Výber komplexného hnojiva pre paradajky - tipy od najlepších poľnohospodárov na správne používanie výrobkov

Je takmer nemožné pestovať dobrú úrodu chutných paradajok bez použitia hnojív. Paradajky, ako rastú, robia pôdu chudobnejšou, dozrievajúce plody absorbujú všetky živiny, takže neustále potrebujú mikroživiny. Kompenzácia ich nedostatku pomôže pri aplikácii komplexných hnojív v pôde.

Záhradníci a záhradníci sa už rok snažia nájsť vhodné hnojivá pre svoje paradajkové postele. Existuje mnoho obväzov pre paradajky ako organický a chemický pôvod. Náš článok pomôže ušetriť čas a nervy, rovnako ako zvýšiť výnos paradajkových kríkov.

Čo je to?

Komplexné hnojivo pre paradajky je zmes, v ktorej sú prítomné tri základné živiny, ktoré sú pre ne potrebné: t

 1. Dusík. Je to základ rastlinnej imunity.
 2. Fosfor. Vďaka tejto zložke sa úplne rozvinie koreňový systém (viac o fosfátových hnojivách pre paradajky tu).
 3. Draselný. Látka na zlepšenie chuti ovocia.

Majú aj iné stopové prvky, ktoré sú potrebné pre konkrétnu vegetačnú fázu paradajok:

 • meď;
 • železo;
 • zinok;
 • vápnik;
 • horčík;
 • síry a iné.

Výhody a nevýhody

Výhody komplexných hnojív zahŕňajú:

 1. vysoký obsah užitočných prvkov;
 2. neprítomnosť alebo nízky obsah iónov chlóru, sodíka a iných;
 3. prítomnosť všetkých nutričných zložiek v jednej granule;
 4. získať skvelý výsledok.

Zložené hnojivá majú Jedinou nevýhodou je, že v porovnaní s inými druhmi sú zastúpené nie príliš širokým sortimentom.

Zlepšenie zloženia pôdy

Pomocou výživových doplnkov môžete zložiť pôdu bohatšiu a výživnejšiu. V obohatenom substráte rastú sadenice oveľa lepšie. Ako hnojivo môžete použiť jeden z nasledujúcich typov.

Master NPK-17.6.18

Ako súčasť vrchného obväzu Master NPK-17.6.18 je vo veľkom množstve draslík a dusík a malý fosfor. Vďaka tomuto pomeru získava rastlina tmavozelenú farbu, je to dobre rastúca vegetácia. Paradajky sú odolnejšie voči nepriaznivému počasiu, dlhšie kvitnú a prinášajú väčší výnos. Odporúča sa kŕmiť vo fáze rastu a kvitnutia.

Kristallon

Hnojivo Kristalon obsahuje makro a mikroprvky, ktoré potrebujú paradajky v rôznych štádiách ich vývoja. V súhrne:

 • zloženie pôdy sa stáva vyváženým;
 • sadenice rastú rýchlejšie;
 • zvyšuje výťažok a odolnosť plodov voči chorobám;
 • rastliny tolerujú extrémne výkyvy teploty a sucho;
 • je aktivovaný rozvoj zelenej hmoty a koreňového systému;
 • Kvalita paradajok sa zlepšuje.

Na kŕmenie sadeníc sa uskutočňuje podávanie listov zeleným kryštalickým roztokom - 1 1 vody 1-1,5 g na 1 l vody. liek. Po vysadení v otvorenom teréne je potrebné spracovať žltý typ tohto hnojiva. To pomôže sadenice lepšie stvrdnúť. Postup sa vykonáva prvé 4 týždne roztokom na báze 1 litra vody 1 g. hnojivá. Kryštálové červené a hnedé koreňové obväzy sa uskutočnili v druhej polovici vegetačného obdobia. To pomôže zvýšiť výnosy a nasýtiť ovocie draslíkom. Pre tento 2 gr. liečivo sa rozpustí v 1 1. voda.

Poznamenáva sa, že toto hnojivo znižuje úroveň negatívnych účinkov pesticídov na paradajky. Kryštál sa rozpúšťa pomaly v pôde, čo naznačuje jeho dlhodobý účinok.

Je to dôležité! Druhy tohto hnojiva medzi sebou a s inými liekmi môžu byť zmiešané, s výnimkou tých, v ktorých sú prítomné kovy.

Najlepšie rastové stimulátory pre semená

Medzi biologickými produktmi, ktoré sa vyznačujú vysokou účinnosťou a čistotou životného prostredia, t populárne:

 1. "Zirkón";
 2. "Humát";
 3. "Appin".

Správne použitie aktivátorov rastu semien stvrdne a posilní sadenice. To ovplyvňuje výnos a odolnosť voči všetkým druhom chorôb.

zirkón

Vďaka stimulátoru rastu zirkónu sa klíčivosť semien zvyšuje o 19–23% a semenáčiky sa objavujú o niekoľko dní skôr. Semená po dobu 6-8 hodín sa uchovávajú v roztoku, ktorý sa pripraví nasledovne - do 100 ml vody sa pridajú 2 kvapky „zirkónu“.

humát

Pri spracovaní roztoku sa výťažok Humátu zvýši o 60%. Musí byť pripravený vopred - 10 hodín. Pre tento 10 gr. liečivo zriedené v 3 litroch. teplej vody. Ak je potrebné urýchliť klíčenie semien, potom sa 500 ml hotového koncentrátu zriedi v 4,5 litroch. voda. Sadenice sa ošetrí kompozíciou - 250 ml koncentrátu sa zriedi v 4,5 1. voda. Humát je toxický liek, preto je potrebné dodržiavať bezpečnostné opatrenia.

