Všetko o kŕmení jahôd na jar: kedy, čo a ako oplodniť jahody na jar

Je pravdepodobne ťažké nájsť osobu, ktorá by nemala rada šťavnaté, voňavé a sladké jahody - jahody. Tento zázrak pestujú v najrôznejších klimatických pásmach, na rôznych pôdach, pričom využívajú rôzne agrotechnické techniky.

Avšak len málokto vie, čo by malo byť hnojivo pre jahody, vyrobené na jar.

Keď sa začne jahňanie jahôd

Počas letnej sezóny sa jahody kŕmia trikrát:

 1. na jar;
 2. po zbere;
 3. pred prípravou na zimu.
Prvé jahodové hnojivo sa vykonáva po jarnom uvoľnení, na samom začiatku letnej sezóny, kedy sa začína teplé počasie (apríl - máj) a prvé listy sa objavujú na zariadení. V tomto prípade sú všetky akcie zamerané na stimuláciu rastu listov a výhonkov, takže hnojivá by mali obsahovať dusík (najlepšie je pripraviť organickú hmotu).

Veľmi účinné je aj kŕmenie jahôd jódom, čo je obzvlášť dôležité na jar.

Po druhý krát sa jahody kŕmia po viazaní bobúľ. V tejto dobe sa tvoria nové korene a púčiky sú položené na budúcu sezónu, takže hnojivá by mali obsahovať draslík a užitočné stopové prvky. Najčastejšie sa v tomto štádiu pestovania rastliny používa mullein a do pôdy sa zavádza popol.

Viete? Jahody majú veľa užitočných vlastností. Napríklad obsah vitamínu C predchádza len ríbezle a v jahodách je viac kyseliny listovej ako v malinách a hrozne.
Počas kvitnutia rastlín, aby sa zvýšil výťažok, sa odporúča striekať puzdrá roztokom síranu zinočnatého alebo kyseliny boritej. Počas postreku sa užitočné látky okamžite vstrebávajú do lístia. Tento postup vykonajte večer, bezvetria a sucho.

Ako hnojiť jahody na jar

Podľa skúsených záhradkárov, jarné dressing jahôd na začiatku jari poskytne príležitosť zbierať slušné plodiny tohto voňavé bobule. Ale aký druh hnojiva je lepšie používať, aby nedošlo k poškodeniu zdravia?

Organické hnojivo

Čo by nevytvorilo hnojivá v chemických laboratóriách, najlepším hnojivom pre jahody je hnoj a humus.

 1. Hnoj (divoška) - stelivo z miestností s domácimi zvieratami, zmiešané s ich výkalmi. Aktívne sa používa na hnojenie pôdy. Hnoj je tiež najlepšou voľbou pre hnojivo, ak hľadáte, ako kŕmenie jahôd na jar pred kvitnutím.

  Na 10 litrov vody zrieďte 2 poháre hnoja a pridajte lyžicu síranu sodného. To všetko sa dôkladne premieša do stavu kasheobraznogo, po ktorom sa výsledná kompozícia napojí na zem pod každým kríkom (1 l). Môžete tiež rozptýliť hnoj pod koreňmi jahôd a prikryť vrch s vrstvou zeme (2-3 cm).

 2. humus - úplne rozložený hnoj. Je považovaný za najlepšie hnojivo pre jahody na jar, pretože poskytuje maximálnu koncentráciu živín vo forme, ktorá je najlepšie absorbovaná kultivovanými rastlinami.
 3. Kuracie trus. Je bohatým zdrojom dusíka. Pre jahody použite slabý (na časť hnoja 20 dielov vody) roztok tejto organickej zlúčeniny. Infúzny roztok sa nechá stáť 3 dni a oplodní sa 0,5 litra zmesi pod každým kríkom. Po ňom rastlina silne rastie a poteší sa veľkým ovocím.
Je to dôležité! Hnoj sa používa len v obrátenej forme, pretože čerstvý materiál obsahuje veľa semien burín pripravených na klíčenie na hnojenej pôde.

