Aké choroby sú u domácich ošípaných

Najobľúbenejšie domáce zviera - ošípaná - s nedostatočnou starostlivosťou môže trpieť mnohými chorobami, z ktorých väčšina je podobná ľudským a môže sa prenášať cez mäso a vnútornosti. V tomto článku sa budeme zaoberať chorobami ošípaných, ich liečbou a preventívnymi opatreniami.

Parazitické (invazívne) ochorenia

Ošípané môžu trpieť vnútornými aj vonkajšími parazitmi. Viac ako 30 druhov červov je schopných negovať všetky obavy zamestnancov chovov ošípaných. Vonkajšie choroby nie sú o nič menej nebezpečné - každý teraz pozná prasaciu chrípku a menej nebezpečné ochorenia môžu prasa a jej majiteľom priniesť mnoho problémov.

Vnútorné parazity (červy)

Červi a červy sú prakticky spoločníkmi ošípaných, pretože ich majitelia skôr kŕmia zviera na zvýšenie hmotnosti a rýchly predaj. Hlavnými parazitmi ošípaných sú črevné škrkavky a pásomnice (lepšie známe ako pásomnica).

Pozrite sa aj na vlastnosti vzhľadu plemien ošípaných.

Škrkavky (škrkavka)

Nematode Ascaris suum sa nachádza v tenkom čreve, vstupuje do tela zvieraťa pri konzumácii kontaminovaných potravín, To sa zvyčajne stáva, keď sa pasú prasiatka alebo krmivo na produkty s neznámou skladovateľnosťou a pôvodom. Za takýchto podmienok je možná absorpcia vajec ascaris, po ktorých nasleduje ich rozmnožovanie v čreve po dvoch mesiacoch. Ako vek ošípaných klesá nebezpečenstvo invázie škrkavky.

príznaky

Vonkajšie príznaky ochorenia sa najviac vyvíjajú u ciciakov vo veku do 8 mesiacov, u ktorých dochádza k vyčerpaniu a anémii. Významné množstvo ascaris môže spôsobiť smrť zvierat a dospelých. V prípade intoxikácie je možná vyrážka, často diagnostikovaná ako alergická, a vynechá sa cenný čas liečby.

Je to dôležité! Prerazené ošípané nie sú vôbec vtipné: nadúvanie môže byť dôsledkom blokovania čriev s škrkavkami. Takýto stav môže viesť k smrti zvieraťa.

liečba

Môžete odstrániť alebo zničiť škrkavka škvrnitú pomocou nasledujúcich liekov:

 • piperazínová soľ;
 • fluorid sodný;
 • Hygromycín B.
Prostriedky sa aplikujú skupinovou metódou v zmesi s krmivom dvakrát denne počas kŕmenia ošípaných. Pre dojčatá do hmotnosti 50 kg sa do potravín zavedie 15 g liekov a zrelé ošípané dostanú 20-30 g.

prevencia

Aby ste predišli poraneniu ošípaných, môžete vykonať preventívne opatrenia s použitím vyššie uvedených nástrojov a pridať ich k rannému a večernému kŕmeniu. Je potrebné vylúčiť kontakt stáda chovu ošípaných alebo domácnosti s okolitým svetom.

Je to dôležité! Novo prichádzajúce zvieratá sa pred pridaním do stáda podrobia koproskopy - ich výkaly sa vyšetrujú na všetky infekčné ochorenia.

pásomnice

Tento typ parazita sa nachádza v tele ošípaných hlavne vo forme lariev, ktoré konzumujú tí, ktorí konzumujú mäso nakazeného zvieraťa (vo väčšine prípadov ide o ľudskú bytosť). Najčastejšie červy sú bravčové pásomnice, taenia hydatigena a červy echinococcus subspecies. Pre všetky tieto červy je prasa len sprostredkujúcim nosičom, vstupujú do tela, keď jedia psie, líškové alebo vlčí výkaly.

príznaky

V závislosti od toho, ktorý orgán je infikovaný, sa infekcia parazitmi môže prejaviť ako dyspnoe, ťažké dýchanie a kašeľ, poruchy gastrointestinálneho traktu, traumatická hepatitída a krvácanie do pečene.

