Čo nemôže kŕmiť králiky: 10 jedovatých rastlín

Králiky, rovnako ako všetky hlodavce, sú bylinožravé, ale to neznamená, že môžu používať trávu.

Je veľmi dôležité, aby ste neurobili chybu pri výbere užitočných bylín pre svojho domáceho maznáčika a pre začínajúcich chovateľov bude užitočné vedieť, ktoré rastliny sú pre tieto zvieratá smrtiace.

Je všetka tráva užitočná?

Väčšina výživných králikov je potrava rastlinného pôvodu. Od začiatku jari do prvého mrazu sú králiky kŕmené rôznymi bylinkami, posilňujúcou a vyživujúcou imunitou vitamínmi, bielkovinami a minerálmi, ako aj zvyšovaním rastu mladých jedincov. Je však potrebné pripomenúť, že nie všetky zeleninové jedlá sú pre tieto zvieratá rovnako užitočné a niektoré - dokonca jedovaté.

Najprv budeme hovoriť o bylinkách potrebných pre kŕmenie zvierat a neskôr sa budeme zaoberať názvom a popisom tých rastlín, z ktorých sa králiky musia zdržať. Dobrý účinok na rast rastlinných bielkovín pre domáce zvieratá, ktorý je obsiahnutý v sadených zelených bylinkách v mladej forme. Alfalfa, vlčí bôb, mladý ovos, zimná raž, sír, rebarbora a petržlen sú vynikajúcimi zložkami výživy králikov. Ak sa rastliny zberajú "na neskoršie", ich zloženie zvyšuje hladinu vlákniny, ktorá je nedostatočne strávená gastrointestinálnym systémom králikov.

Tiež králiky dávajú prednosť: mäta, žihľava, lopúch, pšeničná tráva, šalvia, petržlen, quinoa, prasnica bodliak, medovka a kmín.
Samozrejme, že z určitej časti celého objemu trávy je potrebné len pripraviť prípravky na zimu z listov, kvetov a koreňov, ale zatiaľ čo je možné obohatiť diétu krmivom v podobe čerstvo porezanej trávy, nemali by ste ju stratiť. V kombinácii s ďalšími zástupcami flóry, liečivé púpavy zvýši chuť do jedla, nasýtia telo králikov proteínmi a žihľava v kombinácii so suchou potravou doplní zásobu chýbajúcich vitamínov. Zelená hmota podbeľky zlepší tráviaci proces a palina v miernom množstve očistí telo zvierat od červov.

Je to dôležité! Veľká úloha v strave bude hrať rôzne bylinné druhy potravín. Ako potrava je potrebné podávať trávu ako trochu sušeného ovocia: v tejto forme je pre zviera ľahšie stráviteľné.

Jedovaté rastliny

Použitie určitých bylín môže byť pre domáce hlodavce nepriaznivé alebo dokonca smrteľné. Tu je zoznam toho, čo nie je kŕmenie králikov:

 • iskerník (lat. ranunculus); iné mená: Adonis, divoká farba, nočná slepota;
 • ústrel (lat. pulsatilla); iné názvy: anemone open, sleep-grass, snowdrops;
 • zápasníkalebo prvosienka (lat. aconitum);
 • čemerice (lat. veratrum); ďalšie mená: bábkar, chemik, top, cemicary root;
 • jesenné šafranalebo kolhikum (lat. solchicum); iné názvy: nadčasová farba, morský šafran, jesenná farba, jesenný strom;
 • náprstníkalebo digitalis (lat. digitalis); iné názvy: vinár, zvončeky, vlčí náprstník;
 • lastovičník (lat. s helidóniom); iné mená: bradavičnaté, chischuha, gladirovnik, prehltnuté trávy, chistoplot;
 • Cicutaalebo všetky jedovaté (lat. сicuta virоsa); iné názvy: vodný králik, petržlen mačky, mutnik, gorigolova, voš;
 • bolehlav (lat. sonium); iné mená: palcát, puzzle, decht, jedovatý dáždnik;
 • divoká horčica (lat. sinapis arvensis L).

Je to dôležité! Ak je to možné, bude veľmi užitočné pestovať vlastnú trávu na kŕmenie. Takéto rastliny ako vika, ďatelina, vičenec, sudánska tráva, lucerna a žito sú veľmi výživné.

iskerník

Všade sa dajú vidieť ročné a vytrvalé blatouchy (bylinné rastliny s malými žltými kvetmi): počínajúc lúkami a končiac pastvinami. Ich kvitnutie padá na obdobie od začiatku jari do konca neskorej jesene. Nebezpečenstvo tejto rastliny pre králiky, ako aj pre iné vegetariánske zvieratá, spočíva v tom, že vo svojej čerstvej forme obsahuje jedovatý prvok s nepríjemným zápachom a pálivou chuťou - protoanemonínom. Králiky z tejto rastliny neumierajú, ale okrem straty hmotnosti v dôsledku akútnej otravy a hnačky sa ich blahobyt dramaticky zhoršuje. Keď je kosené seno mierne vysušené, hladina toxických látok klesá, ale je lepšie, aby sa kŕmili králiky, najmä malé. Najbežnejšie druhy trávy, ktoré by nemali byť podávané králikom: žuvačka bičíková a jedovaté blatouchy. Z fotografie vidíte, že všetci vieme, čo táto slávna, ale zákerná rastlina vyzerá.

