Spôsoby zberu hrušiek na zimu

Hruška - veľmi chutné a zdravé ovocie, ktoré sa dá použiť nielen v jeho prirodzenej forme alebo vo forme džemov, džemov, marmelád, duseného ovocia atď., ale aj ako prísada, ktorá dáva úplne novú chuť dezertom a šalátom, polievkam a hlavným jedlám z mäso a ryby.

Niektoré odrody hrušiek možno dobre udržiavať až do nachladnutia, ale otázka, ako správne zbierať hrušky na zimu, zostáva relevantná pre mnohé ženy v domácnosti.

Ako sú sušené hrušky užitočné?

Použitie hrušiek ako sušeného ovocia vám umožní udržať hlavné vitamíny v ňom obsiahnuté, rovnako ako pektín a minerály, ktoré sú bohaté na hrušky - železo, zinok, jód, draslík, vápnik, meď, karotén, atď.

Sušené hrušky zlepšujú funkciu srdca, sú tiež užitočné pre pľúca, pečeň a obličky. Výhody sušenej hrušky sa tiež prejavujú v jej schopnosti upokojiť nervový systém, minimalizovať účinky stresu a depresie, zintenzívniť a zlepšiť celkovú pohodu.

Toto sušené ovocie odstraňuje toxíny z tela, vďaka čomu sa používa na prechladnutie. Kompakt sušených hrušiek má diuretické, antiseptické a dokonca analgetické vlastnosti.

Sušené hrušky patria k zriedkavému typu sušeného ovocia, ktoré nie je kontraindikované pri pankreatitíde.

Viete? Hruška - čerstvá aj sušená - je vynikajúcou zložkou rôznych diét zameraných na odstránenie nadmernej hmotnosti. Toto ovocie obsahuje nielen málo cukru, ale je tiež schopné znížiť hladinu cukru v ľudskej krvi, preto je sušená hruška obľúbeným produktom pre ľudí trpiacich cukrovkou.

Skutočnosť, že sušená hruška sa nazýva kráľovnou medzi plodmi, najlepšie ocenia muži, pretože tento produkt sa používa na prostatitídu už od staroveku.

Dobrá žena v zime dodáva svojmu manželovi čaj, najmä ak má viac ako štyridsať, plátky sušených hrušiek, aby sa predišlo tejto nepríjemnej chorobe, a ukrajinský kompot bez sušenia hrušky si vôbec nie je možné predstaviť.

Ako suché hrušky na zimu

Najlepšie sa hodí na sušenie, ktoré ešte nie je úplne vyzreté, ale nie celkom zelené hrušky strednej veľkosti. Je vhodnejšie používať letné odrody.

Sušené hrušky ako „Bergamot“, „Lesná krása“, „Voňavé“ sú dobré. Je dôležité, aby hruška mala husté, ale nie hrubé mäso.

Je to dôležité! Prebytočné ovocie nie je vhodné na sušenie. Avšak, môžu byť úspešne použité v iných polotovary - kompóty, džem alebo džemy.

Sušenie hrušiek doma možno vykonať dvoma spôsobmi - s alebo bez predchádzajúceho tepelného spracovania.

V prvom prípade ovocie nestmavne priamo počas sušenia, ale druhé umožňuje ukladať viac vitamínov a živín do hotového výrobku.

Bez ohľadu na zvolenú metódu, hrušky vytrhané zo stromu nie viac ako pred dvoma dňami by sa mali umývať pod tečúcou vodou.

Ak je zvolená metóda predspracovania, hrušky sú niekoľko minút blanšírované vo vriacej vode (v závislosti od sladkosti hrušiek, do vody môžete pridať nejaký cukor alebo kyselinu citrónovú).

Akonáhle sú hrušky mäkké, hodia sa do cedníka, nechajú sa odtiecť a hrušky úplne vyschnú.

Ďalšie opatrenia sú rovnaké pre obe metódy. Hrušky sa očistia od jadra a rozrežú sa na platne alebo rezy o hrúbke asi centimetra. Ak je hruška veľmi malá, nemôžete ju znížiť.

Prípravné práce sú ukončené, prejdite na postup sušenia.

Hrušky sa môžu sušiť prirodzeným spôsobom - na čerstvom vzduchu, na balkóne, na terase atď. Alebo v zrýchlenej prevádzke - v rúre, elektrickej sušičke, grile alebo mikrovlnnej rúre. Každá z týchto metód má svoje výhody a nevýhody.

Sušenie hrušiek na slnku

Je to najlacnejší a najprirodzenejší spôsob, ako vysušiť. Vyžaduje si to však oveľa viac času a priestoru - dobre osvetlenú plochu. Je ideálny pre tých, ktorí majú chatu, súkromný dom alebo aspoň priestranný slnečný balkón.

Pri výbere tejto metódy je tiež potrebné vziať do úvahy poveternostné podmienky: ak je ovocie sušené na čerstvom vzduchu, nemali by sa namočiť v neočakávanom daždi - pri prvých príznakoch zrážok by sa mali hrušky okamžite pohybovať pod baldachýnom, inak celý postup možno považovať za neúspešný.

