Všetky tajomstvá prípravy semien uhorky na siatie v sadeniciach: ako triediť a odmietať, vlastnosti dezinfekcie, klíčenia a tvrdnutia

Pred výsevom semien pre sadenice je potrebné pripraviť pôdu, vybrať vhodnú nádobu.

Výsevný materiál tiež potrebuje stimulačné postupy.

Príprava semien uhorky na siatie na semenáčkoch zabezpečuje maximálnu klíčivosť, sadenice rastú silné, zdravé a životaschopné.

Dnes zvážime takéto otázky - pôdu pre sadenice uhoriek: zloženie, ako pripraviť pôdu vlastnými rukami? Ako pripraviť semená uhorky na výsadbu, je nutné ich namočiť, a ako klíčiť semená uhorky pre sadenice?

Príprava pôdy

uhorky ako ľahká, výživná pôda, Zakúpené zmesi sa nehodia. Majú veľa rašeliny, ktorá je príliš kyslá.

Pripravené substráty nie sú výživné.nezabezpečujú normálny vývoj koreňového systému uhoriek.

Je lepšie, aby pôda pre sadenice uhoriek na vlastnú päsť. Vyskúšajte jednu z nasledujúcich možností:

 • zmes záhrady alebo pôdy s humusom, rašelinou a zhnitými pilinami v rovnakom pomere;
 • trávnatá pôda zmiešaná so zhnitým kompostom;
 • záhradná alebo trávnatá pôda zmiešaná s humusom, vermicultom alebo perlitom;
 • rašelina kombinovaná so starými pilinami, humusom, divočinou a umytým riečnym pieskom.

Pre zmes je lepšie použiť pôdu, v ktorej sa pestujú uhorky. Výhodná je ľahká piesčitá pôda, ťažká zemina zmiešaná s ílom nebude fungovať. Substrát by mal mať neutrálnu alebo slabú alkalickú reakciu.

Pred miešaním musí byť pôda preosiata a potom kalcinovaná v peci alebo v mikrovlnnej rúre. Táto liečba, ktorá trvá aspoň pol hodiny pri teplote 90 stupňov, zabíja škodlivé mikroorganizmy a larvy hmyzu, ktoré oslabujú sadenice.

Ďalšia možnosť spracovania je varenie v pare, Zem je umiestnená na mriežke s jemnými okami a je umiestnená nad nádobou s vriacou vodou. Spracovanie trvá 30-45 minút, potom sa pôda ochladí. Ak nie je možné tepelné spracovanie, môže byť zmrazenáTento postup zabezpečuje dobrý účinok.

Preosiate zeminy sa ukladajú do plastových vrecúšok alebo látkových vriec, po ktorých sa umiestňujú do mrazničky alebo na balkón (v zime). Substrát sa niekoľko dní udržuje v chlade, potom sa zavedie do miestnosti a nechá sa rozmraziť.

TIP! Zvýšenie nutričnej hodnoty pôdy pomôže minerálnym doplnkomobsahujúce potrebné sadenice pre dusík, draslík a fosfor.

Do substrátu sa zavádza drevný popol, superfosfát, močovina, síran draselný alebo síran draselný. Všetky zložky sa dôkladne premiešajú. Pôda môže byť pripravená vopred. Časť by mala byť ponechaná na neskoršie nalievanie do šálok sadeníc.

Príprava semien

Na sto percent klíčenia a získanie silných sadeníc pred siatím, semená podstúpia rad aktivít.

Proces prípravy pozostáva z:

 • kalibrácia;
 • dezinfekcia;
 • klíčenie;
 • kalenie.

Semená zozbierané počas posledných 10 rokov sú vhodné na pestovanie. Stojí za to zvážiť každý rok klesá klíčivosť, kópie pred deviatimi rokmi, to môže byť menej ako 50%.

Najlepšiu kvalitu dokazujú materiály zozbierané 2-3 roky pred siatím. Na kontrolu procesu sa semená zozbierali nezávisle, rozložili sa vo vreciach s dátumom zberu.

Najprv sa semená triedia ručne, duté a deformované sa odmietajú. V procese kalibrácie môžete osivo triediť podľa veľkosti (závisí nielen od kvality, ale aj od triedy). Predpokladá sa, že väčšie vzorky sa vyznačujú lepšou klíčivosťou a poskytujú životaschopné sľubné výhonky.

Po manuálnej kalibrácii osivo sa naplní slanou vodou a dôkladne premiešajte. Benígne semená padajú na dno, nespôsobilé na výsadbu. Z roztoku soli sa odstráni kvalitný materiál, premyje sa čistou vodou a vysuší sa, rozotrie sa na obrúsku alebo papierovej utierke.