Ďalšie informácie o chove landrace, duroc, pigren, maďarský mangalitsa, vietnamský vislobryukhaya, karmal, červeno-belted, downy mangalitsa, Mirgorodskaya prasa, veľké biele prasa.

liečba

Je možné vyliečiť ošípanú pomocou špecializovaných anthelmintík: "Fenbendazol", "Febantel", "Albendazol", atď. Takéto lieky sú deštruktívne nielen pre dospelých červov, ale aj pre jeho larvy. Liečba by mala byť vykonávaná v prísnom súlade s pokynmi pre liek, berúc do úvahy výsledky laboratórnych testov a odolnosť voči liečbe určitých typov červov.

prevencia

Najlepším spôsobom prevencie je starostlivo pripravená plocha na pasenie, kde je možné pomocou technických prostriedkov (prekážka, vyplachovacie zariadenie pre zvieratá atď.) Vylúčiť kontakt stáda so zástupcami voľne žijúcej fauny.

Vonkajšie parazity

Vzhľadom na životný štýl prasaťa je náchylný k chorobám nielen z vnútorných parazitov, ale aj z vonkajších. Najmä kňazi vši, miase a svrab, podráždenie kože, z ktorej zviera nemôže upokojiť, vzhľadom na štruktúru jeho tela. V takých prípadoch sa obráťte na okolité predmety, ktoré môžete poškriabať a odstrániť alebo znížiť svrbenie.

Vši vši

Parazit Haematopinus suis svetlohnedý a až 5 mm dlhý Pohybuje sa v tele a uprednostňuje akumuláciu v ušiach, záhyboch krku, vnútorných povrchoch labiek, kde sa živí. Tento typ vši žije len na tele ošípaných. Životný cyklus od vajíčka po starnutie dospelého jedinca trvá až 33 dní. Tento hmyz nie je schopný byť mimo tela prasaťa dlhšie ako tri dni.

príznaky

Ak chcete zistiť prítomnosť bolestivé vši môžu byť vizuálne - škrabance a nedostatok štetín na stranách bude vyvolať príčinu úzkosti a nedostatok chuti do jedla (a dokonca aj strata hmotnosti) u zvierat. Je možné pozorne sledovať telo a končatiny a samotný hmyz.

Odporúčame Vám dozvedieť sa viac o vlastnostiach chovných ošípaných.

liečba

Insekticídy pomôžu zničiť škodcu, pričom nepoškodia prasa. Bežne používané Amitraz, Doramectin, Phosmet alebo Ivermektin. Posledné liečivo sa podáva orálne alebo injekciou, zvyšok sa aplikuje na kožu vo forme spreja.

prevencia

Preventívne opatrenia spočívajú vo vizuálnej prehliadke prasníc pred pôrodom, kancov - mesačne a ciciakov - po odstavení od matky. Domorodci pred vstupom do nového stáda skupiny so zaznamenanými chorobami by mali byť umiestnení v izolátore a mali by byť vykonané dve liečby v intervale troch týždňov. Po druhom kurze je zviera držané v detenčnom zariadení na ďalší týždeň a až potom je prepustené do spoločenskej miestnosti.

choroby prenášajúcich

Choroba je spôsobená hmyzom (muchy, gadflies), ktoré majú čas položiť vajcia do rán ošípaných. Často sa takáto infekcia vyskytne po poškriabaní po stranách po aktivite vši.

príznaky

Po prvé, mali by ste venovať pozornosť okrajom rán - ak vyzerajú špinavé a príliš vlhké, potom sú s najväčšou pravdepodobnosťou nakazené. Šedá hmota vajíčok múch na poškodenom povrchu môže tiež indikovať prítomnosť infekcie. Podráždené prasa intenzívne hľadá uhly, o ktoré sa môže poškriabať, a časom sa v rane objavia malé ružové vrčiace červy. V tomto prípade je možná dokonca aj smrť z otravy krvi.

