Ako pestovať morky na mäso

Dopyt po morskom mäse rastie, pretože je chutný a diétny. Majitelia jednotlivých fariem začali viac a viac venovať chovu tejto hydiny pre seba a na predaj. V tomto prípade sa uprednostňujú plemená a kríženia smeru mäsa.

Poďme sa pozrieť na to, ako pestovať morky na mäso a či je to ziskový obchod.

Je prospešné držať morky na mäse

Morčacie mäso má vysokú chuť a je súčasťou rôznych jedál, detskej výživy. Preto je stále viac ochotný kúpiť, aj keď je drahšie ako kurča.

Morky nerastú tak rýchlo ako kurčatá, ale získavajú oveľa väčšiu váhu. Samozrejme, že mladé vtáky z tejto hydiny sú drahšie a viac peňazí ide do krmiva, avšak návratnosť je značná. Podľa posudkov amatérskych chovateľov hydiny je zisk približne 50-70%.

Samozrejme, v podmienkach jednotlivých fariem, obsahujúcich iba 20-30 hláv, nebudete zbohatnúť, ale dostanete garantovaný príjem. Zároveň je dobré hľadať veľkoobchodného predajcu kŕmnych zmesí a nakupovať ho priamo, bez sprostredkovateľov.

Treba poznamenať, že v prítomnosti chôdze sú ukazovatele výkonnosti tohto vtáka vyššie. Okrem chôdze by ste sa mali starať aj o priestory na údržbu, vybaviť ju, očkovať kurčatá.

Oboznámte sa s plemenami domácich moriek, plemenami moriek a brojlerov.

Na statku súkromného domu alebo chaty po dobu piatich mesiacov, môžete pestovať pár vtákov, výdavky len na ich nákup a výživu kurčiat, a potom kŕmiť viac dospelých jedincov s odpadky a krmivo pestované sami, lacné proso, prakticky bez výdavkov na údržbu. Samozrejme, výkon nebude taký vysoký ako pri použití vyváženého krmiva, ale náklady sú minimalizované.

Ak sa chystáte vážne zapojiť do pestovania moriek na predaj, potom najoptimálnejšie bude súčasné pestovanie krmiva. A ak si vyberiete dobre zavedené mäsové plemeno, potom môžete sami vyrastať a nečerpať peniaze na jeho nákup. V tomto prípade je potrebné zakúpiť inkubátor. Takýto uzavretý cyklus spôsobí, že vaša farma bude menej závislá od cenových výkyvov a pomôže vám dobre ušetriť, zvýšiť zisky, tým viac mladých môžete predať na stranu.

Pre najrýchlejšie splácanie, zvyčajne používajú kríže - sú včas a rýchlo získať veľa hmotnosti, ale mladí ľudia budú musieť kupovať a kŕmiť intenzívne po celú dobu.

Je to dôležité! Je veľmi dôležité kupovať kvalitné mladé mäso od etablovaného šľachtiteľa, a nie len kúpiť nejaké morčatá na trhu od neznámych ľudí. Ide o nákup mačky vo vrecku. Môžete si kúpiť nielen produktívne mláďatá.

Aký druh moriek je vhodnejší na chov mäsa

Teraz je tu veľký výber plemien a krížov moriek z mäsa a majitelia súkromných fariem si môžu vybrať z nasledujúcich možností:

 • široký lakovaný biely, Vnútri tohto plemena sú tri línie produktivity typu - svetlo (samec váži až 9 kg a samica váži až 6 kg), stredné (17 kg a 7 kg), ťažké (25 kg a 10 kg). Výťažok mäsa je 68 až 70%;
 • bronz široký hrudník, Priemerná živá hmotnosť samca je 16 kg, zatiaľ čo u samíc je to 9 kg. Pri vypitvanej kostre je výťažok mäsa až 66%;
 • Kanadský široký breasted, Po 20-23 týždňoch morky vážia 13-14 kg a morky dosahujú hmotnosť až 8 kg;
 • Moskva bronz, Dospelí muži dosahujú 15 - 16 kg, zatiaľ čo ženy dosahujú 7 - 9 kg;
 • Big6, Morky tohto produktívneho cross-country priberajú na váhe 22-25 kg a morky dosahujú 11 kg. Výťažok čistého mäsa u týchto brojlerov je vysoký a predstavuje približne 80 až 85%;
 • vysokonapäťový konvertor, Samce dosahujú hmotnosť 20 - 22 kg a samice vážia 10 - 12 kg. Výťažok mäsa z jedného jatočného tela dosahuje 80-85%;
 • Grade Maker, Po piatich mesiacoch je priemerná hmotnosť samcov približne 19 kg, zatiaľ čo ženy vážia 4,5 kg za 4,5 mesiaca;
 • BYUT8, Samce vážia do 27 kg, samice dosahujú 10 kg. Výťažok mäsa - asi 83%.
Produkcia mäsa závisí od intenzity kŕmenia av plemenách mäsa sa zvyčajne pohybuje od 60-70%, v krížoch od 80-85%.

