Reťazová píla "Priateľstvo-4": technické vlastnosti a prevádzka

Družba-4 chiansaw je časom overený nástroj pre generácie, ktorý sa pomerne nedávno aktívne používal v našej krajine iv susedných štátoch. Stala sa skutočným majetkom domácej produkcie a krajania si ho pamätali ako spoľahlivý a nenáročný nástroj v starostlivosti, takže dnes sa táto píla nachádza v každodennom živote. Nie veľa moderných spotrebiteľov však tento nástroj uprednostňuje. V tomto článku sa podrobne zoznámime s touto reťazovou pílou, ako aj jej hlavné výhody a nevýhody v porovnaní s inými modelmi.

Technické špecifikácie

Reťazová píla "Priateľstvo-4" medzi spotrebiteľmi je považovaná za dlhodobo zastaraný model, avšak napriek svojmu vážnemu veku tento prístroj plne spĺňa všetky základné potreby domácností, ako aj prekvapenia s jednoduchosťou a spoľahlivosťou v prevádzke. Ďalej podrobnejšie zvažujeme technickú zložku tejto píly.

Viete? Benzínová reťazová píla bola vynájdená v roku 1927 vďaka nemeckému podnikateľovi Emilovi Lehrpovi. Nástroj mal objem motora 245 m3. cm, s objemom 8 litrov. a. a vážil asi 58 kg.

Zostava reťazovej píly

Zostavenie reťazovej píly vyzerá celkom jednoducho, ale napriek tomu sú všetky prvky dizajnu vyrobené veľmi zdravo. Diely skrine sú vyrobené z vysokokvalitnej hliníkovej zliatiny, takže sa neboja žiadnych teplotných spádov. Rám a rukoväť sú navrhnuté tak, aby chránili pracovníka pred možnými popáleninami na motore počas prevádzky náradia. Okrem toho je pri konštrukcii tejto reťazovej píly zabezpečená mechanická reťazová brzda, takže ak sa zlomí, mechanizmus zastaví pílu, ktorá ochráni pracovníka pred možnými zraneniami. Rozmery jednotky: 865 x 460 x 500 mm, dĺžka pneumatiky je 450 mm.

Nástroj sa vyznačuje vysokým výkonom. Pri celkovej rýchlosti otáčania hriadeľa v rozsahu 5-5,4 tisíc otáčok za minútu je píla schopná spracovať približne 75 metrov štvorcových. vidíte drevo na sekundu. Pohyb píly počas prevádzky nastáva sprava doľava. Celková hmotnosť jednotky bez karburátora, pneumatík a reťazí je 10,5 kg, s kompletnou súpravou - 12,5 kg. Veľká hmotnosť nástroja však komplikuje jeho použitie, pretože píla je vyvážená na maximum a dokonale zapadá do rúk. Vážené celkové zrýchlenie vibrácií na držadlách Družba-4 je asi 13 m / s2, pričom hladina zvuku dosahuje 105 dBA.

V procese používania reťazových píl môžu existovať otázky týkajúce sa ostrenia reťaze, napínania reťaze, problémov so štartovaním, obrábacích strojov na ostrenie reťaze.

motor

Vybavená jednovalcovou dvojtaktnou karburátorovou pílou. Priemer valca je 48 mm, zdvih piestu je 52 mm. Píla výkon - asi 2,94 kW, čo je 4 litre. s., zatiaľ čo objem motora dosiahne 95 cu. Spotreba paliva nie je vysoká, spotreba pri maximálnej rýchlosti nepresahuje 720 g / kWh. Hlavné časti motora: kľuková skriňa, kľukový hriadeľ pripojený k ojnici, piestový systém, valec. Motor tiež zahŕňa nasledujúce systémy: zapaľovanie, napájanie, chladenie a výfuk.

Kľuková skriňa je vyrobená z hliníkovej zliatiny odolnej voči opotrebeniu. Skladá sa z dvoch polovíc, upevnených pomocou špeciálnych matíc a skrutiek. Valec je kus hliníkovej zliatiny s pochrómovaným povlakom, ktorý zvyšuje odolnosť proti opotrebeniu. Piest je tiež vyrobený z vysokokvalitnej hliníkovej zliatiny, na svojom povrchu sú vybavené dvoma kompresnými krúžkami, ktoré sú vďaka bronzovej priechodke upevnené. Kľukový hriadeľ s ojnicou je závitový. I-tyčová tyč je vyrobená z kovanej ocele, ihlové ložisko je umiestnené na spodnej hlave.

