Prečo sa listy na zelených paradajok v skleníku, čo robiť v tomto prípade

Dokonca aj skúsení záhradníci môžu čeliť takémuto obťažovaniu ako zažltnuté listy paradajok v skleníku. Dôvody sú úplne odlišné. Je veľmi dôležité určiť zdroj problému včas, aby sme našli riešenie a umožnili pestovanie a rozvoj paradajok. Pozrime sa, prečo listy paradajok zasadených v skleníku žltnú a určujú možné riešenia tohto problému.

Nesplnenie dátumov pristátia

Dôvodom, prečo listy v žltej paradajke žltnú, môže byť nedodržiavanie základných pravidiel transplantácie. Tu buď objem pôdy nestačí, alebo boli sadenice príliš zarastené.

Presádzanie sadeníc paradajok v skleníku, musíte zabezpečiť, aby ich koreňový systém netvoril hrudku, inak sa rastlina rýchlo začne chradnúť. Dôvodom tohto javu je zvyčajne skutočnosť, že sadenice paradajok mali v nádobe príliš málo miesta, prerástli a postupne začali umrieť.

Kým kultúra bola v hrnci, to bolo nepostrehnuteľné, ale v skleníku, po výsadbe, listy a proces začnú vymrieť spolu s koreňmi. Aby ste sa vyhli takýmto ťažkostiam, musíte zabezpečiť, aby sadenice v nádobe neprerastali.

Je to dôležité! Každá rastlina sa odporúča, aby sa dosiahol objem nádoby aspoň 3 litre.
Keď sadenice paradajok zožltnú a vyschnú z tohto dôvodu, musíte vedieť, čo robiť. Situáciu môžete vyriešiť aplikovaním koreňového postrekovania. Na tento účel sa odoberá nízka koncentrácia roztoku hnojiva. Zároveň pre jeden liter vody musíte vziať aspoň 10 g vrchného obväzu. V tomto prípade, aj keď postihnuté časti závodu vymrú, nové sa vyvíjajú celkom dobre. Ale stojí za to byť pripravení na to, že rast kultúry bude oneskorený o niekoľko týždňov.
Oboznámte sa s pravidlami pestovania rastlín, ako sú: uhorky, sladká paprika, baklažán a jahody v skleníku.

Prečo listy paradajok v skleníku žltnú, poškodenie koreňov počas transplantácie

Dôvodom, prečo paradajky po transplantácii žltnú, môžu byť aj všetky druhy mechanického poškodenia ich koreňového systému.

Nemalo by spôsobiť veľa vzrušenia, pretože kultúra sa časom zakorení, objavia sa náhodné korene a v dôsledku toho sa farba listov postupne obnoví.

Vzhľad škodcov paradajok v skleníku

Žlté listy paradajok v skleníku je tiež kvôli škodcom. Drôtovce, háďatká a medvede, ktorí žijú na koreňoch rastliny, môžu žiť v pôde a spôsobiť im škody. V takýchto prípadoch musíte konať čo najskôr.

To bude tiež užitočné pre vás zistiť, čo robiť, ak listy sú stočené okolo paradajok.
V špecializovaných predajniach si môžete kúpiť rôzne druhy liekov, ktoré dobre bojujú s takýmito škodlivými organizmami. Napríklad Medvetoks a Thunder môžu byť účinne použité proti Medvedok. Pokiaľ ide o dážďovky, "Basudin" pomôže zbaviť sa. Ak sa paradajky zmenia na žlté listy v skleníku kvôli nematódam, pôda by mala byť úplne nahradená, pretože je dosť ťažké s nimi bojovať.

Viete? Po dlhú dobu boli paradajky považované za jedovaté ovocie, spolu s ďalšími výrobkami, ktoré boli prinesené z juhoamerického kontinentu. Ale v roku 1820, plukovník Robert Gibbon Johnson jedol celý vedierko paradajok pred súdu v New Jersey. Takže bol schopný presvedčiť dav, ktorý ho pozoroval, že paradajky nie sú jedovaté, ale veľmi chutné. Od tej doby, táto zelenina získala neuveriteľnú popularitu.

Nesprávne zalievanie paradajok v skleníku

V paradajkách v skleníku listy žltnú aj kvôli nesprávnemu zalievaniu, čo s tým robiť, povieme ďalej. Pri pestovaní paradajok existuje množstvo požiadaviek, ktoré sa musia dodržiavať.

