Rastlina Potentilla, jej druhy a odrody

Patrí do čeľade ružové, najčastejšie medzi druhmi sú cinquefoil white a cinquefoil kalgan. Tieto rastliny sú široko používané v medicíne, a to ako oficiálne a ľudové, ktoré majú veľa liečivých vlastností.

Potentilla má viac ako 500 druhov a odrôd kríkov a subshrubov. Závod môže byť ročný a celoročný, oblasť jeho distribúcie - Sibír, európska časť krajín SNŠ, Ural a Kaukaz. Mnohé druhy rastlín sa používajú na liečebné účely.

Koreňový systém vo väčšine druhov je rozhodujúci, so silným oddenkom. Stonky, v závislosti na druhu, môžu byť rovné, plíživé a plíživé. Listy potentily sú častejšie rozdelené do troch lalokov, ako jahodové listy, okraj listovej dosky je označený nerovnými klinčekmi, horná časť listov je pokrytá mäkkou hromádkou.

Potentilla kvitne v júni (v závislosti od druhu) a kvitne až do neskorej jesene. Kvetenstvo je dáždnik a paniculate, kvety druhov sú v priemere 2 cm v priemere, pravidelné alebo dvojité. Farba kvetov je rôznorodá: všetky odtiene dúhy, okrem príliš tmavých fialových kvetov. Na konci kvitnutia sa tvorí ovocie - mnohofarebné.

Potentilla biela (Potentilla alba)

Potentilla biela - trvalka, pripomínajúca lesné jahody. Táto rastlina je bežná v Bielorusku, v lesoch Ukrajiny, v krymských stepiach. Výška striebristky je až 30 cm, koreň rastliny dosahuje dĺžku 50 cm, listy sú svetlozelené, rozdelené do piatich platní. Stonky sú tmavo hnedé. Kvety sú biele, veľké, až 3 cm v priemere, majú päť okvetných lístkov, kvetenstvo vo forme dáždnika. Potentilla biele kvitne koncom mája - júna.

Neobvykle krásne biele odrody: t

  • "Veitchii" - s červenými tyčinkami;
  • "Snowbird" - semi-double kvety.

Potentilla brilantná (Potentilla nitida)

Potentilla je brilantná - nízka, až 7 cm, ker, pokrýva zem hustým kobercom. Listy sú vo forme ružice strieborno-zelenej farby, s doskami rozdelenými do troch častí. Listy sú malé, najmä na pozadí kvetov, 1 cm dlhé, v tvare nepravidelného oválu, v zužujúcej sa hornej časti označenej zubami. Kvety osamelé, až 2,5 cm v priemere, často ružové alebo fialové, nasýtené odtiene.

Potentilla hybrid (Potentilla x hybrida hort.)

Hybridné odrody Potentilla sa získavajú kombináciou niekoľkých druhov rastlín. Potentilla hybrid - trvalka s vertikálnym koreňom. Kríky rastú až do výšky jedného metra, stonky sú často vlnité, rovné a rozvetvené, na dne kmeňa sa tvorí ružica listov. Listy sú dlhé, podlhovasté, lemované zubami pozdĺž okraja, listové dosky sú rozdelené do troch častí. Kvety sú veľké, do priemeru 4 cm, farba je nasýtená žltá, ružová a červená, fialová.

Najznámejšie odrody Potentilla Hybrid:

  • "Majster Floris" - odroda so sviežim a bohatým kvitnutím, kvety sú obyčajné, veľké, žlté s červeným odtieňom;
  • "Žltá kráľovná" - nízky ker až 30 cm vysoký, žlté okvetné plátky sa zdajú byť mokré a lesklé, keď sú osvetlené.

Striebristá husa alebo husacia noha (Potentilla anserina)

Silvergrass husa nohy alebo husa nohy - trvalka čeľade Rosaceae, u ľudí sa tiež nazýva žiabro, husa dubrovka, kŕčovitá tráva. Rastlina má silný rozdelený podzemok, plíživé pružné stonky s úponkami, ktoré sa šíria, zakorenené v pôde. Rastlina s bujnou listovinou, listové dosky sú rozdelené do mnohých častí. Horná časť listu je zelená, dno s bielym odtieňom, dospievajúce, sametové na dotyk.

Potentilla husie kvety v máji, kvitnutia trvá až do augusta. Kvety osamelé, pyatilepestkovye, majú dvojitú šálku žltej farby so zlatým leskom. Na konci kvitnutia tvorí ovocie - achene. Husa v prírode sa nachádza v Európe a Severnej Amerike.

Viete? Druhé meno Kurilského čaju je husia noha, od dávnych čias ostrovani zaznamenali priaznivý účinok Potentilly na telo. Ľudia používajúci čaj z Potentilly neboli náchylní na skorbut a vírusové infekcie.

Potentilla zlatá (Potentilla aurea)

Silverweed zlatý - vytrvalý ker rastie až do výšky 20 cm, s priemerom koruny 30 cm Pochádza tenké rovné s bazálnou ružicou listov. Listy sú podlhovasté, zúbkované, zamatovo spodnej časti listu. Kvety v júli asi dva mesiace. Jednotlivé kvety sú jasne žlté s bohatým centrom, okvetné lístky sú veľké, okrúhle a lesklé.

