Dören červená - svetlý ker v krajinnom dizajne

Red dören je jedna z mála listnatých okrasných rastlín, ktoré dokonca vyzerajú celkom pekne, keď lístie spadne. Impozantný vzhľad tohto krovia sa stal dôvodom jeho dopytu medzi krajinnými dizajnérmi. O zvláštnostiach jeho kultivácie možno nájsť v tomto materiáli.

Popis kurva červená

Dören Red (Cornus sanguinea)tiež známy ako "svidina blood red", patrí do rodu Kizil (Córnus) a rodu Kizilovye. V Európe je to dosť bežné. Vo svojom prirodzenom stave sa nachádza v priestore od juhu Škandinávie až po sever Balkánu, ako aj na území od Baltského mora až k dolnému toku Don. Preferuje podrast porastených alebo zmiešaných lesov, ako aj suché brehy vodných útvarov. Táto rastlina je ker s otvorenými vetvami, ktorý dosahuje výšku 4 metre. Jej listy majú eliptický alebo vajcovitý tvar, na vrchole sú svetlozelené, na spodnej strane bledozelené a na jeseň sa zafarbujú na víno alebo sú červeno-červené. Mladé výhonky sú zelené, ale časom sa stávajú fialové alebo červenohnedé, na jeseň a na jar sa stávajú jasnejšími. Kvety sú sračky matné biele s kopijovitými lístkami.

Plody sú modro-čierne, guľovité, s priemerom do 8 mm, s veľkým kameňom. Sú nepožívateľný. Životnosť tohto závodu je 12-18 rokov.

Viete? Niektoré druhy čeľade Cornel sú stromy, ktoré môžu rásť a prinášať ovocie asi 300 rokov.

Výsadba kecy červená

Pri výsadbe by tento ker mal brať do úvahy niektoré jeho vlastnosti - to vám umožní získať maximálny vizuálny efekt zariadenia v dizajne vlastnej záhrady. Pozrime sa na tieto funkcie podrobnejšie.

Kde umiestniť

Opísaná rastlina sa odporúča vysádzať v slnečnej časti záhrady alebo v svetlom tieni. V zásade sa strom cíti dobre v hustšom tieni, ale zároveň vyzerá skromnejšie: výhonky sú príliš dlhé, listy sú tenké, farba je menej svetlá. Preto je najlepšou možnosťou vystúpiť na slnečnej strane.

Dobrou možnosťou pre pristátie pasce bude miesto pozdĺž plota.

Okrem toho je žiaduce, aby pozadie tohto kríňa bolo niečo monotónne: stena alebo napríklad huby thuja. Nemala by byť zasadená ker v nízkych vlhkých oblastiach.

Čo by mala byť pôda

Červená pôda nie je náročná na pôdu, rastie prakticky všade, okrem veľmi kyslých alebo veľmi chudobných piesočnatých pôd. V každom prípade by mala byť pôda vypustená. Najlepšie zo všetkého je, že rastlina sa cíti na dobre oplodnených pôdach. Ak pôda v mieste výsadby nie je, potom môžete správne pripraviť pristávacie jámy - viac o tom bude diskutované nižšie.

Ďalšie informácie o pôde: základné vlastnosti a zloženie, plodnosť a kyslosť, hnojivá pre rôzne druhy pôdy.

Proces pristátia

Sadenice sa vysádzajú skoro na jar alebo okolo polovice jesene, keď mrazy stále chýbajú. Pred výsadbou sa sadenice odporúča umiestniť korene do nádoby s vodou pri izbovej teplote po dobu 4-5 hodín. Vyžaduje sa tiež skrátiť výhonky o 10-15 cm: príliš dlhé výhonky spomalia zakorenenie rastliny. Ak je stromček zakúpený s zemitým kusom na koreňoch, potom nie je potrebné ich namáčať do vody - v tomto prípade sa výsadba vykonáva spolu s hrudkou.

Pri výsadbe je potrebné vykopať dieru tak, aby sa do nej zmestili korene sadenice a miesto pre drenážnu vrstvu. Na dne pristávacej jamy je potrebné naliať drenážna vrstva asi 15-20 cm hrubá, Môže to byť hrubý piesok, drvený kameň alebo rozbitá tehla. Pri výsadbe do jamy sa zavádza aj humus a organické hnojivá. Po zaspaní jamy je pôda mierne pošliapaná a napojená na vodu. Oblasť okolo sadenice pilín alebo rašeliny.

Starostlivosť o červeného rakytníka

Tento ker je veľmi nenáročný, ale starostlivosť o to nebolí, pretože zatiaľ čo vzhľad rastliny sa výrazne zlepšila: koruna sa stáva hustejšou, výhonky a listy - jasnejšie.

Ako na vodu

Rastlina nepotrebuje špeciálne zavlažovanie, ale je napojená hojne, keď zasadil. Ďalšie zalievanie sa vykonáva podľa potreby, spravidla v príliš suchom lete. Nepriamym znakom takejto potreby je strata listov turgoru (kvapky listov, začínajú sa zmenšovať).

Prečítajte si aj základy pestovania bielych a pestrofarebných trávnikov.

Aké hnojivo si vybrať

Hnojenie má pozitívny vplyv na vzhľad červeného trávnika, ktorý je veľmi dôležitý pre okrasné kríky. Zvyčajne sa kŕmia komplexnými minerálnymi hnojivami, ktoré sa aplikujú na jar po hojnom zalievaní. Môže to byť "Nitrofoska", "Ammophos", "Nitroammofoska" atď. Tieto hnojivá sa musia aplikovať na pôdu podľa pokynov na obale.

