Epice: ako sa starať doma

Ak chcete vytvoriť útulnosť, zdôrazniť dizajn miestnosti, mať voľný čas a vyplniť prázdny priestor, alebo len potešiť oko - to je neúplný zoznam dôvodov, prečo sme rastliny rastlín. Voľba takéhoto „domáceho maznáčika“ je otázkou chuti a prijateľnosti požiadaviek na jeho starostlivosť. Episcia - kvetina, ktorá dokáže uspokojiť túto večnú túžbu človeka získať maximum za najnižšiu cenu! Luxusný vzhľad v kombinácii s strohosťou skromnosti v starostlivosti, aby epizóda žiaduce v mnohých domácnostiach, a najširšia škála odrôd nenechá ľahostajný aj tie najkreatívnejšie osoby.

Epice: čo je táto rastlina

Rastlina epizóda získala pozornosť pestovateľov kvetov nezvyčajnú farbu a štruktúru listov, rovnako ako širokú škálu farieb. Rastlina patrí k Hesnerovcom., dobre známe pre také populárne okrasné rastliny, ako je gloxínia (zvonček) alebo saintpaulia (africká fialová). Všetci členovia rodiny sa vyznačujú jasnými, nasýtenými farbami a väčšinou hustými, často sametovými listami. Takéto vlastnosti robia z epizi ideálnu okrasnú rastlinu s vysokými estetickými indikátormi. Episcia je stálezelená trvalka s mnohými druhmi, ktoré sa líšia tvarom a farbou kvetov a listov.

Viete? Mnohé chĺpky, ktoré pokrývajú listy a kvety rastliny, majú vlastnosti odrážajúce svetlo, preto, ak priame slnečné svetlo zasiahne kvetinu, vytvorí sa veľmi krásny žiariaci efekt. Ale, bohužiaľ, nebudete musieť obdivovať to na dlhú dobu, pretože jasné slnko je škodlivé pre rastlinu, ktorá uprednostňuje tieň..

Najbežnejšie typy epizód

Dnes existuje mnoho typov epizód, ich zoznamy zaberajú desiatky strán špecializovaných adresárov. Všetky tieto nepokoje farieb a foriem boli vytvorené na základe troch typov: episcia medenočervenej (Episcia cupreata), fialový plameň (Episcia lilacina) a epizódová plazivosť (Episcia reptans). Nasledujúci text popisuje najobľúbenejšie typy epizácií. Najčastejšie sa v domoch nachádzajú hybridy epickej medi.

 • Strieborný lesk (Silver Sheen). Rastlina má veľké dospievajúce listy so svetlo zelenými žilami, hranica je olivová. Väčšina listov má striebornú farbu najhustejšiu v strede a prerušenú hnedo-fialovými škvrnami štvorcového tvaru bližšie k okrajom.
 • Lesná krása (Silvans Beauty). Farebné spektrum listov tohto druhu je svetlozeleno-strieborné: pruhy nasýtenej svetlozelenej farby sú jasne vysledované na takmer úplne striebornom pozadí. Farby takéhoto eposu sú červené.
 • Čokoláda Velor. Táto odroda má zvláštny šarm: husto dospievajúce husté listy hnedo-fialovej farby s ružovými perleťovými a fialovo-modrými kvetmi, aby ste chceli poraziť rastlinu. Odroda je odolná voči environmentálnym faktorom a nenáročná na starostlivosť.
Viete? Najväčší záujem, ako aj najväčšia estetická hodnota, sú práve hybridné rastliny. Kvôli zvláštnostiam dedičnosti hybridných génov rodičovských jedincov sa získajú najbizarnejšie farby a odtiene listov a kvetov, ktoré ľudia tak veľmi milujú.
Milovníci jemných odtieňov ocenia najmä také odrody s ružovými kvetmi ako Pink Brocade a Pink Panther.
 • Ružový brokát Jeden z najjasnejších predstaviteľov tohto druhu: na niektorých miestach majú listy zbavené chlórofylu široké spektrum ružovočervenej farby, stred listu je strieborný a svetlozelený.
 • Ružový panter (Pink Panther). Táto odroda si vypožičala farbu a tvar listov od svojho predka, epicémiu medenočervenej. Listy majú farbu od tmavozelenej po hnedočervenú.
 • Epizia sa plazí. Popis tohto typu epitopov je začať s charakteristikami kríkov: dlhé plazivé výhonky vytvárajú sviežu kašu a robia z nej výhodnú možnosť na výsadbu do závesných kvetináčov, alebo v prípade potreby na vyplnenie veľkého množstva prázdneho priestoru.
Je to dôležité! Tento pohľad je najlepšie umiestniť v blízkosti hrnca s inými rastlinami. Rýchlo rastúce výhonky sa môžu zakoreniť v susediacich nádobách a nakoniec potlačiť životne dôležitú aktivitu týchto kvetov alebo dokonca spôsobiť ich smrť.
Episcia (alsobia) strieborná farba je tak odlišná od predstaviteľov svojho vlastného druhu, že bola dokonca označená ako samostatný druh - alsoby. Kvetina je zbavená ozdobných listov, charakteristických pre eposy, ktorých absencia je však kompenzovaná nezvyčajným kvetenstvom ozdobeným strapcami. Alsobia rastie svieža ker, jeho malé husté listy majú bohatú zelenú farbu.

