Ako pestovať kozák jalovec

Cossack juniper je pomerne nenáročný a rozšírený predstaviteľ svojho druhu.

Vyzerá dobre v každom ročnom období, nemení jeho dekoráciu ani v zime.

Často zdobí živé ploty, a to ako samostatne, tak v spojení s inými rastlinami.

Popis a obľúbené odrody

Mali by ste si prečítať popis, aby ste mali všeobecnú predstavu o tomto zariadení. Cossack jalovec je druh plíživých ihličnatých stromov alebo kríkov. Rastie vo výške od 1 do 3 m. Pobočky majú nezvyčajnú tmavozelenú farbu, dosť hrubú a rýchlo zakorenenú. Výhonky rastliny sú jedovaté a obsahujú esenciálny olej.

Oboznámte sa s takými typmi jalovcov ako čínsky, Blue Herrow, Blue Star, Colonic, Siberian, Horizontal, Virginia, Skyrocket.

Najobľúbenejšie odrody Cossack juniper sú:

  1. "Glauca" - ker asi 1 m vysoký a 2 m široký, ihly sú krásne sivomodré a koruna má tvar vankúša. Kužele - čierno-hnedá farba s modrastým kvetom.
  2. "Tamariscifolia" - skôr nezvyčajný ker, ktorého vetvy sú rozložené vo všetkých smeroch. Dosahuje výšku 0,5 ma šírku asi 2 m. Ihly môžu mať rôzne farby - od zeleno-modrej až po svetlozelenú. Nenáročný stav pôdy a vlhkosti.
  3. "Arcadia" - nízka rastlina s mäkkými ihlami zelenej farby. Šírka tejto odrody je až 2,5 m a jej výška je až 0,5 m. Ľahko pokrýva veľké plochy, keď rastie, čím vytvára krásny koberec.

Viete? V starovekej Rusi pripravili jedlá z borievky, v ktorej sa mlieko ani v letný deň nekyslo kyslo.

Ako zasadiť jalovec

Tento ker je najlepšie začať výsadbu v otvorenom teréne na jar. Na to potrebujete vedieť, ako si vybrať správne miesto a pôdu pre pestovanie rastlín.

Naučte sa tajomstvo výsadby a starostlivosť o borievky.

Výber umiestnenia

Najdôležitejšou požiadavkou pre miesto pestovania rastlín je suchá pôda a dobré osvetlenie.

V blízkosti by nemala stáť podzemná voda a na rastlinu by malo neustále svietiť slnečné svetlo.

Pestovanie pôdy

Predtým, ako sa zasadíte kozák jalovec, mali by ste pripraviť pôdu. Je potrebné vykopať dieru (asi 2 krát viac ako samotné korene) a do nej vložiť drenáž (napr. Kamene alebo piesok).

Je to dôležité! Ak je pôda kyslá, musí sa bez neúspechu pridať dolomitová múka alebo chmýří.

Neexistujú žiadne osobitné požiadavky na kyslosť pôdy v kozákovom jalovci, ale najoptimálnejšia je pôda s reakciou asi 7 (to znamená neutrálna). Rastlina nevyžaduje osobitnú plodnosť: vhodné a humus-chudobné, skalnaté pôdy. Preto je žiaduce, aby sa pestovať na tukových pôdach, pretože existuje riziko plesňových ochorení.

Prečítajte si aj o tom, ktoré odrody borievky sú vhodné pre váš domov a ako sa o ne starať.

Technológia pristátia kozák jalovec

Pôda by sa mala uvoľniť a korene rastliny by sa mali umiestniť do diery, vodorovne sa rozprestrieť a posypať veľkým množstvom piesku. Mali by ste zanechať malú priehlbinu, aby sa zabránilo vytečeniu vody.

Po výsadbe je potrebné vodu hojne napojiť a zakryť pred priamym slnečným svetlom. Vzdialenosť medzi sadenicami by mala byť od 0,5 do 2 m. Ak je záhrada malá, je lepšie zvoliť si kompaktný pohľad na borievku. Mulčovacie jamy môžu byť vyrobené z kameňov, drvenej kôry alebo pilín (podľa vlastného uváženia).

Je to potrebné na udržanie vlhkosti, normalizáciu teploty a ochranu pred burinami.

Ako sa starať o rastlinu

Kozák jalovec vyžaduje nielen správne výsadbu, ale aj náležitú starostlivosť. Rastlina je nenáročná a starostlivosť o neho je jednoduchá, ale vyžaduje pravidelnosť.

Viete? Často s pomocou borievky dávajú príjemnú vôňu šťavám, kompótom a ovocným nápojom.