Ako orezať

Tento postup sa musí vykonávať pravidelne, pretože bez rezania sa zariadenie môže rýchlo premeniť na neupravené matné puzdro. Zvyčajne sa prvé prerezávanie vykonáva po dobu 3-4 rokov po výsadbe. Postup sa vykonáva na jar: odrezajú staré výhonky vo výške 15-20 cm, rovnako ako mladé, ale zle sa vyvíjajú.

Je to dôležité! Odrezané oblasti musia byť ošetrené popolom alebo drveným aktívnym uhlím - takéto ošetrenie bude chrániť pred chorobami, ako aj urýchliť hojenie rezu.

Plemeno červené mňam

Existuje množstvo spôsobov chovu trávnika: semená, odrezky, vrstvenie a delenie kríka. Pozrime sa podrobnejšie na každú z týchto metód.

semená

Najlepší čas na výsadbu semien - jeseň, október. Ak sú semená zasadené na jar, sú predbežne držané v chladničke po dobu dvoch mesiacov - tento postup je povinný. Semená sú vysadené priamo v otvorenom teréne. V záhradných postieľkach robia brázdy 5 cm hlboké, rozotierajú na nich semená a dávajú ich navyše. Miesto pristátia na zimu nevyžaduje.

Na jeseň sú výhonky, ktoré sa následne riedia. Po dosiahnutí výšky 70-80 cm sa rastliny zasadia na trvalé miesto. K tomu zvyčajne dochádza 4-5 rokov po výsadbe semien.

Je to dôležité! Semená je možné zakúpiť v špecializovaných predajniach alebo zbierať z rastúcich kríkov. Zhromažďujú sa na jeseň: osivo sa zbaví vonkajšej buničiny a vysuší. Uchovávajte ich na chladnom mieste. Semená zostávajú životaschopné tri roky.

výstrižky

Reprodukcia odrezkami je veľmi často vykonávaná. Rezanie sa v júni znížilo - pre tento výber mladých výhonkov. Sú zasadené v skleníkoch alebo skleníkoch do hĺbky 7-8 cm v ostrom uhle. Do výsadbového otvoru sa pridá zmes rašeliny a piesku. Sadené odrezky sú hojne napojené a počas ich pobytu v skleníku by mali byť pravidelne striekané vodou. Skleník by mal byť chránený pred priamym slnečným svetlom, pravidelne vetraný, optimálna teplota v ňom je + 23 ° C ... + 25 ° C. Na jeseň, keď odrezky tvoria koreňový systém, sú presadené na trvalé miesto. Na prvú zimu je potrebné pokryť semenáčiky. Na tento účel môžete použiť rôzne krycie materiály, napríklad lutrasil, spunbond alebo pytlovina.

Pozrite sa na zbierky kríkov na záhrade: bobule kríky, okrasné, listnaté, stálezelené, ihličnaté, kvitnúce (s bielymi kvetmi), pre živé ploty.

vrstvenie

Pre rozmnožovanie kríka vrstvením sa používajú bočné výhonky, ktoré rastú nízko od zeme. Postup sa vykonáva na jar. Na reprodukciu sa vhodný výhonok pritlačí na zem a upevní sa pomocou klipu. Miesto kontaktu s pôdou je posypané pôdou a mulčované. Pokrytie vrstiev na zimu nie je potrebné. Separácia odrezkov z materského kríka sa vykonáva v nasledujúcom roku, na jar alebo na jeseň: do tejto doby má koreňový systém. Oddelené vrstvy sa presadia na trvalé miesto.

Je zaujímavé čítať o prospešných vlastnostiach a používaní jedlých bobúľ drieňa, ako aj o príprave na zimu: sušenie a mrazenie, džús, džem, marmeládu.

Deliace puzdro

Pre túto metódu používajte zarastené kríky. Postup sa vykonáva na jar alebo na jeseň. Vyberie sa vhodné puzdro, odtrhne korene zo zeme a rozdelí sa tak, že každá oddelená časť má rozvinutý koreňový systém a plnohodnotné výhonky. Rezanie koreňov je pokryté popolom. Ďalej sú oddelené časti vysadené do pôdy na trvalých miestach.

Choroby a škodcovia

Červený Durene je odolný voči chorobám. V niektorých prípadoch môžu byť mladé výhonky choré. múčnatkaale toto sa stáva zriedka. Na boj proti nemu sa používajú fungicídy, napríklad Kvadris, Topsin, Fundazol, atď. Okrem toho rastlina nemusí vyzerať alebo dokonca umrieť, ak je nadmerne zmáčaná, ale tento problém je možné ľahko vyriešiť výberom miesta výsadby a organizovaním odvodnenia.

Škodcovia môžu ohroziť rastlinu. vošky, muška, larvy žltooranžovej muchy, Na boj proti nim sa používajú insekticídy, špecializované aj širokospektrálne. Môžu to byť Karbofos, Biotlin, Tanrek atď.

Viete? Podľa kresťanskej legendy, Kristus bol ukrižovaný na kríži z korkového dreva. Po tejto udalosti sa svída zmenila na krík a jeho kvety - na podobu kríža.

Video: recenzia kríkov Dören červená

Ako je zrejmé z vyššie uvedeného, ​​pestovanie červeného cukru nie je ťažké. V skutočnosti sa nikdy nemôžete starať o vysadené kríky, ale aby sa zachoval jeho veľkolepý výhľad, starostlivosť oň je stále veľmi žiaduca a okrem toho nie je vôbec zložitá a nevyžaduje si značné náklady. Takže táto rastlina, okrem atraktivity z hľadiska krajinného dizajnu, potrebuje len minimálnu starostlivosť.

Loading...