov sa zriedi v 1 litri vody a napojí alebo postrieka na rastlinu, čím sa zvýši jej schopnosť absorbovať viac železa, a preto sa vyvinie odolnosť proti hnilobe.
 3. "Fitoflavin".
 4. "Planriz".
 5. "Bactofit".
Je to dôležité! Odporúča sa nakupovať semená len v špecializovaných predajniach. Nezabudnite sa pozrieť na obal, na ktorom sa má uviesť dátum a miesto výroby, ako aj opis odrody. Pre bezpečnostnú sieť je lepšie kúpiť semená od niekoľkých rôznych výrobcov naraz a pestovať ich oddelene. Takže si môžete sami určiť, ktoré semená nakúpite nabudúce.
Posledné tri liečivá sú určené na postrek rastliny. Je tiež dôležité vedieť, ako zabrániť vzniku hniloby. Za týmto účelom:

 • nepasujú semená a sadenice sú veľmi hrubé;
 • semená musia byť umiestnené v novej pôde, v ktorej iné rastliny nerástli, zmiešané v rovnakých častiach s humusom;
 • kapustu nelejte;
 • častejšie odstraňovanie burín, odstraňovanie burín.

Z škodcov je poskytovať kapusta vošky. Aby sa zabránilo poškodeniu rastliny, rastlín fenikel a petržlen vedľa kapusta.

Tento jednoduchý ťah priláka veľa lienok, ktorých larvy dobrovoľne konzumujú vošky.

Často sa stretávame s kapustou, ktorá má vo forme listov húsenice listy na listoch kapusty. Je ťažké sa s týmto problémom vyrovnať, ale môžete mu zabrániť pravidelným odstraňovaním burín a uvoľňovaním pôdy. Ak húsenice aktívne zachytávajú viac ako 10% kapusty, potom by ste sa mali uchýliť k radikálnejšej metóde - postreku chemikáliami a insekticídmi. Z mäkších metód môžeme rozlíšiť nie veľmi obľúbený spôsob nakladania s osami.

Hmyz položí larvu do tela húsenice, ktorá potom zničí posledný.

Početné pozitívne recenzie potvrdzujú, že táto odroda je veľmi vhodná na pestovanie: je silná, chutná a nenáročná.

Dúfame, že popis odrody bielej kapusty "Slava", ktorú sme uviedli, pritiahol vašu pozornosť a pomôže vám pestovať veľké hlavy užitočnej zeleniny vo vašej oblasti.

Loading...