Zalievanie a striekanie

Opatrné zalievanie je obzvlášť potrebné v horúcich suchých dňoch. Striekanie korunky veľmi dobre ovplyvňuje stav rastliny a jej vzhľad.

Tento postup by sa mal vykonať večer, aspoň raz týždenne., Je potrebné, aby sa kôra konárov zvlhčila a potom kozákový jalovec ukáže svoju pravú krásu.

Hnojivá a obväzy

Je potrebné oplodniť iba mladé rastliny, pretože dospelí nepotrebujú ďalšie kŕmenie. Bude užitočné, ak sa minerálny komplex vytvorí v nízkych koncentráciách.

Toto by sa malo vykonať na jar, po roztopenom snehu. Takže musíte urobiť nitroammofosku (30 g na 1 m2 koreňovej zóny).

Je to dôležité! Buďte opatrní s organickými dusíkatými hnojivami: je lepšie, aby sa rastliny nekrmili, pretože existuje riziko deformácie dekoratívnej korunky jalovcov.

prerezávanie

Prerezávanie jalovca Kozák sa nevyžaduje, ale ak sa na ňom rozhodnete, mali by ste začať, keď bude závod minimálne 2 roky. Mali by ste zastrihnúť suché a poškodené vetvy nožnicami alebo špeciálnym rezačom.

Tento postup sa vykonáva dvakrát ročne.: v apríli a septembri (priemerná denná teplota v tento deň by mala byť najmenej 4 ° C). Je potrebné to urobiť s rukavicami, aby ste chránili ruky pred toxickými látkami a nečistotami.

Jalovec má nielen dekoratívne, ale aj liečivé vlastnosti pre naše telo.

Ako znásobiť kozáka jalovca

Existujú tri metódy chovu Cossack juniper: použitie odrezkov, semien a vrstvenie.

  1. semená, Predtým, ako túto metódu znásobíte, musíte pripraviť všetko, čo potrebujete. Pre stratifikáciu je potrebné vybrať škatule (ponechať semená určitý čas za určitých podmienok pre ich rýchle dozrievanie). Existujú rastliny samičky, na ktorých sú kužele. Každý kužeľ obsahuje niekoľko semien. Ten sa musí odstrániť a namočiť v kyslom roztoku na pol hodiny, potom sa premyje vodou. Akonáhle sa objaví prvý sneh, semená by mali byť zasadené do zeme v krabiciach, ktoré boli pripravené vopred. V tomto stave by mali byť ponechané na zimu a pristáli v otvorenej pôde skoro na jar. Ak sa borievkové semená nepodrobili stratifikácii, porastú len o rok neskôr.
  2. výstrižky, Tento typ chovu sa odporúča len v apríli alebo auguste. Mali by byť presadené v otvorenom teréne v oblačnom počasí, pretože horiace slnko môže negatívne ovplyvniť stav budúcej rastliny. Rezy by mali byť rezané spolu s kusom starej kôry 10-15 cm dlhé a umiestnené vo vode. Korene by sa mali ponoriť do zeme do hĺbky 5-7 cm, takže sa zapustia asi 3 mesiace. Po celú dobu by mali byť starostlivo napojené a striekané. Ak priame slnečné svetlo padá na odrezky, je lepšie vytvoriť tieň pre nich.
  3. vrstvenie, Musíte si vziať mladú vetvičku počas vegetačného obdobia a urobiť na ňom malý rez. Mal by byť práškovaný so špeciálnym práškom na zakorenenie. Táto vetvička musí byť naklonená k zemi a posypaná zeminou, aby sa posilnila. Korene na vrstvách sa objavia šesť mesiacov. Po ich objavení je potrebné rezne odrezať rezom a zasadiť do diery.

Možné ochorenia a škodcovia

Najčastejšia choroba borievky - je to hrdza spôsobená hubou Gymnosporangium. On tiež žije na hruške, takže okolie jalovca s ňou nie je najlepšia voľba. Je ľahké pochopiť, že rastlina je chorá hrdzou: vyzerá ako malé červené škvrny s dĺžkou 0,5 cm, ktorá sa šíri všade - na kužele, ihly a konáre.

Je to dôležité! Uznávajúc chorobu, mali by ste sa okamžite zbaviť výhonkov, aby spóry neinfikovali iné rastliny.

Na vyliečenie jalovca kozáka stačí ho na konci leta liečiť fungicídmi.

V dôsledku toho môžeme povedať, že Cossack jalovec je dokonalým dekorom živého plota. Starostlivosť je nenáročná a vyzerá reprezentatívne po celý rok, čo možno vidieť na tejto fotografii.

Loading...