Paradajka "Cornabel F1" - odolná voči podmienkam typu hybridného korenia

Paradajky, podobne tvarované ako slivky, nikoho neprekvapia. Videli ste niekedy paradajku v tvare korenia? Originálny hybridný "Cornabel F1" výber slávnej francúzskej spoločnosti "Vilmorin" vyzerá takto!

Táto odroda prišla na náš trh v poslednej dobe, ale už sa podarilo zarobiť veľa pozitívnych recenzií, a pre tých, ktorí majú záujem o novinku, ponúkame podrobný opis tohto neobvyklého vo všetkých ohľadoch paradajok, tiež známy ako "Dulce".

Vzhľad a opis odrody

"Cornabel" je vhodný pre milovníkov neurčitých paradajok, to je rad hybridných.

Pre tých, ktorí nevedia, vysvetlíme, že takéto paradajky neprestávajú rásť počas celej sezóny, resp. Rastú pomerne vysoko a potrebujú tvoriť krík a povinný podväzok.

Ovocie takéhoto mocného, ​​majúceho rozvinutý koreňový systém kríka, však možno zbierať oveľa viac.

Ovocie Charakteristické

Najneobvyklejší v paradajkách "Dulce" je možno ich forma. Oni naozaj vyzerajú ako jasne červené papriky, podobnosť je jednoducho úžasné!

Dĺžka plodov dosahuje 15 cm, hmotnosť asi 200 g, ale niekedy aj viac. Paradajky sú tvorené krásnymi štetcami 4-7 kusov, zatiaľ čo majú rovnakú veľkosť, ktorá je veľmi vhodná na zber.

Zistite, čo sú rozhodujúce a neurčité odrody paradajok.
Francúzsky hybrid čestne odôvodňuje svoje španielske meno. Dužina je veľmi šťavnatá, mäsitá a sladká, chuť je vynikajúca. Plody sú takmer rovnako husté ako korenie, vďaka čomu tolerujú prepravu a sú dobre uskladnené.

Čo sa týka dozrievania, "Cornabel" sa vzťahuje na stredne veľké paradajky, čo znamená, že jeho plody majú dostatok času na to, aby sa mohli pochváliť slnečnou energiou a získať svetlú chuť (koniec koncov, ako viete, veľmi skoré paradajky sú takmer bez chuti).

Od okamihu, keď sú sadenice vysadené v pôde k prvému zberu, prejdú priemerne dva mesiace.

Viete? "Dulce" v španielčine znamená "sladký".

Výhody a nevýhody odrody

Medzi mnohými výhodami hybridu by sa malo zdôrazniť:

 • vysoký výnos aj za nepriaznivých environmentálnych podmienok;
 • neobvyklý vzhľad a rovnaký pravidelný tvar paradajok;
 • vynikajúca chuť ovocia;
 • dlhé obdobie plodenia, ktoré priaznivo odlišuje toto paradajky od rozhodujúcich odrôd;
 • odolnosť voči závažným chorobám a škodcom, najmä mozaike paradajok, vädnutiu fusária, vädnutiu zvislých plôch;
 • dobrá prenosnosť a zachovanie kvality ovocia.

Ako nevýhody stojí za zmienku pomerne komplikovaná poľnohospodárska technika. Podobne ako akékoľvek iné neurčené paradajky, aj Dulce potrebuje dobrú podporu a vyžaduje si značné úsilie, aby správne vytvorili krík a produktivita odrody na ňom priamo závisí.

Okrem toho si všimnite aj relatívne vysoké náklady na semená tohto hybridu, ktoré možno pripísať aj "mínusom".

Ako je známe, značka "F1" v názve odrody naznačuje, že ide o prvú, najcennejšiu generáciu hybridu, a takéto rastliny sú takpovediac "jednorazové": nemá zmysel zbierať semená z takýchto paradajok na neskoršiu výsadbu, pretože nezachovávajú cenné vlastnosti materskej odrody.

Pozrite sa na také odrody paradajok ako "Troika", "Eagle Beak", "President", "Klusha", "Rio Fuego", "Alsou", "Auria", "Japonský hľuzovka", "Primadonna", "Sibírska hviezda" "," Rio Grande ".

agrotechnika

Agrotechnické pestovanie hybridu "Cornabel F1" je určené jeho vzťahom s neurčitými paradajkami.

