Vlastnosti pestovania vyprážanie (ázijské kúpanie) v záhrade

Svetlé kvety so zaujímavým názvom "kúpeľný dom" sú veľmi obľúbené v kvetinových záhonoch, v krajinnom dizajne.

Existuje mnoho populárnych mien pre tento závod - kupava, kupavnitsa, kupavka, smaženie, svetlá, sibírska ruža; všetky charakterizujú kvet do jedného stupňa alebo iného.

Spojenie kvetu s kúpaním a rybníkmi sa dá ľahko vysvetliť tým, že rastie prevažne na vlhkých pôdach v blízkosti vodných útvarov a zvyšok opisuje krásu rastliny, ktorú možno prirovnať k požiaru v dôsledku žiarivo žltých a oranžových kvetov.

Botanický opis a distribúcia

Ázijské plavky - vytrvalá bylinná rastlina, ak sa podrobne dotkneme jej botanického opisu, potom je to rhizomatózny kvet z rodu motýľovitých plaviek rodiny Butterica. Má jeden alebo viac stopiek s výškou 10-80 cm, stonka je hladká, vzpriamená. Existujú bazálne a stonkové listy. Prvé sú umiestnené na dlhých koreňoch, oddelených prstami s kosoštvorcovými vzormi.

Viete? Preložené z nemeckého kúpania (Trollblume) znamená "kvetinové troly". S tým súvisia mnohé nemecké a škandinávske legendy, ktoré tieto rozprávkové tvory preferujú a ctia tieto svetlé kvety.

Horné listy sú veľmi podobné koreňu, na vrchole stonky, stávajú sa menšie. Kvety sú pomerne veľké (až 6 cm v priemere), vyzerá ako blatouchy, červenooranžovej farby. Guľatý tvar Calyxu sa skladá z 10-25 eliptických sepálov. Kvitnutie trvá asi mesiac, od konca mája. Tento druh je distribuovaný v strednej Ázii, Mongolsku, na Sibíri a na Ural. Rastie na mokrých lúkach, na Vysočine, v lesných potokoch v blízkosti vodných plôch. Vyzerá obzvlášť impozantne na lúkach, ktoré tvoria koberce kvetov pripomínajúce jasné svetlá.

Prečítajte si aj o inej forme "kvetového trolla" - európskeho kúpania.

Kde zasadiť plavky

Rastlina je veľmi nenáročná a nie je náročná na zem. Ale napriek tomu, aby sa pestovať bez problémov a vychutnať si krásne kvitnutie, musíte poznať niektoré z jeho preferencií. Veľmi dobré pre výsadbu kupavok vysoké postele a záhony na kopcoch.

Osvetlenie na mieste

Pre pristátie ako slnečné miesto a miesto v čiastočnom tieni. Jediná vec, ktorú musíte mať na pamäti, je príliš osvetlená oblasť, bude kvitnúť skôr, ale doba kvitnutia bude kratšia ako v tieni.

Požiadavky na pôdu

Vzhľadom k tomu, v prírodných podmienkach plavky, s rastú v pôdach ďaleko od ideálu, nemajú žiadne špeciálne požiadavky na zloženie pôdy. Je veľmi dôležité, aby krajina bola dobre odvodnená, pretože kvety netolerujú sucho. Ideálne je pristátie na voľnej, úrodnej, mierne kyslej pôde. Vysoký obsah humusu je vítaný. Pri výsadbe na piesočnatých plochách je potrebné ďalšie kŕmenie.

Pravidlá vykládky

Chovná rastlina rozdelenie semien a podzemkov, V prírodnom prostredí rastie veľmi rýchlo a v kultúre tiež nespôsobuje problémy.

