Prečo potrebujete pred výsevom namáčanie semien paradajok a ako správne postupovať?

Skúsení agronómovia si dobre uvedomujú, že semená musia byť spracované pred výsadbou, aby sa získala bohatá a zdravá plodina.

Jedným z typov takejto úpravy je namáčanie semien. Článok hovorí o podrobnostiach tohto postupu.

Z článku sa dozviete, či je potrebné nasiaknuť sadenice paradajok pred výsevom a prečo je to potrebné a ako to urobiť správne av akom roztoku je lepšie a ako dlho v ňom nechať sadivový materiál.

Čo je to, aký vplyv to dáva a stojí za to robiť?

Namáčanie je postup, ktorý spočíva v umiestnení semien do špeciálneho roztoku na rôzne účely.

Je potrebné vykonať postup? Potom, čo záhradník vykonáva postup namáčania semien paradajok pred siatím na pestovanie sadeníc, uvidí nasledujúce účinky:

 • Odhalenie pripravenosti semien na rast a vývoj. Ak chcete skontrolovať, či uplynula doba použiteľnosti alebo iná kvalita buniek, stačí ich umiestniť do špeciálneho roztoku. Tie semená, ktoré sú prasknuté v tekutine, sú pripravené na výsadbu.
 • Predmáčané semená budú lepšie pripravené na klíčenie. Takýto materiál, keď sa uvoľní do otvoreného terénu, stúpa rýchlejšie (takmer pár dní) a lepšie rastie.
 • Potom, čo semená dostanú špeciálne riešenie, budú chránené pred chorobami a škodcami. Takéto tekutiny pomáhajú zničiť patogénne baktérie a infekcie, ktoré existujú v semenách.

Ako postupovať?

Existuje niekoľko možností pre namáčanie semien paradajok v roztoku. Tu sú najbežnejšie:

 1. Môžete rozšíriť semenáčiky medzi dvoma kusmi zvlhčeného tkaniva drogy a zabaliť všetko do plastového vrecka.
 2. V prípravku sú navlhčené dve penové huby, vytlačené a medzi nimi umiestnite semená, všetko upevnite gumovými pásmi a zabalte do fólie.
 3. V vedre je umiestnený stojan, pokrytý látkou alebo gázou a na ňom by mali ležať semená. V úplnom dolnom konci sa roztok naleje tak, že sa do neho ponoria iba konce tkaniny, pričom sadenice musia byť nad hladinou kvapaliny. Nezabudnite pevne uzavrieť veko nádoby.

Tretia možnosť je najvhodnejšia, pretože nevyžaduje neustále monitorovanie hladiny kvapaliny. Navyše v tomto prípade vzduch ľahko prechádza do vedra.
Čo je lepšie namočiť semená paradajok pre pestovanie sadeníc a koľko času musíte opustiť - poďme sa pozrieť nižšie.

V Épinay

Pomoc! Takýto liek je možné zakúpiť v každom obchode, ktorý sa špecializuje na predaj semien. Náklady na tento nástroj sa pohybuje od 30-50 rubľov.

Epin je syntetická látka, ktorá je analogická so stimulátorom biologického rastu. Použitie tohto lieku prispieva k rýchlejšiemu rastu rastlín, posilňuje imunitný systém, ako aj zlepšuje ochranné funkcie.

Epin má schopnosť zvýšiť výnosy o 15-20%. Musíte však dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • prísne dodržiavať dávkovanie;
 • pred použitím sa roztok musí dôkladne pretrepať;
 • pripravený roztok môže byť aplikovaný len do 48 hodín, inak bude účinok nulový.

Namočte semená paradajok len pred výsadbou.

 1. Na zjednodušenie procesu namáčania stačí len naliať liek do pohára a umiestniť sem tam aj semená.
 2. Tak, že neskôr bolo jednoduchšie chytiť sadenice, musia byť zabalené do gázy a zavesené na šnúrke.
 3. Pre paradajky, musíte vziať 0,1 litra vody a pridať 1-2 kvapky Appin tam.
 4. Semená zostávajú v roztoku 5 až 6 hodín. Teplota vzduchu by mala zostať na úrovni 22-25 stupňov Celzia.

Semená s hustejším plášťom vyžadujú 12-hodinové spracovanie.

V zirkóne

Stojí za zmienku, že tento liek nie je hnojivo. Používa sa na urýchlenie rastu a rozvoja rastliny. Výrobok môžete zakúpiť v nádobách s objemom 1, 5, 10 a 20 litrov. Roztok má biely a žltý odtieň, niekedy s mierne zeleným odtieňom, charakteristický zápach alkoholu. Počas chovu sa Zircon mení na malú penu.

