Ako to funguje a ako urobiť psychrometer pre inkubátor vlastnými rukami

V moderných podmienkach rozvoja hydinárskeho priemyslu je usporiadanie inkubátora veľmi aktuálnou záležitosťou. Na vytvorenie príjemného prostredia využíva rôzne meracie prístroje. Zmenu teploty a vlhkosti možno teda monitorovať pomocou psychrometra alebo vlhkomeru. Pozrime sa podrobne na princíp ich činnosti.

Princíp činnosti

Ako nástroj na meranie vlhkosti a teploty v miestnosti, psychrometer je zariadenie, ktoré drží 2 stĺpce ortutiumiestnené nezávisle od seba. Nazývajú sa suché a mokré teplomery.

Viete? Prvý ortuťový teplomer bol vynájdený talianskym lekárom Santoriom, ktorý sa narodil 19. marca 1561. Počas práce v Európe študoval proces dýchania a uskutočňoval niektoré experimenty na sebe. Vynálezcom prvého praktického vlhkomeru je Francesco Folly.

Princíp jeho fungovania je založený na schopnosť vody odpariť sa, provokujúci výskyt teplotného rozdielu podľa psychrometra. Rýchlosť tohto procesu závisí od úrovne vlhkosti. Čím vyššie je, tým menší bude rozdiel medzi údajmi teplomerov. Je to spôsobené tým, že v procese odparovania vody ochladzuje nádrž, v ktorej sa nachádza.

Typy vlhkomerov

V závislosti od konštrukčných prvkov existuje niekoľko typov tohto meracieho zariadenia. Medzi nimi sú váhové a keramické vlhkomery, prístroj na meranie vlhkosti vlasov, filmový senzor. Uvažujme podrobnejšie o každom z nich.

Úspešná inkubácia vajíčok by nebola možná, ak by neexistovali stabilné teplotné podmienky. Tento proces je zabezpečený špeciálnym zariadením - termostatom, ktorý si môžete sami vyrobiť.

Hmotnostný vlhkomer

Toto meracie zariadenie je systém pozostávajúci z trubíc tvaru U, ktoré sú naplnené hygroskopickou látkou. Jeho vlastnosťou je schopnosť absorbovať vlhkosť uvoľnenú zo vzduchu. Prostredníctvom tohto systému sa cez čerpadlo nasáva určité množstvo vzduchu, po ktorom sa určuje jeho absolútna vlhkosť. Na tento účel je potrebné vypočítať tieto ukazovatele ako hmotnosť systému a objem vzduchu, ktorý prešiel.

Merač vlhkosti

Toto zariadenie je kovový rám, na ktorom je pozdĺžne natiahnuté ľudské vlasy. Je pripojený k šípke a jeho voľný koniec je vybavený ľahkým zaťažením. V závislosti od stupňa vlhkosti sú teda vlasy schopné meniť svoju dĺžku, čo signalizuje pohyblivou šípkou. Je potrebné poznamenať, že prístroj na meranie vlhkosti určený na domáce použitie má malú chybu. Okrem toho sa jeho krehká konštrukcia môže rýchlo roztrhnúť pri mechanickom pôsobení. Aby sa tomu zabránilo, odporúča sa zavesiť meracie zariadenie na stenu a tiež sa uistiť, že na zvolenom mieste nie sú žiadne vibrácie a že zdroje chladu alebo tepla sú vzdialené najmenej 1 m. V prípade znečistenia vlasov je možné ho čistiť štetcom, ktorý bol predtým navlhčený voda.

Je to dôležité! Najlepší teplotný režim pre prevádzku merača vlhkosti vlasov je medzera -30 ... +45 stupňov. V tomto prípade bude presnosť prístroja 1% relatívnej vlhkosti.

Filmový senzor

Toto zariadenie je vertikálne. Skladá sa z organického filmu, ktorý je citlivým prvkom. Je schopný sa natiahnuť alebo zmenšiť v závislosti od zvýšenia alebo zníženia vlhkosti.

Naučte sa, ako si vybrať inkubátor a ktoré modely dávajú prednosť, ako aj zoznámiť sa s vlastnosťami inkubátorov: "Vrstva", "Popoluška", "Perfektná sliepka", "Kvochka", "Nest-100", "Nest-200".

keramický

Toto zariadenie má formu hodín, iba čísla na ňom uvedené sú rozdelené na stĺpik ortuti, ktorý označuje percento vlhkosti vzduchu. Hlavným prvkom pre jeho výrobu je keramická hmota, ktorá obsahuje kovové nečistoty z kaolínu, kremíka, ílu. Táto zmes má elektrický odpor, ktorého úroveň ovplyvňuje vlhkosť vzduchu.

