Záhrada na parapete alebo balkón: všetko o tom, ako pestovať cherry paradajky doma

Cherry paradajky sú miniatúrne odrody paradajok, ktoré sa vyznačujú dobrým výnosom a vynikajúcou ovocnou chuťou.

Kompaktné kríky možno umiestniť do skleníka alebo skleníka, ale je možné ich pestovať v nádobách umiestnených na parapete, lodžii alebo verande.

Podrobnejšie, s tipy, odporúčania, možné jemnosti a nuansy, prečítajte si ďalej v článku.

Malé, ale plodné: výhody cherry paradajok

Cherry paradajky dostali svoj nezvyčajný názov nielen pre svoj vzhľad, ale aj pre svoj vkus. Plody tejto odrody sú veľmi voňavé, mierne sladkasté, s jemnými ovocnými tónmi.

Medzi výhody čerešne:

  1. Vynikajúci výnos. Doma sa na každej vetve kríka tvorí až 20 plodov. Všetci dozrievajú v rovnakom čase, takže sú často zberané celými vetvami. Z jedného kríka sa môže zberať až 1,5 kg malých plodených paradajok..
  2. Dlhé obdobie plodenia. V otvorenom poli prinášajú paradajky ovocie celé leto. Vývoj vaječníkov je inhibovaný, keď teplota klesne na 8 stupňov. Doma sa môžu paradajky zbierať až do hlbokej jesene a dokonca aj v zime, potom sa pre rastliny začína obdobie odpočinku.
  3. Samoopylyaemost. Paradajky nepotrebujú hmyz na prenášanie peľu. Niekedy záhradníci sami zasahujú do procesu opelenia, potriasajúc hrniec alebo drôty cez kvetenstvo vatovými tampónmi, aby stimulovali čo najskoršiu tvorbu vaječníkov.
  4. Rozmanitosť odrôd. Chovatelia priniesli desiatky odrôd cherry paradajok, ktoré sa líšia veľkosťou, farbou, chuťou nuance ovocia.

Cherry paradajky môžu byť jasne červená, žltá, oranžová, zelená, ružová, cherry-hnedá. Kompaktné a plodné odrody Thumbelina, Cherry, Cherry Lisa, Bonsai, Minibel, Balkónové zlato, Balkón červená, Dátum, Korálek sú vhodné na pestovanie doma. Tam sú tiež ampel odrôd, ktoré sú vhodne zasadené do závesných košov.

Možnosti pre pestovanie domov

Ako pestovať cherry paradajky doma? Môžu sa pestovať v skleníku alebo na otvorenom poli. Veľmi pôsobivý vzhľad vysoké vzorky, ktoré sú pripojené k mreži. Takéto puzdrá dosahujú výšku 2,5 m.

Kompaktnejšie puzdrá s výškou 1-1,5 m sú často umiestnené vo vani alebo hrncoch. Takéto paradajky úspešne rastú na verandách, lodžiích, balkónoch, Niektorí pestovatelia zeleniny používajú cínové vedrá ako nádobu na paradajky. Treba poznamenať, že paradajky vysadené v takýchto neobvyklých nádobách prakticky netrpia plesňou, dobre sa vyvíjajú a dávajú bohatú úrodu. Doma, cherry paradajky sú umiestnené vo vysokých nádobách. Ideálnym miestom na pestovanie je parapet slnečného okna, zasklená lodžia alebo balkón.

fotografie

Na fotografii nižšie môžete vizuálne vidieť cherry paradajky:

Ako zasadiť sadenice sami?

Ak chcete správne zasadiť a pestovať Cherry paradajky doma, musíte poznať niekoľko jednoduchých tipov, ktoré budeme diskutovať nižšie. Miniatúrne paradajky môžu byť pestované semená, ich výsev na sadenice, rovnako ako zakorenenie nevlastných detí. Začiatočníci by sa mali snažiť oboma smermi a potom by mali prebrať tú, ktorá sa javí ako najvhodnejšia. Najprv musíte vyriešiť semená, hádzať prázdne a škaredé.

Na urýchlenie klíčenia sa semeno nasiaklo v rastovom stimulátore počas 12 hodínpotom sa premyje čistou vodou a zabalí sa do vlhkej gázy na napučanie. Pôdy pripravené na miešanie nie sú vhodné na pestovanie, sú veľmi zlé v zložení a nezabezpečia normálny vývoj sadeníc. Ideálna pôda pozostáva zo zmesi záhradnej pôdy, zhnitého humusu, rašeliny a umytého piesku.

Kalcinácia alebo rozliatie vodným roztokom síranu meďnatého pomôže dezinfikovať pôdu. Pre väčšiu nutričnú hodnotu sa na pôdu aplikujú popol alebo komplexné minerálne hnojivá., Stojí za to pridať drvené drevené uhlie. Pôdna zmes sa dôkladne premieša a uvoľní. Pripravené semená sa vysejú v nádobách a pokropia sa vrstvou pôdy s hrúbkou 8-10 mm. Povrch pôdy sa postrieka vodou z rozprašovacej fľaše, môžete ju rozliať slabým roztokom manganistanu draselného. Kontajnery sú uzavreté fóliou alebo sklom a umiestnené na teplom a tmavom mieste. Po vzniku semenáčikov kapacita vystaviť na svetlo.

