Izba Gerbera: Výsadba kvetín a rastlín

Gerbera alebo Tranvaal harmanček - trvalka okrasná rastlina rodiny Aster. Pestuje sa v záhrade najčastejšie na rezanie. Môže sa však pestovať ako záhrada a dokonca ako izbová rastlina.

Dnes existuje mnoho druhov a druhov gerber, medzi nimi sú pomerne kompaktné rastliny, ktoré sa zmestia do hrnca na parapete. Rôznorodosť farieb v týchto gerbers je úžasná, pretože ich obrovskú rozmanitosť. Ako pestovať kvetinu doma? Ďalšie informácie o tomto a oveľa viac z nášho článku.

Kedy je lepšie zasadiť?

Gerbers sa môže množiť niekoľkými rôznymi spôsobmi: osivom, rezaním alebo delením kríkov. (o tom, ako šíriť gerberu doma, čítať tu, a naučiť sa pestovať gerberu zo semien, zistiť tu). Bez ohľadu na to, ako bola získaná sadenice, je najlepšie ju zasadiť do hrnca na samom začiatku jari. V tomto období padá obdobie aktívneho rastu a kvitnutia gerbery.

Ak sa gerbera dostala do domu už v hrnci, nemali by ste ho okamžite nahradiť. Je potrebné dať jej čas, aby sa prispôsobila podmienkam nového obydlia, inak závod zomrie. Obvykle aklimatizácia trvá približne 14 dní.

Pochopte, či je rastlina pripravená na transplantáciu, je možné jej vzhľadom. Ak sa listy ožili a kvet začal vyzerať lepšie, potom bol proces aklimatizácie úspešný. Teraz môže byť rastlina presadená na trvalé miesto (ako a kedy transplantovať gerbera po nákupe?).

Príprava: základ a hrniec

Po prvé, pri pestovaní gerbery musíte pripraviť hrniec, kde bude rásť. Je lepšie zvoliť si keramiku. Vďaka svojej poréznej štruktúre dobre prechádza vzduchom ku koreňom a nedovoľuje im hnilobu.

Ak je nádoba vyrobená z iného materiálu, je potrebné zabezpečiť dobré odvodnenie. Pred výsadbou sa odporúča naliať prevarenú vodu cez hrniec., Tým sa eliminuje prítomnosť škodlivých baktérií.

Pôda pre gerberu je mierne kyslá. Môžete variť sami zmiešaním listov a rašeliny pôdy a piesku v pomere 2: 1: 1. Môžete tiež pridať trochu borovice kôry do mixu.

Ak nie je možnosť pripraviť pôdu samotnú, môžete si kúpiť pripravený. Najlepšie zo všetkých hotových zmesí na gerberu je základný náter na ruže.

Podrobné pokyny, ako zasadiť rastlinu doma

Keď je hrniec vybraný a pôda je pripravená, môžete začať výsadbu:

 1. S koreňovým systémom je potrebné zaobchádzať obzvlášť opatrne. Hlinená miestnosť, umiestnená priamo na koreňoch, nemusí byť čistená. Zvyšok pozemku môže byť odstránený.
 2. V spodnej časti vybranej nádoby nalejte drenáž. Pre tento účel je vhodný ílitit alebo malé kamienky. Ak nie je odtok zakúpený v špecializovanom obchode, je tiež lepšie ho dezinfikovať.
 3. Miesto korenie gerbera v novom hrnci a posypeme po zemi.
 4. Kvety opatrne zalejte vodou.
Je to dôležité! Pri výsadbe nemôžete hlboko prehĺbiť korene. To môže viesť k výskytu húb (ako rozpoznať a liečiť ochorenia gerbery v miestnosti?). Je tiež nemožné, aby zem dopadla na ružicu listov. Pár týždňov po výsadbe môžete začať kŕmiť gerberami.

fotografie

Ďalej môžete vidieť fotografie rastliny.

Ako sa starať?