Odporúčame, aby ste sa zoznámili s pravidlami kŕmenia ošípaných.

liečba

Ak sa zviera nakazilo, je potrebné zabrániť poškriabaniu rán, preto všetky povrchy chliev by mali byť rovné a ploché. Pri liečbe je výhodné použiť lieky s dlhodobým účinkom, napríklad Diazinon. Pred použitím insekticídu by sa rana mala umyť teplou vodou a antiseptikom.

prevencia

Nedostatočné biotopy môžu viesť k nadmernej agresivite ošípaných a budú bojovať o životný priestor, čo spôsobí zbytočné zranenia. Tento moment je dôležitý pri plánovaní územia škôlky. Je tiež potrebné venovať pozornosť všetkým operáciám, ako je kastrácia, orezávanie chvosta, rezanie pupočníkovej šnúry - rany by mali byť riadne ošetrené.

svrab

Sarkopóza alebo šupinatá svrbenie je metlou chovu ošípaných, pretože choroba prevláda aj vo vyspelých krajinách.

príznaky

Príznaky nástupu ochorenia sú nasledovné:

 • na hlave sa objavujú chrasty, väčšinou okolo nosa, uší alebo očí;
 • choré zviera sa trie o steny, snaží sa poškriabať tvár, uši, záhyby krku a rozkrok nôh, pričom často spôsobuje vážne zranenia;
 • prasa je roztrhaná v úzkosti;
 • na povrchu kože sa objavujú holohlavé škvrny, nátery štetín sú viditeľné;
 • koža je pokrytá niekoľkými vrstvami škrabancov, chrastov, štetiny sú hrubé.

liečba

Zviera sa umyje mydlom a vodou s použitím tuhej kefky, po ktorej sa uskutoční dezinfekcia organofosforovými zlúčeninami podľa predpisu veterinára niekoľkokrát. V tomto prípade môžete urobiť injekcie "Invermectin", čo je vynikajúci liek z rôznych parazitov. V jednoduchých prípadoch stačí namazať kožu ošípaných kokosovým olejom.

prevencia

Najdôležitejšou prevenciou vonkajších parazitov je hygiena. - pravidelná prehliadka, kúpanie prasníc pred pôrodom, vyvážený program jedla, pravidelné upratovanie miestnosti.

Zistite, prečo je potrebná kastrácia ošípaných a ako používať hnojivo z ošípaných ako hnojivo

Ochorenia dýchacích ciest

Ošípané môžu tiež chytiť chlad, kýchanie a kašeľ. Zvážte najčastejšie ochorenia dýchacích ciest u týchto zvierat.

Atrofická rinitída (zápal nosa)

príznaky

Symptómy sú výraznejšie v mladom veku. - zviera kašľa a kýchne, môže zaostávať vo vývoji a má tiež zakrivenie kostí tváre. Atrofická rinitída sa môže prejaviť aj desivejším spôsobom - krvácaním z nosa.

Liečba a prevencia

Zápal nosa u ošípaných sa lieči antibiotikami predpísanými veterinárnym lekárom. Aby sa zabránilo chorobám, je potrebné dodržiavať pravidlá hygieny a kŕmiť zvieratá zeleninou, vitamínovými doplnkami, diverzifikovať stravu.

chrípka

Každý počul o vírusu prasacej chrípky, ktorý môže byť nebezpečný pre ľudí. S kmeňmi tohto ochorenia sa vedci už mnoho rokov potýkajú s rôznym úspechom.

príznaky

Vonkajšie príznaky ochorenia sa nelíšia od príznakov chrípky u ľudí. - horúčka, kašeľ, ťažké dýchanie, červené oči, apatia. Môže sa vyskytnúť aj úbytok hmotnosti, strata vedomia.

Liečba a prevencia

V tomto prípade, ako pri rinitíde, samošetrenie môže byť škodlivé pre zviera. Ak máte chrípku, prasa potrebuje pomoc špecializovaného lekára, ktorý vám predpíše vakcínu s antibiotikami. A majiteľ môže pomôcť ošípanému, aby sa chorý alebo skôr zotaviť, vetranie miestnosti a pomáha zvieraťu udržiavať hygienu.

