Aký je užitočný včelí peľ, liečivé vlastnosti a kontraindikácie lieku?

Mnoho včelích produktov používa človek od nepamäti. Najmä med a vosk sú každému známe a sú široko používané. Nie každý však vie, že existuje najmenej tucet podobných výrobkov, ktoré našli uplatnenie aj v rôznych priemyselných odvetviach. Preto dnes budeme hovoriť o tom, čo je to včelí peľ, ako je užitočný a ako ho možno využiť v každodennom živote.

Zloženie včelieho peľu

Predtým, než zistíte, ako sa včelí peľ, musíte vedieť trochu o jeho zloženie. Rovnako ako iné včelie produkty, je bohatý na rôzne vitamíny, kyseliny a mikroelementy.

Včelí peľ obsahuje najmenej 50 biologicky aktívnych látok, ktoré zabezpečujú normálny priebeh chemických procesov v ľudskom tele. Takže bez ohľadu na kultúru, z ktorej sa tento materiál zbieral, bude obsahovať hlavné látky, ako napríklad:

 • stopové prvky (vápnik, draslík, železo, fosfor, meď);
 • karotenoidov;
 • Vitamíny B;
 • rastlinné hormóny;
 • vitamíny E, C, P, PP;
 • antibakteriálne látky;
 • enzýmy;
 • fenolové zlúčeniny.
Okrem užitočných prvkov a kyselín obsahuje peľ až 30% bielkovín, až 45% sacharidov a až 10% tukov. Peľ zozbieraný z rôznych kultúr sa líši zložením a liečivými vlastnosťami. Napríklad látka Hypericum, slivka, ďatelina lúčna, vŕba a aster má najvyšší obsah bielkovín.

Prítomnosť veľkého množstva stopových prvkov a vitamínov v peľovom včele a spôsobuje jeho výhody pre ľudí.

Viete? Proteín včelieho peľu, v jeho biologickej hodnote (obsah esenciálnych aminokyselín), presahuje dokonca proteín mlieka.

Čo je užitočné včelí peľ

Poďme zistiť, ako je medový peľ taký užitočný.

Možno stojí za to začať s tonizačnými a imunostimulačnými vlastnosťami. Prítomnosť draslíka a rutínu stimuluje a posilňuje steny ciev. Okrem toho peľ obsahuje antibakteriálne látky, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s chorobou a posilňujú imunitný systém. Železo obsiahnuté v ňom zvyšuje hladinu hemoglobínu v krvi, takže použitie peľu je povinné po strate veľkého množstva krvi alebo keď hladina hemoglobínu klesá. Tiež jeho použitie pomáha znižovať tlak, ktorý je užitočný pre ľudí trpiacich hypertenziou.

Včelí peľ má schopnosť urýchliť regeneráciu buniek, čo umožňuje rýchlejšie zotavenie z vážnych poranení a chorôb a je dokonale kombinované s nízkokalorickou diétou, pretože poskytuje telu všetky potrebné vitamíny a stopové prvky. Ako viete, kalorický obsah peľu je tak malý, že nepoškodzuje diétu.

Pre mužov

Zástupcovia silnejšieho pohlavia sú často konfrontovaní s takýmito problémami, ktoré sa nehovoria nahlas. Nejako nechcem ísť k lekárovi, ale treba niečo riešiť. V tomto prípade príde na záchranu včelí peľ, ktorý sa často používa na riešenie rôznych problémov mužov. S pomocou jej liečby:

 • nadváhou;
 • impotencia;
 • strata sexuálnej túžby;
 • prostatitis.
Začnime s nadváhou. Často sa tento problém vyskytuje u ľudí, ktorí sú podvýživení kvôli práci alebo rôznym životným problémom. Peľ normalizuje metabolizmus a poskytuje organizmu všetky živiny, ktoré potrebuje. Okrem toho, stopové prvky v ňom obsiahnuté, naplní vás energiou, zvyšuje náladu a znižuje chuť do jedla.

Impotencia a absencia sexuálnej túžby je vážnym problémom, ale často sa dá vyriešiť bez toho, aby išla do nemocnice. Včelí peľ obsahuje potrebné mastné kyseliny a vitamíny, ktoré pomáhajú obnoviť svoju pôvodnú silu.

Viete? Včelí peľ ovplyvňuje počet životaschopných spermií a zvyšuje možnosť oplodnenia.
Prostatitis. Toto ochorenie sa môže vyskytnúť v extrémnom veku aj v strednom veku. Bolesť a časté návštevy toalety neumožňujú žiť a pracovať normálne a povaha problému neumožňuje mužovi informovať svojich príbuzných alebo sa poradiť s lekárom.

