Naučiť sa pestovať skalník: výsadba, starostlivosť, účes

skalník, ktorá patrí do čeľade ružovej, rastie voľne v Číne, Burjatsku a východnej Sibíri. Zvykol si však na život v mestských uliciach, pretože nielen toleruje mrazy, ale aj málo reaguje na plyny, prach a znečistenie životného prostredia.

Viete? Cotoneaster je pomaly rastúci ker. Názov mu dal švajčiarsky botanik Caspar Baugin. Vzhľadom k tomu, jeden typ skalník vyzerá ako kdoule, to tvorilo názov pre neho z dvoch gréckych slov: cotonea (quince) a aster (podobné). Dnes je táto rastlina distribuovaná po celej Eurázii, v severnej Afrike, do veľkého množstva druhov.

Všetky detaily výsadby skalník

Bez ohľadu na to, aký typ transplantácie je uskutočnený na jar. Musíme mať čas, aby sme to urobili v období pred rozkvitnutím pukov, ale až po rozmrazení zeme. Na jeseň však môže byť zasadený čiernoplodý a lesklý skalník. Opäť musíte dobehnúť mrazy, ale vylodiť sa skôr, než padnú všetky listy.

Pri výbere miesta pre ker, vyzdvihnúť slnečné oblasti, kde nájdete všetky svoje dekoratívne efekt. Aj keď v polostrove, on tiež rastie celkom krásne. Je dôležité, aby na tomto mieste nebol silný vietor a podzemná voda bola dostatočne hlboká.

Skalník je nenáročný na pôdu, ale pre istotu, počas výsadby môžete aplikovať potrebné hnojivá priamo do diery.

Otvory sa pripravujú s rozmermi približne 50x50x50 cm a zároveň spodná vrstva jamy, približne 20 cm, by mala pozostávať z drenáže: zlomenej tehly a štrku. Z vyššie uvedeného, ​​krík je posypaný nie je obyčajná pôda, ale so zmesou dvoch častí pôdy pôdy a jeden každý humusu, piesku a rašeliny. Je žiaduce, aby taká pôda bola pre skalník. Skúsení záhradníci odporúčajú pridať asi 200 gramov vápna na meter štvorcový.

Majte na pamäti, že Bush bude rásť a tvoriť bujnú korunu, takže vzdialenosť medzi ňou a ostatnými rastlinami by mala byť udržiavaná aspoň pol metra, a najlepšie dve. Pri pokropení stromčekom zemou sa musí dbať na to, aby sa nezatvoril krk, ktorý musí byť jasne zarovnaný so zemou. Zem okolo seba musí byť dobre zhutnená, napojená a mulčovaná 8 cm rašelina.

Je to dôležité! Pri výsadbe skalník na živý plot, pripraviť nie otvory pre neho, ale zákopy.

Bez ohľadu na typ skalníka, ktorý ste vysadili, zakorení sa takmer 100% pravdepodobnosťou bez akýchkoľvek problémov.

Ako sa starať o skalník

Výsadba skalníka a starostlivosť o neho sú veľmi jednoduché. Ak si spomeniete, že rastlina je škodlivé prebytočnú vlhkosť v koreňoch, potom nebude žiadny problém s rastom. Krov nevyžaduje špeciálne zavlažovanie ani na najsuchšie letné dni - trpí suchom bez katastrofálnych následkov. Ale ak to bolo príliš suché leto, je napojená raz za dva týždne so siedmimi vedierkami na dospelého kríka. Mesačné záruky zalievania odolné dekoratívne rastliny. Počas toho istého postupu môžete z puzdra vymyť prach a nečistoty.

Starostlivosť o skalník vyžaduje pravidelné odstraňovanie burín po zavlažovaní alebo daždi. Po tomto postupe sa odporúča uvoľniť pôdu pod ním a približne o 15 cm, pričom tento postup ukončí mulčovanie s rašelinou do 8 cm.

Viete? Cotoneaster je rovný ker, ktorý kvapká na jeseň. Bez prerezávania môže narásť na dva metre na výšku. Eliptické listy sú dlhé až 5 cm, špicaté a husto pokryté výhonkami. Základný farebný tón je tmavo zelený, ale v lete môže nadobudnúť fialový tón. Cotoneaster kvitne od mája do júna s ružovými kvetmi, zhromaždené v kvetenstvách maximálne osem. Krásne lesklé čierne ovocie, ktoré zdobí kríky pred mrazom, sa objaví na štvrtom roku závodu. A bez transplantácie môže rásť na jednom mieste až 50 rokov.