Viete? "Friendship-4" je jedným z mála produktov sovietskeho priemyslu, ktoré získali medzinárodné uznanie. V roku 1958, v Bruseli, na svetovej výstave EXPO získala píla Zlatú medailu.

Motorový chladiaci systém - nútený typ, vzduch. Prúd chladiaceho vzduchu je tvorený odstredivým ventilátorom. Pomocou deflektora je prúd vzduchu nasmerovaný do valca. Zapálenie píly je spôsobené magneto pomocou zapaľovacej sviečky a špeciálneho drôtu. Napájací zdroj obsahuje nádrž na plyn, batériu s palivovým filtrom a karburátor. Prívod palivovej kvapaliny nastáva gravitáciou otvorením palivového ventilu. Výfukový systém obsahuje prevodovku, rám, prachové zariadenie, štartér. Na zníženie hluku vo výfukovom systéme je k dispozícii tlmič výfuku.

Motor a jeho pridružené prvky sú nezávislé komponenty, ktoré sú k sebe pripevnené pomocou špeciálnych prírubových spojov, upevnených svorkou pripevnenou k rukoväti jednotky. Takáto konštrukcia umožňuje čo najrýchlejšie nahradiť poruchový uzol, čo je nevyhnutné v podmienkach hromadnej ťažby dreva. Všetky pohyblivé časti sú automaticky mazané zmesou oleja a paliva.

Objemy a materiály na údržbu

Kapacita pre palivo (plynová nádrž) "Friendship-4" je určená pre 1,5 litra palivovej kvapaliny. Ako palivo je najlepšou voľbou zmes benzínu A92 a univerzálneho motorového oleja pre dvojtaktné motory (15: 1).

Objem nádrže pre motorový olej je 150 ml, ako mazivo pre motor v zime, použite zmes univerzálneho motorového oleja a benzínu (3: 1) av lete - vyčistite motorový olej. Tiež sa používa dvojtaktný motorový olej na mazanie dutiny štartéra, osi páky ovládania škrtiacej klapky a kĺbových puzdier. Na mazanie iných miest sa odporúča použiť "Litol-24" alebo jeho analógy.

Je to dôležité! Pre prípravu paliva je prísne zakázané používať olejové značky "Lukoil-2T", "TNK-2", "T OIL", "AZMOL Sport 2T GD", pretože by to narušilo palivový systém reťazovej píly.

Základné údaje pre nastavenie a kontrolu

Ak chcete správne nastaviť pílu "Priateľstvo-4", mali by ste dodržiavať:

 • vzdialenosť medzi elektródami plameňa v rozsahu 0,6-0,7 mm;
 • medzera medzi koncami rohatkových zubov motora a koncom príruby krytu kľukovej skrine od 22,2 do 23,4 mm;
 • vzdialenosť medzi pákou ovládania škrtiacej klapky a rukoväťou rámu s úplným otvorením škrtiacej klapky je od 2 do 8 mm bez obmedzenia výkonu a od 15 do 20 mm s obmedzením výkonu;
 • vzdialenosť medzi okrajom pneumatiky a okrajom spojovacích článkov reťaze pri ťahaní spodnej vetvy z pneumatiky v strednej časti do 5 - 10 mm;
 • odľahlosť reštriktívneho výčnelku voči reznej hrane pílového reťazca je približne 0,8 ± 0,125 mm.

Úprava práce

Aby bola zaistená nepretržitá prevádzka reťazovej píly po dlhú dobu, "Priateľstvo-4" vyžaduje včasnú úpravu hlavných pracovných jednotiek jednotky. Tento proces zahŕňa nastavenie napnutia reťaze, spojky a kvality a rýchlosti paliva. Uvažujme podrobnejšie o hlavných etapách úprav.

