Druhý život ruží, alebo Ako pestovať kráľovnú kvetov z rezne doma

Po prezentovanej kytici ruží sa rozpadli, často je túžba pestovať odrezky a pestovať kráľovnú kvetov na vlastnú päsť. Povieme, ako na jeseň vyrábať odrezky ruží, či sa to dá urobiť doma, či je možné zakoreniť ruže z kytice a iných tajomstiev pestovania ruží doma.

Čo urobia ruže

Nie všetky odrody ruží sú schopné šľachtenia. To je veľmi dobré pri šplhaní ruží. Mnohé miniatúrne odrody, polyanthaceae, hybridné polyantány, floribunda a niektoré odrody čaju, pre ktoré nie sú potrebné ani pančuchy ani pučanie, tiež dobre fungujú s touto metódou. Tento proces je veľmi zlý s vrásčitými park a žlté ruže.

Viete? Získanie odrezky z kytice s dovážanými ruží, s najväčšou pravdepodobnosťou nebude fungovať. Takéto kvety sa spracúvajú špeciálnymi prípravkami, ktoré zabraňujú vädnutiu a vypadnutiu z okvetných lístkov. Preferujem domáce ruže.

Klasický spôsob: krok za krokom

Ako pre začiatočníkov, tak aj pre skúsených pestovateľov kvetov, táto metóda umožňuje strihanie ruží bez ozdôb, jednoducho a jasne.

ubytovať

Prvá vec, ktorú potrebujete, sú samotné odrezky. Vytvorte ich na jeseň alebo v lete. Jesenné odrezky, lignifikované, pripravené po úplnom dozrievaní kvetov. Vyberte si aj silné stonky s priemerom 4-5 mm. Zelené alebo letné odrezky sa pripravujú, kým nie je krík úplne drevený. Stáva sa to v čase prvého kvitnutia. Pre reprodukciu, vyberte hladké kvitnúce výhonky. Potrebujeme strednú časť takéhoto výstrelu. Takéto výhonky sa najlepšie zakorenia.

Je to dôležité! Veľmi zelené alebo už lignifikované výhonky zakorenia oveľa horšie.
Proces obstarávania je rovnaký pre všetky možnosti:

  • spodný rez spravte pod obličkami pod uhlom 45 stupňov;
  • vo vzdialenosti 13-15 cm urobte horný rez. Mal by byť vyrobený 1 cm nad obličkou v pravom uhle k trupu;
  • trny sú odstránené, listy sú odstránené zdola a horné sú narezané na jednu tretinu. Horný rez spracujte roztokom manganistanu draselného alebo brilantnou zelenou;
  • odrezky vložte do vody alebo do roztoku humátu draselného;
  • teraz sú odrezky pripravené na zakorenenie.

zakorenenie

Takže naše odrezky sú pripravené, uchovávané v roztoku a môžu byť zakorenené.

Existuje niekoľko spôsobov, ako zakoreniť výsledné sadenice.

  • Vo vode. Najjednoduchší a najjednoduchší spôsob, ktorým je to, že začiatočníci sa naučia zakoreniť ruže z kytice. V čistej nádobe nalejte studenú prevarenú vodu. Približne 2,5-4 cm. Pravidelne tam dopĺňajte čerstvou vodou. Do vody môžete pridať stimulátor rastu koreňov. Nádobu položte na svetlé miesto, ale aby do nej nespadlo slnko. Po asi troch až štyroch týždňoch sa objaví kalus a nové procesy a teraz je všetko pripravené na výsadbu v hrnci alebo otvorenom teréne. Pri výsadbe v zemi by mali vyklíčené rastliny byť uzavreté plechovkou alebo plastovou fľašou. Pri tejto metóde existuje riziko smrti sadeníc v dôsledku nedostatku kyslíka. Áno, je vhodný najmä pre miniatúrne ruže.
  • Zakorenenie do pôdy. V tomto prípade sa čerstvo narezané odrezky vysádzajú okamžite do kvetináčov so zemou. Rezne sú ponechané v roztoku humátu alebo rotora na jeden deň. Počas tejto doby pripravte hrnce na výsadbu. Ich steny sú ošetrené roztokom manganistanu draselného, ​​drenáž sa naleje na dno (kamene, kamienky). Potom nalejte pôdu (môžete si vziať obvyklú záhradu, môžete použiť špeciálnu pôdu pre ruže), asi dve tretiny hrnca. Zvyšný objem sa naplní premytým pieskom. Odrezky sa vkladajú len do piesku pod uhlom, bez toho, aby sa akýmkoľvek spôsobom dotýkali zeme - inak sa stromček z neprítomnosti kyslíka hnije. Teraz je hrniec pokrytý plechovkou alebo plastovou fľašou a vyčistený na tmavom mieste. Pri výsadbe v skleníku alebo krabice, postup je úplne rovnaký, ale mali by ste zachovať vzdialenosť medzi sadenicami 10 cm. A zakryte ich nepriehľadným filmom alebo netkaným materiálom. O mesiac neskôr sú odrezky už zakorenené a môžu byť presadené v otvorenom teréne. Krátko pred tým sa rastliny začnú zvyknúť na čerstvý vzduch, na chvíľu sa ukrývajú. Nezabudnite vodu po celú dobu a nenechajte ju vyschnúť.

Je to dôležité! Po mladom výhonku z listového hrudníka je možné sadiť sadbu do zeme. To znamená, že korene rástli a začali.

pristávacia

Takže máme mladého výhonku a naše odrezky sa stali plnými stromčekmi. Teraz sú pripravené na výsadbu v mieste neustáleho rastu.