Ľudia poznajú oveľa viac metód kŕmenia jahodami a sme pripravení zdieľať niektoré z nich s každým, kto sa zaujíma o otázku "Čo iného je oplodniť jahody?".

 1. Mliečne výrobky, Úspešne sa používajú na kŕmenie, pretože jahoda miluje mierne kyslú pôdu. Okrem toho mlieko obsahuje vápnik, síru, fosfor, dusík, aminokyseliny a iné minerály. Najlepšie je pridávať kyslé mlieko do humusu, hnoja alebo popola. Okrem toho, zriedené mlieko pomôže zbaviť sa kliešťa.

 2. Chlieb. Mnohí záhradníci tvrdia, že je lepšie ako kvasinky, že v máji nie sú žiadne prostriedky na kŕmenie jahôd. Kvasinková huba obsahuje aminokyseliny, bielkoviny, minerály, dokonale okysľuje pôdu. Jahodové korene sú posilnené, bobule dostáva dobrú výživu a rastie.

  Na tento účel sa chlieb nasiakne vodou po dobu 6-10 dní, po čom sa výsledný roztok zriedi vodou v pomere 1:10. Môžete tiež použiť živú kulinársku droždie: 200 g kvasiniek zriedených v 0,5 litre teplej vody a nechať 20 minút. Potom sa zmes rozpustí v 9 litroch vody a na každý krík sa naleje veľké množstvo vody.

 3. buriny, Tento obväz nepoškodzuje ani jahody ani ľudí. Na prípravu hnojiva sa zbierajú buriny, ktoré zostali po odburení a naliali sa do vody. O týždeň neskôr sa výsledný roztok naleje na jahody. Tento obväz pomôže zvýšiť počet plodov, pozitívne ovplyvní chuť bobúľ a ochráni vaše jahody pred niektorými škodcami.

 4. Ash. Jarný popol pre jahody je veľmi účinné hnojivo. Môže sa používať ako krmivo pre koreň a list. Suchý popol môžete posypať v uličke pred zalievaním alebo dažďom a možno ho použiť v roztoku. Za týmto účelom sa pohár popola zriedi v 1 litri horúcej vody, potom sa zmes zriedi v 9 litroch vody a zalieva sa rýchlosťou 1 liter na 1 m².

Vďaka kŕmenie jahôd na jar s ľudovými liekmi, plody sú šťavnaté a veľké.

Viete? Denná spotreba jahôd posilňuje steny ciev a imunitu. Pomôcť tieto bobule a bojovať proti nespavosti, rovnako ako chrániť pred vírusovými chorobami. S dostatkom jahôd v strave, môžete odmietnuť jodizované potraviny.

Top dressing jahody s minerálnymi zlúčeninami

Minerálne hnojivá sú dvojakého typu:

 1. vysoko mobilný - líšia sa v rýchlosti absorpcie (fosfor, horčík, draslík, dusík);
 2. nízka mobilita - pôsobia oveľa pomalšie (bór, železo, meď, mangán).
V jarných hnojivách pre jahody prispieť k zvýšeniu výnosu. Na tento účel použite:

 • fosforečnan amónny zmiešaný s dusičnanom amónnym (2: 1) v kvapalnom roztoku, norma je 15 g na 1 m²;
 • NPK - rastliny, ktoré rastú na ílovitých pôdach, potrebujú najmä toto hnojivo;
 • hotové hnojivá, ktoré zahŕňajú draslík, fosfor, horčík, dusík ("Chemira Lux", "Ryazanochka").
Minerálne hnojivá zohrávajú dôležitú úlohu pri získavaní dobrej úrody: keď je nedostatok dusíka, plody rastú malé, strácajú chuť a ich listy sa stávajú príliš bledými.

Ak chcete získať cukor ovocie, jahody potrebujú draslík. Okrem toho, s jeho nedostatkom, rastlina postupne mizne, a na jeseň môže zmiznúť.

