Zoznam odrôd Muscari

Muscari (lat. Muscari) - populárne v dekoratívnej kultúre skoro na jar kvety. Dostalo sa jej uznanie vďaka mäkkým modrým kvetenstvám zvončekov vo forme pripomínajúcej malé pyramídy. Aj táto malá cibuľovitá rastlina je v záujme záhradkárov kvôli skorému kvitnutiu a nenáročnej starostlivosti. Kvetina má mnoho mien. Väčšinou je známy pod názvami hyacintu, cibuľky a muscari. Každý z týchto názvov má svoje vlastné pozadie.

Viete? Kvetina dostala svoje krstné meno vďaka vonkajšej podobnosti s hyacintom a miniatúrnymi rozmermi. Aj ľudia si všimli, že hady často žijú v blízkosti týchto rastlín, čo je dôvod, prečo ho nazývali vretenovou cibuľkou alebo vretenovou trávou. S najväčšou pravdepodobnosťou bolo toto okolie vysvetlené tým, že kvety aj hady milujú teplo a slnko. Muscari kvet nazval anglickým botanikom Philipom Millerom, čím si všimol vôňu rastliny podobnú pižmo.

Okrem toho, v Anglicku sa táto kultúra nazýva hyacint z hrozna (kvetenstvo je trochu podobné hroznu) a vo Francúzsku hlinený šeřík.

Tam je nejaký nesúhlas, pokiaľ ide o ktoré rodina Muscari patrí. Niektorí vedci pripisujú hyacint myši rodine špargle, iní ho radšej považujú za hyacint a skôr sa táto rastlina pridala do zoznamu rodín ľalií.

Rod Muscari má 63 druhov. Odrody rastlín sa líšia farbami, odtieňmi a tvarmi kvetenstvo, obdobie kvitnutia, dĺžka kmeňa, stupeň odolnosti voči mrazu. Pozývame Vás, aby ste sa zoznámili s bežnými druhmi a odrodami Muscari, ktoré sa používajú v záhradnej kultúre.

Kľúčom k určovaniu typov Muscari

Kľúč na identifikáciu druhov rastlín - Toto je algoritmus opísaný alebo implementovaný v systéme CAE, ktorý pomáha identifikovať druhy rastlín. Pri použití kľúča musíte odpovedať na otázku o jednej alebo viacerých charakteristikách plodiny, napríklad farbu kvetenstva alebo tvar listov.

Kľúč na definovanie druhov muscari je postavený na dichotomickom princípe. Na jeho použitie je potrebné v každom štádiu porovnať viperovu luku s navrhnutými dvoma alternatívnymi znakmi a vybrať si prácu (označenú číslom) alebo antitézou (označenú znakom „+“). Ďalším krokom po výbere dizertačnej práce a protiklade bude prechod na číslo uvedené oproti zvolenej položke.

príklad:

1. Kvety sú modrej alebo svetlejšej farby ... 2. + Kvety sú tmavšie vo farbe ... 7.

Ak teda Muscari, ktorého typ chcete identifikovať, má kvety tmavšej farby, potom musíte vybrať antitézu a prejsť na krok číslo 7. Ak sú kvety modré alebo svetlejšie, musíte si vybrať znak „1“ a prejsť na stránku "2."

Pri každom výbere dizertačnej práce alebo antitézie prejdete na ďalší krok, kým sa neurčí typ rastliny.

Identifikácia druhov sa najlepšie vykonáva, keď rastlina udržiava prirodzenú polohu orgánov a farbu, t.j. v čerstvom stave. Kľúč je konštruovaný takým spôsobom, že sa najprv navrhuje identifikovať nadzemné časti zariadenia, potom podzemné, na konci - značky, ktoré možno vidieť iba so zväčšením zväčšovacieho skla. Na presné určenie druhu je potrebné určiť štruktúru rastliny na anatomickej úrovni.

Kľúč na identifikáciu druhov muscari možno nájsť v Encyklopédii okrasných záhradných rastlín (EDSR)

Je to dôležité! Identifikácia formulára pomocou kľúča bude iba dohadom. Pre presnejšiu definíciu je potrebné poukázať na autoritatívne zdroje, napríklad na monografie, kde je tento druh plne a úplne opísaný. Možné je aj porovnanie s fotografiami rastlinných vzoriek, overené menom vedca, ktoré možno nájsť na internete.

Typy Muscari

Takmer všetky druhy sú ozdobné v luku vtákov. Okrem toho boli v určitých druhoch vyvinuté zaujímavé odrody muscari.

Muscari Arménsky

Najznámejšou a najrozšírenejšou v oblasti dekoratívnej a záhradníckej kultúry je arménska muškátová (Muscari armeniacum) alebo muškát Muschari (Muscari colchicum). Názov kvetu odkazuje na jeho domovskú krajinu - Kaukaz. Aj vo voľnej prírode žije na horských lúkach a stepiach Turecka, v strednej a západnej Ázii, v Stredozemnom mori.

Nájdete ho na takmer sférických zhlukoch kvetov s tmavomodrými kvetmi, orámovanými bielym okrajom.

Na vrchole sa kvety v kvetenstvách vyznačujú svetlejšou farbou. Stopka pomerne vysoká - až 20 cm Doba kvitnutia - máj. Na výšku, kvet dosahuje 12-20 cm, v kvetenstve obsahuje 40-50 zvonov. Toleruje mrazy.

Muscari Armenicum bol jedným z prvých, ktorý sa kultivoval. V rámci tohto druhu sa pestuje mnoho odrôd, z ktorých najobľúbenejší je Modrý špice. Táto odroda je jedinečná, pretože produkuje až 170 kvetov v jednom kvetenstve.

