Ako zasadiť a starať sa o čierne ríbezle

Aká je užitočnosť čiernych ríbezlí?

Čierny ríbezle je považovaný za jeden z najužitočnejších a chutných plodov. Čierne ríbezle sa používajú v medicíne, varenie. Používa sa na prevenciu niektorých chorôb.

Čierne ríbezle poskytuje ľudskému organizmu rôzne druhy vitamínov (A, vitamíny skupiny E, B, C, H), mikroprvky (fluór, železo, jód, meď, kobalt, zinok, mangán), makrobuňky (vápnik, draslík, fosfor, vápnik). Je to najužitočnejšie pre zdravie, dáva silu a ráznosť.

Tiež, čierne ríbezle je cenený vzhľadom na obsah vlákniny, organické kyseliny, pektíny, cukor, éterické oleje. Listy ríbezlí sú obdarené všeobecne prospešnými vlastnosťami. Koniec koncov, obsahuje veľké množstvo fytoncíd - sú to prchavé látky, ktoré bojujú proti mikróbom. Berry, čierne ríbezle, sa používa na varenie rôznych čajov. S ním je čaj chutnejší a zdravší.

Čierne ríbezle majú tieto užitočné vlastnosti:

 1. Čierne ríbezle je veľký ľudový liek na posilnenie imunitného systému. Obsahuje veľa kyseliny askorbovej.
 2. Bohatý na antioxidanty.
 3. V ňom je veľa makroživín a bez nich je výmena buniek nemožná.
 4. Zahrnuté v stopových prvkoch potrebných pre bunkový metabolizmus.
 5. Ríbezle sú nasýtené antokyanínmi (tieto látky pôsobia ako ochrana proti rôznym škodám).
 6. Dokonale dezinfikuje, zmierňuje zápal. Odporúča sa užívať s SARS v pooperačnom období.
 7. Má priaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém. Tiež sa odporúča jesť, tí, ktorí majú zlý zrak, alebo majú problémy s pečeňou.
 8. Pri použití čiernych ríbezlí môžu zmiznúť malé vrásky.
 9. Je tiež dokázané, že ríbezle sú vynikajúce na prevenciu závažných ochorení, ako je Alzheimerova choroba, výskyt zhubných nádorov.

Čierne ríbezle udržujú užitočné vlastnosti aj po zmrazení, tepelnom spracovaní. V ľudovej medicíne sa používa na liečbu kašľa.

Je tiež zaujímavé čítať o odrodách jahôd.

Najobľúbenejšie odrody

Dnes môžete počítať 224 odrôd ríbezlí. Sú rozdelené na skoré dozrievanie (Exotické, Nara, Dachnitsa, Nika, Sevchanka), odrody v polovici sezóny (Dubrovskaya, Dobrynya, Perun) a neskôr (Vologda, Katyusha, Jadrová, morská pannaa) odrody.

Typy ríbezlí, ktoré prinášajú maximálny výnos patrí: "poklad" - najsladšie bobule, "jadrové" - najväčší, "hrubý" - najchutnejšie. Vlasť týchto odrôd je Altai. Z jedného rybízu Bush môže zbierať takmer päť vedier bobúľ. Veľkosť jednej bobule bude s hroznom. Všetky ríbezle sú korenené takmer súčasne.

Niektoré odrody čiernych ríbezlí sa neboja škodcov a parazitov. Patrí medzi ne:

 1. Stupeň "Ilya Muromets". Je nezraniteľný voči takémuto škodcovi ako kliešť obličiek. To je silný obrovský a obrovský krík. Keď zrelé bobule nie sú sprchované.
 2. Odroda "Vasilisa krásna" sa vzťahuje na polovice sezóny kríky. Nepriepustný do múčnatky.
 3. Odroda "Jubilee Copan" má silné kríky, má vysoké výnosy. Táto odroda je vyberavá pre horúce leto a rôzne škodcov.
 4. Ďalšou odrodou, ktorá je odolná voči tepelným a hubovým mikroorganizmom, je Selechenskaya-2. Ona bude tiež pohodlne rastie v tieni.

Ako pestovať ríbezle

Podmienky výsadby čiernych ríbezlí

Najlepšie obdobie na pestovanie ríbezlí je jeseň. Hoci to môže byť zasadené na jar. Ale to sa neodporúča, aby to, pretože na jar púčiky kvitnú veľmi rýchlo, a tam je veľmi málo času na rastlinu, aby sa silnejšie.

Rybie kríky sú zasadené koncom septembra - na začiatku októbra, je žiaduce mať čas pred začiatkom mrazu. Výhoda výsadby na jeseň spočíva v tom, že Zem sa v období hibernácie stáva hustejšou v blízkosti koreňového systému a na jar sa prebúdzajú a začínajú dobre rásť.

Ríbezle dávajú prednosť mokrej pôde. Preto sa jej páči v severnej alebo severozápadnej časti krajiny. Hlavná vec, že ​​miesto bolo chránené pred vetrom. Rybári môžu žiť nielen v tieni, ale aj tam, kde je slnečné svetlo, ale všetko by malo byť v miernosti.

Požiadavky na pôdu (kyslosť, hĺbka jamy)

14 dní pred začiatkom výsadby ríbezle nutne vykopať diery. Všetky škodlivé látky, napríklad chlór, ktorý sa dostal do hnojiva vo forme hnoja, opustia otvorenú jamu. Toto je prvý krok.