Naučte sa, ako si vybrať elektrický alebo benzínový zastrihávač, benzínovú alebo elektrickú kosačku na trávu, plynovú kosačku, lopatu na zemiaky, snehové frézy, mini traktor, skrutkovač, fekálne čerpadlo, obehové čerpadlo, čerpaciu stanicu, zavlažovacie čerpadlo, zavlažovacie systémy, postrekovače.

karburátor

Karburátor sa skladá z membrány s tlačidlom obohacovania, telesa palivovej komory, telesa difuzéra, krytu, škrtiacej klapky s ihlou a šálky kábla, vzduchového filtra. Jeho nastavenie umožňuje zmeniť počet otáčok motora pri maximálnom výkone a počas voľnobehu. To má priamy vplyv na kvalitu funkcií píly.

Obvod karburátora

Ak chcete nastaviť počet otáčok počas voľnobehu, musíte zmeniť kvalitu a množstvo paliva dodávaného do valca. Objem vstrekovanej zmesi paliva je regulovaný škrtiacou klapkou. Škrtiaca klapka je ovládaná pákou umiestnenou na pravej rukoväti rámu. Kvalita zmesi je regulovaná vďaka skrutkovému karburátoru. Po naskrutkovaní sa zmes po odskrutkovaní očistí. Pri nastavovaní píly v režime nečinnosti musíte pri práci dodržiavať nasledujúce normy:

Nastavenie karburátora

 • motor musí fungovať pevne a s istotou;
 • minimálne množstvo paliva spaľujúceho odpad;
 • motor by mal mať vynikajúce zrýchlenie.
Regulácia motora pri vysokých otáčkach sa vykonáva zmenou polohy škrtiacej klapky. Keď sa zvýši, je horľavá zmes obohatená, pri jej znížení sa čistí. Najvýhodnejšia poloha ihly sa stanoví nezávisle pokusom a chybou. V tomto prípade by ste mali pre prevádzku nástroja použiť nasledujúce požiadavky:

 • pri plnom zaťažení by reťazová píla mala vyvinúť vysoký výkon s minimálnym množstvom plynného odpadu;
 • počas robotov by sa motor nemal prehriat '(prehriatie motora je prvým znakom zlého paliva), spomaliť alebo zastaviť pri maximálnom zaťažení.

Je to dôležité! Pracovná píla "Priateľstvo-4" bez vzduchového filtra je zakázaná, pretože to vedie k predčasnému opotrebovaniu motora.

spojka

Spojka sa skladá z nasledujúcich častíhnací disk s 2 krúžkami, vedený disk s okrajom tvaru g. Krúžky ráfika hnacej dosky sú upevnené kľúčmi. Hnacia doska je pripevnená k drážkovanému koncu kľukového hriadeľa, hnaný kotúč je namontovaný na konci hriadeľa hnacieho kolesa prevodovky. Nastavenie tohto uzla sa vykonáva len v prípade, keď sa počas prevádzky reťaze píly začne nezávisle pohybovať pozdĺž pneumatiky. Je to spôsobené stratou krúžkov elastickej spojky počas prevádzky.

Aby sa vrátila predchádzajúca funkčnosť prstencov, uskutočňujú sa odlupovaním nitu ostrým okrajom kladiva. Lisovanie by sa malo vykonávať zvonku, cez kruh, rovnomerne v celej rovine. Výsledkom tohto postupu by mala byť výrazná redukcia vôle v krúžkovom zámku. Ak chcete odstrániť bočný beh koncov prstenca, stačí ho len ohnúť rukou.

Naučte sa, ako urobiť lopatu na zemiaky, sadenie zemiakov, hiller, rovinnú frézu Fokin, snehovú frézu, lopatu so šnekom, lopatu na zázrak, lopatu na sneh a kosačku vlastnými rukami

Napätie reťaze

Napätie reťaze sa nastavuje po výmene starého reťazca za nový, ako aj počas jeho chodu, pretože sa môže počas prevádzky rýchlo roztiahnuť. Tento postup sa vykonáva otáčaním skrutky napínača.

