Takýto rôznorodý šalátový šalát: Riga, Tatar, Severná červeň a iné druhy a odrody

Každý pozná názov rastlinného „šalátu“, ale nie každý vie, že šalát je považovaný za jeho synonymum. Chrumkavé listy tejto zeleniny dopĺňajú všetky pokrmy a jej zloženie nasiakne ľudské telo mikroprvkami a vitamínmi. Deti aj dospelí milujú.

Rozmanitosť druhov a odrôd vám pomôže vybrať si produkt, ktorý sa vám páči na varenie, medicínu alebo kozmetiku. Povieme všetko o každej odrode, ukážeme sa na fotografii a podelíme sa o tajomstvo starostlivosti o rastlinu.

Koľko druhov a odrôd sú všetky jedlé?

Miesto výskytu biotopov. Šalát obsahuje 147 druhova je známych asi 1000 druhov odrôd, nie každý z nich je jedlý. Je potrebné dávať pozor na divoké druhy šalátu, pretože niektoré z nich sú jedovaté.

Divoké druhy rastú na brehoch riek, na cestách a v pustatinách Ruska, Ameriky, krajín Ďalekého východu, Afriky a ďalších. Používajú sa na lekárske účely, pretože majú liečivé účinky.

Odrody šalátu možno rozdeliť na:

  • pol špicatý;
  • Kochan;
  • list;
  • voľne žijúcich (burín) druhov.

Ďalej sa budeme rozprávať o Tatarskom a iných rastlinných odrodách, predvádzať fotografie.

Polukochanny

Pre polozakryté druhy je charakteristická vyvýšená ružica listov s voľnou hlavou v strede., Farba šalátu môže byť rôzne odtiene zelenej, fialovej a červenohnedej. Listy rastliny sú zvyčajne zaoblené s hladkými, zvlnenými alebo zubatými okrajmi. Najobľúbenejšie odrody sú:

riga

Založená na lotyšskej štátnej farme "Riga". Latinský názov znie ako „Lactuca sativa Rijskiy“. Odroda sa vyznačuje veľkou polozvednutou ružicou s listami svetlo zelenej farby. List je veľký, má vejárovité hrany.

Zelenina sa považuje za skoré dozrievanie a pripravená k jedlu za 50-60 dní. Odolné voči nízkym teplotám a skrutkovaniu.

Gentelina (Gentilina)

Tento druh má krásny vzhľad a dlhý čas nevyťahuje stonku., podobný triede "Azart". Na vyvýšenej ružici rastú svetlo zelené kučeravé, ostré a šťavnaté listy.

Predčasne kultivovaný kultivar sa začína zbierať už 30-40 dní od prvých výhonkov.

Northern Blush

Listy s hnedým tieňom a ryhovanými hranami jemná chuť a krásny vzhľad. Tieto vlastnosti sú však úplne závislé od podmienok a miesta pestovania. V polostrove a skleníkové listy budú jemnejšie a mastné, a ich farba bude svetlo zelená s ružovkastý nádych, tzv červenať.

Na chladnom alebo slnečnom mieste, bude rastlina bohatá burgundskej farby s hrubými a tvrdými listami. Zelenina sa často používa na zdobenie jedál.

Klavír (Klavír)

Voľná ​​hlava má oválny tvar. Zaoblené zelené listy sú mierne pľuzgiere s vlnitými okrajmi. Šalát je odroda v polovici sezóny a úplné dozrievanie nastáva na 50-70 dní.

Grand Rapids (Grand Rapid)

Rýchlo rastúce veľké rastliny so zelenými listami.rastie na výstupe. Listy, vlnité na okrajoch a zvlnené v sebe, šťavnaté a chrumkavé. Rastlina je odolná voči kvitnutiu, miluje slnečné svetlo. A v tieni vytiahne a dáva menej listov.

Po mesiaci sa dá použiť na varenie a zdobenie jedál a občerstvenia. Vzhľadom na svoje bohaté zloženie, šalát je jednou z prospešných zeleniny.

Vzrušenie (AZART)

Mierne vyvýšená ružica s listami môže dosiahnuť výšku až 27 cm. Závod má veľké listy v tvare vejára jasne zelenej farby. s vlnitými okrajmi. Štvrťročný šalát dozrieva celkom 64-70 dní po prvých výhonkoch. Nevýhodou odrody je rýchle roztiahnutie šípky a krátka trvanlivosť po zbere.

chumelenice

Rýchlo rastúca odroda sa pestuje v ruskom výbere. Listy sú umiestnené na výstupe, stredne veľké s vlnitými okrajmi nasýtenou zelenou farbou. Pestovanie v dobre osvetlenom priestore, po 30 dňoch, môžete riediť a zber.

Jesť šalát povedie k chudnutiu, takže sa odporúča pri diéte a športu.

Head Out

Kapusta vyzerá podobne ako kapusta, ale má viac jemných a mastných listov., Pre odrody charakterizované tvarovanou hustou alebo voľnou hlavou. Najprv sa objaví zásuvka a až po 45-60 dňoch sa vytvorí hlava. Môžete zasadiť pomocou semien v otvorenom teréne alebo cez sadenice. Tento druh sa odporúča pre tieto druhy. Najbežnejšie sú.

Buru

Na horizontálnej ružici sú okrúhle zelené listy s vlnitými okrajmi. Hlava kapusta je okrúhla a hustá, dozrieva 50-70 dní po prvých výhonkoch. Líši sa vo vysokej produktivite.

etna

V latinčine hovorí "Aetna". Šalát má hustú zaoblenú hlavu, listy sú zelené s zubatými okrajmi.

