Ako vyliečiť ficus, hlavné typy chorôb a škodcov izbových rastlín

Ficus benjamina - Je to stálezelená rastlina morušovej rodiny. V prírode dosahuje rastlina výšku 25 metrov. Ficus je zvyknutý na teplé a vlhké podnebie - India, Čína, juhovýchodná Ázia, Filipíny a severná Austrália. Rastlina dostala svoje meno na počesť anglického botanika Benjamina Jacksona.

Zaujímavý fakt! V Bangkoku je Ficus Benjamin považovaný za symbol mesta.

Hlavné škodcovia ficus Benjamin

Ficus benjamina náchylný k takým škodcom a chorobám.

Červcovité. Tento nepríjemný hmyz poškodzuje rastliny nielen pitím ficusovej šťavy, ale aj produktmi jej životne dôležitej činnosti. Na stopách, ktoré po nej zanechávajú, sa huba sadzí rozširuje. Na odstránenie parazita spracujte listy a vetvy rastliny špeciálnym riešením - Aktellik. Huba sa môže odstrániť mydlovým roztokom.

Spider roztoče. Na listoch zanechávajú stopy po uhryznutí a pavučinách, po ktorých listy vädnú a padajú. S kliešťami zápasia s ochrannými riešeniami - Fitoverm, Aktellik a Sunmite.

Thrips. O vzhľade tohto hmyzu informuje biely plak sa objavil na listoch fíkusu. Na zadnej strane listov, hmyz položiť vajcia, takže rastlina musí byť dočasne odstránené z iných váz. Thrips sú zabité insekticídmi, ako sú Aktara a Mospilan.

Vošky. Tento parazit tiež okusuje listy a leží na spodných stranách vajca. Insekticídy tiež pomôžu zbaviť sa vošiek na Benjamin Ficus.

Mealybug. Na ficus sa parazit usadí na celej rastline. To musí byť kartáčovaný z povrchov s kefou, a potom opláchnite závod. Nezabudnite skontrolovať susedné hrnce. Po "kúpeľovom" procese ficus Aktellik. Odporúča sa postup zopakovať po troch dňoch.

Príznaky ochorenia ficus

Hlavné príznaky ochorenia ficus okamžite upozorňujú na seba. Keďže rastlina je citlivá, každá hrubá sila alebo nedostatočná starostlivosť okamžite ovplyvnia jej vzhľad a povedú k chorobám.

Viete? Ak chcete dať ficus dekoratívny vzhľad, zasadiť niekoľko výhonkov dohromady, pletenie je do copu. Ako rastú, kmene rastú a menia sa na zaujímavé výrastky.

Prievody, náhle zmeny teploty, zalievanie príliš studenou vodou a nedostatok svetla spôsobia vädnutie a vypadávanie z listov. Nedostatočná vlhkosť a horúci vzduch spôsobia vysušenie koncov listov. Táto funkcia môže tiež indikovať krvácanie hnojiva.

O nedostatku hnojiva hovoria, že oslabená rastlina, ktorej listy pomaly rastú. Pomôže hnojivu s obsahom dusíka. V dôsledku nadmerného zalievania fíkusu vzniká tzv. Slabé výhonky a poškodené listy naznačujú nadmerné oplodnenie dusíkom.

Koreň hniloby, a ako sa ho zbaviť

Najviac nepríjemnú chorobu možno považovať za koreňovú hnilobu. Toto plesňové ochorenie nie je vždy vyliečené. Ak si všimnete kôru s nádychom na pôde fíkusu, musíte vykopať rastlinu a skontrolovať korene. Ak sú príliš tmavé a mäkké, oživte rastlinu nebude úspešná. Ak sú korene pružné na dotyk a svetlé farby, pokračujte na záchranu chorých. Je potrebné:

  • Odstráňte všetky zatemnené korene, rovnako ako všetky listy a konáre so stopami ochorenia.
  • Ak je korunka fíkusu malá, je potrebné ju riediť tak, aby rastlina trávila energiu len preto, aby sa zbavila choroby.
  • Opláchnite ficus v novej pôde a ošetrite roztokom carbendazim fungicídu.
  • Dajte zariadenie na svetlé miesto, ale nie na slnku.
  • Keďže choroba neustále spôsobuje nadmernú vlhkosť, ich liečba začína dodržiavaním noriem na zavlažovanie. Ak chcete zistiť, že rastlina chce vlhkosť, vyberte pôdu hokejkou a zistite, ako je suchá. Ak je vlhká vrstva v hĺbke 4 cm, môžete ju zaliať vodou.

Je to dôležité! Benjamin Ficus nemá rád časté transplantácie, takže postup by sa mal vykonávať len vtedy, keď sa jeho korene vynoria z hrnca.

Leaf spot, ako odstrániť škvrny

Škvrny na listoch fíkusov sa objavujú v dôsledku nesprávnej starostlivosti, ale môžu byť spôsobené aj takými chorobami, ako je antracyklácia a cerkosporóza.

Hnedé škvrny

Vzhľad hnedých škvŕn môže spôsobiť vážne ochorenie a dokonca stratu koruny. Pozrime sa, prečo sa hnedé škvrny objavujú na listoch fíkusu. Môže to byť spôsobené vysokou teplotou v miestnosti, suchým vzduchom a neskorým zavlažovaním. Liečba je jednoduchá - správna starostlivosť a údržba fíkusu. Rovnako ako hnojenie, ale po liečbe.

Varovanie! Pozorujte miernu teplotu v mieste, kde je ficus. Miluje ani teplo, ani zima.

Sivý list

Šedá hniloba nazývaná bortritída. Tento povlak sa objavuje v dôsledku častého zavlažovania rastliny. Plesnivé oblasti stromu sú odstránené a frekvencia zavlažovania je znížená. Nádoba s nádobou by sa mala počas liečby udržiavať oddelene od ostatných rastlín.

Čierny kvet na listoch

Čierny kvet tiež vyvoláva nadmernú vlhkosť. Choroby spôsobujú spóry huby s vedeckým názvom Cercospora. Tiež provokovať túto hubu môže štít na ficus. Liečba je zbaviť sa parazitov a znížiť zavlažovanie. Potom je potrebné liečiť ficus roztokom, ktorý hubu zničí.

Hnedá hniloba

Hnedá hniloba začína s výskytom malých tmavohnedých škvŕn. Postupne rastú a vytvárajú vredy. Listy odpadávajú a rastlina môže zomrieť. Tieto patogénne huby sa nazývajú anthracnose. Fracus anthracnose sa spracuje s roztokmi obsahujúcimi meď. V čase ošetrenia izolujte rastlinu z iných váz. Po odstránení postihnutých listov ošetrite fíkusom. V závislosti od lieku, ktorý si zvolíte, zopakujte liečbu a frekvenciu postupov, ktoré sú uvedené v pokynoch pre riešenie.

Zaujímavé! Na Srí Lanke, v kráľovskej záhrade "Peradeniya" rastie 150-rok-starý Ficus. Jeho koruna má rozlohu asi 2,5 m2 a jej tvar pripomína veľkú korytnačku.
Aby sa predišlo chorobám fíkusu a vyrastala silná veľká rastlina, pomôže to správna údržba a starostlivosť o ňu. Jeho zdravie závisí od vašej pozornosti.

Loading...