Prečítajte si tiež, aké sú vlastnosti chovu ošípaných v hlbokom vrhu

pasteurelózy

Akútny infekčný zápal dolných dýchacích ciest, vo väčšine prípadov - pľúca, ktoré môžu byť prenesené na človeka. Ochorenie môže spôsobiť masívnu smrť zvierat v chovoch ošípaných.

Prečítajte si tiež, čo je choroba, ako je pasteróza

príznaky

Zvýšená teplota, oslabujúci a priťažujúci kašeľ, červené škvrny na koži, bolestivá reakcia pri stlačení hrudníka, hlienu a krvavej peny z nosa, dýchanie v ústach. Krvný test ukazuje abnormálne zvýšenie hladín leukocytov. Počas týždňa zvieratá umierajú na dusenie. Prípady zhodnocovania sa zriedkavo zaznamenávajú. Choroba sa môže stať chronickou - takéto ošípané trpia až dva mesiace s fatálnym následkom.

Liečba a prevencia

V tomto prípade je takmer nemožné hovoriť o liečbe, ale prevencii by sa mala venovať osobitná pozornosť. Včasná prehliadka zvierat pomôže identifikovať prvú chorú, ktorá by mala byť okamžite izolovaná od stáda. Vzduchovanie priestorov a kvalitné čistenie v nich môže výrazne znížiť riziko šírenia infekcie.

Je to dôležité! Vysoké dávky tetracyklínových antibiotík, ktoré sa používajú v spojení s anti-vaster sérom, pomôžu odlíšiť mor od pasterizácie - počas poslednej choroby sa teplota tela ošípaných v priebehu 24 hodín zníži na normálnu teplotu.

Pleuropneumónia ošípaných

Relatívne nové infekčné ochorenie schopné "kosenia" všetkých hospodárskych zvierat veľkých a stredne veľkých fariem, kde nie je vždy možné diagnostikovať ich a izolovať infikované zvieratá včas.

príznaky

 • letargia a apatia;
 • modrý nos, uši a chodidlá;
 • krvavá pena s zrazeninami z úst a nosa;
 • u prasníc - potrat;
 • dýchanie v ústach, premena na asfyxiu.

Liečba a prevencia

Choroba je liečiteľná hemologickou vakcínou, 3 ml dvakrát v intervale 3 týždňov. Pred použitím liekov je potrebné preskúmať zhodu sérotypu mikroorganizmov na farme a vo vakcíne.

Reprodukčný respiračný syndróm ošípaných (PRRS)

Táto choroba je spôsobená účinkami enterovírusu a má populárne názvy pre "modré ucho ochorenia" a "mystické ochorenia."Tento vírus oslabuje telo a otvára cestu iným infekciám.

príznaky:

 • modré uši;
 • rýchle prerušované dýchanie;
 • problémy s horúčkou u žien;
 • apatia v kancoch, znížené libido a veľa "pokazených" spermií;
 • úmrtnosť odstavčiat (dojčatá, ktoré sa prenášajú z materského mlieka na potraviny pre dospelých).

Liečba a prevencia

Liečba zahŕňa ochranu pred sekundárnou infekciou, kým imunita nie je obnovená z primárneho ochorenia. Novorodeným prasiatkam sa trikrát podáva "Amoxicilín" pred dosiahnutím veku dvoch týždňov (3, 7 a 14 dní). Aby sa zabránilo dehydratácii, deti potrebujú veľa pitia. V miestach, kde sa prasiatka chovajú, by sa mala teplota vzduchu udržiavať na hodnote +23 ° C, uistite sa, že v stelive je dostatok suchej slamy a žehlička môže byť umiestnená na boku prasnice.