Pri regulácii tohto uzla je potrebné usilovať sa o to, aby sa počas oneskorenia spodnej vetvy reťaze od pneumatiky v jej strednej časti okraj spojovacieho článku reťaze nachádzal vo vzdialenosti maximálne 10 mm od okraja pneumatiky. V tomto prípade sa musí napnutá reťaz voľne pohybovať po pneumatike.

Viete? Vzhľadom na svoju funkčnú úplnosť a spoľahlivosť, v 60. rokoch dvadsiateho storočia motor z píly "Druzhba-4" bol aktívne použitý v sovietskom lietadle. Na jeho základe boli vytvorené ľahké vrtuľníky X-3, X-4 a X-5.

predchádzanie nehodám

Základné bezpečnostné pravidlá pri práci s motorovou pílou:

 • Práca s chybným nástrojom je prísne zakázaná. Pred každou dlhou prevádzkovou dobou sa musí reťazová píla starostlivo skontrolovať, či nie je plne funkčná a musia sa nastaviť všetky nastaviteľné komponenty;
 • Práca s pílou by sa mala vykonávať výhradne v ochranných prostriedkoch;
 • ovládanie píly by sa malo vykonávať oboma rukami;
 • maximálna povolená doba práce s motorovou pílou počas zmeny s pravidelnou prestávkou je 112 minút s nepravidelným 48 minútami;
 • Všetky práce s plynom poháňanými nástrojmi by sa mali vykonávať výlučne vonku;
 • kábel sa nesmie za žiadnych okolností navinúť na rameno, keď je motor naštartovaný, a reťaz by sa nemala dotýkať žiadnych predmetov;
 • pri rezaní prvého povrchu dreva by sa mal doraz prevodovky dotknúť a až potom, keď sa reťaz píly uvedie do pohybu;
 • Pílenie s koncovou časťou pneumatiky je prísne zakázané;
 • uvo¾nený obvod uvo¾nite len pri vypnutom motore;
 • v prípade otvoreného okruhu musí byť motor vypnutý;
 • Počas práce na výruboch dbajte na dodržiavanie všetkých bezpečnostných pravidiel pre ťažbu dreva.
Pri práci s "Druzhba-4" je potrebné dodržiavať všeobecné pravidlá požiarnej bezpečnosti:

 • Všetky horľavé materiály sa skladujú vo vzduchotesnej nádobe na chladnom, ohňovzdornom mieste;
 • pri plnení nádrže s vypnutým motorom vo vzdialenosti najmenej 20 metrov od akéhokoľvek zdroja otvoreného plameňa;
 • pri tankovaní píly s horľavými materiálmi je fajčenie prísne zakázané;
 • Pílené plochy znečistené horľavými kvapalinami musia byť utreté do sucha.

Silné a slabé stránky

Rovnako ako každý iný nástroj, reťazová píla "Priateľstvo-4" má svoje klady a zápory. Preto pred nadobudnutím tohto nástroja, je potrebné zvážiť všetky klady a zápory, len v tomto prípade, bude píla nielen výhodné, ale prinesie veľa výhod pre jeho majiteľa.

Získajte informácie o príčinách a spôsoboch odstraňovania stromov s rezom a ako odstrániť strom bez toho, aby ste ho odstránili.

Hlavné výhody píly značky Družba-4:

 • jednoduchá a trvanlivá konštrukcia;
 • schopnosť pracovať v najťažších podmienkach bez prerušenia po dobu 50 minút;
 • dlhé rukoväte, ktoré poskytujú vysokú bezpečnosť, znižujú vibrácie a robia ho úplne pohodlným na strihanie pri státí;
 • všetky hlavné zostavy píly sú umiestnené v maximálnej dostupnosti, čo urýchľuje proces výmeny opotrebovaných častí;
 • pohyb reťaze prebieha len pri vysokých rýchlostiach;
 • nízkooktánový benzín môže byť použitý ako palivo pre pílu;
 • dostupnosť núdzového brzdového okruhu;
 • keď je reťaz zaseknutá, píla sa nezastaví;
 • napriek svojmu veku umožňuje nástroj vytvoriť rovnomerný rez bez ohľadu na hrúbku dreva;
 • dlhá životnosť (s patričnou starostlivosťou 15-30 rokov).