Potentilla grandiflora (Potentilla megalantha = P. fragiformis)

Veľkolistá striebristka pôvodne z Japonska, často používaný v skalky japonského typu, Dekoratívne a pred kvitnutím, rôzne krásne šedo-zelené, veľké listy, ako jahoda. Kvitne od júna do prvého mrazu. Kvety sú veľké, zlatožlté. Kefa až do výšky 10 cm rastie do priemeru až 25 cm, grandiflora strieborná sa úspešne rozvíja na miestach dobre osvetlených slnkom.

Silverweed klamlivý (Potentilla ambigua)

Silverweed je klamný - nízka rastlina do 10 cm. Dlhé tenké stonky rastliny majú načervenalý odtieň. Plechové platne sú rozdelené do niekoľkých častí nasýtenej zelenej farby, každá doska je jasne rozdelená stredovou žilou na dve rovnaké časti. Tvar listov je pretiahnutý, s výraznými zubami. Koncom júla kvitnú strieborné kvety šťavnatými žltými kvetmi malej veľkosti, zhromaždené v niekoľkých kusoch na kvetenstvách vo forme kefy.

Je to dôležité! Silverweed je klamný - agresor. Rastlina rastie rýchlo, lezie a zakorenenie na cudzích územiach a zapletá slabšie rastliny s jeho výhonky.

Potentilla priamy (vzpriamený), Kalgan (Potentilla erecta)

Silverweed Kalgan - krátky krík až 20 cm vysoký. Rastlina má hľuzovitý koreňový systém, s hustším centrálnym koreňom. Rovné stonky vetvy, ako rastú. Podlhovastý tvar listovitých listov tmavozelenej farby má lesklý povrch. Charakteristickým rysom Kalgan je krátke kvitnutie nie viac ako dva dni. Kvety sú malé, až centimeter v priemere, jasne žlté.

Zaujímavé! V starých receptúrach sa v opise výroby perníkov spomína potence. Z koreňa rastliny bol vyrobený takzvaný "Kalganovskaya korenie", ktorý bol použitý v rôznych pečení.

Potentilla tmavá a krvavá červená (Potentilla atrosanguinea)

Potentilla tohto druhu - do výšky 60 cm. Stonky sú pružné, tenké, mierne dospievajúce, v dolnej časti stonky sa tvorí bazálna ružica listov. Listy sú podlhovasté, trojuholníkové, s ostrým okrajom. Horná časť listu je bledozelená, spodná je belavá, zamatová. Kvetenstvo je vo forme štítnej žľazy a paniky. Veľké, až 5 cm v priemere, kvety sú farebné od šarlátovej až po tmavú bordó. Kvitnutie začína v júni a trvá do septembra.

Najobľúbenejšou odrodou je Gibson Scarlet (kvitne až dva mesiace).

Silverweed striebristý (Potentilla argyrophylla) t

Táto odroda je hybridná. Bush rastie až do výšky 30 cm. Tenké stonky sú vzpriamené, sú ubytovanie, striebro s okrajom. Listy sú oddelené, vajcovito pretiahnuté, s belavým zubatým okrajom. Krásne kvety s okvetnými lístkami v tvare srdca, žltá s jasne oranžovou škvrnou v centre.

Je to dôležité! Potentilla silno rastie. Aby nedošlo k preťaženiu stránky, odporúča sa, aby sa znovu, rozdelenie Bush každé tri až štyri roky. Na jar - v máji, na jeseň - v septembri.

Nepálsky strieborný (Potentilla nepalensis)

Nepálsky Silverweed rastie do výšky 60 cm. Dekoratívne pohľad s tenkými bordó-farebné stonky. Listy sú tmavozelené, majú predĺžený tvar s výraznou centrálnou žilou. Pieskovité kvety sú zdobené veľkými kvetmi. Potentilla kvety nepálskych ružových odtieňov s jasným bodom tmavšej farby v centre a tmavé centrum. Niektoré odrody na okvetných lístkoch majú tmavé žily.

Väčšina pestovaných odrôd:

  • "Roxana" - koralová farba s oranžovými lístkami, prešpikovaná tmavými pruhmi;
  • "Miss Wilmotte" - čerešňové kvety s tmavšou výraznou škvrnou;
  • "Floris" - farba lososa s načervenalým okom.

Potentilla tridentary (Potentilla tridentata)

Pohľad z drevených stoniek na základni a zimoviská. Stonky mladej rastliny sú zelené, keď rastú, zhnednú. Listy sú podlhovasté, oválne, s priehľadným pásikom pozdĺž stredu dosky. Listová doska končí zubami, na jeseň sa zelená farba zmení na žltkastú alebo oranžovú. Kvitne bielymi kvetmi, okvetné lístky sú dole, odhaľujú tyčinku, tvar okvetných lístkov je pretiahnutý ovál.

Potentilla môže byť ozdobou nielen záhradnej plochy. Niektoré odrody krásne rastú v závesných nádobách a kvetináčoch, druhy s plíživými stonkami zdobia trávniky a skalnaté miesta na dvore.

Vzhľadom na dlhé kvitnutie, všestrannosť farby listov a stoniek, ako aj rozmanitosť odrôd, bude striebristka zdobiť záhradu na celé jar-leto-jesenné obdobie.

Pozrite si video: Jedovatá rastlina - pajahoda indická Duchesnea Indica (December 2019).

Loading...