Choroby pohybového aparátu

Choroby pohybového aparátu nie sú ošípané ako u iných chorôb o nič menej bežné. Zvážte najčastejšie.

artritída

Artritída u ošípaných má infekčný pôvod a je spôsobená baktériami triedy mykoplazmy. Keď choroba postihuje takmer každý kĺb zvieraťa.

príznaky

Ciciaky kvôli slabej imunite trpia akútnou formou ochorenia s intoxikáciou vnútorných orgánov a horúčkou. U dospelých jedincov sa to nevyskytuje, len v určitom okamihu zdanlivo zdravé zviera začína kulhať, kĺby sa zväčšujú. Neskôr, zviera už nemôže vzrásť kvôli bolesti a nedovolí dotknúť sa postihnutých kĺbov.

liečbaLiečba artritídy sa uskutočňuje antibiotikami. Týždenný cyklus liečby tylozínom, linkomycínom alebo tiamutínom sa uskutočňuje proti mykoplazmatickej artritíde. Ťažký edém možno odstrániť glukokortikosteroidmi, ale nemali by ste sa u nich unášať, pretože tieto lieky znižujú imunitu.

prevencia

Dodržiavanie pravidiel hygieny, výživy. Musíte pozorne sledovať stádo, identifikovať ošípané s pomalým správaním, okamžite izolovať choré zviera. Miestnosť sa čistí roztokom formaldehydu alebo bielidla.

Viete? Vôňa ošípaných je oveľa silnejšia ako čuch psa, preto sú to ošípané, ktoré sa používajú na hľadanie drog na zvykoch mnohých krajín sveta.

Streptokoková infekcia u ošípaných

príznaky

Toto ochorenie vedie k otrave krvi s fatálnym následkom. Ciciaky a jedinci vo výkrme môžu mať horúčku, po ktorej sa mladé zvieratá prakticky neobnovia.

liečba

Streptokoková artritída sa lieči nasledujúcimi antibiotikami počas 7-10 dní:

 • "Penicilín";
 • "Ceftriaxone";
 • "Oxytetracyklín";
 • "Streptomycín".
Choré zvieratá by mali dostať dostatok teplej vody, ktorá môže pridať minerály a vitamíny.

prevencia

U chlievov je potrebné vykonávať denné čistenie dezinfekciou formalínovými, chlórovými alebo desanolovými roztokmi. Sluggish ošípané, ktoré vykazujú nedostatok chuti do jedla by mali byť izolované pred určením príčin tohto správania. Zdravým zvieratám môžu byť podávané injekcie so špeciálnou vakcínou proti streptokokom a prasnice by mali byť pred pôrodom dôkladne umyté.

Exudatívna epidermitída (parakeratóza) ošípaných

Ochorenie je spôsobené stafylokokomktoré sa za určitých podmienok aktívne reprodukujú na povrchu kože zvieraťa. Zvyčajne sa diagnostikuje u ciciakov do veku dvoch mesiacov - na pleciach, krku a zadku sa objavujú hnedé, tmavé alebo čierne škvrny. Zvyšujú veľkosť smerom k stredu tela.

Odporúčame zistiť, čo spôsobuje výskyt parakeratózy.

príznaky

 • hnedé a tmavé mastné škvrny;
 • bezbolestné chrasty;
 • šupinatá koža;
 • zníženie hmotnosti.
Všetky tieto príznaky môžu viesť k smrti.

Liečba a prevencia

Parakeratóza sa lieči modernými antibiotikami, ale oveľa lepšie nie je, aby sa situácia dostala do choroby. Metódy prevencie sú veľmi jednoduché:

 • zvieratá musia mať mäkké podstielky;
 • nemiešajte ošípané z rôznych priestorov tak, aby neboli v boji;
 • hygienické pravidlá;
 • vyprať prasnice pred pôrodom.

Choroby tráviaceho traktu

Tieto ochorenia sú u ošípaných veľmi bežné, niekedy končia smrťou.

Alimentárna dystrofia ciciakov

Ochorenie u prasiatok sa vyskytuje v dôsledku poklesu hladiny hemoglobínu a červených krviniek. Deti znateľne chudnú, sú zakrpatené, stávajú sa náchylnými na choroby.Takéto ochorenie je možné v akomkoľvek klimatickom pásme a zvyčajne trpia mumpsom do troch týždňov veku.

príznaky

 • poruchy nervového systému;
 • opuch tela;
 • piskľavé zvuky, keď sa snažia kričať;
 • strata orientácie v priestore (navíjanie, strata rovnováhy);
 • náhla smrť.