Rovnomerne rozrezané hrušky sa úhľadne položia na rovný povrch so šťavnatou stranou nahor. Z vyššie uvedeného, ​​ovocie by malo byť pokryté gázou na ochranu pred hmyzom (pri sušení na uzavretom balkóne, toto opatrenie je zbytočné) a nechajte niekoľko dní.

Proces sušenia sa musí nepretržite monitorovať, v prípade potreby by sa mali kúsky ovocia otočiť, aby sa sušenie rovnomerne vysušilo. V závislosti od teploty a množstva slnečného svetla môže sušenie trvať dva až sedem dní, po ktorom sa ovocie odstráni zo svetla na viac zatienenom mieste a nechá sa ďalšie dva dni.

Správne vysušená hruška by sa nemala rozpadať a rozbiť. Väčšina vlhkosti pochádza z ovocia, ale kusy by mali zostať mäkké a pružné.

Sušenie hrušiek v rúre

Sušené hrušky možno rýchlo variť v rúre. Celý postup bude trvať približne 12-14 hodín.

Krájané hrušky by mali byť rozložené na plech tak, aby sa navzájom neprekrývali a umiestnili do pece vyhrievanej na 50-55 stupňov. Je lepšie nechať dvierka v rúre pootvorené, aby hrušky boli dostatočne vetrané.

Proces musí byť neustále monitorovaný nastavením teploty v závislosti od stavu ovocia.

Okolo uprostred procedúry, keď sú hrušky už suché, ale ešte nie sú úplne pripravené, môžete pridať trochu teploty na urýchlenie procesu, ale musíte dokončiť sušenie opäť pri minimálnej teplote.

Je to dôležité! Ak hrušky v rúre začnú stmavnúť - to znamená, že teplota je príliš vysoká, musíte okamžite znížiť teplo a ak je to potrebné, vychladnúť a otočiť kusy na druhej strane!

Po úplnom vysušení (je stanovené rovnakým spôsobom ako pri sušení na slnku) sa rúra vypne, hrušky sa odstránia a nechajú sa sušiť dva dni pri teplote miestnosti, potom sa uložia na čisté plechovky alebo papierové vrecká na uskladnenie na mieste chránenom pred vlhkosťou do zimy.

Sušenie v peci nie je vhodné pre celé ovocie, pretože to bude trvať príliš veľa času - niekedy aj viac ako jeden deň.

Sušenie hrušiek v elektrickej sušičke

To je najpohodlnejší spôsob, ako urobiť sušené ovocie. Jeho jedinou nevýhodou je potreba kúpiť špeciálnu elektrickú sušičku a minúť nejaké množstvo peňazí na zaplatenie elektriny.

Pripravené kúsky ovocia sa položia na podnos s elektrickými sušičkami a sušia sa pri teplote 70 ° C za občasného miešania. Sušenie hrušiek v elektrickej sušičke trvá 15 - 20 hodín v závislosti od typu hrušky a veľkosti kusov.

Rovnako ako pri sušení v rúre, hrušky by nemali byť ponechané bez dozoru tak, aby nevyschli - plátky môžu zhnednúť, ale nemali by stmavnúť a začať sa lámať.

Sušenie hrušiek v mikrovlnnej rúre

Môžete rýchlo sušiť hrušky v mikrovlnnej rúre - za pár minút. Umiestnené na plochej doske, kusy sú umiestnené v rúre. Režim závisí od domácich spotrebičov.

Ak je rúra silná, je lepšie nastaviť najslabší režim pre menej výkonný - stredný. Použitie vysokej úrovne neskratí dobu schnutia, ale jednoducho spáliť ovocie.

Po 2 - 3 minútach by mala byť hruška hotová, ale ak zistíte, že kusy sú stále príliš vlhké, musíte rúru na pol minúty reštartovať a výsledok znovu skontrolovať.

Hrušky môžete tiež sušiť v mikrovlnnej rúre pomocou režimu „rozmrazovanie“. Toto je viac neškodná možnosť, ktorá vám umožní natiahnuť procedúru na 30 minút a nevyžaduje také pozorné sledovanie procesu.

Je však stále 2-3 krát lepšie kontrolovať pripravenosť hrušiek, aby sa zabránilo presušeniu.

Ako skladovať sušené hrušky

Aby si hruška zachovala všetky svoje užitočné vlastnosti, je potrebné nielen správne vysušiť, ale aj správne ušetriť.

Sušené ovocie sa dobre uchováva v zapečatenej forme, aby sa nedostala vlhkosť. Na tento účel sú vhodné cínové alebo sklenené nádoby s tesnými viečkami, ako aj špeciálne plastové vrecká vybavené uzávermi.

Ak nie je pivnica, musíte sa pokúsiť nájsť chladné tmavé miesto pre sušené hrušky. Ak je to možné, mali by byť izolované z korenia, korenia a iných vonných produktov, pretože sušenie má schopnosť čerpať pachy.