Koľko moriek rastie na mäso

Vek hydiny hydiny má vplyv na mieru návratnosti investícií. Záleží na plemene a krížovej línii, ako aj na výkrme. Bežne sa morčatá kŕmia ľahkého typu predávajú za 110-120 dní, priemerný typ sa poráža za 150-160 dní a ťažký typ týchto vtákov sa poráža za 200-210 dní.

V priemyselných chovoch sa morky zabijú pred dosiahnutím veku 120 dní, keď dosiahnu hmotnosť 4-4,5 kg. Zohľadňuje sa tým, že jednotlivci aktívne získavajú hmotnosť až 150 dní a muži do 180-200 dní.

Viete? Bolo tiež poznamenané, že so samostatným držaním na farmách, muži a ženy získajú takmer o pol libry viac živej váhy ako jednotlivci vzkriesení. To tiež šetrí krmivo.

Pravidlá pre výkrm moriek doma

Prírastok hmotnosti vtákov v smere mäsa závisí od intenzity kŕmenia a stravy.

Denná dávka

V domácom prostredí sa odporúča, aby denná strava z kuracieho mäsa a moriek vychádzala z týchto pomerov:

 • proso, kukurica, ovos alebo zrno pšenice - 65%;
 • slnečnicový šrot - 12%;
 • kvasinky - 5%;
 • vápenec - 5%;
 • rybia múčka - 3%;
 • krieda - 3%;
 • sekaná tráva - 5%;
 • múčka z mäsa a kostí - 1%;
 • soľ - 1%.
Denná dávka takéhoto krmiva na jednotlivca by mala byť 260-500 gramov krmiva, v závislosti od hmotnosti.

Naučte sa, ako kŕmiť morky denne, morky a morky v zime.

Táto strava je vtákom lepšie absorbovaná ako priemyselné krmivo s použitím chemických prísad.

Voda na pitie by mala byť čerstvá a pravidelne menená, aby sa zabránilo črevným poruchám.

Pre malé morčatá by sa malo zakúpiť alebo kŕmiť špeciálnym krmivom:

 • Prvé dva týždne detí môžu byť kŕmené zmesou rozdrvených vajec a kukurice alebo pšeničnej múky, otruby. V tejto zmesi by ste mali pridať zeleninu, strúhanú mrkvu, varené proso. Zo zelených je najužitočnejšie použiť nasekanú zelenú cibuľu. Takáto kaša môže byť tiež vyrobená z nízkotučného tvarohu, je tiež vhodné pridať zrazené mlieko alebo srvátku. Od veku týždňa sa k tejto kaši a od 11. dňa života môže pridať krieda alebo drvená škrupina;
 • Od 15. dňa prechádzajú na potraviny z drveného obilia (60%), fazule (25%), slnečnice (2%) a kriedy (do 5%);
 • od veku jedného mesiaca môžu byť do stravy zavedené celé zrná;
 • od dvoch mesiacov zavádzajú obilné zrná.

Naučte sa, ako pestovať morčatá od prvých dní života, aký by mal byť teplotný režim pre morky, ako rozlišovať morčacie pery podľa pohlavia, čo robiť, ak morky na sebe peckujú. a dospelých moriek.