Viete? V práci Shakespearovho "Romea a Júlie", lekárnik dal hlavnému hrdinovi prostriedok na ponorenie sa do smrteľného spánku, ktorý bol vyrobený z blatouchu.

ústrel

Trvalka kvitnúceho kvetu na jar (zástupca rodiny Buttercup) je nebezpečnejšia pre zdravie vašich domácich miláčikov ako blatouchy. Nachádza sa v lesných plesách otvoreného typu, na piesočnatej pôde, ako aj v suchých kopcoch. Konzumácia čerstvej trávy v tráve môže spôsobiť poruchy tráviaceho systému u králikov, poruchu dýchacieho systému (dýchavičnosť) a srdce, ako aj kŕče a paralýzu. Druhy lumbago obsahujúce jed: spánok-trávy, žlto-lumbago a žlté lúky.

zápasník

Zápasník alebo akonit, rovnako ako dva predchádzajúce druhy, je z čeľade blatouchy. To možno nájsť kdekoľvek, pretože požiadavky na podmienky závodu nenáročný (akýkoľvek terén, a to ako so suchou a mokrou pôdou). Najčastejšie jedovaté druhy bojovníka: normálne, vysoké, veľké a vlk. Najväčšia koncentrácia jedu je v koreňoch rastliny a jeho chemický názov - aconitin - sa odráža v názve. Počas kvitnutia sa nebezpečná látka šíri aj na kvety a listy; keď sa suší, jeho koncentrácia sa neznižuje, takže je mimoriadne nebezpečné dávať túto trávu zvieratku v čerstvej aj sušenej forme. Po použití tohto typu rastliny u zvierat dochádza k nekľudnému správaniu, sklonu k agresii, slintaniu a spomaleniu srdcovej frekvencie. Najhorší výsledok použitia trvalky môže byť smrť králika z respiračnej paralýzy.

čemerice

Trvácna bylina z čeľade Melanthian - čemeřice - má dva jedovaté druhy: biely a lobert. Môžete ich rozoznať kvitnutím v lete na stonkách až do výšky bieleho a citrónovo-zeleného kvetu. Akékoľvek časti rastliny (trávy aj odnože) sú nebezpečné pre králiky v akomkoľvek druhu: otrava je sprevádzaná črevnými poruchami, neúmyselným únikom slín, trasmi, kŕčmi a narušenými dýchacími procesmi. Vo väčšine prípadov zvieratá uhynú.

Viete? Kŕmenie králikov senom nielenže zohráva pozitívnu úlohu pri budovaní racionálnej a vyváženej stravy, ale tiež pomáha zvieraťu brúsiť zuby. Brúsne látky obsiahnuté v sušenej tráve sú vo fyzikálnych vlastnostiach podobné brúsnemu kameňu.

Colchicum

Vytrvalý zástupca rodu Lileinaceae s veľkými ružovými alebo fialovými kvetmi - colchicum - sa vyznačuje svojím škodlivým účinkom na kardiovaskulárny systém bylinožravcov v dôsledku vysokého obsahu kolchicínu. Ak rastlina vstúpi do diéty králikov, môžu byť pozorované nasledujúce príznaky otravy: poruchy čreva s nečistotami krvi, zvýšená produkcia slín a smrť za 24-48 hodín.

náprstník

Trvalka náprstník patriaci do rodiny Podorozhnikovs (predtým považovaný za zástupcu Noricnikovs) má veľké žlté alebo červené kvety s fialovým náprstok v tvare náprstok.

Vyskytuje sa tak na okrajoch lesa, ako aj v záhradách alebo chalupách. Pretože sa táto rastlina používa na lekárske účely, mnohí sa zaujímajú o to, či ju možno podať králikom. Odpoveď je jednoznačná: nie, pre trvalky v akejkoľvek forme, táto trvalka je nebezpečná. Vplyv jedu nemusí byť viditeľný vôbec, ale použitie tohto typu rastliny končí smrťou králikov, sprevádzané silnými kŕčmi.

Viete? Jedinečnosť zorného poľa králikov je, že dokonca vidia, čo sa deje za ich chrbtom: uhol ich pohľadu je otočený o 360 stupňov. Napriek tomu existujú dve slepé miesta: tesne pred nosom a tesne za šijou zvieraťa.

lastovičník

Vytrvalá reprezentácia makovej flóry s kvetmi zlatožltej farby - lastovička - sa vyznačuje nepríjemným odpudivým zápachom. Kŕče, poruchy tráviaceho systému (hnačka), všeobecná únava, slabosť a letargia sú hlavnými príznakmi použitia celandínu u králikov.

