Hlavné typy adenia

Adenium (alebo púštna ruža, ako sa táto rastlina tiež nazýva) pochádza z Jemenu, hoci je to bežné v Ománe, Saudskej Arábii a strednej a Južnej Afrike. Rast adenia v prírode zahŕňa dve fázy: obdobie aktívneho rastu a vegetácie a dobu odpočinku, ktorá je spojená s prírodnými podmienkami. V podmienkach miestnosti je táto funkcia zachovaná. Adenium je reprezentovaný malým stromom s hustým kmeňom s pečaťou na základni, ktorý sa nazýva caudex. Osobitnú hodnotu majú dekoratívne listy a kvety adenia.

Viete? V súčasnosti je v prírode 10 známych druhov adenia, všetky ostatné - poddruhy a odrody. Aj keď názory pestovateľov kvetín sa líšia v tejto otázke, a niektorí navrhujú rozpoznať rastlinu ako monotypickú.

Arabčina Adenium (Adenium Arabicum)

Adenium arabicum je najviac rozšírený v západnej Saudskej Arábii a Jemene. A preto pestovatelia kvetov rozlišujú dva poddruhy Adenium Arabicum - Saudi a Jemen. Hlavným rozdielom medzi týmito dvoma poddruhmi je výška a správanie sa rastliny počas obdobia odpočinku. Zástupcovia saudskej kultivary môžu dosiahnuť výšku 4 metre a ponechať listy po celý rok, zatiaľ čo jemenský adenium v ​​zimnom období upustí všetky listy. Pokiaľ ide o veľkosť pobočiek, tu, aj napriek nižšiemu kmeňu, je jemenský Adenium nadradený Saudským. Priemer vetvy saudského poddruhu je 4 cm, zatiaľ čo v Jemene 8,5 cm. Kvety Adenium Arabská ružová, niekedy biela. Avšak, jeho popularita dosiahla rastlina vďaka veľkej caudex. Listy rastliny sú špicaté a môžu mať veľkosť až 15 cm, v tomto prípade môže arabicum súťažiť s Boehmianum, ktorý bol donedávna považovaný za najväčší list. Nehybridný arabicusam sa vyznačuje listovou pubertou, ktorá sa prejavuje už v ranom veku.

Je to dôležité! Najčastejšie je to adenium arabicum a hybridy odvodené z neho, ktoré sa stávajú „základňou“ pre dekoratívne rastliny ako bonsai.
Chovatelia teraz priniesli obrovské množstvo rôznych odrôd adenia, ktoré sa líšia veľkosťou a dokonca aj farbou kaudexov. Ďalšou charakteristickou črtou je, že hybridy arabčiny kvitnú hojnejšie.

Adenium Boehmianum (Adenium Boehmianum)

Adenium bohmianum - rastlina pôvodom z Angoly, rozšírená v severnej Namíbii. Za prirodzených podmienok, kríky môžu dosiahnuť 3 m na výšku, caudex malé. Listy bledozelenej farby podlhovastého tvaru v tvare srdca môžu dosahovať veľkosť 15 cm, vegetačné obdobie Bohmanianum sa nelíši v dĺžke trvania: iba tri mesiace v roku je krík pokrytý listami, bez ohľadu na podmienky rastliny. Kvitnutie sa vyskytuje v rovnakom období ako vegetačné obdobie. Kvety sú jemnej ružovej farby so srdcom sýtejšieho odtieňa ružovej farby, ktorý sa podobá kruhu.

Tento druh nie je medzi chovateľmi veľmi obľúbený, pretože rastie dlhú dobu. Najčastejšie tento druh nerastie na šírku, ale na výšku, čo ho robí ešte menej populárnym pre pestovanie.

Viete? Adenium šťava Bohmmannuma používa v kmeňoch Namíbie na výrobu jedovatých šípov.

Adenium Crispum

Adenium Crispum je najrozšírenejšie v Somálsku, Tanzánii a Keni. Adenium Crispum sa považuje za poddruh somálskeho adenia, avšak tieto dve rastliny sa od seba zásadne líšia. Adenium Crispum má unikátny kaudex, ktorý sa podobá na okrúhlu. Tenké korene vyrastajú zo spodnej časti kmeňa, ktorý sa nachádza v podzemí, zatiaľ čo hrubšie korene rastú na základe zemného kmeňa. Crispum stonky nie sú príliš hrubé a môžu dosiahnuť výšku 30 cm. Crispum sa vyznačuje pomalým rastom v kultivačných podmienkach a je možné pestovať rastlinu s výraznými vlastnosťami zo Somálska až po 5 rokoch, hoci kaudex zostane stredne veľký ešte niekoľko rokov. Rozdiely medzi Crispum a Somali sa objavujú aj vtedy, keď kvitne adenium Crispum. Kvety Crispum majú širší krk, ale menšie okvetné lístky. Okvetné lístky kvetov sú maľované v ružovej a bielej farbe a môžu byť často zakrivené. V niektorých odrodách môžu byť okvetné lístky nasýtené červenou farbou. Domáce adenium zo semien kvitne, keď dosiahne výšku 15 cm, čo sa zvyčajne deje v druhom roku vývoja.