Optimálne podmienky pre obsah

Po výbere tejto rastliny, mali by ste vedieť, ako sa starať o epos pre kvetina byť zdravý a potešiť oko. Epizóda sa nevzťahuje na rastliny, ktoré vyžadujú starostlivú špecifickú starostlivosť. Teplotné podmienky v obývacej izbe sú čo najbližšie k jej prirodzeným klimatickým podmienkam, preto je minimálna starostlivosť.

Ak ste už skúsený kvetinárstva, potom budete môcť pestovať ďalšie izbové rastliny, ktoré sú viac rozmarné v starostlivosti: anthurium, azalea indica, arrowroot, vnútorné zimostráz, orchidea.

osvetlenie

Episcia potrebuje slnečné svetlo, pretože je to nevyhnutné pre fotosyntézu, ale dlhodobé vystavenie priamemu slnečnému svetlu má negatívny vplyv. Ideálne by bolo rozptýlené slnečné svetlo alebo čiastočný tieň. Existuje priamy vzťah medzi množstvom a intenzitou vyprodukovaného svetla a vzhľadom na vzhľad listu. Prebytočné a vysoko intenzívne lúče budú vyzerať redne a skrútené listy, ktoré stratia pružnosť a stanú sa mäkké na dotyk. V pokročilých prípadoch sa objavujú príznaky vysychania: žltnutie, vädnutie, strata lístia.

Je to dôležité! Skúsení pestovatelia hovoria, že aj keď sú dodržané všetky odporúčania na výber miesta pre kvetinu, niekedy je potrebné ho niekoľkokrát zmeniť, kým sa nenájde miesto, ktoré sa vám páči.
Nedostatok svetla. Skutočnosť, že starostlivý majiteľ preháňal, snažil sa chrániť kvetinu pred vysychaním, podnietil rozdrvené listy na predĺžených stopkách. Predĺžený stopka je pokusom dosiahnuť svetlo.

teplota

Episcea je teplomilná rastlina a chlad môže byť dôvodom, prečo v jarnej a letnej sezóne kvitne. Teplota pri teplote 18-23 ° C, ktorá je obvyklá pri vyhrievanom obydlí, je ideálna pre obsah epitsy. Stojí za zmienku, že vyššia teplota je vhodnejšia ako nižšia. Je tiež vhodné vyhnúť sa návrhom.

