Čo je vtáčia aspergilóza: príznaky, diagnostika a liečba

Aspergilóza je infekčné ochorenie spôsobené hubami Aspergillus, ktoré postihuje serózne membrány a dýchací systém. Toto ochorenie sa môže vyskytnúť u akéhokoľvek zvieraťa.

Hydina má spravidla jednu z dvoch foriem ochorenia: akútna, Takáto aspergilóza je charakterizovaná silným prepuknutím u mladých zvierat.

Morbidita a mortalita sú na vysokej úrovni. chronický, Zvyčajne sa pozoruje u dospelých jedincov.

Môžu to byť aj celé hydinárne a jednotlivé vtáky z dospelého kŕdľa. Ochorenie sa stáva veľmi zriedkavé. To sa stáva, keď vtáky žijú v obmedzenom priestore.

Čo je aspergilóza u vtákov?

Aspergilóza je chorá ako domáce, tak aj voľne žijúce vtáky. Všetci jedinci by sa preto mali považovať za potenciálnych nositeľov infekcie.

Aspergillus huby, v dôsledku čoho sa toto ochorenie vyskytuje, boli nájdené u hydiny na začiatku 19. storočia.

Najčastejšie trpia aspergilózou kačice, labute, sojky, morky a kurčatá. Za prirodzených podmienok sa mláďatá považujú za najcitlivejšie na patogén.

Po prvýkrát sa v roku 1815 našli v dýchacom systéme vtákov plesňové huby.

Bol to A. Meyer v Nemecku, ktorý našiel Aspergillus v prieduškách a ľahký feathery.

Neskôr, v roku 1855, G. Fresenius v priebehu výskumu odhalil huby v dýchacom systéme zhonu.

To boli vzduchové vaky a pľúca. Vedec nazval nález Aspergillusfumigatus. Samotná choroba sa stala známou ako aspergilóza.

Postupom času sa ukázalo, že takáto infekcia sa vyskytuje u mnohých cicavcov a dokonca aj u ľudí. Toto je najbežnejšia mykóza plesní, ktorá je registrovaná v mnohých krajinách po celom svete.

Ochorenie spôsobuje obrovské hospodárske škody na farmách s hydinou. Úmrtie mladej populácie sa pohybuje medzi 40-90%.

Kauzálne agens ochorenia

U hydiny sa aspergilóza vyskytuje v dôsledku Apergillus flavus a fumigatus.

Niekedy to môžu byť aj iné mikroorganizmy. Je známe, že takéto huby sa najčastejšie vyskytujú v pôde, kŕmnom obilí a rozmnožovacej látke.

Huby sa neboja teplotnej expozície. Aktívne sa vyvíjajú aj pri 45 ° C. Niektoré druhy Aspegillus sú odolné voči chemikáliám, vrátane dezinfekčných tekutín.

Infekcia sa uskutočňuje aerogénnymi a alimentárnymi, Najčastejšie jedinci ochorejú, aj keď niekedy sa aspergilóza stáva rozšírenejšou.

Jeho ohnisko sa vyskytuje len vtedy, keď existuje určitý počet mikroorganizmov. V tomto prípade sa zvyčajne zdrojom ochorenia stáva infikovaný vrh v dome.

Dôvodom môže byť aj porušenie rezistencie spôsobenej stresom, nesprávnou diétou alebo používaním imunosupresív.

Choré zvieratá a vtáky - to je ďalší zdroj infekcie, pretože ich sekréty infikujú zariadenie v miestnosti a jedlo.

Priebeh a príznaky

Hydina je najčastejšie infikovaná tráviacou cestou, to znamená, že huby vstupujú do tela spolu s potravinami, v ktorých sú obsiahnuté.

Menej často vtáky trpia inhaláciou spór. Maximálna citlivosť kurčiat sa zaznamenáva v inkubačnom štádiu. Želatínová suspenzia s Aspergillusfumigatus sa teda môže dostať na povrch vajíčok.

Hlavnými príznakmi sú:

  • dýchavičnosť;
  • rýchle dýchanie;
  • ťažkosti s dýchaním.

Vo vyspelých prípadoch môže byť počuť sipot. Infikované vtáky nemajú chuť do jedla, sú vychudnuté a ospalé. Keď sú infikované určitými typmi mikroorganizmov, môže dôjsť k strate rovnováhy, ako aj k torticollis.

V závislosti od veku vtáka môže byť choroba akútna, subakútna alebo chronická. Inkubačná doba zvyčajne trvá 3 až 10 dní.

V akútnom kurze sa vták prudko stáva neaktívnym a takmer úplne odmieta kŕmiť. Ona má zvlnené perie a znížené krídla.

