Holandské plemeno dojníc: vlastnosti pestovania doma

Výber kravy, chovatelia dobytka často uprednostňujú holandské plemeno, a to z dobrého dôvodu. Tieto zvieratá sa môžu pochváliť prvenstvom medzi inými druhmi naraz podľa niekoľkých kritérií: produktivita, vek plemena a distribúcia. Holandské kravy sú teda dnes najobľúbenejším plemenom mlieka, sú vždy preferované pre vysoký výnos mlieka a gén tohto plemena je prítomný takmer vo všetkých moderných mliečnych chovoch.

História pôvodu

Prvá zmienka o plemene sa objavila v XVII storočí v Holandsku (s najväčšou pravdepodobnosťou v provinciách južného a severného Holandska), preto dostala svoje meno. Exteriér plemena sa po stáročia zmenil kvôli šľachteniu, a ak v minulosti to boli zvieratá s mäkkou konštitúciou, slabými kosťami a svalmi, potom majú dnes holandské kravy silnú a masívnu postavu.

Vďaka vynikajúcej genetike Burenok prenášal svoje najlepšie mliečne vlastnosti z generácie na generáciu. To je veril, že oni boli zvyknutí na chov väčšiny plemien mlieka, takže teraz takmer všetky dojnice môžu nájsť holandský gén.

Viete? Pred príchodom zvyčajných peňazí to boli kravy mnohých národov, ktoré konali ako „mena“. Počet kráv určoval bohatstvo a šľachtu človeka, hodnotu nevesty a všetkého hmotného bohatstva.

Charakteristika plemena

Holandské ženy sa vyznačujú nielen vysokými produktívnymi indexmi, ale aj dobre vyzerajú.

Vzhľad a postava

Zvieratá tohto plemena majú rozpoznateľný vzhľad:

 • vedúci: stredne veľké, suché, podlhovasté;
 • krk: krátke, premenené na rovný chrbát;
 • hrudník: výrazné, hlboké a široké:
 • puzdro: harmonicky postavený, silný a masívny;
 • svaly: dobre vyvinuté;
 • kostra: silný;
 • končatiny: krátke, rovné;
 • vlna: krátke a elastické;
 • farba: čiernobiele, pestré (škvrnité);
 • výška v kohútiku: do 130-135 cm;
 • vemeno: veľké, v tvare šálky, so správnym umiestnením bradaviek a jasne viditeľnou sieťou plavidiel.

Produktívne vlastnosti

Hlavné úžitkové vlastnosti plemena sa merajú v dojivosti a kvalite mlieka, ako aj v produkcii mäsa a puberte:

 • dojivosť 4000 - 5000 l / rok;
 • obsah tuku: od 4%;
 • obsah proteínov: 3,3-3,5%;
 • predčasnosť: inseminácia samíc sa môže vykonávať od 14 do 18 mesiacov;
 • hmotnosť býka: 850 až 900 kg;
 • hmotnosť kravy: 540-560 kg;
 • hmotnosť teliat pri narodení: 40 kg;
 • prírastok hmotnosti: stabilný a rýchly; po 6 mesiacoch môže dieťa vážiť 170 kg;
 • porážka mäsa: 51-53%, so špeciálnym výkrmom do 60%;
 • kvalita mäsa: vysoká.

Viete? Dutch Sneaker je považovaný za držiteľa kravského záznamu pre výnosy mlieka - po ôsmom tele sa jej produktivita zvýšila na 11 208 litrov mlieka za rok, zatiaľ čo jeho obsah tuku neklesol pod 4,1%!

Výhody a nevýhody

Výhody plemena:

 1. Predčasnosť.
 2. Vysoká produkcia mlieka, ktorú sa iné mliečne druhy nemôžu pochváliť.
 3. Vysoký výnos vysoko kvalitných mäsových výrobkov.
 4. Vysoká prispôsobivosť rôznym klimatickým podmienkam.
Na zhodnotenie všetkých výhod tohto plemena sa však môžu vzťahovať len pravidlá údržby a starostlivosti, ktoré potrebujú holandčinu. Pri chybách vo výžive, systematických stresoch a abnormálnych podmienkach je možné pozorovať výrazné zníženie výnosu mlieka.

Vzhľadom na vysoké nároky na podmienky sa toto plemeno nedá nazvať ideálnym a o to ľahšie, že sa s ním môže chovať šľachtiteľ chovu hospodárskych zvierat.

Holandské nevýhody:

 1. Citlivosť na závažné ochorenia (tuberkulóza, leukémia).
 2. Náročné podmienky a starostlivosť.
 3. Negatívna reakcia na stres a strach, ktorá vždy vedie k zníženiu produkcie mlieka.
 4. Čistota (potreba neustálej starostlivosti o podstielku, potreba čistenia a umývania samotného zvieraťa)

Mliečne plemená kráv zahŕňajú napríklad hnedý lotyšský, červený step, Holstein, Jersey, Ayrshire, Jaroslavľ.