Transvaal daisy pôvodom z Afriky. Je to kvôli jej láske k teplu. Rastliny tohto druhu rastúce v otvorenom teréne sú vykopané na zimu a premiestnené do areálu.

Pre pohodlnú gerberu v hrnci musíte poskytnúť túto starostlivosť a podmienky:

 • osvetlenie, Gerbera miluje rozptýlené mäkké svetlo. Byť na priamom slnečnom svetle je pre ňu mimoriadne nežiaduci. Pre miestnosť gerbera je najlepšie zvoliť si pozíciu na západnom alebo východnom okne alebo vedľa parapetu. Ak je hrniec na južnom parapete, v poludnie je lepšie ho vyprázdniť, aby listy nedostali spálenie slnkom.
 • zalievanie, Gerbera netoleruje sucho. Pôda musí byť neustále vlhká. Zaplavenie rastliny je však veľmi nežiaduce. Správne zavlažovanie možno dosiahnuť dvoma spôsobmi. Po prvé, môžete vodu gerbera okolo okraja hrnca, aby sa zabránilo vode dostať na kvet ružice. Po druhé, môžete vodu vodu na panvici, ale po chvíli voda, že rastlina nebola absorbovaná, musí byť vyčerpaný. Ak sa nebudete riadiť týmito pravidlami, korene rastliny sa môžu hniť.
 • Vlhkosť vzduchu, Gerbera má rada postrek, ale je veľmi dôležité zabrániť tomu, aby sa do kvetov dostala voda. Sprej by mal byť veľmi jemný a postriekať sa môžu len zelené. Je tiež nemožné zabrániť tomu, aby sa kvapky vody dostali do zásuvky na kvet.
 • teplota, Optimálna teplota pre gerbery: 16-24 0C v období kvitnutia, 12-14 0Od odpočinku.
 • Top dressing, Gerbera potrebuje hnojenie na jar 2 krát mesačne av lete 3 krát mesačne. Organické hnojivá pre túto rastlinu kategoricky nevyhovujú. Gerbera najlepšie reaguje na minerálne doplnky.

Miestnosť gerbera nepotrebuje žiadne prerezávanie. Je len potrebné odstrániť stonky kvetov, akonáhle vyblednú, pretože bránia rastu. Nemusíte ich odrezať, môžete ich jednoducho roztrhnúť rukami až po samotného koreňa.

Až do konca augusta získava gerbera zelenú hmotu, po ktorej kvitne, Kvitnutie zvyčajne trvá do konca septembra. Aby rastlina prekvitala každý rok, musíte ju oddýchnuť od novembra do februára. V tomto okamihu by mala byť kvetina odstránená na chladnom mieste a zredukovaná na minimum. V tejto dobe, kvetina získava silu pre kvitnúce budúcu sezónu. Zariadenie môžete vrátiť do normálneho režimu v marci.

S takým ročným rytmom bude gerbera žiť až 4 roky, po čom môže byť omladená. Ak si nezastavíte čas odpočinku po odkvitnutí, bude žiť oveľa menej.

Pri pestovaní gerbery vznikajú mnohé otázky, preto odporúčame, aby ste sa zoznámili s našimi ďalšími materiálmi:

 • Aké pravidlá platia pre pestovanie gerber pomarančov?
 • Prečo listy v miestnosti gerbera žltnú a ako ju možno vyliečiť?
 • Prečo vnútorné gerbery nekvitnú? Podmienky starostlivosti.

Vo videu sa dozviete viac o zložitosti starostlivosti o gerberu:

Gerbera nie je najviac nenáročný kvet. Ak chcete pestovať to, čo potrebujete vedieť a dodržiavať všetky pravidlá pre starostlivosť o kvety. Avšak, to plne platí za krásny kvet. Ak liečite kultiváciu gerbery s plnou zodpovednosťou, určite odpovie krásnymi kvetmi všetkých odtieňov žltej a červenej.

Loading...