Zvláštnosti domácej starostlivosti

Ak epilácia dostane náležitú starostlivosť, môžete rozmýšľať o reprodukcii rastlín. V závislosti od ročného obdobia je potrebné dbať na kvalitu pôdy a vlhkosť. Domáca starostlivosť zahŕňa zavlažovanie, tvorbu kríkov a sezónne hnojenie - tri zložky zdravej rastliny.

zalievanie

Frekvencia a hojnosť zavlažovania závisí od sezóny. Počas vegetačného obdobia (jarno-letné obdobie) je potrebné epikutať vodu často a pravidelne - každé 2 až 4 dni. V období jesene a zimy je kvet v pokoji a frekvencia zalievania sa znižuje. Dobrým návodom pre správny výpočet frekvencie zavlažovania v období jesene a zimy je vyschnutá vrchná vrstva zeme.

Vlhkosť vzduchu

Episcia je tropická rastlina, ktorá preferuje vysokú vlhkosť vzduchu. To je dôvod, prečo sa cíti skvele v skleníkoch a skleníkoch a rastie v takých podmienkach na enormnú veľkosť v krátkom období. Problémy spojené s nedostatkom vlhkosti vo vzduchu zvyčajne začínajú vykurovacím obdobím. Niekedy, na vyriešenie problému, stačí len presunúť kvetináč ďaleko od ohrievača, ale to nie vždy pomôže. Najčastejšie chyby pri pokuse zvlhčovať vzduch:

 • Postrekovacie zariadenia. Postrek skutočne pomáha zvýšiť vlhkosť vzduchu, ale táto metóda je úplne nevhodná pre rastliny s pubertálnymi listami, pretože vlhkosť nahromadená na klzných plochách narúša tepelnú výmenu týchto farieb.
 • Striekanie vzduchu okolo kvetu. Je zvedavé, že mnohí ľudia to robia aj napriek nízkej účinnosti procedúry: len malé percento vlhkosti pôjde do pravého plynného kvetu; vlhký vzduch sa nebude sústreďovať okolo závodu a čoskoro sa rozptýli v miestnosti.
Najlepším riešením by bolo umiestniť banky s receptom do špeciálnych paliet s mokrou rašelinou na dne. To poskytne požadovanú úroveň vlhkosti v ktoromkoľvek ročnom období.

Top dressing

Top dressing sa vykonáva na jar av lete. Na tento účel sa používajú minerálne hnojivá, z ktorých sa pripravuje slabý vodný roztok - koncentrácia hnojiva v konečnom roztoku by mala byť dvojnásobná, ako je uvedené na obale. Je to spôsobené požiadavkami kvetu na pôdu. Faktom je, že pôda v prirodzených biotopoch Epice je dosť chudobná na minerály a ich prebytok môže negatívne ovplyvniť rastlinu.

Orezávanie a tvarovanie

Rýchlo rastúca kvetina bude „zaťažovať“ príjemnými problémami pri rezaní a tvarovaní kríka. Dlhé výhonky (ako napr. Plíženie E.) sú narezané špeciálnymi nástrojmi alebo nožnicami a stonky sú opatrne oddelené od stonky ďalšou výsadbou v rovnakom hrnci okolo materskej rastliny, aby sa vytvoril bujný krík.

Stojí za zmienku, že E. plíživý má svieži krík z prírody a šíri sa prirodzene prostredníctvom samo rastúcich výhonkov, ktoré sa odchyľujú od materskej rastliny. Prerezávanie a tvarovanie sa vykonáva vždy na jar av lete.