Liečba a prevencia

Opäť hovoríme o hygiene, ktorej sa musí venovať osobitná pozornosť v prípade takéhoto mladého zvieraťa. Dobrý účinok pre choré prasiatka prinesie odstavenie od prasnice a prechod na nízkokalorickú diétu. Zníženie úrovne stresu tiež pomôže mladému prasiatku upokojiť sa a začať priberať na váhe.

Viete? Prasa trpí záchvaty hnevu. Ak je uviaznutý v úzkom priechode, potom hysterický stav môže priviesť zviera k smrti!

Hnačka novorodenca

Akútne ochorenie sprevádzané rektálnym vylučovaním tekutých výkalov z gastrointestinálneho traktu.

príznaky

 • masívny vodnatý alebo žltošedý výtok z análneho otvoru prasiatka;
 • dramatický úbytok hmotnosti a dokonca „vysychanie“;
 • smrť za 2-3 dni.

Liečba a prevencia

Pri príznakoch hnačky je dôležité poskytnúť prasiatku tekutú - teplú, čistú a vo veľkom množstve. Antibiotiká predpísané veterinárom sú umiestnené do takéhoto nápoja.

Prevencia spočíva v dodržiavaní pravidiel hygieny a odstavenia podozrivých zvierat od zdravých príbuzných. Osobitná pozornosť by sa mala venovať prasiatkam, ktoré mali v prvých 36 hodinách života prístup k materskému mledzivu.

Dyzentéria ošípaných

Toto ochorenie známe ľuďom u ošípaných prebieha podobným spôsobom a niekedy môže spôsobiť smrť chorého zvieraťa.

príznaky

 • hlienu, krvi a rôznych nekrotických inklúzií v stolici;
 • deplécia a dehydratácia;
 • horúčka;
 • zvýšenie tuhosti vlasov.

Liečba a prevencia

Účinky na úplavicu sú takmer rovnaké ako pri hnačke, - Zviera potrebuje veľa pitia, aby sa zotavilo z dehydratácie. Taktiež je potrebné, aby lekár poskytol fytopreparácie a antibiotiká. V rámci preventívnych opatrení sa používa sanitácia ohrady, kde sa nachádzali choré ošípané a dočasné držanie týchto miest bez zvierat.

Nekrotická (klostridiálna) enteritída

Akútny intestinálny zápal ciciakov do dvoch týždňov po narodení, čo môže viesť k úmrtiu chorých.

príznaky

 • hnačka s inklúziami ružovej farby z krvi;
 • výskyt sĺz mŕtveho tkaniva pri hnačke;
 • slabosť detí a odmietnutie sania materského mlieka;
 • blanšírovanie kože.

Liečba a prevencia

Po prvé, musíte sa uistiť, že prasiatko má prístup k materskému prsníku. Dieťa aj matka musia byť čisté av teplej miestnosti. Odvolávanie sa na veterinára namiesto samoliečby je pravdepodobnejšie, že pomôže vyliečiť chorého mladého.

Viete? Na rozdiel od všeobecného presvedčenia je prasa veľmi inteligentné zviera. Zoolog Mendel zistil, že vývoj reči je druhý po opiciach.

Prenosná gastroenteritída ošípaných

Vírusové ochorenie tenkého čreva, ktoré môžu u zvierat spôsobiť hnačku a zvracanie. Miera prežitia týždenných prasiatok je minimálna - deti nie sú schopné odolať chorobe.

príznaky

Zvracanie a zelenožltá hnačka u ciciakov. Prasnice majú sivú hnačku, ktorá môže viesť k potratu.

Liečba a prevencia

Primárna infekcia sa môže liečiť antibiotikami zriedenými v potrave alebo vo vode. Ciciaky dostávajú glukózu, musia sa udržiavať v teple na suchom lôžku.

salmonelóza

Infekčné ochorenie postihujúce mladé ošípané z prasníc.

príznaky

U ošípaných teplota stúpa so sprievodnými faktormi - letargia, opuch, zvýšená podráždenosť. Krvné škvrny sa objavujú na povrchu tela a hnačka je spojená s vylučovaním mŕtveho tkaniva.

