Ako pochopiť, či orchidea potrebuje odvodnenie? Tipy, ktoré vám pomôžu správne sa rozhodnúť.

Črepníkové rastliny v zásade neakceptujú akumuláciu vlhkosti v hrnci. Koniec koncov, neustály pobyt koreňov vo vlhkom prostredí vedie k vzniku hniloby, vzniku infekčných chorôb.

Snáď len vlhkosť-milujúci odrody kvetov tolerovať prebytočnú tekutinu v pôde celkom dobre, orchidey nie sú jedným z nich. Preto je dôležité poskytnúť drenážnu vrstvu v nádobách. Hovorme dnes o materiáloch na odvodnenie orchideí, ktoré sú najvhodnejšie pre kvetinu a ktoré sa neodporúčajú. Môžete si tiež pozrieť užitočné video na túto tému.

Potrebujem drenážnu vrstvu a čo to je?

Vrstva frakčného materiálu, ktorá je určená na odstránenie prebytočnej vody z pôdy, sa nazýva drenáž. Odvodnenie je nevyhnutné, aby koreňový systém rastlín mohol dýchať.

S bohatou vlhkosťou je narušená výmena vzduchu v hrnci, v dôsledku čoho sa vyvíja veľké množstvo baktérií a patogénnych mikroorganizmov. Sú hlavnou príčinou ochorení koreňov. Následne rastlina rýchlo vybledne, preruší rast, kvapky púčikov. Aby sa predišlo takýmto ťažkostiam, urobte špeciálne otvory v nádobe a drenážny materiál sa umiestni na dno.

pozor: Prítomnosť drenáže umožňuje vytvoriť optimálne podmienky pre plný rozvoj orchideí. Táto vrstva prispieva k odtoku tekutiny, čo umožňuje koreňom voľný prístup k zmesi kyslíka a vzduchu.

Ako správne vybrať?

Orchidey sú jedinečné rastliny a substrát na ich pestovanie sa netýka obyčajnej pôdy., Preto sa na úkor odvodnenia pre exotické krásy názory odlišovali.

Niektorí pestovatelia kvetín veria, že drenážna vrstva epifytov si zachováva vlhkosť v nádobe a neumožňuje plnú cirkuláciu vzduchu. V dôsledku toho sa koreňový systém začína hniť. Odporcovia však dbajú na to, aby drenáž bola len hranicou, ktorá zabraňuje tomu, aby korene absorbovali prebytočnú vlhkosť. Súčasne sa kvapalina voľne odparuje, čím sa zvyšuje vlhkosť vzduchu. Pri výbere drenáže by sa však mali používať tieto charakteristiky:

 • nízka chemická aktivita;
 • hygroskopický;
 • zmierniť;
 • dobrá schopnosť tečenia;
 • dlhodobé používanie;
 • odolnosť voči hnilobným procesom.

Čo možno použiť?

Často sa používa drenážna vrstva: expandované ílové granule, drvený kameň, kamienky, malé kamienky, piesok veľkých frakcií, penový plast, štrk, perlit, vermikulit a iné materiály. Medzi najúčinnejšie patria:

Rieka kamienky, kamienky

Používa sa často kvôli ich ľahkej dostupnosti.

goodies: Hygroskopickosť, šetrnosť k životnému prostrediu, trvanlivosť.

cons: Kamienky vážiace kvetináče. Táto nevýhoda sa však môže zmeniť na cnosť, ak sa použije ľahký kvetináč. Ďalšou nevýhodou je vysoká tepelná vodivosť.

Ak dáte hrniec s kamienkami na studenom povrchu, môžete získať supercooling koreňového systému. Ako preventívne opatrenie by sa mal riečny materiál umývať.

Penový plast

V poslednej dobe sa stala populárnym drenážnym materiálom.

goodies: Nie je ovplyvnený hnilobou a plesňou, chemicky inertný, sterilný. Zvlášť chcem poznamenať, že pena neabsorbuje a nevzdáva vodu.

consĽahkosť, schopnosť koreňov rásť cez penu.