Tento typ paradajok sa môže pestovať v otvorenom teréne aj v skleníkoch. Semená, ako už bolo uvedené, musia byť zakúpené zakaždým v špecializovaných predajniach.

Je to dôležité! Semená paradajok sa môžu skladovať bez straty klíčivosti po dobu piatich až šiestich rokov a zvyčajne môžete pridať rok alebo dokonca dva až do dátumu uvedeného na obale ako konečnú dobu použiteľnosti (výrobca, ktorý si sám dodrží, zabezpečí zásobu zaistenia). Je však lepšie kúpiť čerstvé semená každý rok, pretože kvalita sadeníc závisí aj od ich správneho skladovania.

Výsadba semien na sadeníc začína maximálne dva mesiace pred plánovanou výsadbou v otvorenom teréne. Napríklad pre obyvateľov strednej zóny môžete byť v polovici marca zmätení týmto procesom.

Neurčené paradajky začnú zasiať za týždeň alebo dva skôr ako štandardné, ale zarastené sadenice nie sú vždy veľmi dobré (je lepšie sadiť sadenice v otvorenom teréne predtým, než začnú kvitnúť).

Ak sú paradajky určené na pestovanie v skleníku, je možné začať s prípravou sadenice oveľa skôr.

V predstihu pred pôdnou zmesou pripravenou na siatie by sa mali zaviesť hlavné minerálne prísady, draslík, fosfor, dusík, ako aj organické hnojivo (rašelina, humus, kompost). Keď sa semenáčiky vytvorili 1-2 skutočné listy, vyberie sa vykonáva - presadené do samostatných šálok. Prítomnosť priestoru vo fáze tvorby sadeníc je kľúčom k výnosu Bush v budúcnosti!

Keď sa zem ohreje na 15 stupňov do hĺbky diery (10 cm), sadenice môžu byť vysadené na trvalé miesto, vopred vytvrdené pohybom šálok sadeníc na balkón alebo pod otvoreným oknom, najprv na krátku dobu a niekoľko dní pred vylodením - na celú noc ,

Zvyčajne tento termín prichádza v máji, ale niektoré zmeny a doplnenia sú možné pre rôzne klimatické zóny. V skleníkoch sú podmienky vhodné na transplantáciu vytvorené o mesiac a pol skôr.

Viete? Paradajky sú nielen obľúbenou pochúťkou Ukrajincov, ale aj dobrým zdrojom príjmov. Dnes, v dvoch regiónoch krajiny, ktorá sa špecializuje na pestovanie paradajok, Zaporizhia (Kamenka-Dneprovskaya) a Cherson (Tsyuryupinsk), boli postavené pamiatky tejto nádhernej zeleniny, ktoré miestni obyvatelia právom nazývajú živiteľom rodiny.

Po výsadbe kríkov sa začína intenzívna práca na jej formovaní a ešte predtým sa musíte starať o vytvorenie spoľahlivých podpier pre vysoké paradajky. Treba tiež pamätať na to, že trvalé prerezávanie a štiepenie nevyhnutne vedie k zvýšenému riziku zasiahnutia úľa rôznymi infekciami, ktoré prenikajú do „otvorených rán“.

Z tohto dôvodu, ak je na mieste dostatok miesta, mnohí záhradníci dávajú prednosť pestovaniu kríkov menej preplnených, ale umožňujú im rásť bez akéhokoľvek ľudského zásahu.

Takýto spôsob, ako bude uvedené nižšie, poskytuje o niečo menšie plodiny, ale vyžaduje minimálne úsilie, a preto je celkom vhodný na nekomerčné pestovanie.

Medzi vlastnosti pestovania paradajok "Dulce" patrí aj povinné kŕmenie:

 • dusík na zvýšenie zelenej hmoty;
 • draslík na urýchlenie vývoja ovocia;
 • fosforu na posilnenie koreňového systému.
Je to dôležité! Prebytok tejto draslíka je nebezpečný pre paradajky tejto odrody. Po prvé vedie k nadmernému nárastu hmotnosti ovocia, ktorá môže byť príliš ťažká pre samotný krík; po druhé, zabraňuje rastlinám asimilovať vápnik, ktorý spolu s vodou vstupuje do jeho orgánov z pôdy.