Frekvencia kŕmenia

Frekvencia kŕmenia sa môže líšiť v závislosti od veku vtáka:

 • až do 10 dní života sú kurčatá kŕmené až 8-9 krát denne, čím sa postupne znižuje frekvencia kŕmenia a predlžuje sa čas medzi jedlami;
 • vo veku 30 dní jesť 6 krát denne;
 • po dosiahnutí 2 mesiacov sa deti kŕmia 4 krát denne;
 • dospelí jedia trikrát denne v zime a štyrikrát v lete.

Použitie krmiva

Morky môžu byť kŕmené domácim krmivom a môžu mať priemyselnú hodnotu. Nie každý má rád blázon s varením domáce jedlo, a potom pripravený suché jedlo príde na záchranu.

Produkčné krmivo sa vyrába s prihliadnutím na vek a smer pestovania (na zvýšenie hmotnosti, zvýšenie produkcie vajec). Takéto krmivá znižujú náklady na prácu, ale zasiahli cenu, pretože nie sú lacné.

Viete? Morčacie mäso je jemnejšie a chutnejšie ako samce. Morčacie mäso má nižší cholesterol ako iné hydinové alebo červené mäso. Vzhľadom na nízky obsah purínov je to diétny a zdravý produkt. Morčacie mäso je vynikajúcim zdrojom vitamínov skupiny B, PP, fosforu a selénu, ktoré sa podieľajú na metabolických procesoch a tvorbe imunity.

Dôležitým bodom je výber kvalitných krmív pre morky.

Nasledujúce počiatočné informačné kanály sú vhodné pre deti:

 • pre novorodenca morčatá - PK-11 alebo Purina 10050;
 • vo veku 5-13 týždňov - PK-11-2;
 • pre vek 14-17 týždňov - PK-12-1-14-17;
 • počas 15 až 30 týždňov - P-13-1;
 • pre chov - PK-14.

Informačný kanál pre začiatočníkov: video

Dospelý jedinec konzumuje 200-250 g suchého krmiva denne a samci majú dennú dávku približne 100 g.

Ak chcete ušetriť peniaze, môžete vytvoriť informačný kanál sami.

Metódy kŕmenia v Turecku

Počas obdobia výkrmu morky rýchlo pribúdajú na váhe. Tento postup sa vykonáva pred zabitím. Existujú dva hlavné druhy výkrmu.

Naučte sa, ako skóre moria správne, ako sa vytrhnúť morka doma.

Nútený spôsob

Nútené výkrm je niekoľkokrát zvýšiť množstvo potravy pre morky. Keď vták prestane jesť kvôli dostatočnej sýtosti, je násilne kŕmený, dávajúc potravu do strumy, ale nepreteká.

Po prvé, vták je obmedzený v pohybe alebo v klietke. Denný príjem potravy počas tohto obdobia je 700-800 g. Krmivo je vybrané s vysokým obsahom bielkovín a tukov.

Na kŕmenie silou používajú potraviny, ktoré majú mäkkú štruktúru, aby nepoškodili tráviaci systém - to sú hmoty, ktoré sa valia do guľôčok omrvinky.

Tieto dlažobné kocky sa pripravujú takto: vezmite kukuricu a jačmennú múku pri 20%, pšeničnú múku - 15%, otruby - 15%, ovsenú múku - 25%, soľ - 1%, droždie - 5%. Všetko je dôkladne premiešané. 150 g tejto zmesi pridáva 150 g vody a miesi cesto.

Pri nútenom výkrme moriek na 20 dní môže zvýšiť rýchlosť nárastu hmotnosti o 2-2,5 krát.

výkrm samoklovom

Pri výkrme samoobslužných potravín sa morky prijímajú na dobrovoľnom základe. Pri tomto spôsobe výkrmu pokračujú v chove vtákov, najmä odporúčajú, aby sa vykonávali v oblastiach, kde sa zberali úrody slnečnice, ovsa, pšenice a iných obilnín, ako aj melónov a tekvíc.

Vtáky sú kŕmené 2-3 krát priamo na úteku. Neustále poskytovať čerstvý nápoj. Pri tejto metóde je dôležité mať veľké plochy na pasenie, ale je tu úspora krmiva.

Naučte sa výhody morčacieho mäsa, pečene a vajec.

Podmienky pre pestovanie moriek na mäso doma

Pre hydinu je potrebné vytvoriť optimálne podmienky pre rozvoj a prírastok hmotnosti: vybaviť bývanie a organizovať chôdzu.