Je to dôležité! Neodporúča sa kŕmiť jahody s močovinou v jarnom období, pretože urobacteria sú stále v pokoji a hnojivo nie je stráviteľné.

Čo je najlepšie minerálne hnojivo alebo organické

Nie je možné jednoznačne odpovedať, že je lepšie vybrať jahody - organické alebo minerálne hnojivá, pretože obe majú pozitívny vplyv na rast a plodnosť.

Minerálne hnojivánapríklad, sú veľmi účinné a neovplyvňujú veľkosť a chuť jahôd dobre: ​​bobule rastú veľké, sladké a krásne. Musia sa však používať opatrne a prísne dodržiavať pokyny. Predávkovanie nepriaznivo ovplyvňuje nielen úrodu, ale aj ľudské zdravie. Okrem toho sa minerálne hnojivá neodporúčajú používať neskôr ako 2 týždne pred dozrievaním ovocia.

Organické hnojivo Nebudú poskytovať veľké bobule, ale sú absolútne bezpečné pre ľudí. Okrem toho sa organická hmota môže aplikovať v takmer akomkoľvek množstve, pretože rastliny prijímajú toľko živín, koľko potrebujú.

Je to dôležité! Akýkoľvek obväz by mal byť udržiavaný v odporúčanom pomere a pripravený z kvalitných surovín - s nadbytkom hnojív, jahody začnú rýchlo rásť a kvety a plody budú krehké a neskoro.

Funkcia kŕmenie jahody na jar

Top jahody na jar je povinný postup, ale nie každý vie, ako nakŕmiť mladé a dospelé jahody na jar.

Ako kŕmiť mladé rastliny

Mladé jahody zasadené na jeseň, na jar, nemôžete kŕmiť vôbec, alebo použiť nasledujúce riešenie: na vedre s vodou vziať 0,5 litra hnoja alebo kuracie hnoj, pridajte 1 polievková lyžica. lyžicu síranu sodného a nalejte zmes pod každé puzdro na 1 liter. Túto normu nemožno prekročiť.

Top dressing dospelých kríkov jahody

Jahody, rastúce nie prvý rok, tiež vyžadujú osobitnú starostlivosť, pretože pôda je vyčerpaná, a rastlina nemá miesto, aby sa užitočné látky. Ako nakŕmiť dospelých jahôd na jar? Pre svoje hnojivo môžete použiť rovnaké riešenie ako pre mladé rastliny, tesne pred kŕmením, pri uvoľňovaní pôdy, posypať popolom na zemi (2 šálky na 1 m²).

Skúsení záhradníci používajú inú metódu: vedro žihľavy nalejte vodu a trvať 3-7 dní. Toto riešenie je vynikajúce bio-hnojivo. Sú sypané jahodami na začiatku tvorby kríka a po zbere úrody.

Môžete tiež kŕmiť riešenie mullein (1 diel), voda (5 dielov), superfosfát (60 g na vedro) a popol (100-150 g na vedro). Výsledný roztok sa naleje do drážok pozdĺž lôžok s hĺbkou 4-5 cm, normou je vedro o 3-4 metroch. Po zákroku sa drážky prekryjú zemou a nalejú vodu.

V druhom roku môžete pôdu kŕmiť dusičnan amónny (100 g na 1 m²), a v treťom roku života sa jahoda kŕmi zmesou superfosfát (100 g), chlorid draselný (100 g) a dusičnan amónny (150 g). Táto zmes postačuje na 1 m².

Jahody sú pred kvitnutím kŕmené mikroelementmi: V vedre s horúcou vodou premiešajte 2 g kyseliny boritej, pohár popola, 2 g manganistanu draselného, ​​lyžicu jódu. Po naplnení zmesi sa postrieka jahodovými kríkmi (večer). Jarná zálievka jahôd hrá dôležitú úlohu pri zbere - pomôže rastlinám zotaviť sa rýchlejšie po zime a tvoriť vaječník.

Loading...