Madagaskarský hosť - trojuholníkový trojuholník Euphorbia

Trojuholník Euphorbia - nebezpečná rastlina, aby sa rozhodli, že rozhodnú len tí najodvážnejší pestovatelia.

"Pozvať" ho do vášho domova, je dôležité nájsť pre neho dobré miesto a prispôsobiť sa starať o pichľavý "pekný".

Kvetinárstvo ocení, že tento exotický sukulent nie je vyberavý a dobre sa prispôsobuje podmienkam v miestnosti. Požiadavky rastliny trochu, a sú ľahko pochopiteľné.

Charakteristika a opis

Euphorbia trojuholníkový, trojstenný alebo euphorbia trigon, a latinsky Euphorbia trigona sú všetky mená jedného z najjasnejších predstaviteľov sukulentov z rodiny Euphorbia.

Je to veľké rastliny s hustou a mäsitou stonkou, ktorá sa vyznačuje tromi plochami a výraznými rebrami s malými hrotmi. Na vrchole stonky rastú malé podlhovasté listy. Tento spurge často zamieňané s kaktusomku ktorému nemá čo robiť.

Vlasť exotického sukulentu je ostrov madagaskar a subtropika Afriky, kde rastie vo forme vysokých podivných stromov v suchých výškach.

Je možné udržať euphorbia trojuholník doma?

Za podmienok miestnosti, euphorbia tiež nie je plachá rásť, dosiahnuť 3 metre na výšku alebo dokonca viac, ak to umožňuje výška stropu.

Euphorbia trojuholníkové dobre rozvetvené v priebehu času, zarastené početnými výhonky.

V prime svojich rokov, keď dosiahol impozantnú veľkosť, sa podobá nebývalému svietniku so zelenými trojstennými sviečkami. Nachádza sa tu aj zaujímavá odroda s načervenalým stonkom a tmavými karmínovými listami je rarita v zbierkach kvetov.

Pestované ako izbový kvet, trojuholník euphorbia nekvitne, ale priťahuje kvetinárov výnimočné dekoratívne. Zriedka to, čo kancelária robí bez exotickej krásy tejto rastliny. Koniec koncov, je to nenáročný a má dlhú životnosť, zachovanie jeho pôsobivý vzhľad na mnoho, mnoho rokov.

Takéto druhy Euphorbia sú veľmi populárne v domácom pestovaní: Multifloric, Fringed, Cypress, Tirukalli, Ribbed, Pallas, Belozhilkovy, Mil.

fotografie

Potom môžete vidieť euphorbia trojuholník na fotografii a zoznámiť sa s funkciami starostlivosti doma:


Domáca starostlivosť

Trojuholníkový euphorbia je len darček pre milovníkov rastlín, najmä začiatočníkov. Je schopný vyrovnať sa so všetkými podmienkami zadržania (v primeraných medziach!).

rastlina toleruje slabé svetlo, chudobný a zriedkavé zavlažovanie a dokonca aj umiestnenie vedľa vykurovacích zariadení. Ak však euphorbia poskytne najlepšie podmienky, bude rásť oveľa rýchlejšie, bude sa rozvíjať aktívnejšie a bude schopná prejaviť sa v celej svojej kráse.

Najdôležitejší bod - ako celá rodina milkweed, euforický trigon jedovatý, Jej "mlieko" spôsobuje závažnú otravu, Preto by mala byť starostlivá starostlivosť o šťavnaté v rukaviciach.

Voľba miesta a teploty

Starostlivosť doma začína výberom miesta. Euphorbia trigona rastie dobre v čiastočnom tieni a na slnku. Bude robiť akékoľvek miesto v dome, Rastlina sa cíti skvele av skromnom kúte a na slnečnom parapete.

Tiež sa bude radovať zo života na lodžii, v zimnej záhrade alebo skleníku. Spurge však musí byť zvyknutý na priame slnečné svetlo. postupne, V opačnom prípade na jeho listy a výhonky budú popáleniny.

Od jari do jesene sa šťavnaté cíti skvele pri normálnej teplote miestnosti. V zime, najpriaznivejšie podmienky pre závod - jednoduché chladenie s teplotou od 15 do 18 ° C.

Zavlažovanie a vlhkosť

V období aktívneho rastu na jar av lete, rastlina potrebuje pravidelné zavlažovanie.

Optimálny harmonogram - zvlhčovanie zeminy približne raz za 7-8 dní.

nežiaduce zabránenie presušeniu zemitého kómy.

