Vlastnosti pestovania Saintpaulia doma

Jedným z najobľúbenejších domácich rastlín sú fialky. Napriek tomu, že mnohí zástupcovia týchto kvetov sú veľmi vrtošiví a vyžadujú neustálu starostlivosť, doslova sa zamilujú do seba na prvý pohľad, očarujúce svojou krásou. Našťastie existujú aj nenáročné a zároveň nemenej dekoratívne druhy, napríklad jedna z týchto rastlín je barbarská alebo svätá.

popis

Afrika je považovaná za miesto narodenia sefpaulie a dostala ju na počesť svojho objaviteľa Waltera von St. Paul, ktorý ju objavil pri pobyte v Tanzánii v uzambarských horách a podrobne ju opísal. Po výstave na prestížnej výstave kvetov, po ktorej nasledoval dlhý výber, počas ktorého vzniklo mnoho odrôd a typov rastlín.

Prečítajte si informácie o zložitosti pestovania fialovej, trvalej, trikolornej a nočnej fialovej Vittrockovej farby.

Saintpaulia je miniatúrna vnútorná rastlina. Na jeho skrátenom kmeni je rozeta s mnohými dlhotrvajúcimi kamienkami listyktoré sa líšia tvarom a textúrou v závislosti od odrody. Môžu byť okrúhle, vajcovité a oválne so základňou v tvare srdca.

Na plech má charakteristický zamatový povlak. Farebná paleta lístia je tiež rôznorodá, listy môžu byť vymaľované v bledozelenej a tmavozelenej farbe nad a pod svetle zelenou, žiarivo zelenou a fialovou farbou. Prúžky na lístie prominentne.

Viete? Početné presvedčenie a ľudové znaky sú spojené s fialkami. Predpokladá sa, že rastlina je veľmi naplnená atmosférou v dome a môže dokonca varovať svojich majiteľov o rôznych zmenách. Hovorí sa, že náhle zožltnutie lístia môže byť signálom, že prichádzajú finančné straty, a že bohatá kvitnúce dobrá správa.

púčiky na fialovej sú pomerne malé, ale je ich veľa. Počas obdobia kvitnutia na jednej svätožiari možno súčasne rozkvitať až 100 pukov. V súčasnej dobe existuje viac ako 1000 druhov fialiek, takže rozmanitosť farieb, tvarov a textúr ich kvetov naozaj ohromí predstavivosť.

lístkov sú jednoduché, lemované okrajmi, reliéfne a vlnité a ich farby sú jednoduché a pestré. Tam sú ružové, biele, modré, modré, fialové a rôzne kombinácie týchto farieb. Uzambarskaya fialová - absolútne nenáročný v starostlivosti, takže je tak populárne pestovať doma.

pristávacia

Aby bola fialová dlho potešená svojou dekoráciou a nebola chorá, je veľmi dôležité ju správne zasadiť. Veľmi dôležitá je schopnosť výsadby a substrátu. Nádoba, v ktorej bylinka porastie, by mala byť 3 krát menšia ako priemer kvetu.

Pre mladého fialového strihu s priemerom 5-7 cm, Pri výbere pôdy by sa mali uprednostniť hotové substráty alebo ich vytvoriť nezávisle. V záhrade krajine pridajte lyžicu superfosfátu a kostnej múčky (150-200 g).

Je to dôležité! Pre dobrý rast fialovej, je potrebné urobiť dobrý odvodnenie, poskytnúť špeciálne otvory pre odtok nadmernej vlhkosti a normalizovať jeho koncentráciu v hrnci.
Pripravená nádoba by mala byť naplnená do stredu so substrátom a umiestniť fialová do stredu, potom nalejte zvyšnú zmes pôdy tak, aby vzdialenosť medzi pôdou a nádobou bola aspoň 2 cm, potom jemne utrite substrát a nalejte kvetinu.

rozmnožovanie

S reprodukciou tejto kvetiny nebude mať žiadne problémy. Dokonca aj nováčik kvetinárstvo môže urobiť, hlavná vec je poznať základné princípy tohto postupu a zabezpečiť riadnu starostlivosť o mladé rastliny.

Listové odrezky

Šírenie fialovej činky sa vykonáva rezaním. Môžete vykonávať postup po celý rok, ale skúsení pestovatelia odporúčajú robiť to na jar alebo v lete, pretože to je v tomto období, že rastliny budú koreň lepšie.

Fialky sú často zasadené do záhonu vytvoriť krásny dizajn krajiny. A takéto druhy ako trikolóra a nočná fialová sa používajú v tradičnej medicíne.
Je potrebné znížiť zdravé, posilnené listy tak, aby dĺžka rezu bola 1,5-2 cm, je umiestnená vo vode, piesku alebo rašelinovej zmesi pred tvorbou koreňov, ktoré sa objavia v 20-30 dní. Potom, čo sa fialky zakorenia, musia byť transplantované do samostatných malých nádob.