Pestovanie skalníka si vyžaduje pravidelné kŕmenie. Prvýkrát sa humus zavádza na jar počas kopania pôdy na výsadbu.

Počas výsadby si môžete vytvoriť komplexné hnojivá. Akonáhle sa výrazne zahrejú, použite dusíkaté hnojivá, napríklad predĺžené granule Kemira alebo roztok močoviny (25 g na vedro vody). Pred kvitnutím by sa malo aplikovať hnojivo potaš: 60 g superfosfátu a 15 g draslíka na meter štvorcový.

Ako správne orezať skalník

Prerezávanie skalníka sa vykonáva skoro na jar, ale ako to bude záležať na type krovia a na vašich cieľoch. Orezávanie môže byť hygienické, omladzujúce a tvarované. Posledné dve sú vyrobené iba na jar, pred odhalením obličiek a prvý - kedykoľvek.

Sanitárne prerezávanie

Vykonávanie sanitárneho prerezávania sa odporúča podľa potreby kedykoľvek počas roka. Mŕtve, zlomené, poškodené, choré alebo len staré výhonky podliehajú odstráneniu. To sa vykonáva s cieľom zlepšiť ker a zachovať jeho atraktívny vzhľad.

Je to dôležité! Málo známych ľudí a pestovateľov kvetov nováčikov si pletie drieň a skalník, pričom ich robí tým istým kerom. Súhlas je však jediná vec, ktorá ich spája. V skutočnosti dokonca patria do rôznych rodín. Cotoneaster má nejedlé plody, ktoré vyzerajú ako mini jablká. Na rozdiel od korune nie je vychovaný kvôli ovocia, ale kvôli jeho dekoratívnosti, ktorú si zachováva počas dlhých rokov svojho života.

Proti starnutiu

Postupom času sa spodná vrstva skalníka stáva holým, najmä pokiaľ ide o chokeberry, a Bush vyžaduje omladzovacie prerezávanie. Signál pre tento druh manipulácie je tiež rast rastlín nie viac ako 7 cm za rok.

Strávte ho, ako už bolo spomenuté, na jar, keď ešte neboli odstránené obličky. V závislosti od regiónu sa môže začať od februára do apríla. Niekedy sa vykonáva bližšie k pádu - v auguste až septembri.

Prerezávanie s omladzujúcim cieľom zahŕňa skrátenie výhonkov z vrcholu o tretinu. Spravidla sa odstrihnú tri až štyri púčiky a samotný rez sa vykoná na dobre vyvinutých pukoch. To stimuluje rast bočných pukov alebo príslušenstva.

Aby sa zabránilo zahusťovaniu rastliny, praktizuje sa odstránenie najstarších vetiev raz za dva roky. Potom nový kvet hojnejšie. Signál pre tento druh prerezávania je drvenie kvetov kríkov.

Tvarované prerezávanie

Keď rastlina dosiahne približne dva roky veku a výhonky sa natiahnu do dĺžky 60 cm, je možné vykonať formatívne prerezávanie rastliny. Krajinári ju milujú za to, že jej možno dať najrôznejší tvar: pologuľu, hranol, kužeľ alebo zložitejšie obrysy.

Keď kučeravé prerezávanie prvý, štipka topy sa vykonáva tak, že bočné výhonky rastú, a budúci rok môžete orezať výhonky o tretinu, čo im požadovaný tvar. Odporúča sa najprv vyskúšať jednoduché formy a až po získaní potrebných zručností prejsť na zložité tvary. Štruktúra výsadby v skalníku tiež ovplyvňuje výber konkrétnych obrysov, preto vopred premýšľajte o variantoch obrysov kríka.

Cotoneaster živý plot

Cotoneaster kríky sú zdobené parky, záhrady a záhradné pozemky, výsadba je v hustých radoch okolo plotov, chodníkov a obrubníkov. Môže sa použiť na oddelenie rôznych zón na mieste, rôznych skupín rastlín, obmedzenie záhonov alebo vytvorenie jednej z úrovní v kaskádovom plote.