Údržba a starostlivosť

Ako už bolo spomenuté, Holanďania sú v podmienkach zadržiavania a starostlivosti mimoriadne nároční. Nevyžadujú sa však žiadne núdzové podmienky.

Letné ihrisko

Je známe, že kravy dobre znášajú nízke teploty, ale teplo ich veľmi nepriaznivo ovplyvňuje. Keď teplota stúpne na 25 ° C, výtok prudko klesne. Preto pre letné obdobie musí Holanďanka nevyhnutne vybaviť „letnik“ so strechou z podláh alebo dlaždíc, kde slnečné lúče nespadnú, takže zviera môže pokojne odpočívať.

Je to dôležité! Na letnej ploche musia byť pitné misky so sladkou vodou!

Ak sú na území letného ihriska stromy a kríky, pomôže to aj ľahšiemu prenosu tepla.

Plocha výbehu na prechádzky a pasenie by mala byť dostatočná, aby sa krava mohla voľne pohybovať a chodiť. Postarajte sa o plot.

Usporiadanie stodoly

Veľkosť štandardnej stodoly je najčastejšie 6x4 m, kde je približne polovica priestoru umiestnená na krávu, časť na stánku pre teľa, a zvyšok miesta je na skladovanie potravín a umiestnenie inventára. Výška miestnosti by mala byť približne 2,5 m. Miestnosť by mala mať dobrú tepelnú izoláciu.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať podlahe - mala by byť teplá, vodotesná a ľahko čistiteľná. Drevená podlaha je pohodlná a teplá, ale po 4 rokoch sa stáva nepoužiteľnou, takže podlahy sú často vyrobené z betónu alebo tehál. Ako podstielka pre stodolu sa používa vrstva podstielky do 20 cm, kde môžete použiť zmes slamy a rašeliny v pomere 2: 1 - táto možnosť je úspešnejšia a hygienickejšia, pretože rašelina absorbuje plyny a moč. Stelivo musí byť vždy suché, inak zviera odmietne ľahnúť si, čím sa zníži dojivosť a kvalita mlieka.

Je to dôležité! Ak je podlaha betónová alebo tehlová, musíte ju zakryť podstielkou!
Hlavným miestom v stodole je stánok. Jeho rozloha pre dospelého jedinca je asi 2,5 m2. Koryto by malo byť v blízkosti stánku približne 100x80 cm, spodok žľabu by mal byť mierne zúžený a samotný dizajn by mal pripomínať prevrátený lichobežník - tento tvar uľahčuje čistenie nádoby.

Podávače môžu byť vyrobené z dreva, ocele, liatiny. Hlavná vec je, že materiál je šetrný k životnému prostrediu.

Aj v stodole musia byť misky na pitie. Keďže Holanďania sú dojnice s veľmi vysokou produktivitou, majú veľmi vysokú potrebu vody. Na výrobu 1 litra mlieka, krava trávi v priemere 4 litre vody - podľa toho môže zviera potrebovať až 50-80 litrov denne a ešte viac. Preto by mal byť pijan priestranný, približne 100-150 litrov.

Materiál konzumentov môže byť rôzny, ale musí spĺňať nasledovné kritériá: pevnosť a netoxicita. Okrem toho by mal byť tvar napájača pre kravu bezpečný, bez ostrých hrán a rohov. Zvyčajne sú vyrobené z odolného plastu, pozinkovaného, ​​liatinového, dreveného.

Podmienky zadržania

Optimálne podmienky pre holandčinu v stodole:

 1. Teplota. Toto plemeno má vysoké adaptačné schopnosti, takže kravy tolerujú nízke aj vysoké teploty. V stodole je však potrebné udržiavať teplotu na úrovni nie nižšej ako 10 ° C. Je známe, že kravy sa cítia lepšie a vykazujú vyššiu produktivitu pri chladných teplotách, takže zvýšenie teploty teplomera nad 25-30 ° C je vysoko nežiaduce. V zime nie je možné vykurovať miestnosť, pretože samotné zviera produkuje pomerne veľké množstvo tepla. Hlavná vec je, že stodola má dobrú tepelnú izoláciu.
 2. Osvetlenie. Toto je mimoriadne dôležitý faktor ovplyvňujúci zdravie, blaho a produktivitu zvieraťa. Je dokázané, že nastavením osvetlenia na optimálny výkon môžete zvýšiť výnos o 6-10%! V stodole je potrebné usporiadať takýto osvetľovací systém: 16/8, kde je 16 hodín ľahký deň a 8 hodín je plná noc. Je obzvlášť dôležité dodržiavať takýto režim v zime a počas prechodných období, v lete umelé osvetlenie nebude hrať tak dôležitú úlohu. Začiatok a koniec pokrytia by mal spadnúť o 4:30 a 20:30. Intenzita by mala byť 150-300 Lx, zatiaľ čo svetlo by malo byť jasnejšie v blízkosti podávača a pijana ako v stánku na odpočinok. V noci môže byť stodola osvetlená červenou lampou s intenzitou 10 Lx, pretože celková tma v miestnosti je kontraindikovaná.
 3. Vlhkosť. Malo by byť v rozsahu 50-85%.
 4. Ventilácia. V stodole musí byť prítomný aspoň najjednoduchší vetrací systém, inak bude potrebné pravidelne vykonávať ventiláciu. Vnútorné priestory by nemali zachytávať stagnujúci vzduch, ako aj prach, oxid uhličitý, amoniak. Všetky tieto faktory, ako aj nadmerná vlhkosť, opakovane zvyšujú riziko vzniku infekcií a nepriaznivo ovplyvňujú výdatnosť mlieka. Pri vytváraní ventilačného systému je potrebné brať do úvahy niekoľko faktorov: veľkosť stodoly a výšku stropov, konkrétnu klímu v regióne a prietok vetra vo vašej oblasti. Pri malej stodole sa často volí prirodzené vetranie, keď sa použitý vzduch vypúšťa cez strop a čerstvý vzduch sa privádza cez otvory v stene (chránené filtrami).
 5. Koncepty. Určite by v stodole nemali byť žiadne návrhy. Zvlášť nebezpečné pre teľatá. Aby sa zabránilo prievanu v prípade prirodzeného vetrania, je potrebné správne a presne študovať smer vetra na zemi. Pomáha tiež znížiť ventiláciu v miestnosti a prevrátiť ťah.

Pravidelné čistenie stánku a inventára

V stodole musíte vždy udržiavať čistotu, čo nevyhnutne znamená očistenie výkalov. Vo veľkých podnikoch pre chov kráv je odstraňovanie hnoja zvyčajne automatizované, ale v malej farme pre 1-2 osoby takýto odpad vôbec nie je rozumný.

Je to dôležité! Holandské ženy musia byť držané výlučne voľne, pretože tieto zvieratá milujú slobodu - na vodítku sa stretávajú so silným stresom, ktorý je pre produktivitu veľmi zlý.

Odstraňovanie výkalov je preto zvyčajne organizované takým spôsobom: aby sa kvapalina vypustila, postavila priekopu pod uhlom k východu. To môže byť upchaté slamkou, takže je potrebné vyčistiť, pretože je kontaminovaný, ale aspoň raz denne.

Pred každým dojením odstráňte hnoj (ak je to potrebné). Na tento účel môžete používať nástroje po ruke: vidlice, lopaty, lopaty, metly.

Posteľná bielizeň by sa mala vymeniť raz za mesiac. Ak sa moč a hnoj nedostanú vôbec, úplná výmena sa môže vykonávať menej často. V tomto prípade sa zvýši hrúbka podstielky, čím sa zvieratám v zime poskytne viac tepla. Čo sa týka umývačiek a pijanov - je veľmi dôležité ich mechanicky čistiť od prilepených nečistôt a zvyškov jedla. Misky na pitie by mali byť dôkladne umyté pri každej výmene vody, to znamená denne.

Na dezinfekciu stodoly a inventára môžete použiť tieto moderné dezinfekčné prostriedky:

 • Virucid, 0,5% roztok;
 • Bromosept;
 • Ecocide C.

Čo kŕmiť

K premýšľaniu prostredníctvom stravovania a režimu kŕmenia holandských holandských plemien by sa malo pristupovať s veľkou zodpovednosťou. Koniec koncov, kvalita potravín a vyvážená strava priamo ovplyvňujú produkciu mlieka.

Je to dôležité! Pri zmene potravín, prechode z jedného druhu na druhý alebo pri prechode z letnej na zimnú stravu je možné zníženie produktivity, kým si zviera nezvykne na nové podmienky. To je normálne.

Letné pasenie na pastvinách

V lete je hlavným krmivom pre všetky prežúvavce zelené krmivo. Tvoria takmer 80% stravy, ale nepokrývajú potrebu organizmu pre základné živiny. Preto by sa zelené potraviny mali doplniť šťavnatými zemiakmi, repou (tieto produkty by sa mali podávať oddelene, aby sa zabránilo nadúvaniu). Zmesi obilia a kombinované krmivá alebo úplne vylúčené zo stravy alebo ich počet je minimalizovaný.

Výhody zeleného krmiva:

 • tieto krmivá sú dobre strávené a absorbované u zvierat;
 • majú vysokú diétnu hodnotu;
 • naplniť hladinu vitamínov, aminokyselín, minerálov.