Je to dôležité! Z angličtiny, názov "ostrý" prekladá ako "stočený, skrútený" - ďalší charakteristický rys crispum, pretože jeho listy sú zabalené do "vlny" pozdĺž okrajov.

Adenium Multiflorum (Adenium Multiflorum)

Adenium multiflora alebo Adenium multiflorum je najviac rozšírený v provinciách Južnej Afriky (KwaZulu-Natal, Mpumalanga, Limpopo), v Svazijsku, Mozambiku, Zimbabwe, Malawi a Zambia. Adenium multiflorum spôsobil spory medzi pestovateľmi kvetov, pretože po určitú dobu to bolo považované za druh Adenium Obesum, ale potom sa zistilo, že tieto druhy majú dosť rozdielov na ich rozlíšenie. Multiflorum rastie ako malý ker a v niektorých prípadoch môže vyrastať strom až do výšky 3 m. Caudex je vyslovený v mladej rastline a stonky šedohnedej farby rastú z podzemného podzemku. Čím je stonka tučnejšia, tým menej bude cudex. Multiflorum rastie pomerne rýchlo, ale prvé kvitnutie sa dá dosiahnuť len vo štvrtom alebo piatom roku vývoja. V zime rastlina "prezimuje" a vrhá listy. Od odpočinku rastlina odchádza po 4 mesiacoch.

Veľkosť kvetov tohto druhu je asi 6-7 cm v priemere. Kvet - najhojnejší medzi všetkými druhmi. Listy adenia sú pomerne veľké a široké.

Viete? Aby vás rastlina potešila svojím bohatým kvitnutím, musí počas odpočinku poskytnúť špeciálne podmienky - suchosť a chlad.

Adenium Oliefolium (Adenium Oliefolium)

Názov tohto druhu bol spôsobený zložením listov: obsahujú veľké množstvo oleja. Široko distribuovaný v Botswane, východnej Namíbii a severnej časti Južnej Afriky. Tento druh je považovaný za najmenší (podzemný kaudex nepresahuje 35 cm). Vyvýšená časť adenia rastie do výšky 60 cm. Listy sú zeleno-modrej farby podobnej listom somálskeho adenia a dosahujú šírku 1,5 cm a dĺžku približne 11 cm. Kvety sú ružové v priemere, 5 cm.V prirodzených podmienkach, kukátok kvetu je biela alebo žltá, aj keď rôzne odrody môžu mať tmavšie odtiene farieb kvetov. Oleyfolium kvitne v lete.

Adenium Swazicum (Adenium Swazicum)

Adenium Swazicum (Adenium Swazicum) sa najčastejšie vyskytuje v Svazijsku av regiónoch Južnej Afriky a Mozambiku v jeho blízkosti. Táto rastlina je prezentovaná vo forme nízkeho kríka (do 65 cm). Listy sú natreté svetle zelenou farbou. Šírka hárku dosahuje 3 cm a výška - 13 cm, okraje hárku sa mierne otáčajú a so zvlášť bohatým slnečným svetlom sa ohýbajú smerom nahor pozdĺž osi. Kvety sú prosté, zvyčajne ružové, ale chovatelia odvodili klony, maľované v jasnej červenej, ružovo-fialovej alebo bielej. Rastlina potrebuje odpočinok a jej trvanie závisí od podmienok zaistenia. Kvitnutie je tiež spojené s udržiavacími podmienkami, najčastejšie kvitne v lete alebo na jeseň, ale niektoré odrody môžu kvitnúť po celý rok. Tento druh je veľmi obľúbený medzi chovateľmi kvôli jeho nenáročnosti a pomerne rýchlemu rastu.

Je to dôležité! V Svazijsku je Adenium Swazicum pod ochranou štátu kvôli hrozbe vyhynutia.