Na vytvorenie živého plotu z skalníka sú spravidla kroviny vysadené v jednom rade v intervaloch do 50 cm alebo do výkopu s hĺbkou a šírkou výkopu pol metra. Niekedy cvičené a dvojradové pristátie v šachovnicovom vzore. Najčastejšie sa však pri sadení čučoriedok, hloh a iných kríkov používa dvojitý rad.

Po výsadbe, berúc do úvahy vyššie uvedené odporúčania, by sadenice sadeníc mali rásť nezávisle po dobu dvoch rokov. A až po tomto období sa začnú tvoriť. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je obmedziť výšku skalníka, znížiť vrcholy výhonkov. To umožní intenzívny nárast bočných vetiev. Keď dosahujú približne veľkosť, ktorú má obrys naplánovať, začnú obmedzovať svoj rast do strán.

Keď sa puzdro stane dostatočne hrubým, rozreže sa podľa zamýšľaných foriem. Obrysy sa musia pravidelne orezávať a upravovať na zamýšľaný a narezaný. Počas sezóny budete musieť stráviť asi 3 až 4 takéto účesy na udržanie požadovaného tvaru. Optimálna výška plotu pre skalník je 1,5 m.

Je to dôležité! Tam je obrovský výber druhov skalníka, ale nie toľko je vhodný pre pestovanie v záhrade. Najviac nenáročných a odolných sa používa na pestovanie živého plota: čiernoplodý, lesklý, obyčajný (celý). Dokonale odolajú všetkým rozmarom počasia, klimatickým podmienkam strednej zóny, ako aj zimnej odolnosti.

Príprava skalníka na zimu

Všeobecne platí, že skalník je dostatočne mrazuvzdorný, takže nevyžaduje špeciálnu prípravu na zimu. To platí najmä pre také zimné odolné odrody, ako sú čierne, lesklé, obyčajné, z ktorých vytvárajú živé ploty. Ak sa však očakáva drsná zima alebo sa stále bojíte o životaschopnosť svojho domáceho maznáčika, môžete pôdu pod kríkom mulčovať s rašelinou, suchými listami, smrekovými listami alebo iným materiálom, ktorý pokryte vrstvou až 6 cm.

Môžete tiež ohnúť vetvy kríka na zem a zakryť ich rovnakým materiálom. Navyše ich môžete pokryť snehom. V prípade silného snehu sa však odporúča odstrániť izolačné materiály v predstihu tak, aby ker mohol stráviť zimu pod prirodzeným prístreškom - snehom.

Ako sa vysporiadať s možnými chorobami a škodcami skalníka

Cotoneaster je náchylný na choroby a hmyz ho miluje. Z týchto ochorení najčastejšie postihuje takéto plesňové ochorenie ako fusárium. To môže byť diagnostikovaná žltnutie a padajúce listy na jar alebo v lete, to znamená, keď to nie je prirodzený proces pre rastliny. Ochorenie je indikované neskôr a slabé kvitnutie. Choroba sa rýchlo šíri a ak sa liečba nezačne včas, rastlina môže zomrieť.

Ak sa choroba zistí v počiatočných štádiách, môžete sa s ľudovými liekmi vyrovnať. Na začiatku sa odstránia všetky postihnuté oblasti. Potom sa rastlina a pôda okolo nej postriekajú infúziou topov zemiakov, rebríčka, cesnaku alebo odvar z paliny. Ak sa situácia zanedbáva, mali by sa používať len fungicídy.

Medzi škodcami na ker môže žiť žltý medveď, roztoč pavúk, scytwick, pískovec, jabloň alebo voška. Skutočnosť, že sa usadili na rastline, povedzme scvrknuté listy, skrútené a sušené výhonky. Ak hmyz nemal čas výrazne sa šíriť cez skalník, môžete použiť aj ľudové prostriedky. Rastlina je striekaná odvar z riasy, tabak, tabak. Inak budete musieť použiť insekticídy.

Ako vidíte, skalník - vynikajúci a nepostrádateľný závod v krajinnom dizajne. Pomáha tvoriť krásny živý plot, ktorý bude zdobiť vaše stránky. S určitými zručnosťami môže dostať akúkoľvek najbizarnejšiu formu. V rovnakej ker ľahko rast a starostlivosť. Je dôležité len zasadiť na mieste, že druh ker, ktorý sa cíti dobre v tejto klíme.

Loading...