Pestovanie ruží z odrezkov sa vykonáva na jeseň alebo na jar. Počas jarnej výsadby by mala byť teplota pôdy nad + 10 ... +13 ° C. Na jeseň, všetko musí byť dokončené v polovici októbra (ale nie skôr ako v polovici septembra), takže pred zimou sadenice môžu zakoreniť a pripraviť sa na mráz. Ak ich vysadíte príliš skoro, zatiaľ čo je teplo, závod bude strieľať výhonky, ktoré zmrazia a zničia rastlinu počas mrazov.

Viete? V dielach Shakespeara sa ruže spomína viac ako 50-krát. Na počesť veľkého dramatika vymenoval jednu z odrôd týchto kvetov.
Otvor je vykopaný o niečo viac ako nádoba, v ktorej sadenice rastie, takže rastlina je voľná. Dole humus alebo kompost sa vyleje a posypeme zemou - korene sadeníc by sa nemali dotýkať hnojiva. Rezy z kvetináčov sa vysádzajú spolu s zemitou guľou. Ak sú korene bez pôdy, potom by mali byť nasiaknuté do cievky.

Stromček je umiestnený vertikálne v diere, posypaný zeminou a pevne utláčaný. Potom napojená. Ak máte v pláne pestovať ruže s odrezkami, prikryte ich plechovkami, rezanými plastovými fľašami alebo špeciálnym materiálom, ďalšou výhodou bude to, že toto všetko vyhodíte s trávou alebo ihlami na zahriatie pôdy na jeseň a pokojný vstup do zimy. Jarné sadenice sa tiež skrývajú, zalievanie sa vykonáva okolo prístrešia. Potom, čo sa objavia listy, sadenice začína zvyknúť na čerstvý vzduch - prístrešok je odstránený najprv pol hodiny, postupne sa zvyšuje čas.

Je to dôležité! Nezabudnite denne navlhčiť pôdu okolo sadenice. Ale nepreháňajte to - prebytok vlhkosti je škodlivý pre ruže.

Sadenice by mali byť izolované do dvoch zimách po výsadbe. A až potom sú schopní zimu samostatne.

O iných spôsoboch

Okrem týchto klasických metód zakorenenia existuje niekoľko ďalších možností.

Ďalšie informácie o funkciách pestovania: horolezectvo, čaj, holandský, štandardný, anglický, kanadský ruže.

zemiakový

Vyššie uvedené spôsoby majú svoje nevýhody. Vo vode je málo kyslíka a rastlina sa môže hnijať a v zemi môže vyschnúť kvôli nedostatku vlhkosti. Pestovatelia vynálezcov prišli s chytrým spôsobom, ako sa vyhnúť týmto nebezpečenstvám. Začali sa zakoreniť v zemiakoch. Na tento účel sa odoberá veľká zemiaková hľuza, zbavená všetkých očí (to je veľmi dôležité, inak zemiaky začnú rásť soámu a trávia svoju energiu nie na ružích). Polovica tyčiniek hľúz prilepených a vysadených v zemi 5-6 cm.

Je to dôležité! Pri tejto metóde nie je potrebné kryť ruže.
V tejto forme stonky zimujú krásne a rastú až do jari. Hľuza slúži ako doplnkové krmivo. Na jar je sadenice pripravená na presádzanie. Je však lepšie okamžite zasadiť na miesto neustáleho rastu.

balíčky

Význam tejto metódy je vytvoriť vysokú vlhkosť a odparovanie. Na tento účel sú pripravené segmenty zabalené do mokrého machu alebo rašeliny zvlhčenej zakorenovacím prostriedkom, umiestneným do plastového vrecka. Balenie je utesnené a nafúknuté, potom umiestnené na slnečnom mieste. Kvôli vysokej vlhkosti v balení a umelej hmle, rezne začínajú rásť rýchlejšie a po niekoľkých týždňoch sa objavujú korene.

burrito

Názov tejto metódy je povinný pre mexické jedlo. V origináli, burrito je tortilla naplnená vnútri. V našom prípade budú noviny slúžiť ako koláč a čerstvo narezané vetvy ruží budú slúžiť ako náplň.

Noviny by mali byť mokré, ale nie mokré. A v tomto, mokrom, druhu novín podporu po celú dobu, kým sa objavia korene. Je tiež možné obal zabaliť do ďalšieho plastového obalu alebo ho umiestniť do vrecka.

Táto metóda je jednoduchá, ale pravdepodobnosť klíčenia je extrémne malá.

Viete? V Nemecku, v katedrále v Hildesheim ruže vzrástol viac ako 1000 rokov. Toto je najstaršia kvetina.

Trannua

Túto metódu navrhol renomovaný odborník Pavel Tranua.

V tomto prípade sa všetko robí počas kvitnutia a aktívneho rastu kvetov - v lete. Stonky ruží sú rezané, pripnuté a vľavo, kým púčiky začnú napučiavať na dne. To bude znamenať, že materiál je zrelý a pripravený na cestu. Stojí za to venovať pozornosť tomu, že púčiky nevyvíjajú do listov, inak výsledok nebude. Výsadba odrezkov v otvorenom teréne ako obvykle. Ďalšia starostlivosť sa vykonáva aj podľa štandardnej schémy - zvlhčovanie pôdy, presné uvoľňovanie. Každá z opísaných metód má svoje klady a zápory. Každá kontrolovaná a umožňuje získať výsledok. Mali by ste si vybrať spôsob, ktorý vyhovuje vašim schopnostiam a vedomostiam. Ale aj tá najjednoduchšia možnosť vám dá odpoveď na otázku: ako pestovať ružu z výrezu z prezentovanej kytice.

Loading...