Odporúčame sledovať video o použití penového plastu na odvodňovanie orchidejí:

Rozšírená hlina

Je možné vysypať orchidea v drenáži? Táto surovina sa široko používa. Materiál je granule rôznych priemerov. Je vyrobený pálením ílu. Expandovaná hlina má ľahkosť, netoxickosť, trvanlivosť, životnosť 5-6 rokov.

goodiesMateriál má schopnosť absorbovať vlhkosť a v prípade potreby vrátiť.

cons: Pri častých obväzoch v póroch hlinitanu sa môže akumulovať soľ, a ak nie je včas zaznamenaná a umytá spolu s rastlinou, korene horia.

Odporúčame sledovať video o výhodách a nevýhodách pestovania orchideí v drenáži hlinky:

Rozbité tehlové sutiny

Odporúča sa používať malé kúsky, s hladkými hranami, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému orchidea.

goodiesMajú silu, hygroskopickosť, značnú hmotnosť.

consNie je dosť dobrý na to, aby sa udržal v teple.

Červené tehly, ako expandovaná hlina, sa vyrábajú na báze ílu. Preto, ak nie je možné kúpiť expandovanú hlinu, môžete použiť drvené tehly.

Čo nie je možné použiť na odvodnenie?

Je dôležité: Neodporúča sa používať organické materiály ako drenážnu vrstvu, pretože sú roztrhané na hnilobu.

Je nežiaduce používať riečny piesok, ktorý môže upchať drenážne otvory v hrnci., Mramorové triesky, pri interakcii s vodou, menia kyslé zloženie pôdy, na ktoré orchidea ostro reaguje.

Vaječné mušle, orechové škrupiny, mach, suché listy, kôra stromov sa tiež neodporúčajú vybrať. Tieto prírodné zložky majú schopnosť hniloby, čo vyvoláva vývoj patogénnych húb.

Podrobný návod na pristátie v ílovisku

V prirodzenom prostredí rastú na stromoch a skalách epifytické orchidey., Zároveň získavajú potraviny a vlhkosť z drevnej kôry, vzduchu, v dôsledku dažďov. Táto schopnosť má vzácny druh kvetov.

Preto úspešne vykonali pokus o výsadbu orchidey v nádobe s len expandovaným ílom. Zvlášť sa páčili milovníci kvetov v takých podmienkach, aby oživili rastliny, ktoré stratili svoje korene.

Ako už bolo uvedené expandovaná hlina je inertný materiál, ktorý nerozkladá, nerozpúšťa, nevykonáva tlakovú skúšku, Súčasne koreňový systém dostatočne prijíma zmes vzduchu, vlhkosť. Výsadba orchidey v expandovanom íle obsahuje niekoľko fáz:

 1. Dostávame granule expandovanej hliny. Ich veľkosť závisí od hrúbky koreňov. Čím väčší, hrubší koreňový systém, tým väčšia je frakcia expandovaného ílu.
 2. Látku dôkladne umyte horúcou vodou.
 3. Umiestnime do nádoby, naplníme ju fytohormónmi a necháme jeden deň.
 4. Vyberieme ten správny pot. Odporúča sa mať plastickú, transparentnú pristávaciu kapacitu.
 5. Vyrábame otvory pre drenáž vo výške: 1 cm od dna (pre objem 0,3-0,5 l), 1,5 cm (pre objem 0,5-1 l), 2 cm (pre objem 1,5 cm). -2 l). Otvory v bočných stenách prepichujeme aj pre vetranie.
 6. Zo starého substrátu vyberieme orchidea.
 7. Čistíme koreňový systém a dobre sa umyjeme pod tečúcou vodou.
 8. Dajte nejaký čas na vyschnutie.
 9. Naplňte polovicu nádoby pripravenou hlinkou.
 10. Umiestnite kvetinu do stredu.
 11. Zvyšný priestor, hore, naplnený expandovaným ílom.
 12. Nalejte prevzdušnenú čistú vodu do výšky horných bočných otvorov.
rada: Korene orchideí sú umiestnené hlavne v horných vrstvách. V procese starostlivosti, nezabudnite kŕmiť orchidea dvakrát mesačne.

Odporúčame sledovať video o presadení orchideí v drenáži hliníka:

záver

Samozrejme, drenážna vrstva je potrebná pri pestovaní orchideí. Najmä preto, že nie sú žiadne ťažkosti pri jeho tvorbe. Stačí, ak si kúpite vhodný materiál podľa vlastného uváženia. Hlavnou vecou je pohodlný rast orchideí.

Loading...