Vlastnosti pestovania macešky: výsadba a starostlivosť

Pestovaním kvetov by sa malo pristupovať veľmi zodpovedne. Pretože do určitej miery toto je zrodenie nového života. Aby kvetina mohla kvitnúť, musíte sa o ňu starať a dať do nej všetku svoju dušu.

Macešky, alebo viola je veľmi krásna rastlina, ktorá kvitne na jar. Je schopný vydržať aj jarné mrazy a kvitnúť oveľa jasnejšie ako iné kvety. Aby ste pochopili, ako ju pestovať v domácnosti, musíte poznať niekoľko jemností.

Vlastnosti pristátia vlastnými rukami

Aby tieto kvety potešili oko v prvom roku vylodenia, je potrebné zasadiť už vytvorené sadenice. Začiatok pristátia by mal byť na konci februára alebo začiatkom marca.

Než začnete pestovať macešky, musíte študovať všetky informácie o podnebí, v ktorom rastú najlepšie a ako ich oplodniť.

Kľúčové odporúčania pre lepšie výsledky

Mali by sa pripraviť vhodné nádoby so slabou kyslou reakciou pôdy. Pôda na výsadbu by mala byť vlhká, ale mierne, Semená by mali byť posypané vrstvou pôdy 4-5 mm, takže prvé výhonky môžu byť zaznamenané veľmi rýchlo.

Je dôležité dodržiavať optimálnu teplotu pre priaznivý rast kvetov. Sadenice by mali byť zasadené v miestnosti s teplotou 17-18 stupňov. Keď sa objavia prvé výhonky, musíte znížiť teplotu na 13 stupňov.

Je potrebné dodržiavať určitú vzdialenosť medzi sadenicami, a to 10-20 cm, Ak vzdialenosť medzi sadenicami nie je pozorovaná, korene rastliny sa môžu hnilobiť.

Ako to urobiť doma?

Pestovanie violy doma alebo v skleníkoch bude plodnejšie, keďže výhonky budú mať dostatočnú pozornosť a starostlivosť. Zvyčajne, ľudia, ktorí získali drahý vzhľad rastlín a chcú získať najkrajšie záhonu s mnohými jasnými kvetmi rastú macešky doma.

Výber hrncov, zloženie pôdy, hnojivo

Pôdu si môžete kúpiť v špecializovaných predajniach a pridať k nej trochu piesku, to je to, čo umožní, aby korene rástli lepšie. Môžete tiež samostatne pripraviť pôdu zmiešaním rašeliny so záhradnou pôdou, humusom a pieskom. V tejto zmesi by mali byť zasadené semená macešky a naliať trochu vody.

Pre čo najlepší účinok je lepšie umiestniť semenáčiky na tmavé miesto, čím sa urýchli proces rastu. Po prvom výhonku možno hrnce vybrať do svetlej miestnosti.

Je potrebné dbať na to, aby bola pôda vždy vlhká.

Po výsadbe semien by ste mali počkať na prvé listy., Potom musíte presadiť semenáčiky do samostatných nádob. Viola zvyčajne toleruje transplantáciu. Odborníci radia, aby pre každú výhonok vyčlenili samostatný hrniec a dali ich na parapet.

Pôda pre sadenice bude rovnaká ako pre semená, ale je potrebné pridať minerálne hnojivo. Tieto akcie obnovia korene, ktoré sú poškodené počas transplantácie.

Kedy zasadiť?

Ak chcete odpovedať na otázku, kedy zasadiť macešky, musíte vedieť, čo presne táto rastlina je pre. Ak sú na predaj potrebné sadenice, semená sa vysádzajú v decembri až januári. Do začiatku jari, môžu byť sadenice už predané. Ak je viola potrebné na výzdobu vlastného kvetinového záhonu, potom ideálny čas na pestovanie macešky je skoro na jar. V tejto dobe je najpriaznivejšia klíma pre klíčenie rastlín.

Neexistuje žiadna konkrétna príprava semien na výsadbu., Kvôli tomu mnohí záhradníci dávajú prednosť pančuchám. Jediným predpokladom bude úspešný nákup semien na osvedčených miestach, aby ďalšia práca nebola prázdna.

Aké sú podmienky?

Semená by mali klíčiť pri nízkej teplote, medzi 17-20 stupňami. Osvetlenie by malo byť tmavé, ale akonáhle sa objavia listy, kvety by sa mali presunúť na svetlé miesto. Pôda musí byť vždy vlhká.

Pestovanie zo semien

Čas výsadby sa bude líšiť od toho, čo chce záhradník dosiahnuť., Ak sa bude prijímať kvety, ktoré budú zdobiť kvetinový záhon na dva roky, potom semená by mali byť zasadené v júni, ak je viac záujem o kvitnutie po dobu jedného roka, potom výsadba je možné vo februári až marci.

Z sadeníc

Pre sadenice je potrebné pripraviť dokonalú pôdu, ktorá bude pozostávať z rašeliny, piesku, záhradnej pôdy, humusu.