Je veľmi dôležité, že v jarnom a letnom období má zviera možnosť jesť čerstvú mladú trávu, pretože rastliny časom zhoršujú nielen chuť, ale aj nutričnú hodnotu. Na kŕmenie môžete použiť lučné trávy alebo byliny špeciálne vypestované na kŕmenie hospodárskych zvierat.

Je to dôležité! Prechod z letného pomeru na zimný a naopak by sa mal uskutočňovať postupne, inak sa môžu vyskytnúť poruchy trávenia, zhoršenie zápalových procesov a výrazné zníženie výnosu mlieka.

Zahŕňajú:

 • lucerna,
 • ďatelina,
 • trávový hrášok a fazuľa.

Jeden dospelý deň konzumuje až 70 kg zeleného krmiva.

Zimné kŕmenie

Základom stravy v zime sú tieto kategórie výrobkov:

 1. Hay (od 50 do 80%). Je zdrojom vitamínov, minerálov, vlákniny, bielkovín.
 2. Senáž a siláž (20%). Táto skupina krmív je zdrojom vitamínov, vlákniny a bielkovín. Pre výživnú a výživovú hodnotu sú senáž a siláž porovnané so zeleným krmivom.
 3. Koreňová zelenina a ostatná zelenina (10-15%). Tieto výrobky sú silnými stimulátormi produkcie mlieka, preto je nevyhnutné ich zahrnúť do stravy. Kravy zvyčajne konzumujú veľmi dobre také plodiny: mrkva, cukrová a stolová repa, zemiaky, cuketa, tekvica, melóny.
 4. Zmesi obilia, krmivá a koncentráty (30%). Do tejto skupiny patria nielen obilniny (ovos, pšenica, strukoviny), ale aj torta, múčka, otruby a strúhanka.

Zistite tiež, čo by mala byť strava teliat, dojníc, tehotných suchých kráv, otca býka.

Kŕmenie by sa malo vykonávať prísne v rovnakom čase trikrát denne. Holandské kravy reagujú extrémne negatívne na zmenu režimu alebo ho ignorujú - ako všetky ostatné kravy.

Voda a soľ

Nepodceňujte úlohu vody v úrovni produktivity dojníc. Ako sme už uviedli, na výrobu 1 litra mlieka je potrebných 4 - 6 litrov vody, takže nedostatok tekutín ovplyvňuje výdatnosť mlieka okamžite, v ten istý deň, čo niekedy vedie len k 20% bežnej dennej potreby mlieka. Preto by sa mala pri výpočte vody venovať rovnaká pozornosť ako pri príprave stravy.

Množstvo spotrebovanej vody bude ovplyvnené klimatickými a poveternostnými podmienkami, ako aj vlastnosťami krmiva, pretože môžu obsahovať 3 až 90% kvapaliny. Jedna dospelá osoba denne môže vyžadovať asi 60-100 litrov vody, v závislosti od sprievodných faktorov. Voda by mala byť letná teplota.

Stojí tiež za to, aby vaša krava dostávala dostatočné množstvo minerálov vo forme soli.

Pre zviera je nevyhnutné z týchto dôvodov:

 • syntetizuje kyselinu chlorovodíkovú v žalúdku;
 • normalizuje prácu centrálneho nervového systému, je zodpovedný za zdravé kosti a svaly;
 • obsah mlieka závisí od úrovne soli;
 • poskytuje metabolické procesy v tele;
 • je prirodzené antibiotikum.

Množstvo soli musí byť prísne regulované, pretože nedostatok alebo prebytok môže byť nebezpečný. Na výpočet normy môžete použiť nasledujúci vzorec: 5 g soli na 100 kg hmotnosti + 4 g pre každý hotový liter.

Napríklad krava váži 550 kg, v priemere 12 litrov mlieka denne. Denné množstvo soli v strave: (5 x 5,5) + (4x12) = 75,5 g Aby ste sa vyhli nepresnostiam vo výpočte, možnému prebytku alebo nedostatku, môžete použiť špeciálne soľné lizery. Zviera teda nezávisle reguluje množstvo spotrebovaného doplnku.

Viete? Kravy cítia čas a spôsob dňa dokonale, uprednostňujúc striktné dodržiavanie, takže oneskorenie dojenia o pol hodiny môže viesť k zníženiu výnosu mlieka o 5%.

Zhrnutie: holandské plemeno kráv je vysoko produktívne, ale zároveň náročné na podmienky a kŕmenie. Najčastejšie sa nevyberá na samoväzbu na pozemku.

Holandské ženy sa nakupujú pre veľké farmy a farmy, pretože v takomto rozsahu je pre zvieratá jednoduchšie zabezpečiť potrebné podmienky. Ale ak máte veľkú a úspešnú skúsenosť s uchovávaním mliečnych odrôd, môžete sa pokúsiť udržať toto plemeno vo vašom dvore.

Loading...