Druhým krokom bude privádzanie jamy, t.j. zavedenie užitočných látok. Je potrebné pripraviť zmes na vstup do zeme v takom pomere: 300 gramov popola a 200 gramov superfosfátu sa odoberie na 1 vedro hnoja.

Vypočítajte hĺbku jamy. Mal by byť dvakrát väčší ako korene budúcich sadeníc. Štandardná jama pre sadenice bude jáma tejto veľkosti: šírka - 60 cm, a hĺbka - takmer 50 cm.

Teraz budeme hovoriť o kyslosti pôdy. Ak je kyslosť pôdy, kde rastú sadenice, 4-5 PH a nižšie, potom sa do jamy naleje 100 g vápenca, napríklad krieda, vápno, hasené vodou. Ak chcete zachovať vlhkosť, musíte pravidelne uvoľňovať pôdu pod sadenicami.

Správna starostlivosť je kľúčom k dobrej úrode.

Nezabudnite na vodu

Ríbezle sú zriedkavo zriedené, zvyčajne dvakrát alebo trikrát za sezónu. Prvé zalievanie je začiatkom rastu výhonkov a tvorby vaječníkov, druhá je, keď bobule začínajú spievať, a tretí zalievanie po skončení zberu. Niekedy je na jeseň napojená, ale je to len v prípade, keď nie je dážď.

Nalejte ríbezle v množstve 1 m2. 4-5 vedierok vody v prefabrikovaných jamkách, asi 15 cm hlbokých, v letných horúčavách je potrebné kontrolovať pôdnu vlhkosť, to sa robí jednoduchým spôsobom. Je potrebné vykopať zem na jednom bajonete lopaty, ak je zem mokrá, nie je potrebné ďalšie zavlažovanie.

S nedostatkom vlhkosti, rastliny môžu vidieť pomalý rast výhonkov, a počas dozrievania bobúľ - ovocie môže rozpadať. V prípade sucha na jeseň môžu kríky zamrznúť.

Hnojivo pre čierne ríbezle

Niekedy v krajine, čierne ríbezle chýba najužitočnejšie látky. Je potrebné kŕmiť. To sa vykonáva počas celého obdobia rastu ríbezlí. Ihneď po výsadbe rastliny v krajine, a v prvých dvoch rokoch, rybíz dostane v správnom množstve draslíka a fosforu z pôdy, ktorá oplodnila pôdu pred výsadbou. Na začiatku jari potrebuje dusík, je privedená pod ríbezle, je pochovaná a napojená.

O tri roky neskôr, okrem kŕmenia dusíkom na jar, sa na jeseň na jeseň vnesie asi 5 kg organických hnojív, superfosfátov (50 gramov) a síranu draselného (20 gramov).

Ak ríbezle rastú na bažinách, potom je potrebné kŕmenie raz za tri roky. V pôde musí urobiť 4 krát v priebehu roka, vápno. Tiež superfosfát a síran draselný.

V ročnom kŕmení potrebuje ríbezle, ktoré rastú na piesočnatých pôdach. To sa robí na jar.

Potrebujem orezať krík?

Čierne ríbezle by sa mali strihať ročne. Každá vetva ríbezla by sa mala aktualizovať raz za tri roky, pretože staré vetvy dávajú zlú úrodu.

Rezanie ríbezlí má priaznivý vplyv na tvorbu puzdra, na neustálu aktualizáciu a dávkovanie zaťaženia plodín na puzdre.

Ríbezle je možné znížiť na jar a na jeseň. Hlavným účelom rezania na jar, je odstrániť mrazené vetvy, je potrebné riediť husté konáre ríbezle. Rez by mal byť skoro na jar, až kým šťava nepreteká. Rezy pobočiek rozmazané ihrisko. Je však potrebné to urobiť čo najskôr, až kým puky nerozkvitnú. Na jeseň odstraňujú nepotrebné jednoleté stonky: sú to vetvy, ktoré ležia na zemi, sú infikované škodcami, ktorí rastú na rastline viac ako dva roky a majú tmavšiu farbu.

Príprava na zimu

Príprava čiernych ríbezlí na zimu si vyžaduje veľkú pozornosť. Je lepšie to urobiť na konci októbra, kým nie je zima. V zimnom období je potrebné ho chrániť pred silnými a pretrvávajúcimi mrazmi, pred nedostatkom vody a pred rôznymi škodcami.

Postup prípravy ríbezlí na zimovanie:

 1. Orezávanie ríbezlových vetiev.
 2. Vrchný obväz z kríka s močovinou.
 3. Je potrebné kopať zem okolo kríka, ale nie veľmi hlboko. Aby boli korene teplé, pôda je mulčovaná suchými listami, senom, pilinami, šupkami slnečnicových semien.
 4. Pri prvých mrazoch zasiahne ríbezľový krík lano. To sa robí tak, aby sa vetvy netierali o seba.
 5. Odporúča sa tiež posypať krík snehom v niekoľkých vrstvách, najmenej 15 cm, aby sa zabránilo zamrznutiu rastliny v najťažších mrazoch.
 6. Pre prístrešok môžete použiť všetko, čo máte po ruke: staré prikrývky, slama, kartónové krabice.

Loading...