Appin

Tento všestranný netoxický prostriedok pomáha urýchliť klíčenie semien paradajok a znižuje ich obsah dusičnanov. Epin sa používa v malých dávkach. Na nasiaknutie semien v 100 ml vody sa odoberú 3 kvapky lieku. Sadenice denne pred výsadbou alebo bezprostredne po výsadbe by mali byť napojené roztokom Appin - zriediť jednu ampulku v 5 l. voda a voda len pod koreňom. Liek môže byť použitý v budúcnosti na posilnenie sadeníc.

Sadenice paradajok

Kvalita semenáčika paradajok môže byť posudzovaná podľa jeho vzhľadu. V zdravej rastline bude stonka hrubá a krátka s fialovým nádychom, listy sa vyznačujú hustotou a prvá kefa je nízka. Aby boli sadenice dobré, musíte použiť špeciálne hnojivá.

NPK

Zloženie Nitroammofoski, ktoré je dostupné v granulovanej forme, zahŕňa: t

 • draslíka;
 • dusík;
 • fosfor.

Používa sa suchý alebo zriedený vodou. Suché Nitroammofosku hromadne prispievajú k zemi a tekuté zavlažované rastliny. Prispieva k zvýšeniu vaječníkov paradajok. Na to sa odoberie krabica s týmto hnojivom na vedro s vodou a 500 ml pripraveného roztoku sa naleje pod paradajkovou kašou. Toto hnojivo sa môže aplikovať spolu s:

 1. humát sodný;
 2. síran draselný;
 3. Divozel.

robustný dieťa

Vo vode rozpustné hnojenie Pevnosť sa vyrába v tekutej a suchej forme. Zloženie tohto hnojiva má všetky stimulanty potrebné pre paradajky, mikro a makro prvky, napríklad:

 • draslíka;
 • horčík;
 • dusík;
 • železo.

Toto starostlivo vyvážené hnojivo by sa malo aplikovať na zem pri zalievaní. Po prvom vytvorení druhého hárku a potom počas odberu sa odporúča prvé podávanie krmivom. Potom musíte hnojiť každé 2 týždne až do začiatku kvitnutia. Na oblievanie sadeníc v 10 litroch vody zriedte 2 lyžičky burgerov.

Minerálne látky na pravidelné kŕmenie

Neprestávajte hnojenie už zavedených sadeníc paradajok. Ak je pravidelne kŕmené minerálmi, potom bude kvitnúť hojne a dať veľký počet paradajok. Tam sú špeciálne minerálne obväzy, ktoré sú odporúčané pre použitie po výsadbe plodín v krajine.

Kemira Lux

Jedným z takýchto komplexných hnojív je Kemira Lux, ktorá obsahuje:

 1. draslík a dusík;
 2. bór a fosfor;
 3. železo a mangán;
 4. zinok a molybdén;
 5. meď.

Toto úplne vo vode rozpustné hnojivo sa používa na povrchovú a koreňovú výživu. Na obohatenie zeme o živiny 20 gramov. Kemira Lux riedená v 10 litroch. voda. Hotový roztok aplikujte raz za 7 dní. Pomocou postrekovača sa vykonáva podávanie listov pomocou roztoku Kemira Lux - 10 g. zriedený v 10 litroch. voda.

Rastvorin

Malta je komplexné hnojivo vo forme bielych granúl.V ktorom sú prítomné všetky látky potrebné na normálny rast a vývoj, stopové prvky sú v najlepšom pomere pre paradajky.

Existuje osobitná účinnosť tohto lieku na výživu rastlín. Rastliny absorbujú maltu rýchlo. Po výsadbe, sadenice paradajok, a neskôr pri tvorbe ovocia, hnojené s roztokom pripraveným v pomere 15-25 gramov. na 10 l. voda.

"BioMaster Red Giant"

Obrovské hnojivo BioMaster Red je možné použiť po vysadení paradajok v zemi a pred ich plodením. Toto hnojivo obsahuje dusík, fosfor, draslík a iné, ktoré majú pozitívny vplyv na rast a plodnosť. Ak sa tento liek používa pravidelne, potom môžete získať veľké množstvo ovocia. Obrie BioMaster Red pomáha rastlinám tolerovať zlé počasie.

Iba vysoko kvalitné zdravé sadenice paradajok zaručujú bohatú úrodu. Komplexné hnojivá pomôžu zlepšiť imunitu a zvýšiť vitalitu. Aby rastliny mohli odpovedať, vďační za zdravé, bohaté a chutné paradajky, musíte kŕmiť podľa pokynov na obale.

Varovanie! Všetky komplexné hnojivá, vrátane aktivátorov rastu, musia byť aplikované presne podľa pokynov. Ak porušíte odporúčania semien a sadeníc môže zomrieť.
Mnohí záhradníci, okrem ready-made populárne hnojivá pre paradajky, použitie domáce opravné prostriedky: popol, banán šupky, droždie, jód, peroxid vodíka, amoniak. O spôsoboch používania týchto látok sa dozviete na našich webových stránkach.

Loading...