Aj táto kvetina je neskoro kvitnúce - zvyčajne kvitnúce obdobie prichádza o dva týždne neskôr ako iné odrody. Kvety "Blue Spike" jasne modré, froté, majú príjemnú arómu.

Viete? Krása "Blue Spike" získala medzinárodnú cenu v roku 1963.

Obľúbený je aj medzi záhradníkmi odrôd Alba, Fantasy stvorenia, Cantab, Vianočná perla.

Arménske kvety Muscari sú vysadené pod korunami stromov, v kvetinových záhonoch, v mixborderoch, používaných na kytice.

Muscari je škaredý

Muscari botryoides (Muscari botryoides) priťahuje pozornosť veľkých kvetov (10-15 cm na výšku) modrých, fialových a bielych kvetov. Doba kvitnutia tohto druhu začína v máji, doba kvitnutia je 12-20 dní. Peduncle obsahuje až 40 zvončekov. Má vysoký stupeň mrazuvzdornosti. Tento druh zo 16. storočia je bežný v záhradnej kultúre. Populárna je odroda s bielou, lily-of-the-valley, kvetenstvo kvetín a muscari s ružovými kvetmi - Carneum.

Okrem výsadby v záhony v záhrade, muscari je grozdavidny používa na pestovanie v hrnci kultúry a na rezanie.

Je to dôležité! Všetky pestované rastliny rodu Muscari sú nenáročné. Pestujú ako v tieni, tak aj na slnku, nie sú náročné na pôdu a zalievanie. Tiež odolný voči chorobám a škodcom.

Muscari broadleaf

Hlavným znakom listnatého Muscari (Muscari latifolium) sú široké, tulipánovité listy. Kvetenstvo tohto druhu je husté, vo forme valcov, vysoké (až 25 cm). Stopky maľované v rôznych odtieňoch: odspodu sú tmavo modré, takmer fialové, v strede - modré a bližšie k vrcholu - modré. Každý z nich má až stovky zvonov. Aj širokolistý muscari sa vyznačuje dlhým obdobím kvitnutia - 20-25 dní. Milovník tepla.

Používa sa pre skupinové pristátia.

Muscari bledý

Tento druh bol pomenovaný kvôli svetlomodrej farbe kvetov. V období kvitnutia vyzerajú húštiny bledých muškátov ako jemné kvetinové rohože. Takýto sofistikovaný odtieň stále viac priťahuje pozornosť pestovateľov kvetov. Mimoriadne cenná je odroda White Rose Beauty s nezvyčajnými bledoružovými púčikmi. Ale stretnúť Muscari pallens vo voľnej prírode - rarita. Stopky v tomto druhu sú veľmi malé - 10-12 cm, obsahujú 15-30 kvetov. Táto cibuľka vretena kvitne na konci mája po dobu 10-15 dní.

Muscari Crested

Muscari chocholatý (Muscari comosum) vyniká medzi inými druhmi voľne rastúcich kvetov kvetov s trsom modrofialovej farby na dlhých oblúkových pedikulách. Kvetenstvo šípka môže dosiahnuť 70 cm na výšku. Samotná rastlina rastie až na 20 cm, kvitne neskoro - v máji a júni. Do konca kvitnutia kvetenstvo rastie. Tento druh je odolný voči zimám. V záhrade najčastejšie vysadené odrody Plumosum. Chocholatý Muscari, nezvyčajný vo svojom dekoratívnom účinku, bude vyzerať krásne v mixborderoch s vytrvalými rastlinami, na pozadí plodín pokrývajúcich pôdu.

Muscari Osh (Tubergen)

Muscari Osh (Muscari aucheri / tubergenianum) sa vyznačuje krátkymi kvetenstvo (10-15 cm) modrých kvetov s bledými zubami na okrajoch. Bližšie k vrchu sú zvony natreté svetlejším tónom. Kvitnutie začína v apríli. Charakteristickým znakom tohto druhu, ktorý stojí za to venovať pozornosť pri pristávaní, je to, že netoleruje nadmernú vlhkosť. V zime môže odolať teplotám až do -23 ° C.

Je to dôležité! Všetky časti muscari sú jedovaté.

V samostatnom druhu pestovateľov kvetov emitujú Muscari tubergenianum, ktoré sa vyznačuje svetlejšou farbou kvetov.

Populárne odrody tohto druhu sú Blue Magic, White Magic, Ocean Magic. Sú zasadené v skupinách, skalnaté záhrady, používané v kyticiach.

Cute muscari

Kvetenstvo v tomto druhu je vajcovité, až do výšky 15 cm. Kvety - malé (4-7 mm), jasne modré. Končatiny sú biele. Môže začať kvitnúť okamžite po roztopení snehu. Muscari pretty (Muscari pulchellum) sa vyznačuje veľmi úzkymi listami (0,2-0,5 mm) so zakrivenými hranami. Muscari patria do triedy krátkeho kvitnutia a kvitnutia veľmi krátko - 7-20 dní. Preto pri pestovaní v letnej chate, je potrebné postupovať nie od trvania kvitnutia, ale od jeho skorého kvitnutia.

Po kvitnutí vretenovitej cibule môžu byť na jej mieste vysadené ďalšie jednoleté rastliny, ktoré ešte majú čas potešiť vás kvitnutím na konci leta - začiatkom jesene. Alebo sa musíte postarať o výsadbu v blízkosti rastlín, ktoré môžu skryť neatraktívny pohľad na Muscari po odkvitnutí.

Loading...