Semená by mali byť zasadené do krabíc a uskladnené v skleníku alebo inom teplom prostredí. Tak, pre sezónu výsadby, bude dostatok sadeníc klíčiť vytvoriť luxusný záhon.

Aká by mala byť pôda?

Je nevyhnutné, aby pôda nebola voľná, Pôdu je možné zakúpiť v každom špecializovanom obchode a pre lepšie výsledky odporúčajú odborníci pridať piesok. Minerálne hnojivo je ideálne pre pestovanie mušlí.

výcvik

Ak sa záhradník rozhodol byť spokojný s kvitnutím macešky, musí začať pestovať sadenice. Jednou z dôležitých etáp tejto aktivity je zber listov.

Vyzdvihnúť rastlina by mala byť vykonaná veľmi opatrne, pretože listy kvetu sú veľmi krehké.a akýkoľvek nesprávny pohyb môže zničiť celú rastlinu. Je potrebné odstrániť sadenice z krabice spolu s kúskom pôdy, takže výhonky zostanú nedotknuté. Vzhľadom k tomu, že tento typ práce je pomerne ťažké, môžete náhodne poškodiť korene, to neznamená, že závod zomrie, len jeho rast sa mierne spomalí.

Po výsadbe rastliny v diere, musí byť pokrytá vrstvou oplodnenej pôdy, a potom napojená.

Ako dať do zeme?

Je potrebné zasadiť sadenice až potom, čo všetky mrazy prešli.

Najčastejšie sa v máji vyskytuje optimálne počasie, keď nie je šanca, že sneh padne alebo teplota vzduchu klesne príliš nízko.

Voľba miesta by sa mala riešiť špeciálnym prístupom. Sadenice by mali byť zasadené na svetlom mieste.tak, aby slnečné lúče padali na kvety.

Zároveň by územie nemalo byť otvorené, ako v tomto prípade kvety jednoducho horia. Najideálnejším miestom bude pozemok, kde je niekoľko stromov.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať pôde. Malo by byť voľné a vzdušné. Je to za týchto podmienok, macešky kvitnú veľmi rýchlo a potešia tých okolo nich svojou krásou. Vzdialenosť medzi sadenicami by mala byť 20 cm.

domáce ošetrovanie

Po vysadení sadeníc v pôde by sa mali vykonať tieto činnosti: t

  • Pravidelné kŕmenie minerálnym hnojivom, Najvhodnejšie sú tie, ktoré obsahujú dusík, fosfor, draslík. Viola sa v žiadnom prípade neoplodní čerstvým hnojom.
  • uvoľnenie, Macešky budú dobre rásť len na dobre uvoľnenej ploche. Tento proces pomôže zbaviť sa nežiaducich burín a umožní vstup vzduchu do pôdy.
  • zalievanie, Tak ako každá iná rastlina, aj viola musí byť napojená. Ale nepreháňajte to, pretože príliš mokrý kvet sa môže rýchlo zhoršiť.

Výkonnosť procesov v rôznych obdobiach roka.

Macešky sú pomerne nenáročné rastliny, zvyčajne semená alebo sadenice sú zasadené v neskorej zime-začiatkom jesene, ale okrem toho, záhradníci, ktorí majú skleníky môžu zasadiť semená kvetov v lete-jeseň.

Dvojročné kvety v záhonoch by mali byť pokryté slamou alebo smrekom v období mrazu.

Kvitnúce a možné ochorenia

Kedy kvitne? Viola začína kvitnúť koncom jari a poteší ostatných svojou jasnosťou počas leta. Napriek tomu, že záhradník môže starostlivo starať o rastliny, macešky sú veľmi ťažké vyhnúť sa rôznym chorobám, ktoré môžu zničiť kvety, alebo aby ich farba viac nudné.

Najčastejšou chorobou u violy je koreň alebo hnilobný kmeň., Ak sa choroba objaví v dospelej rastline, je pravdepodobné, že počas zimy zmizne.

V lete môžu slabé rastliny ochorieť, ak pôda nie je vykopaná a príliš ťažká, takže je mimoriadne dôležité dodržiavať všetky podmienky na držanie kvetov.

Choroby ako hrdza alebo múčnatka sú menej časté., Ale sú tiež veľmi nebezpečné pre život závodu.

Vyzerajú ako biely kvet na listoch, a ak si to záhradník všimol, musí s nimi zaobchádzať s 1% tekutinou Bordeaux.

Možno konštatovať, že macešky skôr nenáročné rastliny, ale aby sme obdivovali svoju krásu po celú sezónu, je potrebné vykonať celý rad procedúr. Pri vytváraní optimálnych podmienok pre rast bude viola ďakovať všetkým okolo s jasnosťou.

Chcete sa dozvedieť o iných odrôd fialiek a preskúmať ich fotografie? Prečítajte si naše články o skvelej "Modrej hmle", elegantnej "Cherry", hojne kvitnúcom "Bronzový jazdec" a "Isadora", tajomnom "Poplatok", ľalie "Greenhouse Effect", úžasnej sérii "Chanson" a slávnych variantoch série Optimar. ,

Loading...