Ďalšia fáza prípravy je dezinfekcia.

POMôŽTE! Niekedy sa osivo podrobí nevyhnutnému spracovaniu pred predajom (na vrecku musí byť príslušná značka).

Ak sa nedokončila dekontaminácia, musíte to urobiť sami. Nie je potrebné riskovať zdravie sadeníc a budúcu úrodu.

Semená sa zahrejú na teplotu 60 ° C počas asi 3 hodín. Nemôžete ich prehriať. Potom oni30 minút ponorený do vodného roztoku manganistanu draselnéhopotom dôkladne opláchnite čistou vodou.

Existujú alternatívnych metód dekontaminácie, Semeno môže s ultrafialovým žiarením do 5 minút. Procedúra sa vykonáva bezprostredne pred siatím. Ak nie je možné vysiať semená okamžite, po ožiarení, sú zabalené v svetlom balení.

Pomôže to dezinfikovať semená a zároveň ich živiť hodnotnými mikroelementmi namáčanie popola (2 polievkové lyžice popola trvajú na 1 litri teplej vody na 3 dni). Spracovanie trvá 30 minút, potom sa suší.

Posledná, ale veľmi dôležitá etapa - kaleniezvýšenie odolnosti rastlín. Po prvé, semená sa klíčia vo vlhkom tkanive. Potom sa niekoľko dní presúvajú do chladničky.

Najprv sa semená umiestnia do chladnejšej zóny a potom sa premiestnia do spodných políc. Počas kalenia by osivo nemalo vyschnúť, tkanina, v ktorej je obalená, je často navlhčená rozprašovačom.

Ako klíčiť semená uhorky pre sadenice?

POZOR! Niektorí záhradníci radšej vysádzajú suché semená. Hlavnou motiváciou je naklíčený materiál je veľmi zraniteľný, jemné mladé výhonky sú ľahko zranenéspomaľuje rast sadeníc.

Avšak, väčšina fanúšikov stále namočiť semená, sa snaží urýchliť vývoj sadeníc a zabezpečiť klíčenie semien. Ak sa výhonky nevyliahnu, nemôžu byť zasadené do zeme, neberú hrnce so substrátom a vzácne miesto na parapete.

Ako nasiaknuť semená uhorky pre sadenice? Na namáčanie sa používa mäkká voda.: dážď, rozmrazené alebo varené. Nepoužívajte tvrdú vodu z vodovodu. Nalievanie semien nestojí za to, mokrá bavlnená tkanina funguje oveľa lepšie.

Niektorí záhradníci používajú vatu, ale táto metóda nie je bezpečná. Tender výhonky môžu dostať zapletený do dlhých vlákien, bude to veľmi ťažké odstrániť bez porušenia.

Semená sú zabalené do bavlnenej tkaniny alebo rohože, ktorá je bohato navlhčená teplou vodou a potom umiestnená do plastového vrecka. Nedovolí odparenie vlhkosti a poskytnutie potrebného tepla. Budú klíčiť za 3 dni.

Namiesto balenia môžete použiť sklenenú nádobu s pevným vekom, čím sa vytvorí efekt skleníka. Nádoba semien sa umiestni do tepla. Neumiestňujte ho na vykurovacie zariadenia.sa snaží urýchliť proces pľuvania.

Na zlepšenie klíčenia pred klíčením semien uhorky môže byť nasiaknutý vo vodnom roztoku stimulantu rastu, Spracovanie trvá 10-12 hodín. Tento postup je obzvlášť dôležitý pre drahé a vzácne odrodové semená, zaručuje takmer stopercentné klíčenie semien.

Príprava na siatie môže trvať veľa času, takže ho musíte začať vopred. Dekontaminovaná pôda, obohatená o živiny, sa môže skladovať dlhú dobu a semená sa musia podrobiť nevyhnutným postupom bezprostredne pred siatím. Je nemožné zanedbať dôležité prípravné opatrenia, pretože budúca úroda závisí od nich.

Užitočné materiály

Pozrite si ďalšie užitočné články o pestovaní a starostlivosti o sadenice uhoriek:

 • Ako pestovať na parapete, balkón a dokonca v suteréne?
 • Tipy na pestovanie v rôznych nádobách, najmä v rašelinových nádobách a pilulkách.
 • Zistite dátumy výsadby v závislosti od regiónu.
 • Dôvody, prečo sú semenáčiky vytiahnuté, listy suché a žltnú, a aké choroby sú ovplyvnené?
 • Všetky tajomstvá vychystávanie, zalievanie a kŕmenie mladých výhonkov.

Loading...