V priebehu času, jednotlivec objaví dýchavičnosť a výtok z nosnej dutiny. Akútna forma zvyčajne trvá 1 až 4 dni, pričom mortalita je 80 až 100%.

Nedávno sa v Rusku vyskytuje alopécia u kurčiat v domácnostiach. Poznajte nepriateľa v tvári!

Neviete ako sa dom zahrieva? Prečítajte si o penovej izolácii podlahy v tomto článku!

Subakútna forma často trvá týždeň, o niečo menej - 12 dní. Chorý vták má problémy s dýchaním rýchlo., a jednotlivec vytiahne hlavu a otvorí zobák široký.

Keďže aspergilóza často ovplyvňuje vzduchové vaky, počas vdýchnutia je počuť pískanie a sipot. Neskôr je nedostatok chuti do jedla, veľký smäd a hnačka. Vtáky zvyčajne zomierajú na paralýzu.

Chronická forma je postupné vyčerpanie. Hrebeň začína blednúť a je tu tiež ťažkosti s dýchaním, zápcha a hnačka. Choroba je v tomto prípade často sprevádzaná poškodením pľúc.

diagnostika

Pre diagnózu je potrebný rad laboratórnych testov. Najčastejšie sa diagnóza vykonáva po smrti vtáka. Všetky vzorky sa musia odobrať použitím určitých antiseptík.

Výsledný materiál sa vyseje na vhodné živné médium. Zvyčajne ide o agar na báze dextrózy alebo Czapkov roztok.

Sérologické testy nemajú žiadnu špeciálnu hodnotu. Je to spôsobené nezvyčajnou povahou antigénov.

liečba

Keď sa u chorého vtáka potvrdí diagnóza, nystatín sa spracuje ako aerosól.

Typicky tento postup trvá 15 minút a vykonáva sa dvakrát denne. Okrem toho, ako nápoj musíte dať zmes 60 ml vody a 150 mg jodidu draselného, Osobitná pozornosť by sa mala venovať strave a podmienkam zadržania.

Ďalšia možnosť liečby zahŕňa podávanie nystatínu v množstve 350 IU na liter vody a aerosólové ošetrenie miestnosti počas 5 dní.

Pri 1 m3 bude stačiť 10 ml roztoku jódu 1%. Dobrým výsledkom je postrek jód-monochloridom alebo roztokom Berenilu 1%.

Po odstránení zdroja infekcie by mal byť vták rehabilitovaný. Preto je potrebné vylúčiť zo stravy všetky potraviny postihnuté hubami Aspergillus.

Miestnosť, v ktorej bol chorý držaný, musí byť dezinfikovať 1% roztokom hydroxidu sodného alebo alkalický roztok formaldehydu 2-3%.

Pre rehabilitáciu zariadenia a celého domu by ste mali zvoliť Virkon-S. Po tomto ošetrení sa odporúča, aby sa miestnosť vybielila suspenziou haseného vápna 10 - 20%.

prevencia

Ako preventívne opatrenie by sa nádrže na pitnú vodu a krmivá mali denne čistiť a dezinfikovať.

Aby sa zabránilo šíreniu aspergilózy spôsobenej infekciou, je potrebné pridať do vody roztok síranu meďnatého v pomere 1: 2000.

Túto metódu však nemožno považovať za najspoľahlivejšiu. Odborníci neodporúčajú používať príliš často.

Ako preventívne opatrenie je povolené použitie vakcín na báze Aspergillusfumigatus. Na zníženie počtu mikroorganizmov by mala miestnosť pravidelne vetrať. Najlepšie je prirodzené vetranie.

Vtáky by sa mali kŕmiť vysokokvalitnými potravinami, ktoré sa zbierajú v súlade so stanovenými pravidlami. Uchovávajte potraviny v suchom vnútornom priestore. V dome by nemala byť vlhká, pretože v takých podmienkach sa mikroorganizmy začínajú rýchlo rozvíjať. Krmivo, ktoré ostane po vypálení vtákov.

Ak sa vyskytne ohnisko choroby na hydinovom farme, celok súbor činností:

  • identifikácia všetkých zdrojov infekcie;
  • vylúčenie zo stravy s podozrivým krmivom;
  • zabitie chorých vtákov, ktorí už začali ochrnutie;
  • dezinfekcia miestnosti v prítomnosti vtákov;
  • včasné zničenie podstielky a všetkých vrhu.

Vďaka tomuto kompetentnému prístupu je možné znížiť úmrtnosť vtákov alebo sa vyhnúť infekcii.

Loading...