Podmienky maximálnej plodnosti

Zvýšenie výnosu je intenzívny spôsob rozvoja poľnohospodárstva. Existuje mnoho metód na dosiahnutie maximálnych výnosov mobilizáciou vnútorných rezerv samotnej elektrárne a vytvorením najvýhodnejších podmienok pre ňu.

V tomto prípade zvýšenie množstva nejde na úkor kvality, to je presne to, čo potrebujeme.

Ak hovoríme o hybridnom "Dulce", jeho produktivita môže byť zvýšená asi o tretinu len prostredníctvom zosilnenej výsadby a správnej tvorby kríka v jednom kmeni.

Taktiež sa používa horizontálna výsadba sadeníc, potom sa kmeň, ktorý je posypaný zeminou, vytvára svoj vlastný koreňový systém a nezávislé nevlastné deti, čím sa výnos jedného kríka niekoľkokrát zvyšuje.

Ďalšou metódou je zavedenie potašových hnojív, ktoré prispievajú k rýchlejšej tvorbe ovocia. Ale tu musíte urobiť nejakú rezerváciu. Faktom je, že podľa typu vývoja sa paradajky (podobne ako iné rastliny) delia na vegetatívne a generatívne. Zároveň „nerovnováha“ v jednom a druhom smere ohrozuje zníženie maximálneho možného výnosu.

Zároveň existujú určité agrotechnické metódy, ktoré umožňujú napraviť situáciu, sú však odlišné pre rôzne typy vývoja.

Je to dôležité! Hybrid "Cornabel F1" - to je paradajka s generatívnym typom vývoja.

Zdá sa, že je to dobré, pretože z paradajok najprv očakávame veľké množstvo ovocia a nie nárast zelenej hmoty, čo naznačuje len vegetatívny typ.

Ak však začnú prevládať generatívne vlastnosti, stane sa nasledovné: rastlina smeruje všetky životne dôležité sily do vývoja ovocia, zatiaľ čo rast kríkov a posilnenie koreňového systému sa začína spomaľovať.

Výsledkom je, že oslabená rastlina jednoducho nie je schopná odolať množstvu ovocia naplneného šťavou, jej vetvy sa stenčujú a kvety sa aj naďalej ukladajú, a nové paradajky jednoducho nie sú schopné dozrieť. Ak je príliš silný generatívny vývoj paradajok, je potrebné prijať opatrenia zamerané na stimuláciu vegetatívneho smeru rastu.

Na tento účel existujú nasledujúce agrotechnické triky:

 1. Rozsah medzi teplotou vzduchu počas dňa a noci by mal byť umelo zvýšený, v noci mierne zahriať vzduch v skleníku.

  Ak je najpriaznivejšia teplota v noci, aby paradajky získať hmotnosť je 15-16 stupňov Celzia, to stačí zvýšiť ho doslova pár stupňov, a Bush bude rásť.

 2. Zvýšený rast výhonkov sa dá dosiahnuť aj zvýšením vlhkosti vzduchu a vytvorením ďalšieho skleníkového efektu znížením ventilácie.

  V tomto prípade sa kríky začínajú odparovať menej vlhkosti, a preto je lepšie rásť. Je pravda, že je veľmi dôležité byť opatrný, pretože vysoká vlhkosť je priaznivé prostredie pre vývoj rôznych patogénnych húb, ktoré môžu spôsobiť úrodu oveľa viac škody ako nadmerný generatívny rast.

 3. Vegetatívny vývoj je stimulovaný častým, ale krátkodobým zavlažovaním: ker rastie rýchlejšie vo vlhkej pôde.
 4. Môžete sa tiež pokúsiť pridať ďalšiu dávku dusíkového hnojiva do pôdy a úplne zastaviť kŕmenie oxidom uhličitým (ak existuje) [img
 5. Pri formovaní kríkov sú ponechané ďalšie výhonky, čím sa zvyšuje hmotnosť zelene a lístia.
 6. Regulácia počtu kvetenstiev je ďalším spôsobom, ako tento problém vyriešiť, ale v tomto prípade ani tak nezvyšujeme vegetatívny rast ako znižovanie generatívneho rastu.

  Najlepšie zo všetkých, bez čakania na začiatok kvitnutia, odstrániť najslabší bud, podľa vášho názoru, pretože príliš veľa ovocia Bush nebude schopný odolať tak ako tak.

  Mimochodom, táto technika súčasne stimuluje rast nových výhonkov a listov, na ktorých sa na neurčitom paradajku vytvára nový, ale už silný vaječník.