Je to dôležité! Ak sa výsadba rastliny plánuje nie bezprostredne po dozrievaní alebo pred zimou, výsadbový materiál by sa mal skladovať len na tmavom, chladnom mieste, napríklad v chladničke. V opačnom prípade semená zmiznú.

semená

Semená musia byť zasiate okamžite po dozrievaní alebo pred zimou - v tomto prípade sa sadenice objavia na jar. Je nevyhnutné zabezpečiť dobrú hydratáciu. Potom by sa sadenice mali potápať v intervale 5-10 cm, preto je potrebné dať rastlinám možnosť získať silnejšie pred výsadbou na záhon. Najlepšie je transplantovať plavky do trvalého biotopu na jar budúceho roka. "Svetlá" budú kvitnúť v druhom roku po siatí.

Deliace puzdro

Populárnejšia je metóda vegetatívneho chovu. Rozdelením rastliny kráľovnej na jar alebo začiatkom jesene je výsadba oveľa jednoduchšia. Je potrebné vykopať koreň, opláchnuť a rozdeliť nožom s ľubovoľným počtom častí. Potom pripravte otvor s hĺbkou 40 cm a umiestnite sem tam sadenicu.

Výsadba by mala byť vykonaná vo vzdialenosti 40-50 cm, listy by mali byť rezané a nové sa objavia o dva týždne neskôr. Rozdelenie opony by sa malo vykonať so zrelými, zrelými rastlinami, ktoré sú staršie ako 5 rokov.

Je to dôležité! Plavidlo na kúpanie s ľahkosťou prenáša zimu a mrazy, pre jeho zimovanie nie sú potrebné špeciálne prístrešky.

Ázijská starostlivosť o kúpanie

Je potrebné pravidelne uvoľňovať pôdu okolo rastliny, ako aj burinu.

zalievanie

Je to najdôležitejšia vec v starostlivosti pre kvet, ktorý miluje vlhkosť. Osobitná pozornosť by sa mala venovať mladým „svetlám“; rastlina potrebuje pravidelné aktívne zalievanie počas aktívneho vegetačného obdobia, teda od mája do júna.

Biologickí „príbuzní“ rodiny Buttercupov sú akonit, čierny cohosh, sasanka, bolesť chrbta, pečeň, spád, plamienok, delfínium.

Top dressing

Pred výsadbou sa musí na pôdu aplikovať kompost alebo hnoj v množstve 3 vedier na meter štvorcový. Na jar je potrebné urobiť dusíkaté hnojivo alebo urobiť organické alebo minerálne hnojivá.

transplantácia

Sadenice a presádzanie sa najlepšie vykonávajú na jar alebo na jeseň. Plavky sú odstránené z pôdy, umyť koreňový systém, v prípade potreby rozdeliť na rovnaké časti, a potom zasadil na inom mieste. Bez transplantácie, rastlina môže rásť až 10 rokov, a po tomto období je potrebné rozdeliť oponu.

Viete? Kvety a listy kúpeľa sú bohaté na vitamíny a minerály a sú tiež známe vysokým obsahom alkaloidov a flavonoidov, vďaka čomu sú široko používané v tradičnej medicíne v rôznych krajinách. Tak napríklad v Mongolsku sa „svetlá“ považujú za prostriedok, ktorý zvyšuje imunitu a pomáha pri vytváraní práce zažívacieho traktu, v Altaj sa používajú ako diuretikum av Tibete na zlepšenie zraku.

Odolnosť voči škodcom a chorobám

"Frying" je dosť sú odolné na škodcov, ale s cieľom chrániť rastlinu 100%, je potrebné mu poskytnúť včasné top obväzy, a čoskoro na jar sprej s Epinovým riešením. Na tento účel sa v jednom litri vody zriedi 10 kvapiek látky. Aby rastlina nemala plesňové ochorenia, je na konci vegetačného obdobia potrebné odstrániť uschnuté listy.

Miska na kúpanie je nenahraditeľná pri vytváraní jasných farebných záhonov a záhonov na mieste. Rastlina je nápadne nenáročná, ale dodá „iskru“ dokonca aj najbežnejšiemu záhradnému pozemku.