Je to dôležité! Po každých 24 hodinách rezania je potrebné ho vyčistiť z mierky sadzí s čiastočnou demontážou. V opačnom prípade výrazne narastá opotrebovanie častí nástroja.

Nevýhody tejto jednotky nie sú ani tak:

 • veľká váha píly, takže nie každý ju zvládne;
 • kvôli tomu, že štartér reťazovej píly je odnímateľný, tento uzol sa často často stráca;
 • Druzhba-4 nemá tlačidlo Stop, takže musí byť vypnuté pri každej prestávke;
 • Nie je to tak jednoduché nakupovať dobré súčiastky a náhradné diely pre túto pílu, pretože väčšina moderných výrobcov vyrába nedostatočne kvalitné súčiastky s nízkou životnosťou, takže dobré diely je možné zakúpiť výhradne na blší trh.

V prítomnosti nástrojov, stavba pivnice s vetraním, ovčí dom, kurník, veranda, altánok, pergoly, plot, slepá časť domu, udiareň teplého a studeného fajčenia, chodník zo spilov, kúpeľný dom, sedlová strecha, drevený skleník, podkrovie

Reťazová píla pri práci

Video: ako funguje reťazová píla Friendship-4

Video: Reťazová píla "Priateľstvo-4"

Reťazová píla "Priateľstvo-4" - je to spoľahlivý a trvanlivý nástroj, ktorý je schopný kvalitne plniť svoju úlohu. Napriek tomu, že píla bola vydaná pred niekoľkými desiatkami rokov a dnes jej technické vlastnosti dokážu plne vyhovieť všetkým základným požiadavkám domácnosti. Ak sa však rozhodnete kúpiť túto nehnuteľnosť domáceho vybavenia pre vlastné potreby, mali by ste pamätať na to, že použitie tohto nástroja poskytuje dobrú fyzickú prípravu, pretože v zmontovanom stave píla váži dosť veľa.

Recenzie zo siete

Môžem tvrdiť, že som si vedomý mnohých problémov sovietskych dvojtaktných motorov, práve kvôli úzkej komunikácii s touto budovou motora :), v tom istom čase bolo Priateľstvo pravdepodobne jedinou dostupnou motorovou pílou, ale charakter jej bol atsky, tieto dve desiatky častí, ktorým sa podarilo prezentovať celú veľa hádaniek, pochopiť, opraviť, previnúť, vyčistiť, prebudiť, nastaviť, regulovať, testovať všetko ako hodinky, ísť do lesa a voila ... nezačína a les nie je dobrým miestom na opravu Reťazová píla, IMHO Reťazová píla Priateľstvo je skvelý nástroj na štúdium práce dvojtaktných pracovníkov a technológie na ich opravu (iba Verkhovinov moped, ktorý som priniesol ako školák vo vreci od suseda), bol lepší, ale bolo možné ho znížiť iba vtedy, keď alternatíva k jej dvojručnému prívesu dvakrát sa rozpadla, a ak niečo začala, vždy bolo desivé, aby ju zasekla, tak ako posledný čas :), pamätám si, že sused dokonca bežal sám bez rušenia.

По моему мнению бензопила Дружба на нынешний момент это морально и технически устаревший хлам даже если она новая, но когда то это было безусловно чудо советской инженерной мысли

jurakez
//chipmaker.com.ua/index.php?/topic/1169-%D0%B4%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B1%D0%B0-4/&do=findComment&comment=19362

Прочитав эту ветку, нашел сегодня в гараже свою старенькую Дружбу и попробовал завести. Не заводится. Prešiel som si to už 100 krát, takže som si to dnes odniesol - zozbieral som ho (hodinu a pol) a začal to !!! je to veľmi zriedkavé. Ale nie je tam žiadny výkon a pri maximálnej rýchlosti je nedostatok paliva. Ale karburátor je tak primitívny, že sa prakticky nič nevyčistí a neupraví. Stručne povedané, vzdávam sa tohto zázraku technológie. Musíme vidieť nejakého primitívneho „partnera“ za 5 tisíc.Myslím, že bude viac zmyslu.
doktor-75
//www.mastergrad.com/forums/t11856-benzopila-druzhba/?p=139834#post139834

Loading...