Sušené ovocie by malo byť pravidelne odvzdušňované a kontrolované na prítomnosť húb. Prvé príznaky plesne sú priamym príkazom vyhodiť výrobok bez ľútosti.

Za všetkých podmienok sa sušené hrušky môžu skladovať až do budúcej jari.

Kandizované hrušky

Kandizované ovocie je menej diétny výrobok ako sušené ovocie, sú však menej kalórií a preto sú užitočnejšie ako iné sladkosti.

Rovnako ako sušené hrušky, kandizované ovocie z tohto ovocia sú bohaté na vlákninu a zachovávajú vitamíny, minerály a stopové prvky.

Podľa spôsobu prípravy sú kandizované ovocie kúsky ovocia varené v koncentrovanom cukrovom sirupe a následne sušené.

Hrušky, ideálne - nie úplne vyzreté, umyté, očistené od jadra a narezané na pomerne veľké plátky, namočené do cukrového sirupu (množstvo cukru by malo zodpovedať hmotnosti nasekaných hrušiek) a pomaly variť, kým sa sirup úplne neodparí.

Hotové hrušky sú rozložené na pergamen, posypané cukrom a sušené na slnku alebo v rúre na minimálnom ohni.

Udržujte kandizované potreby, rovnako ako sušené ovocie.

Sušené hrušky recept

Sušenie, podobne ako sušenie, zahŕňa oddelenie buničiny od šťavy pri dlhšom vystavení vzduchu a relatívne nízkej teplote. V podstate sušenie - Toto je druh chladenia za studena.

Hruška na sušenie sa vyberie a spracuje rovnakým spôsobom ako na sušenie, ale rezy sa môžu urobiť o niečo hrubšie.

Pripravené kúsky sa umiestnia do smaltovanej misky a pokryjú sa cukrom (v pomere približne 1 diel cukru na tri časti hrušiek). V tejto forme by mala byť hruška ponechaná 2,5 dňa pri izbovej teplote.

Tieto hrušky sa hodia späť do cedníka, čím sa sirup nechá prúdiť so šťavou, potom sa rozotrie do vriaceho 50% cukrového sirupu (0,7 ml sirupu na 1 kg hrušiek), mieša sa a odstráni sa z tepla bez prekrytia vekom. Po 8 až 10 minútach sa hrušky znova vyhodia a nechajú sa úplne vypustiť hodinu.

Potom sa plody rozložia v jednej vrstve na sieť a nechajú sa týždeň na dobre vetranom mieste (pretože hruška zaschne, musí byť niekoľkokrát otočená), alebo, aby sa proces urýchlil, vložte ho do rúry, ktorá sa zahrieva na 60 ° C po dobu 40 minút. Ochlaďte a postup zopakujte, niekedy až trikrát. Môžete tiež zavesiť hrušku v elektrickej sušičke.

Sušené hrušky by mali byť husté a pružné.

Ako zmraziť hrušky na zimu

Hruška zmrazenie je ideálny spôsob, ako nielen udržať všetky živiny v ňom, ale aj získať produkt, ktorý môže byť použitý vo varení, rovnako ako čerstvé hrušky.

Pred zmrazením hrušiek, umyte a dôkladne utrite papierovou utierkou.

Viete? Množstvo vitamínov v správne zmrazenej hruške je takmer rovnaké ako v čerstvom, za predpokladu, že ovocie bolo zmrazené pri teplote nie vyššej ako -16 ° C. ° Сa bol skladovaný pri teplote nie vyššej ako -8 ° C ° С, Nie je možné znovu zmraziť rozmrazené hrušky!

Správne zmrazené hrušky sa môžu skladovať jeden rok.

Mrazené plátky alebo plátky

Hrušky sú ošúpané, narezané na plátky alebo kúsky požadovanej veľkosti. Aby hruška nestmavla, môžete ju posypať citrónovou šťavou.

Kusy sa položia na rovný povrch pokrytý potravinárskym filmom alebo fóliou a umiestnia sa na jeden deň do mrazničky.

Po úplnom zmrazení sú hrušky rozmiestnené v špeciálne navrhnutých plastových vreckách (z ktorých musíte uvoľniť vzduch a pevne uviazať) alebo v nádobách a umiestniť ich do mrazničky na následné skladovanie.

Hrušky v cukre

Technológia prípravy je rovnaká ako v predchádzajúcej metóde, ale pred zložením hrušiek zmraziť každý kus je ponorený do cukru.

Hrušky v sirupe

Hrušky sú ošúpané, jadro a narezané na štvrtiny. Kusy sú blanšírované v cukrovom sirupe (v pomere 1 šálka cukru na 0,5 l vody) po dobu troch minút, odstránené pomocou zberača, rozložené v pripravených plastových alebo sklenených nádobách a naplnené sirupom (mal by úplne zakryť hrušky).

Bez zatvorenia nádoby nechajte obsah úplne vychladnúť, potom pevne zatvorte a zmrazte. Takto pripravené plody sú dokonale zachované až do konca jari.