Liečba a prevencia

Na liečbu a prevenciu salmonelózy je potrebné prestať kŕmiť choré zviera. Kŕmny žľab sa vyberie na dva dni a čistý nápoj sa naplní. Antibiotiká predpisuje veterinárny lekár.

Reprodukčné poruchy a ochorenia

A tieto choroby neobišli ošípané. Ženy a muži trpia.

Musíte tiež vedieť o chorobe ošípaných, ako je erysipel.

Bakteriálna endometritída

Po narodení prasiatok sa zvyčajne pozoruje zápal sliznice maternice. Príčiny tohto ochorenia masovo infikovaných kancov, poranení a infekcií počas pôrodu, prolaps maternice.

príznaky

 • vaginálny výtok - zakalený a viskózny;
 • horúčka;
 • nedostatok mlieka u ženy po pôrode.

Liečba a prevencia

Rovnako ako u mnohých iných chorôb ošípaných je potrebné dodržiavať pravidlá hygieny zvierat. Možno zavedenie liekov priamo do maternice cez injekčnú striekačku alebo katéter, ako aj použitie hormónov (oxytocín) na zlepšenie kontrakcie maternice.

brucelóza

Infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša na človeka. Mikroorganizmy rodu Brucella infikujú človeka, keď prídu do styku s infikovaným zvieraťom.

príznaky

 • anorexia, horúčka, paralýza končatín;
 • potrat;
 • mŕtvo narodený plod;
 • krvavý výtok z genitálií;
 • zápal semenníkov u kancov s prechodom na neplodnosť.

Liečba a prevencia

Žiadne očkovanie nebude mať účinok, preto sa takéto zvieratá jednoducho odmietnu - sú zabité a chlieb je dezinfikovaný a obhajovaný aspoň mesiac.

Prolaps maternice

Tento jav sa často pozoruje pred pôrodom av poslednej tretine obdobia tehotenstva.

príznaky

Zviera je veľmi znepokojené, často má tendenciu bolieť a samica maternice vypadáva z pošvy a zároveň vyzerá ako črevná slučka, jasne červená.

Liečba a prevencia

Nie je vždy možné opraviť maternicu, pretože je pre zviera veľmi bolestivé. Odporúča sa takúto ženu hodnotiť, pretože miera prežitia po redukcii maternice nie je vyššia ako 50%.

leptospiróza

Infekčné ochorenie spôsobené leptospirae, ktoré môže spôsobiť smrť u osoby, ktorá konzumuje mäso takéhoto nosiča.

príznaky

Horúčkové prasa môže viesť k meningitíde s nervovými príznakmi. Nakazené ošípané často rodia mŕtve mumifikované ošípané alebo batoľatá, ktoré sú opuchnuté tekutinami. V neskorších obdobiach s leptospirózou sa môže vyskytnúť potrat.

Liečba a prevencia

Rovnako ako u mnohých iných chorôb ošípaných je v prvom rade potrebné zabezpečiť čistotu ich biotopov. Antibiotikum Streptomycín sa používa pre ošípané akéhokoľvek veku a môže pomôcť s liečbou.

zápal prsnej žľazy

Zápal prsnej žľazy bakteriálneho pôvodu dráždi vemeno a ovplyvňujú proces výroby mlieka. Baktérie môžu infikovať otvorené rany vo vemene.

príznaky

 • horúce a bolestivé vemeno;
 • odmietnutie matky kŕmiť deti;
 • nedostatok mlieka;
 • depresívne prasnice;
 • horúčka.

liečba

 • masáž teplou vodou;
 • odstraňovanie prasiatok z chorej prasnice a pokračovanie v ich zdravom kŕmení;
 • zavedenie antibiotík do svalov krku.

prevencia

Prvým krokom je oddelenie infikovanej ženy od detí. Ohrada musí byť umytá a dezinfikovaná. Novorodené prasiatka sa odrežú od špičákov.

Je to dôležité! Mlieko, vyjadrené z vemena pacienta, musí byť zlikvidované, a nie na kŕmenie ošípaných!