Po vzhľade druhého listu sadeníc potápať. Pri potápaní sa odporúča jemne stlačiť koreňový hrot, aby sa stimuloval vývoj koreňového systému. Potom sa povrch pôdy rozlial teplým roztokom manganistanu draselného a posypal kalcinovaným pieskom. Sadenice musia vytvrdzovať, periodicky odstraňovať film z povrchu nádoby. Teplota v miestnosti by nemala klesnúť pod 22 stupňov počas dňa a 18 v noci. Ideálne denné svetlo pre paradajky trvá až 16 hodín, s nástupom súmraku výsadby bude musieť zdôrazniť lampy.

Môžete pestovať sadenice bez výberu. Na to, opuchnuté semená sú zasadené v naplnenej pôde v šálkach, 2 kusy v jednom kontajneri. Po vyklíčení a vytvorení 3 pravých listov sa odstráni slabší výhonok. Pôda sa naleje do šálok, keď semená rastú a vyvíjajú sa. Šírenie paradajok stepchildren oveľa jednoduchšie. Výhonky oddelené od dospelého kríka, zakorenené v nádobe s vodou. Po týždni sa sadenice môžu presunúť do kvetináčov. Preto je vhodné množiť rastliny odrody, ktoré sa vám páčia, rovnako ako rýchlo nahradiť staré kríky.

Domáca starostlivosť o paradajky

Mladé rastliny sa vysádzajú vo vysokých valcových nádobách s objemom najmenej 5 litrov. V úzkej a malé hrnce na dosiahnutie dobrej úrody nebude fungovať. Na dne je položená drenážna vrstva. Paradajky neznášajú stojatú vodu v pôde, s neustálym liatím, môžu prestať rásť. Nádrže sú umiestnené na paletách a umiestnené na dobre osvetlenom mieste. Ideálne - okná alebo lodžie orientované na juh, juhovýchod alebo juhozápad.

Malé ampelous odrody sú zasadené v hlbokých závesných košov, ktorých dno je tiež naplnené drenážnou vrstvou. Znížiť frekvenciu zavlažovania a udržiavať vlhkosť pôdy pomôže časť hydrogélu, umiestneného v každej nádobe. Je dôležité, aby zvolený kôš nemal ostré hrany. Pretečené stonky sa môžu zlomiť. Paradajky amputované sú zavesené na dobre osvetlenom mieste, chránené pred nárazmi vetra.

A čo je potrebné urobiť pre pestovanie čerešne doma na parapete v zime? V studenej sezóne bude výsadba paradajok musieť vybaviť podsvietením. S nedostatkom osvetlenia sa stonky blednú a natiahnu, kvitnúce zastávky a tvorenie vaječníkov. Teplota v miestnosti by nemala prekročiť 28 stupňov a klesnúť pod 18 ° C, Ak rastliny žijú na otvorenom balkóne alebo verande, s nástupom prvej noci mrazy, ktoré je potrebné presunúť do miestnosti. Paradajky, umiestnené na parapete, ako časté vetranie a pravidelné striekanie teplou vodou. V horúcom okne je lepšie držať otvorené.

Paradajky ako mierna vlhkosť bez vody a suchej pôdy. Na zavlažovanie sa používa mäkká voda pri izbovej teplote. Zalievanie rastliny pod koreňom sa neodporúča, odporúča sa použiť zavlažovač na navlhčenie pôdy. Režim zavlažovania závisí od počasia. V suchom a slnečnom počasí stojí dvakrát týždenne zalievanie kríkov, v oblačnom počasí je intenzita zalievania polovičná.

Miniatúrne paradajky sú veľmi citlivé na výživnú hodnotu pôdy. Neodporúča sa pretláčať puzdrá hnojivami obsahujúcimi dusík. Stimulujú rast zelenej hmoty na úkor vaječníkov. Ideálne hnojivá pre paradajky sú superfosfát, popol a zhnitý humus. V období kvitnutia a plodenia sa hnojenie vykonáva každé 2 týždne súčasne s polievaním. V skleníkových podmienkach môžu byť cherry paradajky oplodnené zriedeným mulleinom alebo kuracím hnojom.

Tak sme sa dozvedeli: Je možné pestovať cherry paradajky na parapete a ako na to? Použitím týchto jednoduchých tipov si môžete vychutnať skutočné domáce cherry paradajky.

Keď sa pestujú na balkóne, cherry paradajky môžu byť ovplyvnené škodcami., Pravidelné striekanie a časté vetranie priestorov ušetrí vošky a roztoče. V ťažkých prípadoch môžu byť kroviny striekané insekticídmi vhodnými pre plodiny, ale nemali by ste zneužívať chemikálie. Z neskorej plesne pomáhajú medosoderzhaschie drogy.

Pestované puzdrá potrebujú podporu. Ťažké konáre zviazané k silným kovovým alebo plastovým kolíčkom, k mrežiam môžu byť pripevnené mušľavé druhy alebo sa nechať voľne padať. Dôležitým bodom - vytvorenie Bush. V záhradných paradajok veľkých plodov-odrody, bočné výhonky nevlastných detí sú zvyčajne odstránené tak, že rastlina nevyvíja silu na tvorbu ďalších zelenej hmoty. Doma by mala byť ponechaná časť nevlastných detí.

Dávajú Bush krásny tvar, navyše, vaječníky aj forma na postranné procesy a plody sú tvorené. Stojí za to pripomenúť, že krásne zaoblené kríky sa líšia o niečo nižšie výnosy, ale vyzerajú dekoratívnejšie.

Loading...