 7. Na vrcholy paradajok nie sú skrútené, odporúča sa "upevniť" na podpery pomocou špeciálnych svoriek.
 8. Nakoniec je tiež možné zvýšiť vegetatívny rast pomocou stmievania: čím viac svetla, tým viac vaječníkov.

  V skleníkových podmienkach sa na stimuláciu rastu často používajú špeciálne záclony alebo zásteny, najlepšie je ich inštalovať z najhorúcejšej južnej strany a nezatvárať celú stenu, ale len jej spodná časť, povedzme, na úrovni dvoch metrov.

Viete? V Spojených štátoch amerických v roku 1893 posudzovali paradajky. V skutočnosti, pozadie súdneho sporu nebolo vôbec komické. Záujmom je, že dovozné clá na ovocie boli vyššie ako na zelenine, zatiaľ čo dovozcovia paradajok platili daň v minimálnej sadzbe, oprávnene verili, že dovážajú zeleninu do krajiny. Štát, zjavne, nechcel zmieriť s takou nespravodlivosťou, pretože paradajky nie sú horšie, pokiaľ ide o sladkosť mnohých druhov ovocia. Vysoké rozhodnutie súdu, paradajka bola ešte oficiálne schválená ako zelenina, a rozhodujúcim argumentom pre sudcov bola skutočnosť, že tieto plody sa nepoužívajú ako dezert, ako iné ovocie.

Použitím takýchto techník je možné v dobrej viere dosiahnuť maximálny výťažok indeterminantných odrôd paradajok "Cornabel" bez použitia chemických stimulantov.

Nie všetky lieky, ktoré stimulujú plodenie, však škodia životnému prostrediu a zdraviu tých, ktorí sa tešia z bohatej úrody.

Moderná veda ponúka mnoho tzv. Biostimulantov, čo umožňuje občas dosiahnuť zlepšené výnosy, zatiaľ čo kvalita a ekologická čistota ovocia z takéhoto kŕmenia netrpí. Medzi týmito liekmi na zvýšenie produktivity paradajok možno nazvať "Bud", "Vaječník", "Bioglobín", atď Používajte ich podľa pokynov, a paradajky poteší vás s maximálnym výnosom bez "chémie".

Použitie ovocia

Tradične sa všetky pretiahnuté paradajky primárne pestujú na konzerváciu.

Po prvé, je to veľmi pohodlné, pretože čisté a kompaktné ovocie dokonale zapadajú do akéhokoľvek kontajnera na skrútenie, ľahko prechádzajú cez krk, a rovnako pohodlne sa potom odstránia; po druhé, tieto polotovary vyzerajú veľmi chutne.

Pravdepodobne budete mať záujem dozvedieť sa recepty na varenie paradajok vo vlastnej šťave a paradajkovej marmeláde.
Paradajky odrody Cornabel nie sú výnimkou. Majú hustú pokožku a dokážu odolať účinkom horúcej marinády bez praskania.

Napriek tomu, plody tohto hybridu, vďaka svojej dobrej chuti, sú veľmi vhodné pre šaláty, a je veľmi dobré jesť takéto paradajky úplne zo záhrady, ako vždy, je to veľmi voňavé a chutné. Ďalším tradičným spôsobom použitia paradajok vo forme "smotany" je sušenie alebo sušenie. Paradajky sušené na slnku sú skutočnou pochúťkou a sú veľmi drahé, zatiaľ čo doma je ešte jednoduchšie vyrobiť takýto prípravok, ako uchovávať fľašu paradajok so soľou, bylinkami a octom.

Je to dôležité! Bolo dokázané, že v sušených paradajkách sa maximálne množstvo užitočných látok koncentruje na hmotnosť produktu. To nie je prekvapujúce, pretože z jedného kilogramu čerstvého "smotany" môžete získať v priemere len 100 g sušenej pochúťky!

Ak zhrnieme, povedzme, že paradajka "Cornabel" si zaslúži najvyššiu charakteristiku.

Uistite sa, že závod na vašich stránkach niekoľko kríkov tohto francúzskeho hybridu, a to bude stačiť, aby si veľa sladké, korenie-ako paradajky s celou rodinou v priebehu leta, a navyše, poskytnúť si dobrý prísun lahodné vitamínové občerstvenie na zimu!

Loading...