Morky nepotrebujú toľko chôdze, ako pri pasení s veľkým množstvom zelenej hmoty

Požiadavky na miestnosť

Ak chcete zachovať morky je potrebné vybaviť dom. Ubytovanie pre nich by malo spĺňať tieto požiadavky:

 • priestor izby musí spĺňať normu - 1 štvorec. m pre 2 dospelé vtáky;
 • miestnosť by mala byť dobre vetraná alebo vetraná, čerstvý vzduch by mal prúdiť pravidelne, ale stojí za to zvážiť, že ponory sú neprijateľné;
 • podlaha z dreva alebo betónu by mala byť posypaná senom, pilinami a neustále monitorovať čistotu podstielky. Úplne sa mení na jar a pred nástupom zimných mrazov. V predvečer výmeny podstielky sa miestnosť vyčistí a podlaha sa na dezinfekciu posype vápnom;
 • teplotný režim je nastavený do + 10 ... 18 ° С;
 • vlhkosť v miestnosti by mala byť 65-70%. Vnútri by nemali byť vlhké;
 • svetelný deň zodpovedá 13 hodinám. Preto sa v zime odporúča zahrnúť elektrické osvetlenie asi 3-5 W na 1 m2. m plocha domu;
 • pred kŕmením by mali spĺňať tieto normy: so suchým krmivom 10 cm na jednotlivca as kombinovaným - 20 cm;
 • pred zalievanie - asi 3 cm za moriak.
Je to dôležité! Produktívna kvalita moriek je nepriaznivo ovplyvnená teplotným režimom vyšším ako +18 ° C. Vtáky sa objavujú letargie, výrazne znížená chuť do jedla, produkcia vajec padá a niekedy sa úplne zastaví. Okrem toho testikulárna plodnosť prudko klesá.
Podavače sú umiestnené v dome, ktorý môže byť vo forme žľabov alebo žľabov. Vo výške sú umiestnené na zadnej strane morky. Ale pre pohodlie vodných nádrží majú na úrovni krku vtákov.

V najteplejšej časti miestnosti sa nachádza hrádza, pričom sa berie do úvahy, že asi 35 cm ostrieža by malo byť na samicu. Pod nimi pre jednoduchosť čistenia vložte krabice alebo špeciálne štíty pre podstielku.

Hniezda sú umiestnené vo viac zatienených oblastiach miestnosti, kde by sa moriaky, ktoré znášajú, cítili uvoľnenejšie a bezpečnejšie. Počet hniezd umiestnených v pomere 1 hniezdo pre 4-5 moriek.

Naučte sa, ako vybudovať mláďa pre psy, morčacie sliepky, robiť hniezda, kŕmidlá, konzumentov.

Voliéra na prechádzky

Morky milujú voľný pohyb a môžu bežať rýchlo. A v niektorých prípadoch môžu lietať. Ak sa vezmú do úvahy tieto vlastnosti, pri skladovaní moriek je potrebné zabezpečiť prítomnosť dostatočne priestrannej klietky z reťazovej siete, ak nie je možné mať voľný rozsah. Voliéra vybaviť vo výške 20 metrov štvorcových. m pre jedného jednotlivca. Odporúča sa zasiať rastliny vhodné pre tieto vtáky - lucerna, ďatelina, ovos, hrach, sójové bôby a iné.

V zime je voliéra zbavená snehu a pokrytá slamou. Vo voliére umiestnite koryto s jedlom a nádobami s vodou. Vo voliére nastaviť boxy s pieskom a popolom v rovnakom množstve, pretože popol-pieskové kúpele sú veľmi užitočné pre tieto vtáky.

Oko musí byť najmenej dva metre vysoké. Bude to veľmi dobré, ak výjazd do voliéry bude z domu s pomocou Lazy. Rozmery šachiet sú zvyčajne 0,5 x 0,5 ma sú vybavené zodpovedajúcimi dverami.