Adenium Socotran (Adenium Socotrantum)

Adenium Socotrantum je endemit, ktorý rastie na ostrove Socotra v Indickom oceáne. Tento druh je vlastníkom jednej z najväčších kaudexov medzi adeniami. ktoré môžu dosiahnuť priemer 2,5 m. Barel na koktráte vo forme kolóny, rozvetvený. Pobočky, dosahujúce výšku 4 metre alebo viac, sú umiestnené "Bush". Je pomerne jednoduché rozlíšiť Adenium Socotransky od iných druhov: na jeho kaudexu a trupe sú zreteľné horizontálne pruhy. Listy predstaviteľov tohto druhu sú tmavo zelené, 4 cm široké a 12-13 na dĺžku. Centrálna žila listu je biela a špička je špicatá. Kvety Adenium sú ružové, kvety dosahujú priemeru 10-13 cm a objavujú sa v lete. Doma, socotrantum kvitne veľmi zriedka doma, aj keď je zriedka pestuje doma. Je to spôsobené tým, že úrady ostrova zakázali vývoz rastlín.

Viete? Thajskí chovatelia prekročili dva druhy: sokotrantum a arabicum a dostali kultivar s názvom Thai-socotrantum, z ktorého najznámejšia je "Zlatá koruna".
Adenium socotrantum je nielen najvzácnejším druhom, ale aj najdrahším zo všetkých druhov adenia.

Adenium Somali (Adenium Somalense)

Adenium Somali je najviac rozšírený v Keni, Tanzánii a tiež v južnom Somálsku. Veľkosť rastliny je pomerne relatívna a závisí od biotopu rastliny. Výška sa pohybuje od jedného do pol až piatich metrov. Najvyšší predstaviteľ bol nájdený v Somálsku a dosahuje 5 metrov. Tento druh má veľmi veľký kaudex, ktorý sa dá porovnať s veľkosťou 200 litrovej nádrže na vodu. Hlaveň kužeľového tvaru. Adenium Somali sa dá ľahko pestovať doma, je nenáročný a stačí mu, aby jednoducho pozoroval obdobie odpočinku (november / december). Listy sú jasne zelené, podlhovastého tvaru, dosahujúce 5-10 cm na dĺžku a 1,8-2,5 cm na šírku. V zime padajú listy.

Somálsko adenium kvitne vo veku 1,5 roka, s výškou 15 cm, najčastejšie kvety sú bledoružovej farby, ale môžu byť maľované v sýtejších farbách s piatimi okvetnými lístkami. S dobrým slnečným svetlom môže adenium kvitnúť po celý rok.

Adenium Obese (Adenium Obesum)

Lokalita Adenium Obesum je pomerne rozsiahla: od Senegalu po Arabský polostrov v Ázii. Tento druh je najobľúbenejší medzi kvetinármi, pretože je nenáročný a rýchlo rastie. Rastlina je reprezentovaná kríkmi s rovnými hustými svetlohnedými vetvami. Na vrchol vetiev sú zúžené. Listy kopijovité, môžu mať špičatý alebo zaoblený hrot. Listy sú lesklé, tmavo zelené, bez okrajov.

Je to dôležité! Niekedy na začiatku vegetačného obdobia si najprv všimnete púčiky, a až potom mladé listy.
Adenium obezita môže vrhnúť listy, keď je v pohode doma v zime. Napriek neobvyklej forme kaudexu tohto druhu, je viac oceňovaný pre exotické kvety. Môžu byť monofónne a pestré, môžu byť maľované v jemných tónoch a nasýtené, môžu byť semi-double alebo froté. Priemerný priemer kvetov - 6-7 cm, ale v závislosti od typu veľkosti sa môže líšiť. Obezita adenia - najbežnejší druh medzi adeniami, nielen kvôli ľahkej kultivácii, ale aj kvôli rôznorodosti odrôd.

Adenium Mini (veľkosť mini)

Adenium mini - trpasličí sukulentný strom s rozvetvenou korunou. Kvitnutie mini-adeníc začína v druhom roku vývoja rastlín. Tento druh je pre chovateľov obzvlášť zaujímavý kvôli nestabilite odrodových charakteristík. Táto odroda je výlučne okrasná rastlina. Výška rastliny nepresahuje 17 cm a rastlina môže kvitnúť po celý rok. Kvety sú podobné ako ruže a môžu mať priemer až 7 cm, pôvodné adenium mini sa stali základom pre chov iných odrôd, ktoré sa líšia od základného typu vo farbe, medzi nimi ružová odroda, červená, biela, ružová s bielym odtieňom. Ako vidíte, pestovanie malého stromu v byte je pomerne jednoduché. Zo všetkých prezentovaných typov si môžete vybrať ten, ktorý sa vám páči a vychutnať si jeho dekoratívny vzhľad doma.

Loading...