Pre mladé rastliny, je potrebné pripraviť špeciálnu zmes pôdy, a to, aby sa miešať blúdiť, list a rašeliny pôdy s humus a piesok. Pripravený substrát je možné zakúpiť v špecializovaných kvetinárňach. Po 40-45 dňoch sa Saintpaulia presadí do väčšieho hrnca, v ktorom bude rásť. Pri presádzaní by sme nemali zabúdať, že dobrá drenáž je pre fialky veľmi dôležitá.

nevlastné deti

Mnohé odrody fialiek majú bočné procesy alebo, ako sa nazývajú aj nevlastné deti. Sú starostlivo rezané a potom zakorenené rovnakým spôsobom ako rezne. Ak nie sú na fialovej strane žiadne laterálne procesy, objavia sa, ak stlačíte bod rastu. Vhodné na pristátie sú nevlastné deti, ktorých výška je 2,5-3 cm.

starostlivosť

Pri šľachtení svätej kapusty je dôležité poskytnúť rastlinám pohodlné podmienky a náležitú starostlivosť, ktorá spočíva v dodržiavaní jednoduchých pravidiel a neberie veľa času a práce, ale určite bude mať priaznivý vplyv na zdravie a dekoratívnosť rastliny.

Podmienky (teplota, osvetlenie, vlhkosť)

Teplota v miestnosti, kde sa pestujú fialky, by sa mala pohybovať medzi + 20 ... +25 stupňov. Nižšia alebo vyššia teplota sa nepovažuje za pohodlnú pre rastlinu a môže spôsobiť nedostatok kvitnutia.

Je to dôležité! Nevyhnutným predpokladom je absencia prievanu v miestnosti, kde rastie svätostánok.
Tieto kvety veľmi rád svetlo, ale v žiadnom prípade priame slnečné svetlo, Najlepšou možnosťou pre pristátie sú západné a východné okná. V prípadoch, keď nie je možné zabezpečiť prirodzené svetlo, môžu byť použité žiarivky, hlavná vec je, že kvet je vo svetle 10-12 hodín denne. Aby fialky rástli rovnomerne, musia byť otočené rôznymi stranami k svetlu každé 2-3 dni.

Saintpaulias uprednostňuje vlhký vzduch, čo možno dosiahnuť umiestnením nádob s vodou na parapet alebo niekoľkokrát denne zvlhčovaním vzduchu pomocou striekacej pištole.

zalievanie

Starostlivosť o senpolia doma naznačuje pravidelné včasné zavlažovanie, Veľmi dôležitá je kvalita používanej vody, musí byť mäkká. Preto je potrebné pred zákrokom brániť alebo variť, môžete tiež zmraziť a rozmraziť vodu.

Najlepší spôsob sa považuje za zalievanie cez panvu, nalejte do nej tekutinu a po 20-30 minútach sa zvyšok vypustí. Môžete vodu rastliny a na vrchole, v tomto prípade je potrebné naliať vodu veľmi opatrne pod koreň, zabrániť striekajúcej kvapky na listy a stonky. Vykonajte úpravy vody 2-3 krát týždenne, keď pôda schne.

Top dressing

Oplodniť kvety v aktívnom vegetačnom období, to znamená, na jar av lete, raz 2-3 týždne. Na tieto účely môžete použiť tekuté komplexné minerálne doplnky. Ak sú fialky vybavené umelým osvetlením, potom bude dobré ich oplodniť po celý rok.

transplantácia

Dospelé rastliny odporúčajú opätovnú výsadbu nie viac ako raz ročne, Preferujem malé hrnce, pretože veľké množstvo voľného priestoru môže viesť k tomu, že korene začnú hniť. Drenáž je umiestnená na dne nádrže, potom je naplnená substrátom a fialová je umiestnená tak, že rastový bod je v jednej rovine so zemou a listy sú o niečo vyššie ako pôda.

Je to dôležité! Vysoká alebo hlboká výsadba môže spôsobiť, že kvet prestane rásť, alebo sa začne hniť, takže sa uistite, že ste tomu venovali pozornosť počas presádzania.

Choroby a škodcovia

Ak teplota nie je pozorovaná a nesprávna starostlivosť, ostnatá fialová stráca svoju vitalitu, čo môže vyvolať rôzne ochorenia. Môžu byť spôsobené nadbytkom alebo nedostatkom svetla, priveľa zalievania, chladu alebo tepla a príliš vlhkého vzduchu.

To, že rastlina prežíva nepohodlie, môže byť určené spomalením rastu a zmenou farby lístia. Škodcovia, ako sú roztoče cyklámen, mušky a vošky, sa môžu objaviť ako nepozvaní hostia na fialovej.

Saintpaulias sú náchylné k chorobám, ako je šedá hniloba a múčnatka, a ak sa vyskytnú, je potrebné okamžite liečiť špeciálnymi liekmi.

Bloom mladých svätostánok

Fialky kvitnú 6 mesiacov po výsadbe a kvitnutie pokračuje asi 8 mesiacov. Aby mohli kvitnúť hojne a dlho, je veľmi dôležité veľké množstvo svetla.

Kvitnúca stará svätostánok

Dospelý Saintpaulias kvitne tak dlho, ako mladí. Samozrejme, že sa vyznačujú väčším počtom pukov: na rastline môžu byť od 80 do 100 kusov.

Viete? Prvá zmienka o fialkách sa datuje do 500 g. e. V starovekom Grécku sa verilo, že symbolizujú lásku a plodnosť. Okvetné lístky boli vyrobené z okvetných lístkov rastlín a boli pridané do nápojov a potravín ako korenie.

Tieto kompaktné, pôvabné kvety sú schopné vyzdobiť a doplniť akýkoľvek interiér a potešiť tých, ktorí sú obklopení svojimi neuveriteľnými kvetmi. Veľmi často výsadba jedného takého fialového vedie k vzniku celej kolekcie pozostávajúcej z rôznych odrôd a druhov, a to vďaka tomu, že sú nenároční na starostlivosť a sú veľmi krásne.

Pozrite si video: Maly zazrak jmenem Fialka (Október 2019).

Loading...