Pestovanie moriek v záhrade je ziskové povolanie, najmä ak existuje územie na prechádzky. Tieto vtáky môžu kŕmiť, čo trochu znižuje náklady na ich údržbu. Samozrejme, musíte míňať peniaze na nákup mladých produktívnych mäsových plemien a krmív pre zvieratá. Strava pre morčatá môže byť tiež zložená z lacnejších krmív a prísad. Ak si nie ste istí, či sa môžete vyrovnať s veľkou populáciou moriek, pokúste sa kŕmiť pár jedincov za päť mesiacov teplého obdobia a vypočítajte náklady a príjmy.

Chov morských krížov: video

Je výhodné pestovať morky na mäso: recenzie

No, druh ziskový

V Moskve, cena mladých akcií na jar bol 250 rubľov vtáka, v lete sa rozrástla na slušnú veľkosť. Podľa hmotnosti neviem, ale ťažké. Nepovedal by som, že veľa jedli, sadili cibuľu, ale dostali veľa z nich (z nejakého dôvodu milujú zelenú cibuľu veľmi veľa) a pre obilniny (pšenica, kukurica, hrach atď.) - nie, kačice / husi Jedzte viac. Majú radi varené zemiaky zo záhrady, rešpektuje sa aj tvaroh, omrvinky nie sú opovrhnuté. Jediné, čo si myslím, že morky potrebujú, kam chodiť-beh-tráva štipka. Ak ich strčíte do stiesnených miestností, zomrú. A cena obilnín by mala byť vyjadrená?

Pasha838
//forum.pticevod.com/virashchivat-indukov-vigodno-t450.html?sid=043ccbc9d725fd6f2f742de5364044b7#p3969

Stále zomierajú, potrebujú neustály dohľad. Častá zmena podstielky (plienka) až 8-10 krát denne. Teplé a tak ďalej. Ak pozornosť na maximum, potom je takmer žiadny prípad. A ak majú čas ako kurčatá ... to bude trvať až 80%. Voracious ... k hororu. 8 moriek jesť ako 1 dospelý prasa. Malé plemená rastú dlho - nevidím dôvod. Veľké krížiky - umelé oplodnenie. Držať veľký kríž za 2 roky, už nechcem
Alya
//forum.fermeri.com.ua/viewtopic.php?f=56&t=312#p4256

Veľa vecí ziskových na rast. A ak niekto vezme kurča a nakŕmi ho, neberie do úvahy náklady. Ak budete rásť na farmách vo veľkých množstvách, potom je to jedna vec, ak ste na farme, potom musíte vziať do úvahy jednu vec - celý vták, povedzme, vytvára hlukové pozadie, to znamená kričať. A susedia usilovne, rovnako ako partizáni, len preklínajú a myslia si, ako môžu otrávení vydesiť výkriky, nájsť mier a pokoj v duši. To znamená, že celý vták robí hluk a morky v tomto meradle nie sú speváckym zborom, ale zaujímajú prvé miesta. Spoločnosť sú perličky, pekingské kačice, kohúty, husi.

Mal som ich všetky a ak by chceli, dokonca aj jeden z nich, vydať radostný ranný výkrik okolo úsvitu, potom všetci tento záväzok podporujú, ako v strane EP, Liberálnej demokratickej strane a ďalších.

Pozrite sa z okna, ak je tam svitanie, potom vy a celá vaša rodina a všetci vďační susedia sú už hore, nadávajte všetko. Je nemožné vypnúť výkriky.

V tomto ohľade je hluk ideálny pre kurčatá bez kohúta, indouki alebo chrbtice a brojlerov.

Existuje ďalší problém s morkami. Táto hydina orol miluje vyliezť vysoko a lietať. A tento orol môže odletieť. Preto je potrebné uzavrieť sieťku pera zhora.

Ak je chôdza, potom dobrá, ak nie, potom je morčacia chuť zarážajúca.

Morčacie mäso na ventilátore. Je prakticky bez tuku, diétne. Ak je morka prerástla alebo bežala veľa, potom jej mäso je ako podrážka.

Sledovali sme filmy, strhli sme ich do rúry a snažili sme sa tam variť. Но были такие, что в духовку не влезали, петухи, а те что влезали, индейки, готовились долго и по всем качествам уступали уткам и бройлерам.

По стоимости индюшатина дороже бройлеров и уток.

В общем птица на любителя.

Farmers
//www.biznet.ru/topic292041.html?p=2008611