Transplantácia: hrniec a pôda

Epizóda, ako opis druhov uvádza, má pomerne rozsiahly koreňový systém, rastie do hĺbky a do šírky s takmer rovnakou intenzitou, preto musí byť hrniec dostatočne veľký. Ale jeho veľkosť by mala zodpovedať veľkosti kvetu: nemali by ste zasadiť malú rastlinu do obrovského hrnca. Je oveľa efektívnejšie robiť transplantáciu epizód každých pár mesiacov. Existuje niekoľko možností pre vhodnú pôdu pre kvet:

 • Zmes pre Saintpaulia. Najoptimálnejšia možnosť, pretože všetky potrebné komponenty sú už pripojené v správnom pomere a pôda je pripravená na použitie.
 • Univerzálna pôda. Prijateľná možnosť, ale táto pôda nevyhnutne potrebuje pridanie perlitu, čo ho robí optimálne voľným pre epifikáciu a má antimikrobiálne vlastnosti.
 • Premiešajte pôdu sami. Táto možnosť je tiež možná. Na tento účel budete musieť kombinovať listový substrát, perlit a rašelinu v pomere 3: 1: 1.

Chovateľské metódy

Žiadosti priateľov a známych, alebo jednoducho túžba získať ďalší hrniec s obľúbenou kvetinou, vás bude premýšľať o tom, ako propagovať epos. Epizóda sa množí semenami a vegetatívne (odrezky a listy). Najvhodnejšia je metóda vegetatívneho rozmnožovania. To je oveľa jednoduchšie robiť technicky, a navyše, táto metóda umožňuje uložiť stupeň. Ak sú dodržané všetky pravidlá transplantácie a údržby, zakorenenie sa vyskytuje pomerne rýchlo - do týždňa. Reprodukcia pomocou semien vyžaduje vytvorenie skleníkových podmienok, pre ktoré sa hrniec so sadenicami pokrytými sklom, kontroluje konštantnú vlhkosť pôdy. Počas reprodukcie epilácie listom sa oddelí od materskej rastliny a vnikne do vlhkej pôdy do hĺbky 1-1,5 cm.

Výhonky bočných výhonkov. Ak momentálne nemáte hrniec alebo vhodný substrát, oddelený výhonok sa prvýkrát vloží do vody. Pred objavením sa koreňov sa do vody umiestni výhonok, ktorý má až 4 uzliny, ponorený do 3 - 4 cm, ktorý sa dá ľahko rozmnožiť v kmeňových rezoch. Na tento účel sa stonka odreže a zakorení do substrátu do hĺbky 1,5-2 cm.

Viete? Sexuálny spôsob rozmnožovania (s pomocou semien) časom povedie k strate odrodových vlastností epicea. Je to kvôli zvláštnostiam dedičnosti genetického materiálu dcérskych rastlín od rodičov.

Choroby a škodcovia: prevencia a liečba

Väčšina chorôb, ako je výskyt škodcov, sú spúšťané zvláštnosťami podmienok, ktoré sú nevyhnutné pre epikémiu: zvýšená vlhkosť pôdy, nedostupnosť pre priame slnečné svetlo sú ideálne podmienky pre plesne. Aj kvet môže trpieť mealybugs a koreňové háďatká. Stojí za zmienku, že s náležitou starostlivosťou epizódy ochorejú veľmi zriedka. Perlit, ktorý musí byť prítomný v pôde, je vynikajúcou prevenciou proti hubám.

S parazitmi však bojujú pomocou špeciálnych prostriedkov, ako sú Actellic alebo Fitoverm. Zvláštne nebezpečenstvo je koreň háďatka. Keď sa nakazia týmto parazitom, stopky sa odrežú a materská rastlina sa musí vyhodiť s ďalšou dezinfekciou hrnca. Ak sa rozhodnete pre epipsii, táto kvetina môže byť vďačná dekorácia vášho domova s ​​minimálnou, ale náležitou starostlivosťou. Požiadavky na podmienky jeho údržby nie sú také veľké, aby boli pre majiteľa záťažou, ale postačovali na to, aby sa cítili ako účastníci a zodpovednosť za život inej bytosti, ako aj aby získali minimálne zručnosti v kvetinárstve a botanike. Vytvorenie kríkov rôznych tvarov alebo odvodenie nových hybridov z týchto rastlín je zaujímavou aktivitou vo vašom voľnom čase, ku ktorej môžete zahrnúť aj deti.

Pozrite si video: World War One ALL PARTS (Marec 2020).