Použitie včelieho peľu na liečbu prostatitídy bolo skúmané mnohými vedcami. Preukázalo sa nasledovné: peľ pomáha znížiť počet močení v noci a tiež znižuje nepohodlie v oblasti prostaty. Na University of Wales, testovanie preukázalo, že peľový extrakt zabraňuje zúženiu prostaty.

Treba si uvedomiť, že peľ nielen oneskoruje okamih chirurgického zákroku, ale v skutočnosti lieči prostatitídu. Okrem toho budete mať istotu, že sa bunkové mutácie nezvýšia na prostatitídu, ktorá sa neskôr môže zmeniť na rakovinu.

Pre ženy

Ženy, rovnako ako muži, čelia rôznym problémom, ktorých prítomnosť je ťažké pripustiť iným. Ale prečo je včelí peľ užitočný pre ženské telo? Po prvé obsahuje veľké množstvo kyseliny listovej, ktorá je nevyhnutná počas tehotenstva. Konzumáciou včelieho produktu sa vaše ovocie bude rásť a vyvíjať rýchlejšie. Vylučujete nielen vitamínové vyhladovanie, ale tiež dávate dieťaťu všetky potrebné stopové prvky.

Okrem toho, peľ sa môže používať počas menopauzy. Vzhľadom na prítomnosť širokej škály vitamínov, bude tento proces menej bolestivý, a pretože tento výrobok obsahuje veľké množstvo zinku, môže sa tiež použiť na omladenie vlasov a nechtov.

Pre deti

Deti nemusia vždy jesť zdravé ovocie a zeleninu. Včelí peľ však možno nepozorovane pridávať do potravy, z ktorej nestratí svoje prospešné vlastnosti, ale pomôže telu dieťaťa správne sa formovať.

Je to dôležité! Peľ by sa nemal podávať deťom, ktoré majú cukrovku, sú alergickí na včelie produkty alebo majú tendenciu krvácať. Je tiež zakázané dávať peľ deťom mladším ako jeden rok.
Včelí peľ je užitočný pre telo detí z niekoľkých dôvodov:
 • posilňuje kosti;
 • tvorí kardiovaskulárny systém;
 • stimuluje imunitný systém, chráni pred vírusmi a patogénmi;
 • zlepšuje psychický a fyzický vývoj;
 • zlepšuje chuť do jedla;
 • znižuje úzkosť a normalizuje spánok.
Takže aj keď dieťa odmietne jesť ovocie alebo zeleninu, jeho telo bude vždy vybavené správnym množstvom vitamínov, stopových prvkov a proteínov, ktoré, podobne ako stavebný materiál, tvoria kosti, svaly a orgány.

Ako užívať včelí peľ: odporúčané dávkovanie

Už ste videli, že včelí peľ má veľké množstvo užitočných vlastností, takže teraz poďme hovoriť o tom, ako sa má užívať a v akých dávkach.

Viete? Včelári dostávajú peľ pomocou špeciálnych "peľov". Ide o špeciálne mriežky, ktoré sa nachádzajú pri vstupe do úľa. Včela, ktorá prechádza cez mrežu, zanecháva na nej časť peľu a za jeden deň táto aktivita poskytuje približne 150 g čistého produktu.
Peľ sa môže užívať vo svojej čistej forme, ale nie vždy má sladkú chuť, preto je najlepšie ho použiť, zmiešaný s medom. Je chutné a zdravé jesť peľ s maslom, ale pred použitím je lepšie ho rozomlieť v mlynčeku na kávu.

Lekári odporúčajú používať peľ vo svojej čistej forme skoro ráno, pred jedlom: hrudky sa umiestnia pod jazyk a udržiavajú sa až do úplného rozpustenia. 30 minút po recepcii si môžete posedieť pri raňajkách.

Okrem opísaných možností, včelí peľ, ako potravinárske aditívum, môže byť odobratý rozpustený vo vode alebo šťave, ale v tejto forme prináša menší úžitok.

Denná dávka látky je 15 g, avšak na terapeutické účely môže byť dávka zvýšená na 25 g (maximálna denná dávka pre dospelého je 32 g).

Viete? 1 lyžička bez šmýkačiek - 5 g, dezert - 10 g, stolovanie - 15 g výrobku. Priebeh liečby peľmi včiel je spravidla 1 mesiac a môže sa opakovať najviac trikrát ročne.
Vedieť, ako jesť peľ a majú koncepciu odporúčaných dávok, môžete pristúpiť k použitiu včelieho peľu na liečbu špecifických chorôb a ochorení.