Blednutie sexuálnej túžby a potencie

Mnoho chorôb ošípaných replikuje človeka a sexuálne ochorenia sú veľmi podobné. Kanec môže stratiť silu, a jeho "priateľka" túžba množiť v podobe nedostatku tepla.

príznaky

Hlavným príznakom je absencia tepla, ktorá môže závisieť od nízkej hmotnosti samice v dôsledku parazitických chorôb, zlej stravy na výkrm a obdobia po pôrode.

Liečba a prevencia

Prasa musí byť ponechaná s kancom - nech majú taký dátum, aby to mohli urobiť. Prevencia hlíst sa musí vykonávať nepretržite a potrava zvierat musí byť bohatá na minerály.

Iné ochorenia

Okrem vyššie uvedených špecifických ochorení môžu ošípané trpieť aj bežnými chorobami, ktoré ich v poslednom čase vážne trápili.

anémia

Nedostatok železa v krvi prasiatok spôsobuje anémiu. S pomocou mlieka, tento problém nie je vyriešený, pretože obsahuje tento minerál v nedostatočných množstvách - príroda sa rozhodla, že počiatočná úroveň železa bude stačiť pre dieťa.

príznaky

Takéto prasiatka majú časté dýchanie, slabosť, zožltnutie alebo blanšírovanie kože, krvavú stolicu. Takéto príznaky môžu viesť k smrti.

Liečba a prevencia

Zvieratá musia dostať potravu s obsahom železa, je tiež možné vstrekovať minerály. V otvorenej klietke s ošípanými si môžete dať kŕmenie vo forme dreveného popola.

antrax

Táto smrteľná choroba sa prenáša na osobu, takže musíte starostlivo zvážiť jej príznaky u ošípaných.

príznaky

 • ťažké dýchanie;
 • stav opuchu kože v krku;
 • krvavé výkaly;
 • úbytok hmotnosti;
 • zvýšenie telesnej teploty.

Liečba a prevencia

Pri určovaní ochorenia musí byť celá ošípaná dezinfikovaná. Ošípané dostávajú antibiotiká zo skupiny penicilínu. Jatočné telá zvierat, ktoré uhynuli na antrax, sú spálené.

Mor

Smrteľná rýchla choroba - Prežitie sa vyskytuje len u 5% zvierat.

príznaky

Pred nástupom príznakov moru dochádza k poklesu telesnej teploty. Po niekoľkých hodinách stráca zviera kontrolu nad sebou - dochádza k anorexii, nekonzistencii motorickej aktivity zadných končatín, začervenaniu uší, zápche a hnačke.

Liečba a prevencia

Mor je nevyliečiteľný, takže môžete prijať iba opatrenia proti jeho šíreniu:

 • izolácia chorého zvieraťa až do smrti;
 • pitná voda len varená;
 • ošípaná a jej mäso nesmú opustiť oblasť;
 • očkovanie proti moru.

Naučte sa, ako sa vysporiadať s morom ošípaných ako africký mor.

Slintačka a krívačka

Infekčné ochorenie, ktoré môže viesť k veľmi vážnym následkom. Choroba postihuje hlavne hovädzí dobytok, ale aj ošípané.

príznaky

 • pľuzgiere na slizniciach av miestach, kde je tenká koža (bradavky, vemeno, konečník);
 • náhle krívanie;
 • horúčka;
 • penivé slinenie;
 • slabosť.
Hrozné znamenie FMD je uvoľnenie a vypadnutie kopytá zvieraťa.

Liečba a prevencia

Toto ochorenie sa prakticky nelieči, takže porážka zvieraťa vyzerá ako najrýchlejšie a najhumánnejšie riešenie. Karanténa a antibiotiká môžu pomôcť prasa prežiť, ale s takou diagnózou sa odporúča porážka a zakopanie.

S náležitou starostlivosťou, prasa je inteligentné a čisté zviera, ktoré môže vyvrátiť všetky mýty o jeho hlúposti a nehygienické. Musíte sa len naučiť, ako sa správne starať o tento úžasný tvor, aby bolí čo najmenej.

Loading...