Zimné zavlažovanie zmršťovaniea v podmienkach chladného obsahu sa vykonáva čo najjednoduchšie.

Je dôležité vedieť, že eufória trojice, podobne ako všetky eufórie, ľahko prežije dočasné sucho, ale nemôže obstáť v preháňaní pôdy, Stagná voda v pôde môže viesť k hnitiu jej koreňov.

Na vlhkosť vzduchu euphorbia trihedral nie je náročný.

Napriek tomu zbožňuje postrek a kúpanie v sprche.

To dodáva šťavnatú vitalitu, stáva sa dobre upravenou a ešte veľkolepejšou.

Počas takéhoto kúpania je potrebné zakryť zeminu v nádobe s plastovým obalom. "Kozmetický" postup, ako je čistenie stonky z prachu s kefou, nebude zasahovať do zariadenia.

Pôda a transplantácia

Euphorbia potrebuje voľné, priedušné a dobre odvodnená pôda, Zakúpenú zmes môžete použiť na sukulenty, alebo si ju môžete vyrobiť zmiešaním rovnakých množstiev rašeliny, piesku, listov a trávnych pôd a tehlových triesok na odvodnenie.

Mladé euphorbia odporúča repot ročnea dospelých rastlín každé dva alebo tri roky, pretože korene preberajú celý priestor hrnca. Medzi transplantáciami sa odporúča vymeniť vrchnú vrstvu zeminy v hrnci každú jar.

Transplantácia je najlepšie urobiť na jar.

Nová kapacita je zvolená podľa veľkosti závodu.

Mal by byť objemný, ale nie príliš hlboký, pretože sukulent má povrchový koreňový systém.

Pre veľké kópie v dolnej časti hrnca by mali byť dať vážnych kamienkov - dáva im stabilitu.

Hrubá drenážna vrstva na dne hrnca - možno najdôležitejšia podmienka, že euphorbia trojuholník ukladá počas transplantácie.

Po zakúpení je žiaduce skontrolovať spurge pre škodcovMôžete ju tiež umyť teplou vodou pod sprchou. Potom mu musíte dať týždeň alebo dvaumiestnením oddelene od iných rastlín. Potom môžete jemne preniesť sukulent do nového hrnca, ak je to možné, vyčistiť koreňový systém starej zeme.

umelé hnojivo

Výživa rastlín sa vykonáva od jari do jesene, Ideálne špeciálne hnojivo pre sukulenty, ktoré obsahuje kompletnú sadu základných stopových prvkov.

prerezávanie

Mnohí pestovatelia kvetov neobmedzujú svoj domáci miláčik v raste, a on, cíti slobodu, fúka do nepredstaviteľných veľkostí, stáva sa nádhernou výzdobou domu.

Ako prerezávať spurge trojuholník?

Ak veľkosť bytu neumožňuje pestovať vysokú kópiu, môžete ju orezať, keď dosiahne požadovanú výšku.

K tomu jednoducho odrezať vrcholy výhonkov ostrým nožom a práškové rezy s drveným uhlím, Orezávanie milkweed trojuholníkové stimuluje tvorbu nových výhonkovktorý dáva euphorbia mierne odlišný tvar.

On sa stane huňatý a viac "dobre-kŕmené."

Ak je vám ľúto, že ste porezali rastlinu, môžete použiť jeden trik - prekryť vrch s „viečkom“ vo forme uzáveru fľaše a potom budú rásť iba bočné výhonky.

rozmnožovanie

Ako vynásobiť trojuholník euphorbia (trojuholníkový)? Chov vykonávať bočné výhonky.

Najvhodnejší čas pre tento postup - pružina, Je potrebné odrezať mladé procesy asi 10 cm dlhé, vysušiť do 2-3 dní a potom ich posypať drveným uhlím.

Ďalšie, výhonky sú zasadené vo vlhkom piesku alebo perlit a umiestnené na svetlo, ale mierne pritenenny miesto. Potom, čo mladý euphorbia sa korene, dostane silnejší a presunie do rastu, môžete transplantovať do trvalého hrnca.

Choroby a škodcovia

rastlina zriedkavo napadnutí škodcami, Jedovatá šťava pretekajúca cez „žily“ vystraší nepozvaných hostí.

Ale najodvážnejší z nich niekedy napadnú rastlinu - toto vošky (malý zelený hmyz), roztoč červeného pavúka, tkanie na listoch siete, a mealybug, zanechávajúci biely povlak na výhonkoch. musí byť skúmať častejšie šťavnaté as výskytom škodcov aplikujú insekticídy alebo ľudové metódy.