Cicuta

Rastlina hemlock, ktorá tiež nesie iné meno - jedovatý - nie je o nič menej nebezpečná pre králiky. Trvácny člen rodiny Umbrella môže byť uznaný pre malé biele kvety, rovnako ako prenikavý zápach pripomínajúci zeler. Distribuované na brehoch nádrží, ako aj v niektorých častiach močarísk. Jed, ktorý je obsiahnutý v rastline - cykutotoxín - je známy svojím silným škodlivým účinkom na prácu dýchacích orgánov, čo vedie k paralýze a smrti zvieraťa.

bolehlav

Ďalší zástupca rodiny dáždnikov - hemlock, alebo škvrnitý omeg - môže byť rozpoznaný hemlock-ako kvety zhromaždené v dáždniky, rovnako ako nie veľmi príjemnú vôňu pochádzajúcu z rastliny. Rastie hlavne v záhradách, ako aj v opustených pustatinách. Zvyčajné príznaky otravy rastlinou (poruchy tráviaceho systému, slinenie) sú doplnené paralýzou zadných nôh a neskôr smrťou.

Divoká horčica

Divoká alebo poľná horčica je zástupcom rodiny Cruciferous, ktorá sa vyznačuje žltými kvetmi a tiež plodmi podobnými pod. V mladom veku, rastlina nie je nebezpečná, ale keď sa objavia semená, horčičný olej sa začína vyrábať v ňom. Pri otrave u králikov sa vyskytuje nadúvanie, zhoršená defekácia (hnačka), často s krvným výtokom.

Je to dôležité! Okrem TOP-10 najbežnejších jedovatých rastlín pre bylinožravcov môžu byť králiky poškodené aj nasledujúcimi rastlinami: marsh marigold (trvalka s jasnožltými kvetmi); chrpy rohaté (rastlina s fialovými alebo modrastými kvetmi); Datura obyčajná (má biele kvety veľkej veľkosti); divé reďkovky; Avran officinalis (trvalka so žltkastými bielymi kvetmi); močiar kalla (má malé kvety v tvare klasu a jasne červené bobule); siatie cockle (má veľké kvety jasne červenej alebo karmínovej farby); kôň kôpor.

Požiadavky na trávu

Pre správny a účinný chov králikov je dôležitým aspektom nielen vedieť, ktoré rastliny sa môžu alebo nemali podávať týmto zvieratám, ale aj to, ako, v akom množstve a v akom čase by sa mali kŕmiť, aby sa predišlo problémom s trávením krmiva.

Ďalšie informácie o králikoch, ako sú: Kalifornský, Grey Giant, White Giant, Rex, Butterfly, Baran, Risen a Black Brown.

Dodržiavanie nasledujúcich jednoduchých pravidiel pre kŕmenie domácich zvierat ovplyvní kvalitu a obsah kalórií mäsa, ako aj účinnosť králičej kože:

 1. Krmte králiky naraz.
 2. Základom všetkého krmiva je tráva (v zimnom období - seno). Otáčaná alebo plesnivá tráva je odhodená. Diéta by mala byť čerstvo pokosená, ale mierne vysušená; alebo suché, ale zelené.
 3. Dospelí vyžadujú denné dávkovanie najviac 1 kg trávy, mladé zvieratá od 100 do 400 g (normy sena sa v zime znižujú približne 4-krát).
 4. Treba položiť trávu do kŕmenia nejaký čas po kosení, a po dlhšom čase, ak bylinné rastliny boli pokosené v skorých rosoch alebo po daždi. Vzhľadom k tomu, že gastrointestinálny trakt králikov je veľmi citlivý na surovú zeleninovú stravu, mierne vysušená tráva je práve to, čo obohacuje telo zvieraťa živinami a vitamínmi.
 5. Nová tráva na kŕmenie by sa mala zavádzať do stravy postupne (počas celého týždňa) a nádoba na pitie by mala byť vždy naplnená čistou vodou.

Je to dôležité! Strukoviny obsahujúce proteín a aminokyseliny majú dobrý vplyv na rast a prírastok hmotnosti u králikov.

Nesporným faktom je, že správne organizovaná strava našich domácich miláčikov je jedným z hlavných prvkov ich zdravého vývoja.

Takže rozumieme zoznam rastlín, ktoré pozitívne ovplyvňujú rast králikov, základné pravidlá pre kŕmenie zvierat, a tiež za typy jedovatej trávy, ktorá ohrozuje králiky s chorobami, a dokonca aj smrť.

Odporúčame Vám, aby ste sa zoznámili s takýmito ochoreniami králikov a metódami ich liečby: kokcidiózy, pasterolózy a myxomatózy.

Na tomto základe je pri príprave jedla potrebné nielen nasýtiť ho základnými živinami a prvkami, ale aj byť mimoriadne opatrný, aby sa do neho nedostali ani malé častice uvedenej toxickej flóry.