Nástroj je úplne bezpečný pre rastliny a pozostáva len z prírodných zložiek. Hlavnou zložkou je fialová echinacea a účinnou zložkou je kyselina hydroxyškoricová. Je to táto zložka, ktorá pomáha sadeniciam rásť rýchlejšie a tiež ich chráni pred stresovými situáciami, ktoré vedú k rozvoju chorôb a škodcov.

Liek sa ľahko kombinuje s inými biologickými aditívami, vrchné obväzy a hnojivá. Čo Zircon používa?

 • Biologický stimulátor pracuje na úrovni buniek, preto bezbolestne pomáha urýchliť proces rastu a vývoja.
 • Normalizuje metabolické procesy v bunkách.
 • Hospodárne použitie - pomáha aj pri malých dávkach.
 • Prispieva k úprave rastliny po zničení chorôb a škodcov.
 • Pomáha rastlinným plodinám zotaviť sa zo stresu. Napríklad po nepriaznivých poveternostných podmienkach

Hotový roztok si zachováva svoje biologické vlastnosti 24 hodín. Ak uchovávate zriedené liečivo v chladničke alebo suteréne, doba použiteľnosti sa predlžuje na dva dni.

Skúsení agronómovia na začiatku procedúry odporúčajú pridať malú kyselinu citrónovú do čistej vody (0,2 g kyseliny na 1 liter kvapaliny). Nepoužívajte na pestovanie pozinkovaných misiek - môže dať negatívnu reakciu. V prípade paradajok vezmite 1 liter vody a 3 kvapky zirkónu. Ihneď nalejte len tretinu kvapaliny, pridajte liek k nemu, a až potom zvyšok kvapaliny. Za koľko hodín je najlepšie namočiť semená paradajok? V závislosti od odrody je potrebné semená v hotovom roztoku namočiť od 8 do 18 hodín.

Pomoc! Môžete si kúpiť podobný liek za 50 rubľov (1 liter finančných prostriedkov). Náklady sa zvyšujú so zvyšujúcim sa objemom zirkónu.

V Gumate

Tam sú humát sodný a draselný. Môžu byť predávané ako prášok alebo koncentrovaná kvapalina. Prášok môže byť taký, ktorý sa úplne alebo čiastočne rozpúšťa. Je lepšie vybrať tie prášky, ktoré sa rozpúšťajú vo vode bez zvyškov a sú založené na rašeline. Na prípravu lieku musí byť prísne dodržiavané pokyny pripojené k nástroju.

Agronómovia si pre namáčanie semien vyberú 0,1% HUMATE. Produkt zrieďte bezprostredne pred použitím. Po dvoch hodinách zmizne účinok liečiva.

Ako pripraviť liek? 1% prášok sa rozpustí v čistej vode (1 g prášku na 0,1 litra kvapaliny). Zvyšný prášok sa uchováva v chladničke. Koľko dní by mali semená zostať v roztoku? Uchovávajte semeno v humát potrebovať jeden deň, zatiaľ čo semená sú pravidelne miešané.

Semená je možné namočiť do humátu až po ich dezinfekcii.

V domácom

Šťava z aloe

Aloe sa považuje za prirodzený imunostimulant.

 1. Šťava z listov je najlepšie stlačená ručne bez použitia kovových nádob.
 2. Potom sa šťava zriedi vodou v pomere 1: 1.
 3. V tomto roztoku sa gáza navlhčí a semienka sa vložia na jeden deň.

Popolný roztok

Tento nástroj pomáha vyživovať paradajky minerálnymi prvkami.

 1. Na prípravu zmesi sa 2 lyžice zriedia v 1 litri čistej vody a trvajú najmenej dva dni.
 2. Po uplynutí tohto času sa semená vložia do roztoku na 3 až 6 hodín.

Medová tinktúra

 1. 20 gramov medu zriedeného v 250 ml vody.
 2. Nalejte roztok do nádoby a vložte do neho vrece semien na štvrť dňa.

Zemiaková šťava

Stimuluje klíčenie semien.

 1. Na prípravu šťavy sa niekoľko mrazených zemiakov zmrazí v mrazničke a potom sa úplne rozmrazia.
 2. V tomto stave zemiaky dajú šťavu vytlačiť.
 3. Ako dlho namočiť? Dali semená v ňom 5-6 hodín.

Ak chce agronóm dosiahnuť vynikajúce výsledky v rastlinnej výrobe, musí vynaložiť malé úsilie. Takéto úsilie zahŕňa namáčanie semien. toto Procedúra pomáha zlepšovať rastový proces, imunitný systém, a tiež na prevenciu útokov proti škodcom a chorobám, ako aj na prežitie rôznych stresových situácií, ktoré sa môžu vyskytnúť v procese rastu rastlinných plodín.

Loading...