Ak je euphorbia poskytovaná s náležitou starostlivosťou, je to prakticky nie je chorý, Za nevhodných podmienok zaistenia však môžu vzniknúť tieto problémy:

  • S nadbytkom vlhkosti v pôde, rastlina odchádza listy;
  • V neprítomnosti obväzov, alebo naopak, ich nadbytok v listoch rastlín sa zožltne;
  • Niekedy je na jej stonkách vidieť škaredé hnedé výrastky. To znamená, že prúdy príliš dlho boli pod priamymi lúčmi slnka.

To všetko však ľahko fixovateľné, Je len potrebné stanoviť správnu starostlivosť - a rastlina sa rýchlo zotaví, opäť poteší pestovateľa zdravým a "kvitnúcim" pohľadom.

Prínos a škoda

Môžem zostať doma?

Ako je uvedené vyššie, rastlina má jednu nevýhodu - mliečnu šťava je jedovatá, Okrem toho, euphorbia trojuholník nesie veľké výhody. Koniec koncov, tento sukulentný čistí vzduch v dome a zabíja škodlivé baktérie.

Nemala by v spálni sa len podnecujú, pretože sotva vnímateľná aróma, z ktorej sa sen stáva rušivým a krátkym.

Mnohí umiestnia šťavnaté blízko počítača absorbovať elektromagnetické žiarenie, mätú ju s kaktusom. A predsa je to dobré miesto pre rastlinu. Nebude chrániť pred škodlivými účinkami technológie, ale v pracovnom režime bude pôsobiť impozantne.

V dávnych dobách liečitelia pripisovali euphorbia zázračné vlastnosti, S pomocou miazgy boli rastliny používané na odstránenie bradavíc, kureniec, herpesu a parazitov liečené na rôzne ochorenia.

V Indii, práškovaný z jeho drveného koreňa uzdravil rany zo snakebites, Pri zbere milkweed šťavy, liečitelia zabalili tvár s hustou tkaninou tak, že aj najmenšie kvapky nedostal na kožu a do dýchacích ciest.

však moderná medicína varuje pacientov. Je to veľmi pravdepodobne opačný výsledok - ťažké otravy, Mali by ste byť obzvlášť opatrní pri starostlivosti o rastliny, uistite sa, že jej šťava nespadá na pokožku a oči.

Pri zasiahnutí šťavy z euphorbia sa pociťuje pocit pálenia na koži, podráždenie, začervenanie a dokonca aj pľuzgiere.

Postihnuté miesto začne bolieť a svrbieť. Je potrebné ju dôkladne opláchnuť pod tečúcou vodou a natrieť masťou obsahujúcou glukokortikoidy.

Na zníženie bolesti môžete použiť prednizolón alebo masť hydrokortizónu.

Ak šťava náhodne narazila na jazyk, začína to znecitlivovať a tento proces môže zachytiť celú tvár. Pri kontakte s "mliekom" sa rana môže zdať dlhá neléčiaci vred, Požitie šťavy spôsobuje nevoľnosť, vracanie, hnačku a ťažké otravy žalúdka.

Kardiovaskulárne zlyhanie sa môže dokonca rozvinúť. Veľmi závažné následky vznikajú, keď šťava padá na sliznicu očí - človek môže dokonca stratiť zrak.

Ak sa niečo stalo z vyššie uvedeného, ​​v závislosti od situácie, okamžite si vypláchnite oči, vypláchnite si ústa alebo si vyčistite žalúdok a okamžite vyhľadajte lekára.

Nebezpečné vlastnosti euphorbia trigons zabraňujú niektorým pestovateľom kvetov, aby ho získali. Táto rastlina však môže byť úplne neškodné, ak máte záujem dodržiavať nasledujúce opatrenia:

  • Pri presádzaní, orezávaní a iných operáciách používajte rukavice;
  • dôkladne umyte ruky mydlom a vodou;
  • umiestniť sukulent v miestach, ktoré nie sú prístupné malým deťom a zvieratám.

Ako môžete vidieť, euphorbia trojuholníkové aj keď nebezpečné, ale prístupné "skrotenie". Ak ho umiestnite na správne miesto, starostlivo sa o neho postaráte a dávate mu pravidelnú starostlivosť, rastlina bude mať po mnoho rokov hrdosť na mieste v dome.

Loading...