  • Frekvencia zvlhčovania pôdy, Paradajky nemajú radi zalievanie. Výhodnejšie hojné, ale vzácne zvlhčovanie pôdy. Nadmerné zavlažovanie vyvolá výskyt húb na mieste.
  • Spôsob zavlažovania, Ak sa listy paradajok sadenice zmenil žlté, potom možno zalievanie bolo vykonané nie pod kríkom, ale na listoch. V tomto prípade budú žltnúť. Je dôležité, aby voda zavlažovala pôdu, ale nie listy.
  • Skleníková vlhkosť, Pri rozhodovaní o pestovaní paradajok v interiéri, musíte byť pripravení na skutočnosť, že musíte sledovať indikátor vlhkosti. Odparovanie v skleníkoch je omnoho pomalšie ako v otvorenom teréne, a preto bude vlhkosť oveľa vyššia.
Viete? Ak chcete pestovať paradajky najprv začal staroveký Aztékov a Inca. Stalo sa to okolo VIII storočia nášho letopočtu. A len v polovici XVI storočia, oni sa doviezli do Európy.

Nedostatok minerálov

Ďalším dôvodom, prečo listy paradajok žltnú, môže byť obvyklý nedostatok stopových prvkov v nich, pretože pre paradajky je tento faktor dosť dôležitý.

  • Nedostatok dusíka, Rastliny paradajok, ktoré trpia hladovaním dusíkom, zvyčajne vyzerajú slabé, ich stonky sú tenké a listy sú malé. Toto obťažovanie sa dá vyriešiť aplikovaním hnoja do pôdy alebo hnojív obsahujúcich dusík v jeho zložení. Ak sa používa hnoj, musí sa zriediť vodou (1:10) a paradajky zaliať pripraveným roztokom.
  • Nedostatok mangánu, Ak listy paradajok žltnú kvôli nedostatku mangánu, čo máme robiť, povieme to ďalej. V takýchto rastlinách sa listy stávajú svetložltými farbami, prvé listy mladých trpia a neskôr sú postihnuté aj staršie listy. Tento problém môže vyriešiť hnojenie pôdy roztokom mulleinu (1:20), ako aj zmes hnoja (1:10) zmiešaná s popolom.
Je to dôležité! Žlté spodné listy sadeníc paradajok môžu byť spôsobené nadbytkom dusíka v pôde.

Poškodenie chorôb paradajok

V prípade, že koreňový systém paradajok nie je poškodený, škodcovia nie sú pozorované a pôda je dostatočne nasýtená minerálmi, plesňové ochorenie môže byť príčinou zožltnutia listov.

Ďalšie informácie o chorobách paradajok a ich kontrole.
Zvyčajne je to buď fusarium alebo neskorá pleseň. Ak sú príčiny skutočnosti, že sadenice paradajok žlté listy, sú choroby plesňového pôvodu, potom čo robiť v tomto prípade, povieme nižšie.
  • Fusarium, Táto choroba sa prejavuje v listoch paradajok ako zmena farby a zníženie elasticity. Takéto ochorenie sa šíri prostredníctvom infikovaných semien alebo záhradných nástrojov. Ak sa huba usadí v pôde, môže v nej zostať dosť dlho. Ideálne podmienky pre jeho existenciu je vysoká teplota a prebytok vlhkosti v dôsledku bohatého denného zalievania. Fusarium sa môže prejaviť v akomkoľvek štádiu rastu paradajok. Stáva sa, že spodné listy žltnú nielen vo vyspelých rastlinách, ale aj v sadeníc paradajok. Dôvodom je rovnaká huba. Ak sa sadenice paradajok alebo dospelá rastlina zmenili na žltú, potom odpoveď na otázku, čo robiť, je použitie rôznych antifungálnych liekov. Najlepší "Trichodermin" a "Previkur".
  • Neskorá pleseň, Na listoch sa táto choroba prejavuje ako hnedé škvrny, ktoré sa môžu postupne presúvať na ovocie. Aby sa predišlo takémuto problému, je potrebné správne zalievať rastliny, nie aby voda padala na listy. Boj proti huby môže byť pomocou Bordeaux kvapaliny, prípravky "Tattu" a "Infinito."
Príčinou nezdravého stavu paradajok môže byť niektorý z nasledujúcich.

Je veľmi dôležité, aby sme ho mohli včas určiť, aby sa čo najskôr prijali vhodné opatrenia a aby sa zabezpečila ďalšia vysoká kvalita a množstvo úrody.

Loading...