Používanie liečivých vlastností včelieho peľu (receptov)

Predpokladajme, že presne viete, aký peľ je užitočný a ako by sa mal konzumovať, ale na liečbu určitého ochorenia je potrebná presná dávka a pomocné zložky. Preto zvažujeme niekoľko receptov na báze včelieho peľu.

Je to dôležité! Napriek tomu, že peľ nie je droga, predávkovanie môže spôsobiť najviac nepredvídateľné následky, takže striktne dodržiavajte pokyny.
Liečba hypertenzie. Zmiešajte peľ s medom v pomere 1: 1. Vezmite zmes do 1 čajovej lyžičky 3-krát hold 30 minút pred jedlom. Priebeh liečby nesmie prekročiť 45 dní. Liek sa uchováva v nádobe s vekom a na chladnom mieste.

Liečba žalúdočných a dvanástnikových vredov. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade, budete potrebovať med a peľ, ktoré sú zmiešané v pomere 1: 1 a vziať 3-4 krát denne 2 hodiny pred jedlom. Ak vred bol spôsobený zvýšenou kyslosťou, potom sa produkt zriedi 50 g prevarenej vody (ale nie prevarenej vody!), Trvajte na 2-3 hodinách a pite teplý. Priebeh liečby je 1 mesiac. Rovnakú zmes možno použiť na liečbu problémov spôsobených zvýšenou kyslosťou žalúdka.

Je to dôležité! Med a peľ sa nesmú pridávať do vriacej vody alebo variť, pretože všetky liečivé vlastnosti pri teplote 80-100 ˚C zmiznú.
Liečba obezity. V pohári teplej prevarenej vody zrieďte 1 lyžičku peľu a dobre premiešajte, aby sa úplne rozpustila. Potom musíte mať takýto "nápoj" 3 krát denne.

Liečba anémie. Je potrebné zriediť 1 lyžičku vo vode a trvať 3 krát denne 15-20 minút pred jedlom. Priebeh liečby je 1 mesiac. Spolu s príjmom peľu, musíte jesť 2-3 pečené zelené jablká denne.

Existuje mnoho ďalších receptov, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s inými, nemenej problematickými ochoreniami, ktoré nechcete liečiť liekmi. Stojí však za zmienku, že takmer vo všetkých prípadoch sú dávky určené pre dospelých. Preto by sa pri liečbe ochorení u detí mala znížiť dávka lieku.

Ako skladovať včelí peľ

Včelí peľ je vo svojej čistej forme uložený v chladničke. Pred umiestnením výrobku na chladné miesto sa však musí sušiť v sušiarni pri teplote nepresahujúcej 40 ° C a potom umiestniť do sklenenej nádoby so silným silikónovým vekom.

V tejto forme sa môže peľ skladovať približne dva roky. Ak chcete zvýšiť jeho trvanlivosť, môžete pridať med k nemu, v pomere 1: 2. Táto zmes sa ticho skladuje asi 5 rokov bez straty kvality a zloženia vitamínov.

Je to dôležité! V prípade vniknutia vlhkosti sa peľ včiel stáva nebezpečným pre zdravie, preto by sa mal skladovať iba v tesne uzavretých nádobách, pričom sa snaží zabrániť kondenzácii vlhkosti v plechovke.

Kontraindikácie a poškodenie včelieho peľu

Včelí peľ má prospešné vlastnosti aj kontraindikácie, ktoré je potrebné zvážiť pred užitím lieku. napríklad, nemôžu ho používať ľudia trpiaci pollinózou (sezónna alergia na peľ), aby sa situácia nezhoršila. Vo veľmi zriedkavých prípadoch je alergiou na včelie sliny a po takomto probléme, po užití včelieho peľu, budete mať červené oči, výtok z nosa alebo svrbenie. Okrem toho, včelí peľ nemožno užívať so zlým zrážaním krvi, pretože výrobok obsahuje veľké množstvo vitamínu A.

Našťastie neexistujú žiadne iné kontraindikácie, preto sa táto látka stala tak rozšírenou. Teraz viete, čo je včelí peľ a na čo je. Použite ho ako doplnok stravy, počas a po chorobe, alebo jednoducho na posilnenie imunitného systému. Mali by ste však vždy pamätať na dávkovanie, nad ktoré môžete ľahko urobiť jed z lieku.

Loading...