Ako si vybrať vlhkomer

Pred výberom vlhkomeru musíte zvážiť, že existuje niekoľko typov: stena, stôl, mechanické a digitálne. Tieto zariadenia sa líšia nielen svojimi technickými vlastnosťami, ale aj vybavením, presnosťou ukazovateľov. Okrem toho môžu mať ďalšie funkcie, ako napríklad kalendár, hodiny, budík, indikátor úrovne pohodlia atď.

Je to dôležité! V prípade umiestnenia vlhkomeru na pracovnú plochu je potrebné brať do úvahy nielen jeho rozmery, ale aj uhol natočenia zariadenia na zdroj svetla. To poskytne presnejšie údaje.

Pri štúdiu technických parametrov snímača je potrebné venovať pozornosť relatívnemu a absolútnemu tlaku. Okrem toho výber nástroja by mal závisieť od veľkosti inkubátora. Ak je teda určený pre viac ako 100 vajec, je potrebné nainštalovať silnejší vlhkomer.

Príklady najpopulárnejších modelov:

  1. MAX-MIN - má plastové puzdro, je vybavené teplomerom, hodinami a budíkom a tiež umožňuje namontovať ďalšie snímače. V prípade zmeny úrovne vlhkosti pípne.
  2. Stanley 0-77-030 - má LCD displej a robustné puzdro, chránené pred mechanickým poškodením, ale jeho cena je extrémne vysoká.
  3. DC-206 je navrhnutý pre inkubátor malej veľkosti a môže rýchlo zlyhať s mechanickým poškodením.
  4. NTS 1 je kompaktné elektronické zariadenie, ktoré má LCD displej a je vybavené kalendárom, hodinami a budíkom.

Ako urobiť vlhkomer sám

Alternatívou k zariadeniu zakúpenému v obchode môže byť domáci vlhkomer. Aby ste to dosiahli, budete musieť získať nejaké materiály a nástroje, ako aj naučiť sa krok za krokom.

Prečítajte si tiež o výrobe inkubátora vlastnými rukami, ventilácii, regulácii teploty a dezinfekcii inkubátora.

Materiály a nástroje

Aby ste mohli nezávisle vytvoriť psychrometer, musíte si ho kúpiť dva teplomery, Okrem toho budete potrebovať kúsok látky a malý pohár s destilovanou vodou.

Takáto kvapalina môže byť získaná purifikáciou z nečistôt alebo jednoducho zakúpená v sklade. Nezabudnite na panel pre montáž. Môže byť vyrobený z plastu, dreva alebo iných materiálov.

Viete? Najväčší teplomer na území Eurázie sa považuje za zariadenie inštalované v roku 1976 v ukrajinskom meste Charkov, ktoré má výšku 16 m.

Pokyny krok za krokom

Ak chcete, aby sa zariadenie urobilo manuálne, musíte ho dokončiť ďalšie kroky:

  1. K panelu pripojte 2 teplomery a umiestnite ich paralelne.
  2. Pod jedným z nich by sa mal dať nádoba s vodou.
  3. Nádoba na ortuť tohto teplomeru musí byť zabalená do bavlnenej tkaniny a pripevnená, zviazaná niťou.
  4. Ponorte okraj látky do vody na 5-7 cm.

Teda teplomer, nad ktorým bola táto manipulácia vykonaná, bude nazývaný "mokrý" a druhý - "suchý" a rozdiel medzi ich indikátormi bude ukazovať úroveň vlhkosti.

Je to dôležité! Niekedy, aby sa zvýšila vlhkosť v inkubátore, môžete jednoducho striekať vajcia vodou, ale tento postup je vhodný len pre vodné vtáky. Pre ostatných zástupcov vtákov vhodná vlhkosť 50-60%.

Video: meranie vlhkosti vzduchu

Skúsení chovatelia hydiny si sami vyberajú najefektívnejší spôsob merania vlhkosti, vedený veľkosťou inkubátora. Okrem toho, v moderných podmienkach rozvoja trhového hospodárstva výber stále závisí od finančných možností.

Loading...