Osievame horčicu ako siderat

Biela horčica (tiež nazývaná žltá kvôli kvitnutiu) patrí k jednoletým rastlinám čeľade kapustníkov. Biela horčica sa pestuje ako krmivo a siderat (hnojivo).

V tomto článku sa dozvieme, kedy ho zasiať a vykopať, ako aj jeho užitočné vlastnosti.

Horčica je biela ako hnojivo

Je potrebné zasadiť zelený hnoj na miesto, kde bude hlavná plodina v budúcnosti rásť. Jeho pestovanie má priaznivý vplyv na pôdu a iné rastliny:

Viete? Poľnohospodári v Stredozemí ako prví používali horčicu ako hnojivo.
 • biela horčica obohacuje pôdu;
 • mení ťažké minerály na ľahko stráviteľné;
 • robí pôdu drsnejšou;
 • znižuje možnosť plesňových a plesňových chorôb;
 • odrádza od parazitov;
 • látky vylučované touto rastlinou, zlepšujú rast strukovín, hrozna.

Vlastnosti rastúcej bielej horčice

Pestovanie tejto plodiny nie je náročný proces, dokonca aj začínajúci záhradník to zvládne, pretože táto rastlina nie je vôbec rozmarná. Môže sa zasiať na jar aj na jeseň.

Kedy zasiať?

Tento siderat môže byť zasadený v záhradách alebo kvetinových záhonoch počas celej sezóny, ale najúčinnejšie je zasiať ho na jar aspoň jeden mesiac pred výsadbou „hlavnej“ plodiny. Ale aj spoločné pristátie na jeseň.

Zistite si, čo siderata prasia pod zemiakmi.
V južných oblastiach našej krajiny je tento zelený hnoj zasiaty aj v októbri, pretože rastlina rastie pri teplote 5-10 ° C a vydrží -6 ° C.

Ako zasiať?

Je to dôležité! Na jeseň, po zbere, je potrebné zasiať siderat, až kým sa burina neobjaví, aby nezasahovali do sadeníc. Pred výsevom siderat musíte pripraviť lôžka.

 • Odstráňte všetky buriny a zvyšky zeleniny.
 • Odporúča sa pridať humus do pôdy rýchlosťou 10-15 kg na 1 m2.
 • Vykopať a rozbiť veľké hromady zeme.
Kultúra výsevu je jednoduchá a nevyžaduje lepenie na konkrétny vzor. Semená musia byť zasiate pevne, pretože to neumožňuje vyplavenie pôdy a živín počas silných dažďov.

Ako sa starať?

Takáto kultúra môže byť zasadená na akejkoľvek pôde. Ľahké, stredné a dokonca ťažké pôdy sú na to vhodné, jedinou podmienkou v tomto prípade je dobrá drenáž.

Ako siderat tiež používať raž, phacelia, kozia tráva.
Úroveň kyslosti môže byť tiež ľubovoľná, ale optimálna hladina je 6,5 pH. Pokiaľ ide o osvetlenie, rastlina je tiež nenáročný, môže rásť v tieni a na slnku.

Za priaznivých podmienok sa po pár dňoch začnú objavovať siderata výhonky. V procese rastu vyžaduje veľké množstvo vlhkosti, pretože koreňový systém rastliny je povrchný. Počas obdobia sucha potrebuje hojné zalievanie. Krmivo nie je potrebné.

Kedy kopať?

Je to dôležité! Horčica nesmie byť zasiata na mieste, kde rástli kvitnúce kvety.
Než začnete vykopať rastlinu, musíte ju kosiť. Toto by sa malo vykonať pred kvitnutím, pretože:
 • počas kvitnutia rastú hrubé listy a stonky rastliny, čo predlžuje proces hnilobného procesu;
 • keď rastlina kvitne, absorbuje prospešné látky z pôdy, čím prestáva byť hnojivom;
 • znásobuje sa samo-výsevom a mení sa na burinu.
Po kosení je siderat pochovaný v zemi a za suchého počasia musí byť vykopaná plocha napojená na urýchlenie procesov rozkladu.

Často záhradníci zasiať bielu horčicu na jeseň, majú otázky o tom, kedy a či je potrebné kopať na všetky horčica zasiate na jeseň.

Existujú dve možnosti na výsadbu siderata na jeseň:

 1. Je zasadená na konci leta alebo začiatkom jesene, čo jej dáva možnosť rásť až do nástupu prvých jesenných mrazov, potom sú omrzliny ponechané v záhrade na celú zimu. Až do jari, stonky a listy pereprevayut, a na jar vykopať miesto. Táto metóda je najobľúbenejšia medzi záhradkármi a záhradkármi.
 2. Rastlina sa pestuje až do konca októbra a potom sa za pomoci kultivátora prekopáva. Ak nemáte kultivujúceho, môžete kosiť siderat a brúsiť ho a potom vykopať sprisahanie. Táto metóda je najúčinnejšia, pretože rastlina sa otáča oveľa rýchlejšie.

Ostatné druhy horčice na siderate

Sarepta (alebo sizuyu) horčica je tiež zasadená ako siderata. Táto odroda je ľahšie tolerovať nedostatok vlhkosti, ale dozrieva dlhšie na rozdiel od bielej. Horčica Sarepta je vyššia a rozvetvená rastlina, ale jej odolnosť voči chladu je oveľa nižšia ako odolnosť bielej.

Viete? Horčica bola pestovaná v Indii pred 3 tisíc rokmi.
Horčica v záhrade prináša veľké výhody a jediná škoda, ktorú môže priniesť, je, že sa môže premeniť na burinu, ale tento faktor závisí výlučne od vašej pozornosti.

Pozrite si video: KK2 (Október 2019).

Loading...