Hmotnosť zeleniny dosahuje 600 gramov. Úplné zrenie nastáva pri 70-90 dňoch.

komodor

Má zaoblenú hustú hlavu s chrumkavými a jemnými listami. Môžete zasadiť okamžite v otvorenom teréne alebo cez sadenice. Úroda sa môže zbierať za pol až dva mesiace.

Asolo (Assol)

Neskorá dozrievajúca odroda má vynikajúcu chuť a vzhľad., Listy zelenej s gaštanovo-fialovými vlnitými okrajmi sú umiestnené na hustej hlave. Zásuvka dosahuje výšku až 20 cm a hlava môže vážiť až 500 g. Je to neskorá zrelá zelenina (85 dní od siatia), odolná voči kvitnutiu a pokles teploty.

Pirát (Pirata)

Veľká voľná hlava šalátu dosahuje hmotnosť až 300 g. Mastné listy sú zelené s červenými, ružovými alebo hnedými odtieňmi.

Zvláštnosťou skorej zrelej odrody (40-45 dní od výhonku) je jej nezvyčajná farba, výborná chuť a vysoký výťažok.

Ľadová kráľovná (Glacies Regina)

Nie veľmi hustá hlava sa začína formovať po vzhľadu 8 listov. Listy sú jasne zelenej farby s veľkými, zvlnenými a zubatými okrajmi.ako vzory mrazov, odtiaľ názov. Zrenie nastáva počas 45-55 dní, keď zelenina dosiahne hmotnosť až 500 g

Rosemary (Rosmarinus)

Okruh kruhový a hustý, dosahuje strednú veľkosť. Okrúhle oválne listy zelenej farby s antokyaninovým (červeno-hnedým) odtieňom na okrajoch.

Plná zrelosť nastáva 63-75 dní po siatí.

Mowgli (Mowgli)

Veľké okrúhle husté "hlava" s tmavozelenými listami. Majú ryhované hrany a chrumkavú chuť. Úroda sa môže zbierať 70. deň od siatia. Charakteristikou odrody je celoročné pestovanie.

list

Druhy listov tvoria zväzky s 5-10 letákmi, Je lepšie zasadiť sa na jar, pretože v lete je stonka vytiahnutá a šalát sa stáva horkým v chuti. Takéto druhy sú skoro dozrievajúce, čo umožní získať úrodu oveľa skôr ako iné druhy.

Kritset (Kricet)

Svetlozelené alebo žltkasté vlnité listy s zubatými okrajmi sú zoskupené. Rastlina dozrieva 30-45 dní od prvých výhonkov. Jemný a príjemný na chuť.

Zelenina odolná voči vysokým teplotám a prešitiu.

Balet (Lactuca sativa Balet)

Horizontálna ružica so zelenými listami, ktoré majú vysoko vlnité hrany. Považuje sa za neskorú dozrievajúcu odrodu. Dozrieva za 34 dní. Ľahko znáša nižšie teploty a nedostatok svetla.

Rosella (Rosella)

Včasný zrelý šalát dosahuje výšku 30 cm, silne zvlnený a zvlnený listy sú zelené s červenými vínovými hranami, Chrumkavé a mäsité rastliny dozrievajú 40-45 dní.

Merlot (Merlo)

Odroda rastie v kompaktnom hustom kríku s silne ryhovanými listami žltej farby s červeno-ružovými okrajmi.

Úroda je pripravená na zber po dobu 50-55 dní, takže rastlina je považovaná za stredne skorú.

Record (záznam)

Svetlo zelené listy rastú malý krík a majú vlnitý tvar. Zrenie nastáva za 60-70 dní. Rastliny, ktoré strieľali šípku strácajú všetky svoje prospešné vlastnosti.preto ich nemožno použiť.

Typy a odrody šalátu, ktoré patria k burinám

Existujú druhy šalátu, ktoré rastú v pustatinách, pozdĺž cesty alebo na brehu riek. Sú považované za burinu. Niektoré z nich sú jedovaté.

Sibírsky (Sibirica)

Táto trvalka môže dosiahnuť výšku až 70 cm, má celé podlhovasté listy a malé modré kvety.

Môžete sa stretnúť na brehoch riek a jazier, na lúkach, v bažinatých lesoch a na cestách. Považuje sa za vzácnu rastlinu, preto je chránená na mnohých územiach.

Tatar (Tatarica)

Listy Strugovidnye a modrasto-fialové kvety rastú na rozvetvenom kmeniVýška dosahuje až 100 cm, rastie po stranách ciest, na skládkach a na brehoch riek. Rastlina je trvalka.

Divoký alebo kompas (Lactuca serriola)

Na stonke, ktorá sa môže natiahnuť až do 120 cm, rastú podlhovasté ozubené listy a žlté malé kvety.

Ako sa starať o rastlinu?

Hoci rastlina nevyžaduje osobitnú starostlivosť, ale v poriadku Ak chcete získať dobrú úrodu, musíte mať na pamäti niekoľko pravidiel:

  • čas na uvoľnenie pôdy a zriedenie šalátu;
  • vytiahnuť všetky buriny;
  • vodu.

Zalievanie by malo byť vykonané hojne v teplo raz, v chladnom čase, až 2-3 krát týždenne. Odporúča sa to urobiť ráno. Rastlina nepotrebuje kŕmenie, Šalát je veľmi užitočný produkt, ktorý obsahuje veľa vitamínov a mikroelementov.

Rôzne druhy a odrody vám pomôžu vybrať nielen zeleninu, ktorú chcete ochutnať, ale aj krásny vzhľad, ktorý môžete použiť na ozdobenie rôznych jedál. Šalát možno kúpiť v takmer každom obchode alebo ľahko pestovať na svojich stránkach a na parapete.

Loading...